Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska."— Zapis prezentacji:

1 Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 30 marca 2012

2 Druga podróż wirtualna Rumunia miasto Bukareszt

3 Geografia Bukareszt – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Miasto leży w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Dymbowicą. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459. Obecnie Bukareszt liczy ponad 2 milliony mieszkańców.

4 Informacje ogólne Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris)

5 Klimat Bukareszt ma klimat kontynentalny – w mieście występują gorące lata i chłodne zimy. W związku z położeniem miasta na rozległej Równinie Wołoskiej, Bukareszt wystawiony jest na silne wiatry. Temperatury zimą zwykle spadają poniżej 0 °C. Latem średnia temperatura wynosi około 23 °C, chociaż często wzrasta ona nawet do 40 °C w centrum miasta.

6 Jak dostać się do Bukaresztu - samolotem To najprostszy sposób dostania się do miasta. W Bukareszcie są dwa lotniska: Port lotniczy Henri Coandă (Otopeni) i Aurel Vlaicu (Băneasa). Do Bukaresztu można dostać się z Polski – regularne połączenia z Warszawy zapewniają PLL Lot.

7 Jak dostać się do Bukaresztu - pociągiem Dworzec Północny jest głównym dworcem kolejowym Bukaresztu. Z dworca odjeżdżają nie tylko pociągi do głównych miast Rumunii, ale również pociągi do Budapesztu, Wiednia, Belgradu, Pragi, Sofii, Aten, Istambułu czy też do Moskwy i Kijowa.

8 Komunikacja miejska Po mieście kursują autobusy, tramwaje i trolejbusy. Bukaresztańskie metro ma 4 nowoczesne linie. Ceny: Bilet na dwa przejazdy kosztuje (cartela 2 călătorii) 2,5 leja (0,60 ) zaś za10. przejazdowy karnet (cartela 10 călătorii) przyjdzie nam zapłacić 9 lei (2,10 ).

9 Nocleg Jak w każdej europejskiej stolicy możemy znaleźć różne formy zakwaterowania HOTELE – ceny wahają się od 45 do 150 euro za osobę/noc. SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE zainteresują z pewnością młodych turystów. Za miejsce w wieloosobowym pokoju przyjdzie nam jednak zapłacić około15 euro. (Happy Hostel rue Drumea Radulescu No.32) KEMPINGI – to propoyzcja dla rodzin z dziećmi. Przykładowo, na kempingu Casa Alba - Aleea Privighetorilor 1-3 zapłacimy 30 euro za dzień pobytu.

10 Kuchnia Ogólnie, kuchnia rumuńska jest smaczna. Jest jednak często krytykowana za powszechne używanie w dużych ilości tłuszczu, soli oraz kiełbas. W Bukareszcie bez trudu znajdziemy jednak restauracje, które będą odpowiadać zagranicznym upodobaniom kulinarnym.

11 Potrawy Chiftele - rodzaj dużych klopsików w panierce z mąki lub z bułki tartej z dodatkiem czosnku, koperku i pietruszki. Mititei - każdy bałkański kraj ma swoją wersję małych grillowanych kotlecików- kiełbasek. Rumuńskie mititei są dobrze przyprawione sporą ilością czosnku, kminkiem i papryką.

12 Potrawy Sarmale - to danie przyponiające polskie gołąbki z wieprzowiną i wędzoną słoniną. Zacusca – to rodzaj pasty przygotowanej z bakłażanów, kabaczków, cebuli, pomidorów, grzybów oraz papryki. Pastą tą Rumuni obficie smarują chleb.

13 Potrawy Ciorba de burtă - najsłynniejsza w Rumunii zupa. W mięsno- warzywnym wywarze oprócz posiekanych warzyw pływają kawałki mięsa lub ryby. W osobnej miseczce podaje się kwaśną śmietanę. Można też ją zamówić z ryżem lub makaronem. Saramura - czyli słony, grillowany karp.

14 Desery Cozonac - tradycyjny świąteczny chleb wypełniony orzechami włoskimi, makiem lub serkiem. Baklava – deser przygotowany z ciasta listkowego przełożonego warstwami pokrojonych orzechów z dodatkiem cukru lub miodu.

15 Zabytki Pałac Şuţu.

16 Zabytki Pałac Cotroceni znajduje się w zachodniej części miasta. Został wzniesiony w 1888 na polecenie króla Karola I. Obecnie jest siedzibą Prezydenta Rumunii.

17 Zabytki Pałac Ghika Tei to wybudowany w1822 roku przykład włoskiego neoklasycyzmu. Obecnie to jedno z najelegantszych miejsc stolicy.

18 Zabytki Plac Rewolucji – najważniejszy plac stolicy Rumunii. Miejsce było świadkiem walk podczas Rumuńskiej Rewolucji w 1989 roku, która doprowadziła do upadku reżimu Nicolae Ceauescu.

19 Zabytki Rumuńskie Ateneum - najsłynniejsza sala koncertowa przy Placu Rewolucji.

20 Zabytki Pałac Parlamentu – zbudowany z marmuru, największy budynek w Europie i drugi, po Pentagonie, co do wielkości budynek na świecie.

21 Zabytki Łuk Triumfalny wybudowany we wrześniu 1936 roku symbol miasta.

22 Zabytki Muzeum Wsi Rumuńskiej.

23 Zabytki Cerkiew Stavropoleos, która pochodzi z XVII wieku. We wnętrzu podziwiać można liczne ikony i złocone ściany.

24 Zakupy W Bukareszcie nie brakuje sklepów oraz galerii handlowych, zarówno w centrum miasta, jak i na jego peryferiach. Największe to: Unirea Shopping Center, Băneasa Shopping City czy Bucureşti Mall.

25 Informacje praktyczne waluta – w Rumunii używa się lei, której wartość względem dolara jest zbliżona do polskiej złotówki. Godziny pracy: Banki: od 9.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku. Poczta: od 9.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Sklepy i centra handlowe: od 9.00 do 15.00 od poniedziałku do soboty. Urzędy: od 9.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku. Ambasada RP Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie Aleea Alexandru 23 011821, sector 1 Bucuresti (Bukareszt) Romania (Rumunia) (00 4021) 30 82 200 (centrala) (00 4021) 30 82 210 (sekretariat)

26 Informacje praktyczne Numery alarmowe - Pogotowie 0040 021 961 / 0040 021 973 - Straż pożarna 0040 021 981 - Policja 0040 021 9544


Pobierz ppt "Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google