Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Techniki zarządzania i systemy informatyczne. Wstęp Opis produktu Architektura systemu Motor wnioskowania Interfejsy systemu Efekty prac Przykłady użycia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Techniki zarządzania i systemy informatyczne. Wstęp Opis produktu Architektura systemu Motor wnioskowania Interfejsy systemu Efekty prac Przykłady użycia."— Zapis prezentacji:

1 Techniki zarządzania i systemy informatyczne

2 Wstęp Opis produktu Architektura systemu Motor wnioskowania Interfejsy systemu Efekty prac Przykłady użycia

3 Albert Matuszek Bartosz Małocha Łukasz Krupczak Kamil Grela Anna Piertaszko Wojciech Wójcik

4 Celem tworzonego systemu jest umożliwienie wyszukiwanie usług webserwisów pomocnych w przeprowadzeniu akcji ratunkowej dla zaistniałego zdarzenia. Użytkownikiem systemu jest operator centrali 112, który korzystając z graficznego interfejsu użytkownika wprowadza do systemu dane dotyczące wypadku. Na podstawie wczytanej ontologii opisującej dziedzinę wypadków i dostępne usługi webserwisów przy wykorzystaniu motoru wnioskowania system dostarcza informacji wspomagających akcję ratunkową. Informacje te obejmują listę wybranych spośród opisanych w bazie wiedzy usług oraz listę zagrożeń dla zaistniałego wypadku.

5 Tworzony przez nas produkt jest jednym z modułów (moduł systemu ekspertowego) projektu Złożone usługi webowe realizowane przez systemy agentowe w architekturze SOA. Stworzony system operuje na przygotowanej przez nas ontologii. System pozwala na przeprowadzanie ekspertyz dla zdefiniowanej przez nas przykładowej poddziedziny szeroko pojętego ratownictwa.

6

7 Motor wnioskowania (inference engine - Pellet) W docelowym systemie ontologia opisująca dziedzinę wypadków i dostępne usługi Web serwisów będzie zewnętrznym komponentem. W naszym produkcie posłużymy się stworzoną samodzielnie ontologią.

8

9 RacerPellet Można wpiąć do Protege Problemy z licencją Umożliwia odczyt plików owl z pliku lub przez http Tryb serwerowy lub file (pobieranie danych z plików przekazanych jako dodatkowe argumenty) Server HTTP dla właściwego użytkowania, TCP-based o Protokół DIG oparty na XML o Racer TCP Interface – komendy i rezultaty zapytań w składni LISP Dostępne API do Javy i Lispa Język zapytań: Description Logic Querries Sposób przechowywania bazy wiedzy: plik w formacie.lisp,.racer lub.krss Reguły (axioms); dostępny edytor do definiowania reguł Wejście: o.lisp,.racer.krss o.owl o.dig (XML) Wyjście: o.lisp,.racer.krss o dig (XML) Wbudowany w Protege Brak problemów z licencą Napisany w Javie; Open Source Obsługuje formaty DIG i KRSS Mmożna go uruchomić jako serwer (komunikacja poprzez DIG) Można używać jego klas bezpośrednio w aplikacji (Java) Język zapytań: SPARQL

10 Porównując Racera i Pelleta nie można nie zauważyć, że ten pierwszy dostarcza większych możliwości. Niestety Racer nie jest pozbawiony wad. Wykorzystanie mechanizmów udostępnianych przez motor wnioskowania jest o wiele bardziej uciążliwe niż w przypadku Pelleta. Z tego powodu, jak również ze wzglądu na problemy z licencją zdecydowaliśmy się wykorzystać Pelleta jako motor wnioskowania aplikacji.

11 Interfejs dla operatora centrali 112 - tworzy aplikacja wyposażona w GUI umożliwiające wprowadzenie informacji dotyczących wypadku. W oknie aplikacji prezentowana jest lista możliwych zagrożeń w postaci procesu. Przez proces rozumiemy zbiór zagrożeń w kolejności ich stopnia zagrożenia wraz z informacjami dotyczącymi ilości i rodzaju jednostek ratowniczych służących ich neutralizacji. Interfejs dla zewnętrznych klientów (systemu agentowego) zrealizujemy poprzez stworzenie webserwisu udostępniającego usługę przyjmującą na wejściu dane opisujące wypadek i zwracającą ww. listy (analogicznie jak w przypadku aplikacji dla operatora centrali).

12

13 Zderzają się dwa samochody osobowe na drodze szybkiego ruchu, zderzenie czołowe. Osoba która jechała innym pojazdem, nie uczestniczącym w wypadku, dzwoni na policję. Informacje, które operator powinien uzyskać od świadka są następujące: Rodzaj wypadku: wypadek drogowy. Gdzie zdarzył się wypadek: droga szybkiego ruchu nr E4, wokół znajduje się tylko las, nr słupka na poboczu to 34. Ile i jakie samochody brały udział w wypadku: 2 samochody osobowe (czerwony mercedes i zielony mercedes). Jak się zderzyły : zderzenie czołowe. Ile osób było w którym samochodzie i jakie odniosły obrażenia: w czerwonym mercedesie 3 osoby nieprzytomne; w zielonym mercedesie 4 osoby, kierowca wyleciał przez szybę, a trzy pozostałe osoby są nieprzytomne. Czy jest możliwe wyciągniecie pasażerów z pojazdów: nie ma możliwości wyciągnięcia pasażerów z obu samochodów. Czy z któregoś z samochodów wyciekło paliwo: tak, ale tylko z czerwonego. Wyniki : 1 – przyjazd odpowiedniej liczby karetek 2 – przyjazd odpowiedniej liczby radiowozów 3 – przyjazd odpowiedniej liczby wozów strażackich

14 KONIEC


Pobierz ppt "Techniki zarządzania i systemy informatyczne. Wstęp Opis produktu Architektura systemu Motor wnioskowania Interfejsy systemu Efekty prac Przykłady użycia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google