Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa w Żulinie Skarby na Bursztynowym Szlaku - 10 skarbów Żulina i okolic Prezentacja wykonana w ramach projektu „Przyśpieszenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa w Żulinie Skarby na Bursztynowym Szlaku - 10 skarbów Żulina i okolic Prezentacja wykonana w ramach projektu „Przyśpieszenie."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa w Żulinie Skarby na Bursztynowym Szlaku - 10 skarbów Żulina i okolic
Prezentacja wykonana w ramach projektu „Przyśpieszenie edukacyjne w szkole wiejskiej”

2 Architektura- Kościół w Żulinie pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski
We wsi Żulin znajduję się kościół parafialny z lat będący do końca II wojny światowej cerkwią prawosławną. Jest to kościół drewniany usytuowany wśród drzew. Ufundowała go dziedziczka wyznania prawosławnego. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy, Matki Bożej Królowej Polski i św. Teresy z 1962r. W ołtarzu bocznym po lewej stronie obraz Madonny Greckiej, po prawej- obraz zmartwychwstania.

3 KOŚCIÓŁ W ŻULINIE

4 GŁÓWNE WEJŚCIE DO KOŚCIOŁA

5 OBRAZY W KOŚCIELE PARAFIALNYM W ŻULINIE

6 MŁYN Obok kościoła znajduję się młyn, murowano- drewniany.

7 CMENTARZ PARAFIALNY W pobliżu kościoła na niewielkim wzniesieniu znajduję się cmentarz dawnej prawosławny, obecnie rzymsko-katolicki, pochodzący z połowy XIX wieku.

8 MIEJSCE PO DAWNEJ CERKWI PRAWOSŁAWNEJ
Przy torach kolejowych znajduję się miejsce po dawnej cerkwi prawosławnej upamiętnione krzyżem żeliwnym.

9 Przyroda- Dąb, pod którym odpoczywał Napoleon w leśniczówce Zagrody
Mieszkańcy Żulina przekazują sobie z pokolenia na pokolenie historię dębu, pod którym odpoczywał Napoleon wracając z jednej ze swoich wypraw. Dąb ten ma około 250 lat. Okoliczni mieszkańcy często organizują rajdy rowerowe lub piesze do leśniczówki Zagrody, by móc podziwiać to piękne i potężne drzewo.

10 DĄB W LEŚNICZÓWCE ZAGRODY

11 RAJD ROWEROWY Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żulinie, w miesiącach letnich uczestniczą w rajdzie rowerowym. Jednym z punktów rajdu jest oglądanie dębu i ognisko w leśniczówce Zagrody. Pan leśniczy zawsze bardzo interesująco opowiada o tym starym drzewie.

12 OGNISKO PODCZAS RAJDU

13 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY ODPOCZYWAJĄCY W LESIE PODCZAS RAJDU

14 Znane postacie historyczne- Józef Zadura (partyzant II wojny światowej)
Wzmagające się represje okupacyjnych władz niemieckich wzbudzały niezadowolenie miejscowej ludności. Stopniowo niezadowolenie to przerodziło się w bunt, a następnie w ruch partyzancki. Powstawały małe grupy partyzanckie. Dowódcą oddziału z Żulina był Józef Zadura, pseudonim „Orzeł” zamieszkały na Zarzeczu. Józef Zadura odegrał bardzo ważną rolę w ruchu partyzanckim, gdyż jako kolejarz brał udział w gromadzeniu sprzętu niezbędnego podczas działalności partyzanckiej w okresie okupacji niemieckiej. Jedną z większych akcji zbrojeniowych wykonanych przez partyzantów było rozładowanie wagonów w Bzitem w marcu 1944r. Zadura skierował 2 wagony z bronią na południe do stacji w Bzitem zamiast do Lublina.

15 STACJA KOLEJOWA W BZITEM, NA KTÓEJ PRACOWAŁ PARTYZANT JÓZEF ZADURA
Józef Zadura pracował na kolei. Początkowo na stacji Bzite, a następnie w Rejowcu.

16 Osoba żyjąca- Ryszard Lewczuk (malarz ludowy)
Ryszard Lewczuk to malarz ludowy mieszkający na stałe w Żulinie. Ma 76 lat. Od bardzo dawna zajmuje się malowaniem obrazów, które podziwiają wszyscy mieszkańcy Żulina i okolic. Motywem przewodnim jego obrazów są kościoły, pan Ryszard wykonuje również pejzaże. Jego prace doczekały się wystaw w Polsce, jak również poza granicami kraju.

17 Muzyka- Przyśpiewka ludowa ,,Maryna gotuj pierogi”
„Maryna, gotuj pierogi O mój Wojtku drogi Kiedy ni mam syra A Wojtek do miasta po syrek do ciasta Maryna, gotuj pierogi. O mój Wojtku drogi Kiedy ni mam mąki A Wojtek do młyna po mąkę zażyna Maryna, gotuj pierogi. O mój Wojtku drogi Kiedy ni mam jajka A Wojtek do miasta po jajka do ciasta Maryna, gotuj pierogi. Maryna, gotuj pierogi O mój Wojtku drogi Kiedy ja nie umiem A Wojtek za kija, Marynę pobija Maryna, gotuj pierogi A Wojtek za kija, Marynę pobija Maryna, gotuj pierogi.”

18 Boże Narodzenie- Jasełka
Jasełka są obrzędem głęboko zakorzenionym w tradycji obchodzenia świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Żulina i okolic. Co roku dzieci ze szkoły w Żulinie wraz z nauczycielami i proboszczem tutejszego kościoła wystawiają jasełka w szkole, a następnie podczas mszy w kościele jako przedstawienie dla okolicznych mieszkańców.

19 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY GRAJĄCY W JASEŁKACH
Piękne, kolorowe stroje, głośny śpiew kolęd i ciekawe dialogi osób grających w jasełkach wprowadzają wszystkich w uroczystą atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

20 Dzieło sztuki- Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem
Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się w ołtarzu głównym kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Żulinie. Obraz ten został wykonany przez M. Dąbrowskiego z Lublina w 1946r. Obraz przedstawia Matkę Boską Częstochowską w zarysie granic Polski z zaznaczonymi sanktuariami maryjnymi. W zarysie widoczny jest orzeł w koronie. Obraz ten stanowi dużą ozdobę małego drewnianego kościoła w Żulinie.

21 OBRAZ MAKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM W KOŚCIELE W ŻULINIE

22 Życie społeczne - ,,Psiocha”- potrawa kulinarna
Psiocha to potrawa kulinarna bardzo popularna wsród mieszkańców Żulina i okolic. Zapewne dlatego, iż jest bardzo łatwa i tania w przyrządzeniu. A oto przepis na „psiochę” dla wszystkich smakoszy kuchni regionalnych: Składniki: 1kg ziemniaków, 4 łyżki mąki. Przygotowanie: Ziemniaki ubrać, wstawić niech się gotują. Gdy już będą miękkie nie odcedzać do końca wody, posypać 4 łyżkami mąki, nakryć pokrywką, ziemniaki z mąką muszą się jeszcze trochę pogotować, aż mąka zamieni się w masę. Tak przygotowaną potrawę trzeba zmiąć. Można podawać jako dodatek do mięs lub też jako oddzielne danie. SMACZNEGO!!!

23 Punk widokowy- Kamienna Góra w Krynicy
O bogatej przeszłości historycznej okolic Żulina świadczy między innymi ,,szlak ariański” (Krasnystaw- Krupe- Krynica-Czarnoziem), prowadzący śladami braci polskich (arian), dość licznie przebywających na tym terenie w XVI wieku. Kamienna Góra w Krynicy stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego podziwiać można piękne tereny okolic Żulina.

24 ,,Skarb specjalny”- Kapliczka wdzięczności w Zagrody
W czasie II wojny światowej w miejscowości Żulin Niemcy zrobili łapankę na mężczyzn. W czasie transportu do obozu jeden z mężczyzn, Józef Szyper, wyskoczył w lesie z samochodu. Po wojnie na pamiątkę swojego ocalenia postawił przy drodze, w tym miejscu gdzie udało mu się uciec kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej. W ten sposób chciał podziękować Maryi za ocalenie.

25 FUNDATOR KAPLICZKI WDZIĘCZNOŚCI W MIEJSCOWOŚCI ZAGRODY
Na fotografii: Józef Szypner

26 DZIĘKUJEMY!


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa w Żulinie Skarby na Bursztynowym Szlaku - 10 skarbów Żulina i okolic Prezentacja wykonana w ramach projektu „Przyśpieszenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google