Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. W swoim słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. W swoim słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.
W swoim słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica” (1687 r.) przedstawił prawo powszechnego ciążenia. Przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego. Rozwinął prawo stygnięcia. Sformułował twierdzenie o dwumianie i zasady zachowania pędu oraz momentu pędu. Zajmował się też pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu i ogłosił teorię pochodzenia gwiazd. Był twórcą rachunku wariacyjnego. Jako pierwszy opisał matematyczne zjawisko pływów morskich (1687r.)

4 Brytyjski (szkocki) inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń
konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te stały się podstawą rewolucji przemysłowej. Urodził się w szkockim mieście portowym Greenock. Wykazywał uzdolnienia w kierunku naprawy i budowy urządzeń. Dzięki tym umiejętnościom podjął w roku 1754 pracę na uniwersytecie w Glasgow, gdzie zdobył wykształcenie i rozwinął swoje umiejętności. Zmarł w wieku 83 lat i został pochowany na cmentarzu w Westminsterze. Od nazwiska wynalazcy nazwano jednostkę mocy – wat.

5 Karol Darwin stał się jednym z najsłynniejszych przyrodników
w dziejach ludzkości. Darwin stworzył teorię ewolucji. W czasie pięcioletniej podróży dookoła świata zebrał mnóstwo informacji na temat życia roślin i zwierząt z wielu zakątków kuli ziemskiej. Zaobserwował zjawisko, które nazwał walką o życie - każda roślina czy zwierzę musi walczyć o pożywienie, a zarazem bronić się przed zjedzeniem przez innych. Szansę na przetrwanie mają tylko organizmy najlepiej przystosowane do warunków, w których przyszło im żyć. Darwin doszedł do wniosku, że w tym tkwi wyjaśnienie wielkiej różnorodności gatunków występujących na Ziemi. Po powrocie z podróży do domu w 1859r. ogłosił swą teorię w słynnym dziele” O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego”. Idee Darwina spotkały się początkowo z bardzo niechętnym przyjęciem, stopniowo jednak zyskały akceptacje i do dziś stanowią podstawę współczesnej teorii ewolucjonizmu. Darwin zmarł w 1882 r. i został pochowany Londynie.

6

7 W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
Odkrywca wpływu pleśni pędzlaka na gronkowce (1929), co było kamieniem milowym w odkryciu penicyliny. W 1928 roku, Fleming podczas porządkowania i usuwania kultur bakterii z naczyń zauważył rosnącą na tej kolonii niebieską pleśń, która zdawała się zabijać te szkodliwe bakterie. Po wielu eksperymentach Alexander Fleming odkrył penicylinę G, która działa wyjątkowo silnie bakteriobójczo, a łagodnie dla człowieka. W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

8

9 Członek Royal Society oraz innych akademii nauk i towarzystw naukowych
Derek Barton to chemik brytyjski oraz profesor wielu uczelni. W czasie II wojny światowej pracował nad wynalezieniem nowych gatunków atramentu sympatycznego dla wywiadu brytyjskiego. W latach 1953–1955 profesor Uniwersytetu Londyńskiego, następnie w latach 1955–1957 Uniwersytetu Glasgow. Członek Royal Society oraz innych akademii nauk i towarzystw naukowych W 1969 otrzymał (wraz z O. Hasselem) Nagrodę Nobla za prace nad przestrzenną strukturą związków organicznych.

10 10

11 Elizabeth II Elżbieta Aleksandra Maria ur. 21 kwietnia1926 w Londynie,
koronowana 2 czerwca Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw m. in.:, Australii, Bahamów, Barbadosu, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Pitcairn, Saint. Człowiek Roku 1952 wg magazynu Time. Elizabeth II 11

12 Diana, księżna Walii (ur
Diana, księżna Walii (ur. 1 lipca 1961, Sandringham, Wielka Brytania, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu) – pierwsza żona Karola, księcia Walii i matka jego dwóch synów. Zasłynęła dzięki swej działalności dobroczynnej i charytatywnej. Nazwano ją "królową ludzkich serc". Princess Diana 12

13 ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace
W 1910 został powołany na stanowisko Ministra Spraw Zewnętrznych. Rok później został Pierwszym Lordem Admiralicji. Po wybuchu drugiej wojny światowej ,objął urząd premiera. W 1951 po raz drugi objął rząd premiera ale stan zdrowia zmusił go do odejścia w 1955r Zmarł 24 stycznia 1965 r. w wieku 90 lat, równo 70 lat po śmierci swojego ojca. Przyczyną jego śmierci był udar mózgu. Sir Winston Leonard Spencer Churchill 13

14 Margaret Thatcher ur. 13 października 1925
brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach , chemik, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w., Margaret Thatcher 14

15 Wybitne osobistości Wielkiej Brytanii Słynni SPORTOWCY I ŻEGLRZE -SPORTSMANS / SPORTSWOMANS- and -SAILOR- Sir. Francis Drake – żeglarz (sailor) James Cook – żeglarz (sailor) David Beckham – piłkarz (football player) Rebecca Romero – wioślarka i kolarka (oarswoman and cyclist) Lewis Hamilton - kierowca wyścigowy F1 (racing driver)

16 James Cook (ur. 27 października 1728r w Marton, zm
James Cook (ur. 27 października 1728r w Marton, zm. 14 lutego 1779 r na wyspie Hawaii ) – angielski kapitan, żeglarz i odkrywca. Samodzielnie uczył się algebry, trygonometrii, nawigacji i astronomii. James Cook wniósł olbrzymi wkład w poznanie naszego globu. Oprócz osiągnięć kartograficznych Cook dokonał również odkryć przyrodniczych (nowe gatunki zwierząt i roślin); spotkał także nowe ludy takie jak Aborygeni i Aleuci. Zgodnie z legendą Cook został zjedzony. Jednak część ciała, ze względu na szacunek, jakim kapitan cieszył się u wyspiarzy, została zachowana przez starszyznę i króla, a później zwrócona Brytyjczykom, którzy dokonali oficjalnego pochówku na morzu.

17 Sir. Francis Drake ur. ok. 1540 r. - zm. 28 stycznia 1596 r
Sir.Francis Drake ur. ok r. - zm. 28 stycznia 1596 r. Angielski żeglarz. Był typem żeglarza-nawigatora, człowiekiem dbającym o precyzyjne wykonywanie map odkrytych lądów, był również piratem-gentlemanem – nie zabijał bez powodu.W 1586 r. przywiózł z wysp Morza Karaibskiego do Anglii pierwszy ładunek tytoniu . Umarł jako człowiek bardzo bogaty, szanowany i otoczony wręcz legendarnym podziwem zarówno wśród swoich jak i przeciwników. Był największym żeglarzem swoich czasów. Jego imieniem została nazwana cieśnina między Ameryką Południową a Antarktydą – Cieśnina Drak’a.

18 David Robert Joseph Beckham ur. 2maja 1975r w Londynie
David Robert Joseph Beckham ur. 2maja 1975r w Londynie. Angielski piłkarz grający na pozycji prawego pomocnika. Obecnie gra w drużynie A.C.Milan. Jest także członkiem reprezentacji Anglii. W marcu 2008 rozegrał mecz numer 100.Beckham swoją zawodową karierę piłkarską rozpoczął podpisując kontrakt z Manchesterem United. Dwa razy zajął 2. miejsce w plebiscycie Piłkarza Roku FIFA.W roku 2004 był najlepiej zarabiającym piłkarzem. Takie światowe uznanie wyrobił sobie poprzez udział w reklamach przez co stał się ikoną mody. Do kadry powrócił rok później.Poza swoją karierą piłkarską Beckham uzyskał znaczącą ilość sławy przez ożenienie się z była wokalistką zespołu Spice Girls— Victorią Beckham.

19 Rebecca Romero ur. 24 stycznia 1980r w Carlshalton brytyjska wioślarka i kolarka torowa. Dwukrotna medalistka olimpijska. W wieku 17 lat rozpoczęła treningi wioślarskie. Odnosiła sukcesy w rywalizacji juniorskiej, wśród seniorów największym było srebro olimpijskie w czwórce w Atenach w 2004 oraz tytuł mistrzyni świata w tej samej konkurencji w roku W tym samym roku postanowiła zmienić dyscyplinę i rozpoczęła treningi kolarskie. Wkrótce zaczęła odnosić sukcesy nie tylko na arenie krajowej. W 2007 zajęła drugie miejsce na mistrzostwach świata w konkurencji 3 km, w 2008 zdobyła na tym dystansie oba tytuły - indywidualnie i drużynowo, a na igrzyskach w Pekinie także sięgnęła po złoto. Jako pierwsza brytyjska sportsmenka zdobyła olimpijskie medale w dwóch różnych dyscyplinach.

20 Lewis Carl Davidson Hamilton ur. 7stycznia 1985r w Stevenage
Lewis Carl Davidson Hamilton ur. 7stycznia 1985r w Stevenage. Brytyjski kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2008, wicemistrz świata Formuły 1 w roku Związany z piosenkarką Nicole Scherzzinger. Zamieszkały w Genewie. W 2000 roku był także europejskim mistrzem w kartingu (wyścigi gokartów) Dzięki temu zapewnił sobie starty w sezonie 2007 Formuły 1. Jego pracodawcą został McLaren. W swoim debiucie w F1, podczas Grand Prix Australii zajął trzecie miejsce. W 2008 roku zdobył tytuł Mistrza Świata F1 i tym samym został najmłodszym mistrzem F1 w historii.

21 Ludzie filmu

22 Ridley Scott Scena z Filmu „Gladiator” Reżyser: Ridley Scott
Urodzony to reżyser, który dzięki realizacji tak doskonałych filmów jak "Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" oraz "Łowca androidów" zapewnił sobie trwałą i wysoką pozycję wśród twórców światowej kinematografii. Obrazy Scotta wyróżniają się ciekawymi i oryginalnymi zdjęciami a także niesamowitym nastrojem w kreowaniu którego artysta jest prawdziwym mistrzem. Ridley Scott Scena z Filmu „Gladiator” Reżyser: Ridley Scott

23 HITCHCOCK ALFRED HITCHCOCK ALFRED
Hitchcock Alfred, zwany popularnie Hitch'em (1899–1980), angielski reżyser filmowy o światowej sławie. Wychowywał się w szkołach jezuickich, studiował historię sztuki i inżynierię. Z filmem związał się w latach 20. pracując początkowo w reklamie, potem jako dekorator, scenarzysta i asystent reżysera w wytwórniach londyńskich. W Berlinie zetknął się z niemieckim ekspresjonizmem filmowym, który wywarł wpływ na jego twórczość.

24 Vivien Leigh Judi Dench
Vivien Leigh ( ) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. Laureatka dwóch Oscarów. Znana między innymi z roli amerykańskiej heroiny Scarlett O'Hary w filmie Przeminęło z wiatrem. Dama Judi Dench (ur. 9 grudnia 1934 w Yorku) − brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, okazjonalnie reżyserka. Masową popularność przyniosła jej rola M w serii filmów o Jamesie Bondzie.

25 Antony Hopkins Sean Connery
Urodzony 25 sierpnia 1930r. Najbardziej znany aktor wśród Szkotów, najbardziej znany agent 007, jeden z najbardziej znanych i cenionych aktorów w dziejach kinematografii. Anthony Hopkins (ur. 31 grudnia 1937) brytyjski aktor teatralny i filmowy. Jego najsławniejszą rolą filmową była postać Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec.


Pobierz ppt "Angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. W swoim słynnym dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google