Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Rola motywacji w skutecznym działaniu propagowania idei transplantacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Rola motywacji w skutecznym działaniu propagowania idei transplantacji."— Zapis prezentacji:

1 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Rola motywacji w skutecznym działaniu propagowania idei transplantacji.

2 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA "Urodziłeś się po to, by wieść nadzwyczajne życie, robić nadzwyczajne rzeczy i pomóc nadzwyczajnej liczbie ludzi." Mike Litman

3 MOTYWACJA To stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania. To wzbudzony potrzebą zespół procesów – a przede wszystkim chęć działania określająca podłoże ludzkich zachowań i ich zmian.

4 PROCES MOTYWACJI wzbudzanie w nas energii;
ukierunkowywanie wysiłku na cel ( propagowanie idei transplantacji ); kontynuowanie czynności, dopóki warunki, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie ( patrz całkowita akceptacja i zrozumienie potrzeby dawstwa ); pobudzenie emocjonalne – uczucia dodatnie takie jak satysfakcja - w przypadku osiągnięcia efektu ( zwiększenia ilości dawców );

5 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Deklaracja innym tego, co mamy zrobić - propagowanie idei transplantacji. Czyniąc to angażujemy własne „ja”. Nie podjęcie działania, bądź nie wykonanie zadeklarowanego zadania może wywołać w nas dysonans - nieprzyjemne napięcie - wynikające z niezgodności tego co zapowiedzieliśmy, że zrobimy (działanie) z tym czego nie robimy (brak działania). Zaistniałe napięcie motywuje nas do zlikwidowania dysonansu. Najkorzystniejsze dla nas jest więc podjęcie zadeklarowanego działania. Jeżeli tego nie zrobimy może ucierpieć nasza samoocena.

6 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Analiza celów. Jeżeli wiemy jak naprawdę ważne jest propagowanie idei transplantacji”, jeżeli takie działanie czyni nasze życie sensowniejszym to wzbudzamy w nas motywację wewnętrzną, czyli tendencję do podejmowania i kontynuowania wyznaczonego celu jakim jest dla nas chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Oznacza to, że samo działanie będzie dla nas najważniejsze i nagradzające.

7 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Wizualizacja celu - twórcze wykorzystanie wyobraźni. Dobrze jest wyobrazić sobie i wierzyć w to, co ma zostać zrobione, to co chcemy osiągnąć. Wyobraźmy sobie, że Polska jest na 1-szym miejscu w Europie pod względem pobranych i przeszczepionych narządów. Wierzmy, że dzięki naszemu działaniu – przyczynieniu się do wzrostu liczby dawców - uratujemy życie setek osób, a może i naszych bliskich, gdyby zaistniała taka sytuacja.

8 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Analiza negatywnych konsekwencji niezrealizowania celu. Negatywne konsekwencje są swego rodzaju stratą, a ludzie nie lubią tracić. Świadomość tego, że nie podejmując żadnego działania narażamy się na pewną stratę - może zachęcić nas do podjęcia tego działania i uniknięcia owej straty. Stratą bowiem jest odejście od nas wielu ludzi – którzy nie doczekali przeszczepu z powodu braku organów – będącego wynikiem niskiej świadomość potrzeby przekazania narządów do transplantacji po swojej śmierci.

9 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Analiza pozytywnych konsekwencji zrealizowania celu – zwiększenia świadomości przekazywania narządów. Świadomość tego, jakie korzyści możemy mieć z podjęcia działania propagowania idei transplantacji – ogromną satysfakcję i uczucie spełnienia się, uczynienia swego życia bardziej wartościowszym - może mieć ogromny wpływ motywujący dla nas samych.

10 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Gwarancja „5 minut” - najtrudniejszy jest pierwszy krok, trzeba po prostu zacząć. Pierwsze „5 minut” jest najważniejsze. Jeśli rozpoczęcie działania będziemy ciągle odkładać na później (o kolejne 5 minut itd) to prawdopodobnie nie wykonamy go nigdy. A propagowanie idei transplantacji będzie tylko naszym teoretycznym nie mającym efektu zamysłem.

11 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Rozpoczęcie zadania od czegoś prostego. Jeżeli zaczniemy od czegoś prostego, bardzo prawdopodobne, że na początku naszego działania osiągniemy sukces, a to zachęci nas do dalszej pracy. Jeśli zaczniemy od czegoś trudnego możemy ponieść porażkę, która zniechęci do kolejnych działań.

12 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Metoda szlachetnego szwajcarskiego sera. Duże zadanie do wykonania, to duży kawałek sera bez dziur. Z tego zadania można wyodrębnić mniejsze zadania, które są proste, a powodują powstawanie dziur w serze. Dziury te - to już wykonane małe zadania. W niedługim czasie okaże się, że duże zadanie - duży kawałek sera stanie się szlachetnym serem szwajcarskim, który ma więcej dziur niż sera.

13 JAK ZWIEKSZYĆ MOTYWACJĘ
Podniesienie znajomości przedmiotu. Łatwiej zabrać się do robienia czegoś, o czym dużo wiemy, wówczas zadanie nie wydaje się takie trudne. Znajomość przedmiotu umożliwia lepszą organizację działania. Źródła wiedzy: • szkolenia, • materiały edukacyjne, • portal • audycje, artykuły związane z tematyką transplantacji i dawstwa,

14 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA "Cele są nie tylko absolutnie konieczne, by nas motywowały. One są kluczowe, by utrzymać nas przy życiu.„ Robert H. Schuller

15 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA ROZMAWIAJ
Pamiętaj, że nawet zwykłe koleżeńskie rozmowy o idei transplantacji są potrzebne. Bądź osobą otwartą, promienną, potrafiącą zarażać innych swą postawą, ponieważ w osobistym komunikowaniu się z innymi ludźmi: 7% to TREŚĆ 38% to GŁOS a aż 55% MOWA CIAŁA

16 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA "Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał." Zig Ziglar

17 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Mów o swoich pomysłach i sposobach propagowania przeszczepów. Nie skazuj od razu swych pomysłów na niepowodzenie – porozmawiaj o nich z innymi. Być może będziesz autorem ciekawej akcji lub część Twego pomysłu będzie jej zalążkiem.

18 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA komunikacji do dyskusji nad swoimi pomysłami.
Korzystaj z nowych form komunikacji do dyskusji nad swoimi pomysłami. Przeanalizuj je z innymi. Co dwie głowy to nie jedna. Wspieraj się i napełniaj energią poprzez rozmowy z innymi osobami propagującymi transplantologię.

19 Jak odzyskać szczęście?
"Im bardziej pomożesz innym ludziom, tym bardziej oni  będą chcieli Ci pomóc."     Brian Tracy

20 ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA
Wolontariuszka Ania Darul Kołobrzeg: • Dzień Transplantacji w parafii • Dzień Transplantacji w regionalnej gazecie • wywiad w TV propagujący ideę transplantologii

21 ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA
Tomasz Żelichowski Łagów ( kieleckie ) Wraz z rodzicami i bratem przeprowadził w swojej parafii akcję propagującą transplantację, którą zainteresowały się lokalne media ( radio i prasa ).

22 ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA
Zespół Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy Szkolenie dla : biologów, etyków, polonistów i katechetów. Inicjatorką szkolenia w jest Joanna Kotwicka, nauczycielka etyki, wolontariuszka. CEL: • zajęcia z uczniami, • pogłębianie ich wiedzy oraz stwarzanie młodzieży możliwości dyskusji, • prace uczniowskie – jako formy ich wypowiedzi.

23 ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA Zespół Szkół nr 1 im
ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA Zespół Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy PRZEPROWADZENIE PROGRAMU: lekcje tematyczne - 4 godz. lekcyjne dla każdej klasy (godz. wych. + biologia + j. polski + religia/etyka) ZORGANIZOWALI: wystawę zdjęć osób po przeszczepie - ok. 20 różnych osób z całej Polski (cała ekspozycja to zdjęcia, ciekawostki, plakaty); spotkanie z panią Moniką Siekierką ze Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie” pokaz filmów dotyczących tematyki przeszczepiania narządów; konkurs plastyczny na plakat propagujący ideę transplantacji.

24 ONI ROZWIJAJĄ SWOJE SKRZYDŁA
Ksiądz Piotr Sadkiewicz parafia Leśna k/Żywca • propagowanie idei dawstwa organów np..: poprzez organizację rodzinnego rajdu rowerowego, • kazania o przedmiotowej tematyce - efekt większość parafian ma podpisane oświadczenia woli i rozumie ideę • „Twarz” kampanii z hasłem „Zostaw serce na ziemi. Lżej będzie trafić do nieba.” kierowanym zwłaszcza do tych, którzy mają obawy, czy po oddaniu narządu będą mogli zmartwychwstać.

25 ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Gdy dzięki Tobie są szczęśliwsi inni ludzie – bo nie boją się, że mogą nie doczekać przeszczepu i tym samy mają szansę leczenia się – TY czujesz się potrzebny, a Twoje życie staje się sensowniejsze, mające wielki wymiar duchowy w dzisiejszym materialnym świecie. Więc: Rozwiń swoje skrzydła i poczuj się potrzebny dla innych.


Pobierz ppt "ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA Rola motywacji w skutecznym działaniu propagowania idei transplantacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google