Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo na drodze w aspekcie stanu zdrowia kierowcy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo na drodze w aspekcie stanu zdrowia kierowcy"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo na drodze w aspekcie stanu zdrowia kierowcy
Opracował: Jarosław Tabaka CKP- Chełm Filia nr 2

2 Alkohol: Polskie prawo wyróżnia dwa przypadki – prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz w stanie nietrzeźwości. Pierwszy przypadek obejmuje stężenie alkoholu we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ – powyżej tej granicy jest się już prawnie nietrzeźwym. Częste tłumaczenia pijanych kierowców: I. ‘Mam alibi, nie piłem tylko zjadłem batona z nadzieniem na bazie alkoholu’ – Stosowane przez policję alkotesty wykonuje się co najmniej 15 minut po spożyciu ostatniego posiłku i

3 można je powtarzać kilka razy w odpowiednich
odstępach czasu. Alkohol zawarty w niektórych słodyczach pozostawia głównie zapach, który w tym czasie zdążyłby się rozwiać. Zawsze można też wykonać badanie krwi, które jasno ustali stężenie alkoholu w organizmie. II. ‘Zjem miętowego cukierka, policjant nie wyczuje alkoholu’ – pijanego kierowcę łatwo rozpoznać nie tylko po zapachu, ale i po pobudzonym, niespokojnym zachowaniu i jeździe przypominającej raczej slalom niż normalny przejazd. Także tutaj badanie krwi rozwiewa wszelkie wątpliwości. III. ‘Mam blisko do domu’ – niestety, bardzo wiele wypadków z udziałem pijanych kierowców ma miejsce w trakcie pierwszych 5 kilometrów podróży.

4 Statystyka Policji z marca 2009 roku:

5 Wypadki z udziałem pijanych kierowców powodują:

6

7 Narkotyki za kierownicą:
Kierowcy prowadzący samochody pod wpływem narkotyków i wypadki przez nich powodowane stały się faktem Śmiertelne niebezpieczeństwo : I. Każda ilość narkotyku, nawet najmniejsza, wpływa na organizm i powoduje, że kierowca na haju stanowi zagrożenie dla innych. II. - On po prostu nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie amfetaminą, marihuaną lub haszyszem jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu - tłumaczy dr Wojciech

8 Matusewicz, farmakolog kliniczny
Matusewicz, farmakolog kliniczny. - Skutki działania narkotyku są nieprzewidywalne. Wszystko zależy od dawki i konkretnego człowieka. Inaczej zareaguje ktoś, kto brał po raz pierwszy, inaczej "doświadczony" narkoman. Heroina wycisza, można po niej zasnąć za kierownicą. Amfetamina i kokaina sprawiają, że człowiek staje się bezkrytyczny. Narkomani za kierownicą stanowią śmiertelne zagrożenie. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie, by prowadził samochód. Osobę która zażyła narkotyki nie zawsze można rozpoznać, ponieważ każdy inaczej reaguje na ten środek odurzający

9 Jeżeli alkomat nic nie wykazuje, ale kierowca zachowuje się nietypowo, zatrzymywany jest pojazd a kierowca trafia na badania. Tam pobiera się krew i mocz do analizy. Wysyła się je do badań, często do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, bo tak naprawdę to jedyne w Polsce laboratorium, które potrafi sprawdzić, czy testy były przeprowadzone prawidłowo.

10 Działanie narkotyków na organizm:
Amfetamina - przyspiesza akcję serca i daje poczucie poprawy pamięci i koncentracji, pobudza, zwiększa pewność siebie. Kierowca po zażyciu amfetaminy jedzie z ogromną prędkością, pozostali użytkownicy drogi postrzegani są jako migające punkty. Ecstasy - wywołuje euforię, jednocześnie zaburzając widzenie. Prowokuje do agresji. Heroina - zaburza widzenie: wszystko widzi się jak za lekką mgłą, zobojętnia na to, co się wokół dzieje.

11 Kokaina - powoduje, że wszelkie przyjemności przeżywa się intensywniej
Kokaina - powoduje, że wszelkie przyjemności przeżywa się intensywniej. Dzieje się tak w wyniku rozregulowania układu nerwowego. Światła i pasy się zlewają, wydaje się, że droga roztapia się pod kołami, a samochód płynie w powietrzu. Przy większych dawkach może dojść do omdlenia i drgawek oraz zaśnięcia za kierownicą. LSD - zaburza ostrość widzenia, dając odczucie "burzy kolorów", zaburza poczucie odległości, traci się poczucie czasu.

12 Haszysz - działa na centralny układ nerwowy
Haszysz - działa na centralny układ nerwowy. Wywołuje euforię lub apatię. Jedna i druga reakcja jest niebezpieczna za kierownicą. Znacznie opóźnia reakcję. Marihuana - zaburza poczucie odległości, koordynację ruchów i koncentrację uwagi.

13

14 24 godziny bez snu jest jak jeden promil alkoholu we krwi.
Zmęczenie kierowcy: 24 godziny bez snu jest jak jeden promil alkoholu we krwi. Badania wykazały, że osoby zmęczone wykonują różne zadania tak, jak pod wpływem alkoholu. Po 24 godzinach bez snu, trzeźwy kierowca zachowuje się jak kierujący, który ma we krwi 1-promil alkoholu Najczęstsze symptomy zmęczenia to częste ziewanie, spowolnione reakcje, ciężkie i opadające powieki, zamglony wzrok i zniecierpliwienie.

15 W upalne dni kierowcy męczą się szybciej i gorzej koncentrują na prowadzeniu samochodu. Uchylone okno czy chłodzenie wnętrza pojazdu klimatyzacją orzeźwiają, ale nie redukują zmęczenia. Kierowcy powinni być szczególnie wyczuleni na takie objawy jak: prowadzenie samochodu z nierównomierną prędkością, chociaż warunki na drodze tego nie wymagają, nieuzasadniona zmiana toru jazdy (jazda "zygzakiem"), czy zmniejszona sprawność przy posługiwaniu się biegami albo kierunkowskazami.

16 Jeśli kierowca uświadomi sobie, że nie pamięta kilku ostatnich kilometrów trasy, to znak, że koniecznie powinien odpocząć Kawa nie jest skutecznym sposobem na zmęczenie, ponieważ jej działanie jest krótkotrwałe. Przed dłuższą podróżą koniecznie trzeba się wyspać, bo po kilku godzinach prowadzenia w upale i ostrym, rażącym słońcu, każdy kierowca będzie odczuwał zmęczenie.

17 Leki mogą szkodzić kierowcom:
Leki na alergię, znieczulenie podawane u dentysty, a nawet niektóre zioła mogą obniżać sprawność psychoruchową kierowców. Szacuje się, że nawet 20 proc. wypadków może być spowodowane przez kierowców, którzy byli pod wpływem leków obniżających koncentrację, spostrzegawczość czy refleks.

18 Grupa farmaceutyków mogących obniżać sprawność psychoruchową kierowców jest bardzo duża. Dlatego radzę, by zawsze czytać ulotki dołączone do leków. Także tych, które można kupić bez recepty. Tymczasem, jak pokazują badania, z ulotkami zapoznaje się zaledwie 10 proc. pacjentów .

19 Udowodniono, że leki stosowane przez kierowców mogą znacząco pogarszać ich sprawność psychofizyczną, zaburzać koordynację ruchową. Takie niepożądane działania mogą spowodować zwłaszcza leki nasenne, uspokajające, przeciw lękowe, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciw padaczkowe. Bezpieczne prowadzenie samochodu mogą zakłócać także niektóre leki przeciwhistaminowe, stosowane w leczeniu chorób alergicznych

20 "Za kółkiem” nie powinno się siadać także po zażyciu popularnych leków na przeziębienie, które w nazwie mają wyraz "noc”. To znak, że w ich skład wchodzą środki działające nasennie. Znaczną ostrożność zalecam także podczas stosowania leków przeciw kaszlowych, zawierających w składzie kodeinę lub dekstrometorfan.

21 Lista leków niebezpiecznych dla kierowców:
te leki silnie upośledzają sprawność psychofizyczną człowieka. Chorego obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów przez 24 godziny od jego zażycia, na przykład : - Aredia - Arduan - Bunondol - Calypsol - Dolargan - Pavulon

22 Te leki mogą wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną człowieka, wymagają zachowania szczególnej ostrożności lub zaniechania prowadzenia samochodu, na przykład: Afobam Elenium Hydroxyzinum Metocard Milocardin Normatens

23 Ziółka też mogą zaszkodzić:
Nie wolno zapominać, że także leki ziołowe o działaniu uspokajającym i nasennym mogą - zależnie od stosowanej dawki - stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlatego przed wyruszeniem w trasę lepiej nie pić mocnej herbatki z melisy, kozłka lekarskiego, męczennicy cielistej i chmielu zwyczajnego.

24

25

26

27

28

29

30

31 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo na drodze w aspekcie stanu zdrowia kierowcy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google