Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE Kraków, grudzień 2010.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE Kraków, grudzień 2010."— Zapis prezentacji:

1 MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE Kraków, grudzień 2010

2 Muzeum przyjazne i dostępne Większość obiektów Muzeum Narodowego w Krakowie jest dostępna dla osób z dysfunkcją ruchu, mimo, iż znajdują się one w obiektach zabytkowych, których dostosowanie jest najtrudniejsze. Tym bardziej cieszy fakt uznania dla naszych starań. W I edycji konkursu Kraków bez barier zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jury postanowiło nagrodzić wyróżnieniem konsekwentną pracę dyrekcji i pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie w dostosowywaniu Oddziałów Muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz działania zmierzające do pełnej dostępności prezentowanych przez Muzeum Narodowe zbiorów. W bardzo prestiżowej, ze względu na specyfikę miasta, kategorii Obiekt zabytkowy wygrał Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

3 Muzeum przyjazne i dostępne Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

4 inne niż dawne. Galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do XIX- wiecznego wyglądu. Na ściany powróciły kolory sprzed 130 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. W zabytkowym budynku powstały nowocześnie wyposażone pomieszczenia, które pozwalają na interaktywny odbiór sztuki i ciekawą edukację.

5 Nowe technologie informacyjne witryny multimedialne – przy głównym wejściu stanowiska informacyjne z ekranami dotykowymi- w przeszklonych portalach po bokach wejścia zwiedzający mogą korzystać z interaktywnego przewodnika, który przedstawi oglądany obraz lub rzeźbę w odpowiednim kontekście historycznym i estetycznym, pozwoli także usłyszeć lub obejrzeć historie związane z danym dziełem lub jego twórcą - dzięki technologii Augmented reality aplikacja mobilna Nowy wymiar Sukiennic - przeznaczona dla użytkowników iPhonea, którzy mogą ją ściągnąć za darmo z Apple store. Pozostali mogą wypożyczyć sprzęt w Muzeum. Aplikacja rozpoznaje poszczególne obrazy po nakierowaniu na nie kamery smartphonea. audioprzewodniki - w pięciu wersjach językowych, dla dorosłych i dzieci, a także w specjalnej wersji dla niedowidzących.

6 Muzeum przyjazne i dostępne Wielkim osiągnięciem projektu Nowe Sukiennice jest wprowadzenie do zabytkowej przestrzeni budynku nowoczesnej windy – umożliwiającej swobodny dostęp do galerii i tarasów Sukiennic także osobom poruszającym się na wózkach. Winda jest wyposażona w przyciski brajlowskie i komunikator głosowy. dtynor@mpk.krakow.pl

7 Muzeum przyjazne i dostępne PARTER - znajdujące się przy wejściu do galerii lady recepcji, sklepu muzealnego i stanowiska strażnika pozwalają na swobodny dostęp osoby na wózku. Brak progów i ograniczeń. dtynor@mpk.krakow.pl

8 Muzeum przyjazne i dostępne PARTER – ponieważ do szatni głównej można dotrzeć tylko schodami przy sklepie muzealnym znajduje się dodatkowa szatnia dla osób z dysfunkcją ruchu – wyposażona m.in. w skrytki bagażowe. dtynor@mpk.krakow.pl

9 Muzeum przyjazne i dostępne Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów a wejście na taras poprzedza łagodny podjazd. Na szklanych drzwiach umieszczono dla bezpieczeństwa naklejki z ornamentem.

10 Muzeum przyjazne i dostępne Znajdująca się przy tarasie i kawiarni toaleta dla osób niepełnosprawnych jest wyposażona w niezbędne, opuszczane uchwyty oraz specjalną umywalkę i ubikację – polecaną dla osób niepełnosprawnych. Lustro zostało zamontowane w taki sposób aby zarówno osoba stojąca dowolnego wzrostu jaki i siedząca na wózku mogły swobodnie się obejrzeć. Wszelkie uchwyty i przyciski są wygodne także dla osób ze spastycznością rąk.

11 Muzeum przyjazne i dostępne W toalecie znajduje się także przewijak dla niemowląt – zainstalowano go w toalecie dla osób niepełnosprawnych ponieważ jest największa i wolno z niej korzystać zarówno mamom jak i ojcom.

12 Muzeum przyjazne i dostępne Utrudnienie w dostępie do toalety stwarzają niemożliwe do zniwelowania schody – problem rozwiązaliśmy przy pomocy mobilnych aluminiowych ramp, rozkładanych w razie potrzeby. Na stałe rozstawienie ramp nie pozwala szerokość schodów – szyny mogłyby stanowić pułapkę dla osób niedowidzących.

13 Muzeum przyjazne i dostępne Osoby o większych ograniczeniach ruchowych mogą – w razie potrzeby – skorzystać także z toalety znajdującej się przy drugim wejściu do Sukiennic

14 Muzeum przyjazne i dostępne System komunikacji wewnętrznej oraz prezentery multimedialne ułatwiają widzom zarówno poruszanie się jak i kontakt z dziełami sztuki.

15 KONTAKT Z MUZEUM tel. 012/295 55 00 Muzeum Narodowe w Krakowie ul. 3 maja 1, 30-062 Kraków www.muzeum.krakow.pl e-mail: dyrekcja@muzeum.krakow.pldyrekcja@muzeum.krakow.pl


Pobierz ppt "MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE Kraków, grudzień 2010."

Podobne prezentacje


Reklamy Google