Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 lat samorządności w gminie Zarzecze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 lat samorządności w gminie Zarzecze"— Zapis prezentacji:

1 20 lat samorządności w gminie Zarzecze
Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Maćkówce gmina Zarzecze województwo podkarpackie 20 lat samorządności w gminie Zarzecze

2 Wywiady przeprowadzono z 11 mieszkańcami wsi Maćkówka (m. in
Wywiady przeprowadzono z 11 mieszkańcami wsi Maćkówka (m.in. z sołtysem – p. Florianem Grandą, przewodniczącą Zespołu Śpiewaczego – panią Marią Grandą, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej – panem Krzysztofem Kuczą i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich – panią Elżbieta Kuczą). Wszyscy rozmówcy zgodnie mówili o zmianach, jakie zaszły w naszej wsi w ciągu ostatnich 20 lat. Najbardziej istotne przedsięwzięcia dotyczą powstania kanalizacji, wodociągów, remontu dróg i szkoły.

3 Fragmenty wywiadów:

4 - Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzega pan/pani w naszej wsi?
- Szkoła była remontowana, ogrodziliśmy ją. Grzybek był przebudowany, były zrobione nowe drogi, nowe chodniki. Zrobiliśmy kanalizację oraz wydzierżawiliśmy niektóre pastwiska. Zostały wstawione nowe okna do remizy, będą remontowane łazienki. (z wywiadu z sołtysem p. Florianem Grandą)

5 - Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzega pan/pani w nasze wsi?
-Telefonizacja, kanalizacja, wodociągi, gaz, internet. Zostały wyremontowane obiekty publiczne tj. remiza i szkoła. Drogi wiejskie zostały pokryte asfaltem. (z wywiadu z p. Zbigniewem Zielińskim)

6 - Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzega pan/pani w naszej wsi?
-W tym czasie zaszło bardzo dużo zmian, przede wszystkim polepszyły się warunki życia, powstały wodociągi, kanalizacja, nowe drogi i linie telefoniczne. (z wywiadu z p. Zbigniewem Jamroży)

7 - Jak zmieniła się szkoła?
-Szkoła została ogrodzona. Są nowe okna, drzwi. Zostały położone płytki np.: na schodach. Ubikacje zostały wyremontowane. (z wywiadu z p. Zbigniewem Zielińskim) - Po remoncie stała się ładniejsza, więcej jest sal niż było kiedyś. (z wywiadu z p. Zofią Przeszłowską) - Wygląd szkoły zmienił się na lepsze. Jest zrobiona elewacja, jest dużo więcej sal, są komputery, jest też sala gimnastyczna. Myślę, że teraz dzieci mają większe możliwości edukacyjne. (z wywiadu z p. Zbigniewem Jamroży)

8 - Jak zmieniła się szkoła?
- Podłogi zostały wymienione, zostało założone centralne ogrzewanie oraz zmieniono dach i wykonano nowe ogrodzenie. (z wywiadu z p. Elżbietą Iwańczyk) - Wokół szkoły zrobiono ogrodzenie, wewnątrz każda jedna sala została wyremontowana, udoskonalona przez komputery. (z wywiadu z p. Teresą Lalowicz)

9 - Czy w naszej miejscowości jakość środowiska naturalnego poprawiła się? Czy wprowadzono pojemniki do segregacji śmieci? - Poprawiła się jakość środowiska naturalnego przez wprowadzenie pojemników do segregacji śmieci. (z wywiadu z p. Zbigniewem Jamroży) - W szkole prowadzona jest akcja zbierania surowców wtórnych np.: nakrętek plastikowych, baterii. (z wywiadu z p. Ewą Półtorak) - Poprawiła się pod tym względem, że mamy kanalizację, więc ścieki nie zagrażają środowisku. (z wywiadu z p. Zbigniewem Zielińskim)

10 - Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu?
-Tak, kiedyś nie mieliśmy znaków drogowych, a teraz są. (z wywiadu z sołtysem p. Florianem Grandą) - Jest bezpieczniej, policja patroluje nasze drogi. ( z wywiadu z prezesem OSP p. Krzysztofem Kuczą) - Wydaje mi się, że było i jest u nas bezpiecznie. (z wywiadu z p. Zbigniewem Zielińskim) - W naszej wsi jest bezpieczniej niż 20 lat temu, ponieważ ulice są bardziej oświetlone. Policja częściej patroluje drogi. (z wywiadu z p. Zbigniewem Jamroży)

11 - Z jakich osiągnięć ostatnich 20 lat jest pan/pani szczególnie dumna?
- Z wszystkiego. Szkoła piękna i na zewnątrz i w środku. Piękne domy powstają. Bardzo dużo się zmieniło na korzyść. ( z wywiadu z p. Marią Grandą – przewodniczącą Zespołu Śpiewaczego) - Jestem dumna z tego, że w naszej miejscowości została założona kanalizacja, doprowadzono gaz oraz wodę. (z wywiadu z p. Elżbietą Iwańczyk)

12 - Z jakich osiągnięć ostatnich 20 lat jest pan/pani szczególnie dumna?
- Dzięki unijnej drodze w naszej wsi buduje się domy, we wsi działa straż, koło śpiewacze i koło gospodyń. (z wywiadu z p. Teresą Lalowicz)

13 Tak wyglądała droga do szkoły od strony remizy 7 lat temu,a tak wygląda dzisiaj.

14 Ta sama droga sprzed 15 laty i dzisiaj.

15 I znów stan drogi sprzed 10 laty i dzisiaj.

16 A tak wyglądała nasza szkoła kilka lat temu, a tak wygląda dzisiaj.

17 A tu droga prowadząca ze szkoły pod tzw. „Górkę”
A tu droga prowadząca ze szkoły pod tzw. „Górkę”. Tu widać nie tylko wyremontowaną drogę, ale i nowoczesne słupy elektryczne.

18 Droga obok remizy dawniej i dzisiaj.

19 W skład Zespołu Projektowego Szkoły Podstawowej im. Św
W skład Zespołu Projektowego Szkoły Podstawowej im. Św.Królowej Jadwigi w Maćkówce wchodzą… Anna Iwańczyk 1997r. - Klasa VI Paulina Więcek 1997r. - Klasa VI Jadwiga Półtorak 1997r. - Klasa VI Katarzyna Partyka 1997r. - Klasa VI Gabriela Lalowicz 1997r. - Klasa VI Karolina Pieniążek 1997r. - Klasa VI Elżbieta M. Węglowska – nauczyciel Andrzej Wiśnica - nauczyciel Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "20 lat samorządności w gminie Zarzecze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google