Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SOCJOLOGIA Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Kierownik Katedry: Dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. nzw. w Pol. Śl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SOCJOLOGIA Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Kierownik Katedry: Dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. nzw. w Pol. Śl."— Zapis prezentacji:

1 SOCJOLOGIA Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Kierownik Katedry: Dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. nzw. w Pol. Śl.

2 SOCJOLOGIA Studia I stopnia licencjackie
Specjalność: Socjologia Regionów Przemysłowych Badania Rynku i Reklamy Studia dzienne: Zabrze, Bytom Studia zaoczne: Zabrze Studia II stopnia magisterskie Specjalność: Socjologia Społeczności Lokalnych Komunikowanie Społeczne i PR Studia dzienne: Zabrze

3 Przedmioty maturalne wymagane do przyjęcia na Socjologię
Język polski jako przedmiot główny i jeden z przedmiotów: Geografia Historia WOS Matematyka Język obcy do wyboru: j. angielski j. niemiecki j. francuski j. rosyjski j. hiszpański +

4 Czym właściwie jest socjologia?
To nauka, która bada funkcjonowanie społeczeństwa w jego różnych aspektach. To „nauka o społeczeństwie” – nazwa socjologia wywodzi się od słów: SOCIUS (łac.) – społeczny, zbiorowy LOGOS (gr.) – słowo, wiedza, mądrość Socius + Logos = Socjologia

5 Ojciec socjologii  Za ojca socjologii uważa się francuskiego pozytywistę, Auguste’a Comte’a, który historię ludzkości podzielił na trzy etapy.

6 Trzy etapy rozwoju ludzkości wg Auguste’a Comte’a
Teologiczny – człowiek uważa, że to bogowie (Bóg) i siły nadprzyrodzone mają wpływ na całe jego życie; Metafizyczny – człowiek wyjaśnia zachodzące zjawiska przy pomocy abstrakcyjnych pojęć, często oderwanych od rzeczywistości ; Pozytywny – człowiek formułuje swe opinie bazując na FAKTACH. Jest to tzw. faza naukowa. Rozpoznawaniu tych faktów ma służyć socjologia.

7 Tak więc socjologia jest nauką o grupach (np
Tak więc socjologia jest nauką o grupach (np. sektach religijnych), więziach społecznych, strukturze społecznej (czyli hierarchii społecznej), zachowaniach między ludźmi itd. ...

8 Na socjologii poznajemy:
Historię socjologii oraz najwybitniejszych przedstawicieli tego kierunku (również Polaków! ); Współczesne teorie socjologiczne, które pozwalają nam zrozumieć zjawiska zachodzące wokół nas; Zasady, w jaki sposób zmieniać na lepsze otaczający nas świat.

9 Działamy w Kole Naukowym SOCIUS Koło Naukowe Studentów Socjologii
Koło Naukowe Studentów Socjologii SOCIUS powstało w 2001 roku. Do dziś studenci w ramach działalności koła przeprowadzili gros projektów, m.in.: Badanie preferencji czytelniczych Gliwiczan, Preferencje uczniów klas maturalnych gliwickich szkół dotyczące szkolnictwa wyższego; Badania ankietowe uczestników Inżynierskich Targów Pracy; Badania dot. konsumpcji piwa wśród studentów Politechniki Śląskiej... ... I wiele innych.

10 KNSS Socius W ramach działalności Koła uczestniczymy także w zjazdach, konferencjach, sympozjach naukowych oraz wyjazdach integracyjnych  Sympozjum naukowe, Zwardoń 2009 

11 Koło Naukowe Komunikacji Społecznej
Koło działa na terenie wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.  Zrzesza studentów, doktorantów i wykładowców WOiZ, chcących pogłębiać swoje zainteresowania z zakresu szeroko pojętej komunikacji społecznej.

12 Obóz naukowy czyli letnie praktyki
Katedra Stosowanych Nauk Społecznych co roku organizuje bezpłatny OBÓZ NAUKOWY dla studentów Socjologii w ramach praktyk studenckich. Obozy do tej pory odbywały się w Zdyni (Bieszczady) oraz we Lwowie, gdzie mamy okazję sprawdzić naszą wiedzę i umiejętności w praktyce.

13 Gdzie pracuje socjolog? Czyli co można robić po naszym kierunku
Absolwent Socjologii może znaleźć pracę jako np.: pracownik socjalny; doradca w zakresie projektowania rozwiązań lokalnych problemów społecznych; specjalista w zakresie badania opinii społecznej (CBOS, MB OBOP itd.); doradca zawodowy i specjalista w zakresie reorientacji zawodowej; specjalista w zakresie public relations, reklamy.

14 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
1. Zabrze jest miastem, z którego wszędzie „jest niedaleko” 

15 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
2. Absolwent Socjologii otrzymuje dyplom jednej z najlepszych technicznych uczelni w Polsce (PRESTIŻ!!!!)

16 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
3. Uczymy się w nowoczesnym budynku, który spełnia najwyższe europejskie standardy!

17 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
4. Na Wydziale mamy bezpłatny, bezprzewodowy Internet (wi-fi), bibliotekę, punkt ksero, szatnię, bufet itd.. Dysponujemy dużym parkingiem, a osoby spoza Zabrza mogą zamieszkać w nowoczesnym Domu Studenckim „Alaska” (czyli w akademiku ).

18 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
5. Studenci mają szansę wyjechać na studnia w zagranicznej uczelni (np. do Niemiec, Portugalii czy Hiszpanii). A wszystko to w ramach międzynarodowego programu wymiany studentów Socrates Erasmus.

19 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
6. Na naszym Wydziale panuje jedyna w swoim rodzaju przyjazna studentom ATMOSFERA, której nie uświadczysz nigdzie indziej (wystarczy spytać przypadkowo spotkanego studenta  ).

20 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
7. Przedmioty oferowane w ramach kierunku Socjologia są CIEKAWE, prowadzone w bardzo dobrze wyposażonych „multimedialnie” salach i aulach. (no i nie ma matematyki ).

21 Przedmioty na naszym Wydziale wykładają osoby również spoza Politechniki (np. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego, Opolskiego), więc nie ma obawy, że „politechniczna” Socjologia odbiega poziomem od innych, nie-technicznych uczelni. Jest wręcz przeciwnie!

22 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
8. Jeśli nie przekonały Cię powyższe punkty, może przekona Cię kasa . Tylko w Politechnice Śląskiej masz szansę na jedno z najwyższych stypendiów naukowych w Polsce! (oczywiście można otrzymać także stypendium socjalne, sportowe, na wyżywienie, na mieszkanie...).

23 Dlaczego wybrać socjologię w Politechnice Śląskiej
9. Warto pamiętać, że Politechnika Śląska jest bodaj największym w naszym regionie ośrodkiem życia studenckiego, co gwarantuje Ci nie tylko dobre warunki studiowania, ale również niezłą zabawę przez cały rok, niezapomniane przeżycia i nowe przyjaźnie... 

24 Więcej informacji... Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zgłoś się do naszego stoiska. Szukaj nas w budynku D (czyli tutaj ), w holu przy stoisku Socjologii. Odwiedź również naszą stronę internetową:

25 Do zobaczenia w październiku!
Sekretariat Katedry: ul. Roosevelta 26-28 Zabrze Tel.: (32) Strona internetowa:

26 Dziękujemy za uwagę!  Ostatnia aktualizacja strony: r.  Józef Ober          


Pobierz ppt "SOCJOLOGIA Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Kierownik Katedry: Dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. nzw. w Pol. Śl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google