Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jazda konna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jazda konna."— Zapis prezentacji:

1 Jazda konna

2 Budowa konia

3 Konie jako hobby Jazda konna to wspaniały rodzaj relaksu, wypoczynku, a także wymagająca próba własnej kondycji. Staje się ona coraz bardziej popularna, dzięki czemu powstają, oprócz tradycyjnego sposobu jazdy konnej, różne jej odmiany.

4

5 Konik jako lek Jazda konna w dzikiej przyrodzie lub na terenie do jazdy przynosi maksymalny relaks i wypoczynek. Korzystanie z jazdy konnej ma też właściwości lecznicze. Hipoterapia, jak nazywa się ta metoda, zaczęła rozwijać się w latach 60 ubiegłego wieku, chociaż pozytywne oddziaływanie konia na człowieka znane było już znacznie wcześniej. Hipoterapia stała się częścią procedury sanatoryjnej.

6 Dyspliny jeździeckie

7 Ujeżdżenie

8 Skoki

9 Cross

10 Wyścigi

11 Western i Rodeo

12 Skoki przez przeszkody
–jedna z dyscyplin jeździeckich.

13 Zasady ogólne Konkurencja polega na tym, że na parkurze - ogrodzonym placu na świeżym powietrzu lub w hali - ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które koń wraz ze swym jeźdźcem musi pokonać w określonej kolejności i czasie, z jak najmniejszą liczbą zrzutek, przypadków nieposłuszeństwa, czyli wyłamań i upadków. Za każdy błąd koń i jeździec otrzymują punkty karne. Jeśli kilku jeźdźców pokona parkur w regulaminowym czasie, bez żadnego błędu, zarządza się dogrywkę, podczas której przeszkód jest mniej, jednak są one trudniejsze. Zwycięzca dogrywki wygrywa konkurs.

14 Rodzaje przeszkód

15 Stacjonata przeszkoda zbudowana z drągów lub desek. Rodzajem stacjonaty jest np. szlaban

16 Koperta dwa drągi skrzyżowane w płaszczyźnie pionowej (używana właściwie tylko na treningach, gdyż podczas konkursu drągi nie mogą opierać się o ziemię).

17 Mur masywna przeszkoda w formie murka lub zamku; podwyższa się ją, dodając kolejne warstwy „cegieł”.

18 Oxer dwie stacjonaty o równej wysokości ustawione jedna za drugą.

19 Doublebarre dwie stacjonaty, z których pierwsza jest niższa od drugiej.

20 Triplebarre trzy stacjonaty, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej o tę samą wysokość.

21 Szereg dwie, trzy lub cztery przeszkody stojące jedna za drugą w odległości 1 lub 2 foule galopu (7-12 m). Szereg jest liczony w konkursie jako całość i ma jeden numer, zaś kolejne człony oznaczane są literami A, B, C, D.

22 Ze względu na wysokość przeszkód konkursy dzieli się na następujące klasy:
LL - do 80 cm L - do 100 cm P - do 110 cm N - do 120 cm C - do 130 cm CC1 - do 140 cm CC2 - do 150 cm CC3 - powyżej 150 cm

23 Rodzaje konkursów:

24 Konkurs dokładności Ma założoną normę czasu, jednak to nie czas przejazdu, ale liczba punktów karnych decyduje o zajętym miejscu. Jeźdźcy mający tę samą liczbę punktów karnych zajmują miejsca ex aequo. W ten sposób rozgrywa się np. konkursy klasy LL. O pierwsze miejsce można przeprowadzić jedną lub dwie rozgrywki, przy czym ostatnią zawsze na zasadzie konkursu zwykłego.

25 Konkurs zwykły Zawodnicy z jednakową liczbą punktów karnych klasyfikowani są według czasu przejazdu. W przypadku jednakowej liczby punktów i jednakowego czasu jeźdźcy kandydujący do pierwszego miejsca mogą rozegrać dogrywkę - o zwycięstwie decyduje lepszy czas. Konkursy tego typu mogą być rozgrywane od klasy P.

26 Potęga skoku w przebiegu podstawowym jeźdźcy mają do pokonania 4-6 przeszkód o wysokości minimum 140 cm, z których przynajmniej jedna jest pionowa i ma wysokość cm. Gdy przebieg podstawowy nie wyłoni zwycięzcy, przeprowadza się maksymalnie cztery rozgrywki na dwóch przeszkodach, z których jedna jest szeroka, a druga to mur. Obie muszą być podwyższane o 10, 15 lub 20 cm. Wygrywa zawodnik, który czysto pokona największą wysokość.

27 Konkurs na styl jeźdźca
Sędzia, oprócz stylu skoków, ocenia takie elementy, jak: galop z właściwej nogi na zakrętach, liczba foule między kolejnymi przeszkodami oraz przyznaje za wszystkie błędy i zrzutki punkty karne. Przejazd jest komentowany - według najnowszych przepisów tylko do 5 punktów karnych.

28 Dziękuję za uwagę ;-) Kinga Ksztoń kl. I”e” NR 6 :)


Pobierz ppt "Jazda konna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google