Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kompania Piwowarska S.A. Marka Tyskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kompania Piwowarska S.A. Marka Tyskie"— Zapis prezentacji:

1 Kompania Piwowarska S.A. Marka Tyskie
Joanna Cuber Karolina Lewicka Łukasz Konieczny AE Katowice Wydział Ekonomii Grupa 108EUN, 2009

2 O marce Tyskie Tyskie, to marka polskiego piwa produkowanego w Tyskich Browarach Książęcych, będących częścią koncernu Kompania Piwowarska S.A. Piwo to jest produkowane w Polsce już od 1629 roku, co czyni je jednym z najstarszych piw w Polsce.

3 Słynnych ludzi cytaty o piwie
„Piwo stanowi dowód na to, że Bóg kocha nas i pragnie naszej szczęśliwości” Benjamin Franklin, amerykański wynalazca, pisarz i polityk „Dajcie mi kobietę, która szczerze kocha piwo, a podbiję cały świat” Wilhelm II, cesarz Niemiec „Ten, kto wymyślił piwo, był mędrcem” Platon

4 Historia Kompanii Piwowarskiej
Kompania Piwowarska SA powstała w 1999 roku z połączenia Lech Browary Wielkopolski SA oraz Browarów Tyskich Górny Śląsk SA. Inwestorem strategicznym powstałej w ten sposób spółki został międzynarodowy koncern piwowarski South African Breweries International (obecnie SABMiller). SABI w roku 1995 zakupił pakiety większościowe w Lech Browary Wielkopolski SA, a rok później - w Browarach Tyskich Górny Śląsk SA. W 2003 roku podpisana została umowa pomiędzy Kompanią Piwowarską S.A. a Radeberger Gruppe AG, na mocy której Kompania Piwowarska stała się właścicielem browaru Dojlidy w Białymstoku. W styczniu 2008 roku do spółki dołączył czwarty browar, Browar Belgia w Kielcach. Do 13 maja 2009 Kulczyk Holding posiadał 28,1% (o wartości ponad 1,1 mld USD), a SABMiller 71,9 % udziałów w Kompanii Piwowarskiej. Aktualnie SABMiller jest w posiadaniu 100% udziałów KP.

5 Browar Tyski a wojny Wojny niczego nie zmieniały w funkcjonowaniu tyskiego browaru – po prostu ważył piwo. Bywało, że nieco gorszego gatunku, ale stale. Zmieniały się jedynie armie, które je pijały. Niemcy, słynący z uwielbienia do piwa, dbali o to, żeby nawet w trakcie działań wojennych go nie brakowało. Kiedy Armia Czerwona zajmowała Śląsk, a Wermacht opuszczał go w pośpiechu, podjęto ponoć decyzję o zniszczeniu Browaru Książęcego w Tychach. Niemcy po prostu nie mogli się pogodzić z faktem, że piwny skarb trafi w ręce wroga. Bałagan w szeregach niemieckich musiał być ogromny, gdyż dzieło zniszczenia powierzono saperom z Bawarii. Dla Bawarczyków browar i piwo to niemal świętość i żaden z nich nie miał sumienia, by targnąć się na tyski zakład. Jedynie dla niepoznaki wysadzili kilka okolicznych zabudowań i z pokaźnym zapasem piwa ruszyli w dalszą drogę. Dzięki zaniechaniu niemieckich saperów nie tylko możemy delektować się piwem i cieszyć oczy pięknem tyskiej perły śląskiej architektury przemysłowej, ale mamy też dzisiaj możliwość zwiedzania Tyskiego Muzeum Piwowarstwa.

6 Kompania Piwowarska S.A.
Udział KP w polskim rynku piwa W roku finansowym F08 (od 1 kwietnia 2007 do 31 marca 2008 r.) udział w rynku Kompanii Piwowarskiej wyniósł ponad 40,8% i był wyższy niż w roku F07 (38.7%). Procentowy udział największych marek KP Największa marka Kompanii Piwowarskiej i jednocześnie największa polska marka jest Tyskie, którego udział w krajowym rynku piwa wynosi 17%. Udział marki Żubr to 11% i jest to druga pod względem wielkości marka na polskim rynku piwa. Moce produkcyjne KP Kompania Piwowarska może wyprodukować do 17 mln hl piwa rocznie. Browary w posiadaniu KP oraz ich moce produkcyjne Kompania Piwowarska posiada cztery browary w bardzo korzystnych lokalizacjach. Jest to Browar w Tychach (produkujący 8 mln hl), Browar w Poznaniu (moce produkcyjne 5,8 mln hl), Browar w Białymstoku (moce produkcyjne 2,2 mln hl) oraz Browar w Kielcach (moce produkcyjne ponad 1 mln hl).

7 Portfel marek Kompanii Piwowarskiej S.A.
Tyskie - „Nasze najlepsze” ulubione piwo Polaków i największa marka piwna w Polsce Żubr - „Okaz natury” kojarzony z nieskażoną przyroda, której bliskość wpływa na jego niepowtarzalny smak Lech - „Bedzie sie działo” zawsze rozkręca dobrą zabawę Dębowe Mocne - „Wieńczy dzień” idealnie mocne piwo Wojak – „Prezentuj broń” idzie prosto do cywila Redd's - „W Twoich kolorach” to kuszącą odmienność smaku zamknięta w butelce Dog in the Fog - „Nie odbieramy życia zbyt poważnie” piwo, które bawi oryginalnym, inteligentnym poczuciem humoru Pilsner Urquell - „Dobry smak rodzi się z czasem” piwo, które zmieniło bieg historii, cenione przez osoby o wyrobionym smaku i guście Miller Genuine Draft - „Make it easy” doskonały towarzysz wielkomiejskiej rozrywki Peroni Nastro Azzurro - „Ikona włoskiego stylu” stylowa włoska marka, kwintesencja pasji, kunsztu i wyrafinowanej elegancji, Gingers „Piwo imbirowe”

8

9 Eksport prowadzony przez Kompanię Piwowarską S.A.
Marki, jakie eksportuje Kompania Piwowarska Za granicą można spotkać Tyskie, Żubra i Lecha. Eksport piwa w KP Całkowita sprzedaż KP na eksport w roku finansowym F08 (od 1 kwietnia 2007 do 31 marca 2008) wynosi 345 tysięcy hektolitrów. Przede wszystkim eksportowano markę Tyskie i Lech. Udział KP w polskim eksporcie piwa wyniósł 26%. Największy eksport W roku finansowym F08 (od 1 kwietnia 2007 do 31 marca 2008) niekwestionowanym liderem eksportu było Tyskie, najlepiej sprzedająca się polska marka piwa. Według szacunków KP, jej udział w polskim eksporcie wyniósł 14,7%. W samej Wielkiej Brytanii, od chwili wprowadzenia na rynek marki Tyskie, sprzedaż tego piwa wzrosła tam o ponad 400%. W związku ze swoim sukcesem marka Tyskie w 2007 roku otrzymała tytuł "Wybitnego Polskiego Eksportera" za dotychczasowe spektakularne i znaczące sukcesy poza granicami Polski. Kraje, do jakich są eksportowane marki Kompanii Piwowarskiej Główne rynki eksportowe dla piw Kompanii Piwowarskiej to Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia oraz Stany Zjednoczone i Kanada.

10

11

12 Piwne Oscary W 2002 roku piwo Tyskie zdobyło w tym konkursie dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia – złoty medal i Grand Prix. Nigdy wcześniej żadne polskie piwo nie zostało tak uhonorowane. Niepowtarzalnym potwierdzeniem jakości Tyskiego było powtórne przyznanie mu Grand Prix i złotego medalu w 2005 w Monachium. Ponowny sukces Tyskiego był wydarzeniem, które nie miało dotąd precedensu, tak w historii konkursu, jak i polskiego piwowarstwa. Tyskie to obecnie najbardziej utytułowane polskie piwo. Poza konkursami w Londynie i w Monachium nagradzano je na całym niemal świecie. Laury zdobywało między innymi na konkursach w Chicago, Sydney i Brukseli.

13 Wyniki finansowe Kompanii Piwowarskiej S.A.
F08* w mln zł F07 w mln zł Wzrost F08 vs F07 F06 w mln zł Wzrost F07 vs F06 Przychody 4 401 3 837 14,7% 3 327 16% Zysk netto 744 653 14% 534 22% Akcyza 1 181 1 059 11,5% 936 Podatki 1 366 1 229 11% 1065 *rok finansowy w Kompanii Piwowarskiej liczy się od 1 kwietnia do 31 marca.

14 Sponsoring marką Tyskie
Sponsor Reprezentacji Polskiej piłkarskiej i trenera Leo Beenhakkera Wspieranie polskich olimpijczyków na igrzyskach w Pekinie Coroczne liczne biesiady w wybranych miastach kraju oraz finałowa biesiada w Chorzowie na wzór October Fest

15 Działalność ekologiczna
Działania ekologiczne stanowią integralną część filozofii Kompanii Piwowarskiej i SABMiller (głównego udziałowca KP) i są jednym z najważniejszych elementów polityki zrównoważonego rozwoju prowadzonej we wszystkich browarach Grupy SABMiller. Idea zrównoważonego rozwoju (sustainable development), obejmuje zagadnienie prowadzenia działalności przy jednoczesnej ochronie ekosystemu i praw człowieka. Wśród 10 najistotniejszych dla funkcjonowania Grupy priorytetów, znajduje się miedzy innymi wykorzystanie mniejszej ilości wody przy produkcji piwa, zmniejszenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, sprawny recykling i ponowne wykorzystanie materiałów czy minimalizacja odpadów.

16 Działalność społeczna oraz charytatywna
Jako lider branży piwowarskiej w Polsce Kompania Piwowarska znacznie szerzej rozumie swoją role w społeczeństwie, niż tylko warzenie doskonałej jakości piwa, płacenie podatków i wypracowywanie zysku dla swoich akcjonariuszy. Firma jest częścią społeczeństwa i dlatego pragnie odgrywać istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Wśród licznych programów społecznych i charytatywnych firmy na szczególną uwagę zasługują: - Program społeczny zogniskowany na walce z wykluczeniem społecznym „Warto być za” ( - Skierowany do studentów program społeczno-edukacyjny Kompania Inicjatyw ( - Akcja społeczna „Odpowiedzialne spożycie alkoholu” ( - Świąteczna akcja charytatywna „Ekipa Świętego Mikołaja” ( Oraz akcje prowadzone wspólnie z branżą: - Akcja „Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony” podejmująca walkę ze sprzedażą alkoholu nieletnim ( - Akcja „Prowadzący-niepijący” – nawołująca do rezygnacji z prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu (

17 Na własne oczy Centrum Wycieczkowe Lech – Browar w Poznaniu:
Poniedziałek, Środa – 20.30 Wtorek, Czwartek, Piątek – 14.00 Sobota – 20.00 Tyskie Muzeum Piwowarstwa – Browar w Tychach Poniedziałek – 18.00 Wtorek – 14.00 Środa – 18.00 Czwartek – 20.00 Piątek – 20.00 Sobota 10 – 17


Pobierz ppt "Kompania Piwowarska S.A. Marka Tyskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google