Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magdalena Sobecka IE II rok. Jak powstała…? Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona Platforma Obywatelska (PO)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magdalena Sobecka IE II rok. Jak powstała…? Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona Platforma Obywatelska (PO)"— Zapis prezentacji:

1 Magdalena Sobecka IE II rok

2 Jak powstała…? Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona 24 stycznia 2001r. (zarejestrowana 5 marca 2002r. jako Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej) przez: Andrzeja Olechowskiego, Andrzeja Olechowskiego, Andrzeja Olechowskiego Andrzeja Olechowskiego Macieja Płażyńskiego z AWS Macieja Płażyńskiego z AWSMacieja PłażyńskiegoAWSMacieja PłażyńskiegoAWS Donalda Tuska z Unii Wolności. Donalda Tuska z Unii Wolności. Donalda TuskaUnii Wolności Donalda TuskaUnii Wolności Liczba członków ok. 33 920 (czerwiec 2007) Liczba członków ok. 33 920 (czerwiec 2007)

3 Trzy tenory Platformy: Maciej Płażyński Donald Tusk

4 LOGO PARTII: Logo to uśmiechnięty kontur Polski na granatowym tle, gdzie kolor : Granat- symbolizuje spokój i nowoczesność Granat- symbolizuje spokój i nowoczesność Pomarańcz- ciepło i coś nowego Pomarańcz- ciepło i coś nowego

5 Typ partii i miejsce na scenie politycznej Należy do grupy partii liberalnych( opowiada się za liberalna polityką ekonomiczną, modernizacją i decentralizacją państwa) Należy do grupy partii liberalnych( opowiada się za liberalna polityką ekonomiczną, modernizacją i decentralizacją państwa) Odwołuje się do wartości liberalnych wiec określana jest mianem partii liberalno-konserwatywnej Odwołuje się do wartości liberalnych wiec określana jest mianem partii liberalno-konserwatywnej Jeśli jako kryterium typologii przyjmiemy strukturę elektoratu to PORP możemy zdefiniować jako partię ludzi sukcesu Jeśli jako kryterium typologii przyjmiemy strukturę elektoratu to PORP możemy zdefiniować jako partię ludzi sukcesu J. Sielski zalicza ja do grupy partii prawicowych o orientacji republikańskiej Bazowymi wartościami jest tutaj łączenie wolności jednostki z silnym państwem opartym na idei rozwoju społeczności lokalnej J. Sielski zalicza ja do grupy partii prawicowych o orientacji republikańskiej Bazowymi wartościami jest tutaj łączenie wolności jednostki z silnym państwem opartym na idei rozwoju społeczności lokalnej Obecnie prywatni przedsiębiorcy i samorządowcy starego pokolenia, przez to może ona aspirować do tzw. Partii klasy średniej Obecnie prywatni przedsiębiorcy i samorządowcy starego pokolenia, przez to może ona aspirować do tzw. Partii klasy średniej Poziom instytucjonalizacji jest niski, PORP funkcjonuje głównie w oparciu o sieć biur poselskich i senatorskich, jest partią pospolitego ruszenia Poziom instytucjonalizacji jest niski, PORP funkcjonuje głównie w oparciu o sieć biur poselskich i senatorskich, jest partią pospolitego ruszenia

6 Znane twarze:

7

8 Członkostwo Międzynarodowe: Międzynarodówka Chrześcijańsko -Demokratyczna

9 Europejska Grupa Parlamentarna : Europejska Grupa Parlamentarna : Europejska Partia Ludowa -Europejscy Demokraci

10 Młodzieżówka: Stowarzyszenie Młodzi Demokraci

11 Elektorat: PORP jest to stronnictwo, które swój apel wyborczy kieruje przede wszystkim do ludzi, którzy odnieśli sukces w życiu zawodowym, działalności publicznej, bądź są przekonani,że dzięki swojej kreatywności, wiedzy i kwalifikacją zdobędą go wkrótce. Przedstawiciele biznesu( w 2005r. 66% zapowiedziało, że odda swój glos na PORP) Przedstawiciele biznesu( w 2005r. 66% zapowiedziało, że odda swój glos na PORP) Osoby o dobrym wykształceniu ( średnie i wyższe 2/3 elektoratu) Osoby o dobrym wykształceniu ( średnie i wyższe 2/3 elektoratu) Mieszkańcy dużych miast ( tylko 22% mieszka na wsi) Mieszkańcy dużych miast ( tylko 22% mieszka na wsi) Ludzie względnie zamożni i cechujący się poglądami liberalnymi Ludzie względnie zamożni i cechujący się poglądami liberalnymi Ludzie zadowoleni ze zmian po 1989r. Ludzie zadowoleni ze zmian po 1989r.

12 Wybory samorządowe 2002r. Poparcie dla PO w wyborach w 2002 w poszczególnych okręgach

13 Wybory samorządowe 2006r. W wyborach samorządowych 2006 na poziomie wojewódzkim Platforma uzyskała najlepszy wynik w skali ogólnopolskiej (około 29% głosów), co dało jej łącznie 186 mandatów w sejmikach. W większości województw (poza pomorskim) utworzyła bloki z Polskim Stronnictwem Ludowym

14 Wybory parlamentarne 2001r. hasło: Normalni ludzi, normalna Polska Inne hasła tych wyborów: Szansa dla Polski, Żeby mieć trzeba chcieć Inne hasła tych wyborów: Szansa dla Polski, Żeby mieć trzeba chcieć 8 lipca 2001 r. zainaugurowano kampanię PO 8 lipca 2001 r. zainaugurowano kampanię PO Płażyński mówił przedstawiamy program dla normalnych ludzi, chcących normalnego państwa Płażyński mówił przedstawiamy program dla normalnych ludzi, chcących normalnego państwa W kampanii pojawiły się megabillboardy z trzema tenorami i platforemki, rozdawane w okresie wakacji, foremki do piasku W kampanii pojawiły się megabillboardy z trzema tenorami i platforemki, rozdawane w okresie wakacji, foremki do piasku ( zrobiona foremka miała logo partii) ( zrobiona foremka miała logo partii)

15 Wybory parlamentarne 2005r. hasło: Pełna Odpowiedzialność W wyborach parlamentarnych w 2005 PO zdobyła 24,14% głosów, co dało jej 2. miejsce, 133 mandaty poselskie i 34 senatorskie. Przez długi czas sondaże dawały jednak tej partii zwycięstwo. W wyborach parlamentarnych w 2005 PO zdobyła 24,14% głosów, co dało jej 2. miejsce, 133 mandaty poselskie i 34 senatorskie. Przez długi czas sondaże dawały jednak tej partii zwycięstwo. Politycy PO liczyli, że po wygranej utworzą koalicje z PiS Politycy PO liczyli, że po wygranej utworzą koalicje z PiS Jan Rokita oznajmił, że jak zostanie premierem to na ścianach w korytarzach rządowych budynków umieści zdanie Władza jest służbą publiczną i nie może być źródłem przywilejów Jan Rokita oznajmił, że jak zostanie premierem to na ścianach w korytarzach rządowych budynków umieści zdanie Władza jest służbą publiczną i nie może być źródłem przywilejów Na posiedzeniu rady Krajowej PORP 16 lipca 2005. zatwierdzono listy okręgowe kandydatów do Sejmu i Senatu, listy były układane jednoosobowo przez D. Tuska, co spotkało się z krytycznymi opiniami niektórych działaczy Na posiedzeniu rady Krajowej PORP 16 lipca 2005. zatwierdzono listy okręgowe kandydatów do Sejmu i Senatu, listy były układane jednoosobowo przez D. Tuska, co spotkało się z krytycznymi opiniami niektórych działaczy W Warszawie listę otwierała Hann Gronkiewicz-Waltz, w okręgu podwarszawskim- Bronisław Komorowski, w Gdańsku- Donald Tusk, w Krakowie –Jan Rokita, we Wrocławiu- Bogdan Zdrojewski, w Jeleniej Górze G. Schetyna, w Lublinie właściciel wytwórni wódek-Janusz Palikot W Warszawie listę otwierała Hann Gronkiewicz-Waltz, w okręgu podwarszawskim- Bronisław Komorowski, w Gdańsku- Donald Tusk, w Krakowie –Jan Rokita, we Wrocławiu- Bogdan Zdrojewski, w Jeleniej Górze G. Schetyna, w Lublinie właściciel wytwórni wódek-Janusz Palikot Zręby programowe to m.in.: -wprowadzenie podatku liniowego -bon oświatowy - uproszczenie rejestracji firm - ograniczenie administracji o 20% - zlikwidowanie Senatu

16 Wyniki głosowania

17 Wybory parlamentarne 2007r. hasło: By żyło się lepiej. Wszystkim W przyspieszonych wyborach parlamentarnych w 2007 roku Platforma zdobyła ostatecznie 41,51%, wygrywając wybory i wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Partia obsadziła w Sejmie VI kadencji 209 posłów i 60 senatorów. Po wyborach, oficjalnym kandydatem partii na premiera został Donald Tusk.

18 10 ZOBOWIĄZAŃ PLATFORMY! 10 ZOBOWIĄZAŃ PLATFORMY! 1.Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy 2.Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty 3.Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic 4.Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ 5.Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych 6.Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012 7.Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce 9.Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet 10.Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

19 Wyniki Platformy Obywatelskiej RP:

20 Liczba głosów oddanych PO:

21 Wybory do PE 2004r. 2 maja 2004 r. przedstawiono na konwencji wyborczej Program europejski Platformy Obywatelskiej 2 maja 2004 r. przedstawiono na konwencji wyborczej Program europejski Platformy Obywatelskiej Opowiadała się za Unia spójną i zrównoważoną, solidarna i demokratyczną, ale także sprawna gospodarczo Opowiadała się za Unia spójną i zrównoważoną, solidarna i demokratyczną, ale także sprawna gospodarczo Eurodeputowani Po uzyskali ważne funkcje: Jacek Saryusz- Wolski został wiceprzewodniczącym PE, a Janusz Lewandowski- przewodniczącym komisji budżetowej PE Eurodeputowani Po uzyskali ważne funkcje: Jacek Saryusz- Wolski został wiceprzewodniczącym PE, a Janusz Lewandowski- przewodniczącym komisji budżetowej PE 13 czerwca 2004 PO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 24,1% i najwięcej, bo 15 spośród 54 mandatów. Najlepszy indywidualny wynik w kraju uzyskał były premier Jerzy Buzek, którego zaproszenie na listę wiele osób uznawało za kontrowersyjne. 13 czerwca 2004 PO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 24,1% i najwięcej, bo 15 spośród 54 mandatów. Najlepszy indywidualny wynik w kraju uzyskał były premier Jerzy Buzek, którego zaproszenie na listę wiele osób uznawało za kontrowersyjne.

22 Wybory prezydenckie 2005r. Hasło: Prezydent Tusk. Człowiek z zasadami W wyborach prezydenckich jako kandydat Platformy wystartował lider partii Donald Tusk. Zdobył on 36.33% głosów w pierwszej turze, zajmując 1. miejsce. W drugiej turze uzyskał 45,96% głosów – przegrał tym samym z Lechem Kaczyńskim, który zdobył 8.08 punktów procentowych więcej. W wyborach prezydenckich jako kandydat Platformy wystartował lider partii Donald Tusk. Zdobył on 36.33% głosów w pierwszej turze, zajmując 1. miejsce. W drugiej turze uzyskał 45,96% głosów – przegrał tym samym z Lechem Kaczyńskim, który zdobył 8.08 punktów procentowych więcej. Tusk odwoływał się do idei Polski liberalnej, kreatywności Polaków, zgodnie z sondażami wygrał w I turze wyborów 9 października (36,33% głosów) Tusk odwoływał się do idei Polski liberalnej, kreatywności Polaków, zgodnie z sondażami wygrał w I turze wyborów 9 października (36,33% głosów) W II turze wyborów L.Kaczyński przekazał mediom informacje, że dziadek Tuska –Józef służył w Wermachcie, W II turze wyborów L.Kaczyński przekazał mediom informacje, że dziadek Tuska –Józef służył w Wermachcie, 23 października 2005r. Nieoczekiwanie 23 października 2005r. Nieoczekiwanie wygrał L. Kaczyński zdobywając wygrał L. Kaczyński zdobywając 54,04% głosów 54,04% głosów

23 Silna i bezpieczna Polska w Unii Europejskiej -hasło programowe PO - przemyślana i skutecznie prowadzona polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, której celem będzie umocnienie pozycji Polski w strukturach Zachodu – NATO i Unii Europejskiej, - głównym zadaniem polityki zagranicznej powinna być w szczególności Unia Europejska, - UE dała Polsce najlepsze od kilkuset lat możliwości realizacji interesów stanowiących treść polskiej racji stanu, - zagwarantowanie suwerenności Rzeczypospolitej, zapewnienie jej bezpieczeństwa, tworzenie korzystnych warunków rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz umacnianie jej pozycji międzynarodowej. - jest jak najbardziej za członkostwem w Unii Europejskiej, zależy jej na szybkim dogonieniu europejskiego peletonu

24 Aktualne sondaże: Tylko PO i PiS: Pozostałe ugrupowania w świetle sondażu nie przekroczyłyby progu wyborczego. PSL może liczyć tylko na 4% poparcia, tyle samo wyborców chciałoby głosować na SLD. Na 3- procentowe poparcie mogłaby liczyć Liga Polskich Rodzin. W społeczności Internautów Platforma może liczyć na 46% poparcia, natomiast PiS ma poparcie znacznie niższe - tylko 14%. SLD może liczyć na 6% głosów. 3% wyborców chciałoby zagłosować na PSL, tyle samo na LPR i Samoobronę. Stosunkowo wysokie poparcie uzyskuje UPR - 4%. Działalność premiera premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 57% wyborców, negatywnych wskazań jest 27%. źródło: wp.pl

25 Bibliografia: 1.K.Kowalczyk,Platfrorma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej, [w:] Partie i ugrupowania parlamentarne III Rzeczypospolitej, red. K. Kowalczyk, Toruń 2006, s.96 2. K. Paszkiewicz, Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej, Wrocław 2004, s.75 3. http://www.platforma.org/

26 KONIEC


Pobierz ppt "Magdalena Sobecka IE II rok. Jak powstała…? Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona Platforma Obywatelska (PO)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google