Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Platforma Obywatelska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Platforma Obywatelska"— Zapis prezentacji:

1 Platforma Obywatelska
Magdalena Sobecka IE II rok

2 Jak powstała…? Platforma Obywatelska (PO) – polska, centroprawicowa partia polityczna założona 24 stycznia 2001r. (zarejestrowana 5 marca 2002r. jako Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej) przez: Andrzeja Olechowskiego, Macieja Płażyńskiego z AWS Donalda Tuska z Unii Wolności. Liczba członków ok (czerwiec 2007)

3 „Trzy tenory” Platformy:
Maciej Płażyński Donald Tusk

4 LOGO PARTII: Logo to uśmiechnięty kontur Polski na granatowym tle, gdzie kolor : Granat- symbolizuje spokój i nowoczesność Pomarańcz- ciepło i coś nowego

5 Typ partii i miejsce na scenie politycznej
Należy do grupy partii liberalnych( opowiada się za liberalna polityką ekonomiczną, modernizacją i decentralizacją państwa) Odwołuje się do wartości liberalnych wiec określana jest mianem partii liberalno-konserwatywnej Jeśli jako kryterium typologii przyjmiemy strukturę elektoratu to PORP możemy zdefiniować jako „partię ludzi sukcesu” J. Sielski zalicza ja do grupy partii prawicowych o orientacji republikańskiej ”Bazowymi wartościami jest tutaj łączenie wolności jednostki z silnym państwem opartym na idei rozwoju społeczności lokalnej” Obecnie prywatni przedsiębiorcy i samorządowcy starego pokolenia, przez to może ona aspirować do tzw. Partii klasy średniej Poziom instytucjonalizacji jest niski, PORP funkcjonuje głównie w oparciu o sieć biur poselskich i senatorskich, jest partią „pospolitego ruszenia”

6 Znane twarze:

7 Znane twarze:

8 Członkostwo Międzynarodowe:
Międzynarodówka Chrześcijańsko -Demokratyczna

9 Europejska Grupa Parlamentarna :
Europejska Partia Ludowa -Europejscy Demokraci

10 Stowarzyszenie Młodzi Demokraci
Młodzieżówka: Stowarzyszenie Młodzi Demokraci

11 Elektorat: PORP jest to stronnictwo, które swój apel wyborczy kieruje przede wszystkim do ludzi , którzy odnieśli sukces w życiu zawodowym, działalności publicznej, bądź są przekonani ,że dzięki swojej kreatywności, wiedzy i kwalifikacją zdobędą go wkrótce. Przedstawiciele biznesu( w 2005r. 66% zapowiedziało, że odda swój glos na PORP) Osoby o dobrym wykształceniu ( średnie i wyższe 2/3 elektoratu) Mieszkańcy dużych miast ( tylko 22% mieszka na wsi) Ludzie względnie zamożni i cechujący się poglądami liberalnymi Ludzie zadowoleni ze zmian po 1989r.

12 Wybory samorządowe 2002r. Poparcie dla PO w wyborach w 2002 w poszczególnych okręgach

13 Wybory samorządowe 2006r. W wyborach samorządowych 2006 na poziomie wojewódzkim Platforma uzyskała najlepszy wynik w skali ogólnopolskiej (około 29% głosów), co dało jej łącznie 186 mandatów w sejmikach. W większości województw (poza pomorskim) utworzyła bloki z Polskim Stronnictwem Ludowym

14 Wybory parlamentarne 2001r. hasło: „Normalni ludzi, normalna Polska”
Inne hasła tych wyborów: „Szansa dla Polski”, „Żeby mieć trzeba chcieć” 8 lipca 2001 r. zainaugurowano kampanię PO Płażyński mówił „przedstawiamy program dla normalnych ludzi, chcących normalnego państwa” W kampanii pojawiły się megabillboardy z „trzema tenorami’ i platforemki, rozdawane w okresie wakacji, foremki do piasku ( zrobiona foremka miała logo partii)

15 Wybory parlamentarne 2005r. hasło: „Pełna Odpowiedzialność”
W wyborach parlamentarnych w 2005 PO zdobyła 24,14% głosów, co dało jej 2. miejsce, 133 mandaty poselskie i 34 senatorskie. Przez długi czas sondaże dawały jednak tej partii zwycięstwo. Politycy PO liczyli , że po wygranej utworzą koalicje z PiS Jan Rokita oznajmił, że jak zostanie premierem to na ścianach w korytarzach rządowych budynków umieści zdanie„ Władza jest służbą publiczną i nie może być źródłem przywilejów” Na posiedzeniu rady Krajowej PORP 16 lipca zatwierdzono listy okręgowe kandydatów do Sejmu i Senatu, listy były układane jednoosobowo przez D. Tuska, co spotkało się z krytycznymi opiniami niektórych działaczy W Warszawie listę otwierała Hann Gronkiewicz-Waltz, w okręgu podwarszawskim- Bronisław Komorowski, w Gdańsku- Donald Tusk, w Krakowie –Jan Rokita, we Wrocławiu- Bogdan Zdrojewski, w Jeleniej Górze— G. Schetyna, w Lublinie właściciel wytwórni wódek-Janusz Palikot Zręby programowe to m.in.: -wprowadzenie podatku liniowego -bon oświatowy - uproszczenie rejestracji firm - ograniczenie administracji o 20% - zlikwidowanie Senatu

16 Wyniki głosowania

17 Wybory parlamentarne 2007r. hasło: „By żyło się lepiej. Wszystkim”
W przyspieszonych wyborach parlamentarnych w 2007 roku Platforma zdobyła ostatecznie 41,51%, wygrywając wybory i wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Partia obsadziła w Sejmie VI kadencji 209 posłów i 60 senatorów. Po wyborach, oficjalnym kandydatem partii na premiera został Donald Tusk.

18 10 ZOBOWIĄZAŃ PLATFORMY! 1.Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy 2.Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty 3.Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic 4.Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ 5.Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych 6.Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012 7.Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce 9.Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet 10.Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

19 Wyniki Platformy Obywatelskiej RP:

20 Liczba głosów oddanych PO:

21 Wybory do PE 2004r. 2 maja 2004 r. przedstawiono na konwencji wyborczej Program europejski Platformy Obywatelskiej Opowiadała się za Unia spójną i zrównoważoną, solidarna i demokratyczną, ale także sprawna gospodarczo Eurodeputowani Po uzyskali ważne funkcje: Jacek Saryusz- Wolski został wiceprzewodniczącym PE, a Janusz Lewandowski- przewodniczącym komisji budżetowej PE 13 czerwca 2004 PO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 24,1% i najwięcej, bo 15 spośród 54 mandatów. Najlepszy indywidualny wynik w kraju uzyskał były premier Jerzy Buzek, którego zaproszenie na listę wiele osób uznawało za kontrowersyjne.

22 Wybory prezydenckie 2005r. Hasło: „Prezydent Tusk. Człowiek z zasadami”
W wyborach prezydenckich jako kandydat Platformy wystartował lider partii Donald Tusk. Zdobył on 36.33% głosów w pierwszej turze, zajmując 1. miejsce. W drugiej turze uzyskał 45,96% głosów – przegrał tym samym z Lechem Kaczyńskim, który zdobył 8.08 punktów procentowych więcej. Tusk odwoływał się do idei Polski liberalnej, kreatywności Polaków, zgodnie z sondażami wygrał w I turze wyborów 9 października (36,33% głosów) W II turze wyborów L.Kaczyński przekazał mediom informacje, że dziadek Tuska –Józef służył w Wermachcie, 23 października 2005r. Nieoczekiwanie wygrał L. Kaczyński zdobywając 54,04% głosów

23 „Silna i bezpieczna Polska w Unii Europejskiej”
Stosunek do UE „Silna i bezpieczna Polska w Unii Europejskiej” -hasło programowe PO przemyślana i skutecznie prowadzona polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, której celem będzie umocnienie pozycji Polski w strukturach Zachodu – NATO i Unii Europejskiej, - głównym zadaniem polityki zagranicznej powinna być w szczególności Unia Europejska, - UE dała Polsce najlepsze od kilkuset lat możliwości realizacji interesów stanowiących treść polskiej racji stanu, - zagwarantowanie suwerenności Rzeczypospolitej, zapewnienie jej bezpieczeństwa, tworzenie korzystnych warunków rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz umacnianie jej pozycji międzynarodowej. - jest jak najbardziej za członkostwem w Unii Europejskiej, zależy jej na szybkim dogonieniu europejskiego „peletonu”

24 Aktualne sondaże: Tylko PO i PiS:
Pozostałe ugrupowania w świetle sondażu nie przekroczyłyby progu wyborczego. PSL może liczyć tylko na 4% poparcia, tyle samo wyborców chciałoby głosować na SLD. Na 3-procentowe poparcie mogłaby liczyć Liga Polskich Rodzin. W społeczności Internautów Platforma może liczyć na 46% poparcia, natomiast PiS ma poparcie znacznie niższe - tylko 14%. SLD może liczyć na 6% głosów. 3% wyborców chciałoby zagłosować na PSL, tyle samo na LPR i Samoobronę. Stosunkowo wysokie poparcie uzyskuje UPR - 4%. Działalność premiera premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 57% wyborców, negatywnych wskazań jest 27%. źródło: wp.pl

25 Bibliografia: 1.K.Kowalczyk,Platfrorma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej, [w:] Partie i ugrupowania parlamentarne III Rzeczypospolitej, red. K. Kowalczyk, Toruń 2006, s.96 2. K. Paszkiewicz, Partie i koalicje polityczne III Rzeczypospolitej, Wrocław 2004, s.75 3.

26 KONIEC


Pobierz ppt "Platforma Obywatelska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google