Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janikowo Janikowo (niem. Amsee) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. Od 1999 roku miasto jest siedzibą gminy Janikowo. Położone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janikowo Janikowo (niem. Amsee) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. Od 1999 roku miasto jest siedzibą gminy Janikowo. Położone."— Zapis prezentacji:

1 Janikowo Janikowo (niem. Amsee) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. Od 1999 roku miasto jest siedzibą gminy Janikowo. Położone nad Notecią i Jeziorem Pakoskim. Leży na granicy Kujaw i Wielkopolski.Uzyskało prawa miejskie w 1962r.

2 Władze Burmistrz - Andrzej Brzeziński Wiceburmistrz - Jacek Duma
Skarbnik - Hanna Kuczyńska

3 Zakłady Sodowe w Janikowie
Zakład Janikosoda, uruchomiony w 1957 roku, był trzecim zakładem sodowym w Polsce. W kolejnych latach rozpoczęto wytwarzanie innych produktów, np. wapna nawozowego kredy kosmetycznej, sody ciężkiej, dwutlenku węgla, soli warzonej, spożywczej, medycznej i peklosoli. W 2007 roku poziom rocznej produkcji sody przekroczył 600 tys. ton.

4 Cukrownia Tradycje przemysłowe Janikowa sięgają XIX stulecia, kiedy to w 1876 r. uruchomiono cukrownię, pierwszą tego rodzaju fabrykę na Kujawach.

5 Kolejka linowa Kolej powstała w 1960 r. Obsługuje transport wapiennego kruszywa z kamieniołomu w Piechcinie do zakładów produkcji sody w Janikowie, Długość kolejki linowej wynosi około 7 kilometrów. Poruszają się po niej 164 wagoniki z prędkością 2,3 m/s

6 Sport W mieście istnieje kryta pływalnia „Wodnik” oraz dwa boiska „Orlik 2012” i „Biały Orlik” (lodowisko), stadion miejski , a także hala widowiskowo-sportowa. Do 2007 roku i po przerwie od 2012 roku są tu rozgrywane zawody motorowodne w klasie F-500 (wodna Formuła1). Corocznie rozgrywane są też regaty o błękitną wstęgę Jeziora Pakoskiego

7 Kościoły Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia pw. bł. Biskupa Michała Kozala Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Ostrowie

8 Pytanie 1 W którym roku Janikowo uzyskało prawa miejskie?

9 Odpowiedź Janikowo uzyskało prawa miejskie w 1963r.

10 Pytanie 2 Nad jakim jeziorem leży Janikowo?

11 Odpowiedź Janikowo leży nad Jeziorem Pakoskim.

12 Pytanie 3 W którym roku uruchomiono Zakłady Sodowe w naszym mieście?

13 Odpowiedź Zakłady Sodowe uruchomiono w 1957r.

14 Pytanie 4 W którym roku powstała cukrownia Janikowo?

15 Odpowiedź Cukrownia powstała w 1876r.

16 Pytanie 5 Jak nazywa się kryta pływalnia w Janikowie?

17 Odpowiedź Pełna nazwa to – kryta pływalnia „Wodnik”

18 Koniec Prezentacje wykonały: Ewa Świdzińska Zuzia Górna


Pobierz ppt "Janikowo Janikowo (niem. Amsee) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. Od 1999 roku miasto jest siedzibą gminy Janikowo. Położone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google