Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Książkami zaczaruj Święta

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Książkami zaczaruj Święta"— Zapis prezentacji:

1 Książkami zaczaruj Święta
Święta tuż, tuż... Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawka pt.” Książkami zaczaruj święta” . Uzupełnienie wystawki stanowi lista książek, które warto w tym magicznym czasie przeczytać. Oto one:          „Zimowe opowieści” Karen Blixen. Książka przepełniona niezgłębioną mądrością i poetyckością, idealna do czytania zimą. Wspólnym motywem, łączącym wszystkie opowiadania jest tęsknota.

2 „ „Baśnie” J. Ch. Andersena. W wydaniu Biblioteki Gazety Wyborczej.
        „125 baśni do opowiadania dzieciom” . Zebrane przez Władysława Kopalińskiego.      „Święta z Anią” L. M. Montgomery. „By przypomnieć sobie to, co w życiu najważniejsze, a co wydaje się czasem tak dalekie”. Godne polecenia są także inne opowiadania tej pisarki. „Sekrety Świętego Mikołaja” Jean Louis Hue. Typowo świąteczna książka, esej o Świętym Mikołaju, o legendach i obyczajach związanych z tą postacią. Książka została wyróżniona nagrodą Goncourtów.

3 „Biały Kieł”, „Zew krwi”, „Córka śniegów” Jack London; „Złote sidła”, „Włóczęgi Północy” James Olivier. Cała seria książek, których akcja dzieje się wśród śniegów, w prawdziwie zimowej, choć nie zawsze gwiazdkowej, atmosferze.       Książki Jane Austen: „Emma”, „Mansfield Park”, „Rozważna i romantyczna”, „Perswazje”, „Duma i uprzedzenie”. Lekkie, z całą gamą wyrazistych postaci. Niektóre z nich pokochamy, inne będą czytelnika irytować. Niepowtarzalny obraz Anglii XIX wieku, we wspaniałych powieściach z charakterystycznym klimatem.

4 „Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas ojciec
„Hrabia Monte Christo” Aleksander Dumas ojciec. Jedna z najwybitniejszych książek pisarza. Edmund Dantes, uczciwy idealista i dość naiwny dziewiętnastolatek,uważa się za najszczęśliwszego człowieka pod słońcem. Jego świat wali się, gdy w wyniku nieprawdziwego donosu kilku zawistnych znajomych, trafia na czternaście lat do więzienia, gdzie poprzysięga zemstę na tych, którzy zniszczyli mu przyszłość. Po ucieczce wprowadza swój misterny plan w życie, wychodząc jednak z założenia, że śmierć prześladowców będzie zbyt małą karą.

5 „Tortilla Flat” John Steinbeck
„Tortilla Flat” John Steinbeck. To opowieść o Dannym, o domu Danny'ego, o przyjaciołach Danny'ego i o tym, jak Danny, jego dom i jego przyjaciele stali się nierozerwalną całością. Bohaterowie powieści to załoga wesołkowatych kloszardów, bałamucących życie w zaniedbanej ruderze w najbiedniejszej dzielnicy kalifornijskiego miasteczka Monterey. Romans łotrzykowski, ciepła, choć ironiczna opowieść o pogodzonych z życiem parweniuszach.

6 „Portret damy” Henry James
     „Portret damy” Henry James. Młoda Amerykanka, Isabel Archer, otrzymuje ogromny spadek i postanawia udać się do Europy, gdzie ma zamiar stać się prawdziwą damą. Fascynująca, niezwykle wrażliwa kobieta zaczyna poznawać świat. Dojrzewa w Europie „końca wieku”, a wszystko to jest okupione utratą złudzeń i niewinności. Jeden z najwnikliwszych portretów kobiecych w literaturze XIX wieku. „Moje drzewko pomarańczowe” Jose M. de Vasconcelos . Opowieść o dziecku, które poznało cierpienie i niesprawiedliwość dzisiejszego świata. Historia opowiedziana przez dorosłego mężczyznę oczami nadwrażliwego i inteligentnego pięciolatka, „pisana sercem”.

7 „Historia piękna”. Zawiera dzieła sztuki i cytaty, poczynając od Pitagorasa, ukazuje jak przez wieki postrzegano i przedstawiano piękno. Czytelnik bez wątpienia przeżyje przy tym pasjonującą przygodę estetyczną i intelektualną. Autorem połowy tekstów jest Umberto Eco, drugiej części Girolamo de Michele. Na zakończenie polecamy dobrą książkę kucharską z prawdziwie świątecznymi przepisami, na przykład na pierniki i ciasteczka. Najlepiej z kuchni włoskiej. Bo nic tak nie poprawia humoru i nie przywołuje wspomnień jak pachnący wypiekami dom. ( Lista przygotowana na podstawie artykułu z grudniowego numeru „Szkolnego Expressu”)


Pobierz ppt "Książkami zaczaruj Święta"

Podobne prezentacje


Reklamy Google