Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stocznia Gdańska Autorzy: Daniel Fengier Norbert Stołowski Klasa 6B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stocznia Gdańska Autorzy: Daniel Fengier Norbert Stołowski Klasa 6B."— Zapis prezentacji:

1 Stocznia Gdańska Autorzy: Daniel Fengier Norbert Stołowski Klasa 6B

2 Historia Stoczni Gdańskiej
Jest to jedna z największych polskich stoczni. Powstała ona w 1945 roku.

3 Zbudowane statki W ciągu swojej działalności stocznia wybudowała ponad 1000 statków. Ich odbiorcami były kraje z różnych stron świata.

4 Żaglowce W ostatnich latach działalności stoczniowcy produkowali głownie statki pasażerskie oraz żaglowce. Jednym z najbardziej znanych jest „Dar Młodzieży” wodowany w roku 1982.

5 Żuraw stoczniowy Używane w dokach portowych przy montażu i remoncie statków. Są one zwykle montowane na szynowym podwoziu. Budowane są także żurawie pływające.

6 Grudzień 1970 roku W grudniu 1970 roku na terenie stoczni rozpoczął się strajk, którego przyczyną były podwyżki cen artykułów żywnościowych Przeciw strajkującym użyto uzbrojonych oddziałów wojska. Śmierć poniosło wówczas kilkudziesięciu stoczniowców. POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW

7 Sierpień 1980 roku W sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny. Załoga stoczni wystąpiła w obronie zwalnianej pracownicy Anny Walentynowicz. Przewodniczącym komitetu strajkowego został Lech Wałęsa.

8 Likwidacja Stoczni 1 listopada 1988 została postawiona w stan likwidacji. Ostatnim niedokończonym statkiem był żaglowiec „Gwarek”. Po kilku latach sprzedany za granicę i przebudowany pływa po morzach świata jako „Royal Clipper”.

9 Koncerty „Przestrzeń Wolności”
W latach 2005–2010 na terenie stoczni odbywały się koncerty w celu upamiętnienia porozumień sierpniowych w 1980 roku. Pierwszym artystą, który zagrał był Jean Michel Jarre.

10 Europejskie Centrum Solidarności
Znajduje się w Gdańsku. Otwarcie nastąpiło 30 sierpnia 2014 roku. Znajdują się w nim ekspozycje przedstawiające współczesną historię Polski.

11 KONIEC


Pobierz ppt "Stocznia Gdańska Autorzy: Daniel Fengier Norbert Stołowski Klasa 6B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google