Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki o Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki o Wielkiej Brytanii
Wykonał: Łukasz Hajec Klasa 1C

2 Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji
Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak ‘Magnacarta’  z 1215 roku które są podstawą konstytucyjną.

3 Większość zlewów posiada osobny kran do zimnej i osobny do ciepłej wody. Ciepła woda ma przeważnie temperaturę wrzątku, dlatego też w niektórych miejscach niemożliwe jest umycie rąk pod bieżącą wodą (oprócz zimnej oczywiście). Należy najpierw napuścic wody do umywalki i dopiero wówczas umyć ręce.

4 Dwie postacie ze świata rozrywki o międzynarodowej sławie to : James Bond i Mr.Bean ( Jaś Fasola)

5 Czy Polka była królową Anglii
Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – nie koronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Ale nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.

6 Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie - 22
Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie % mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych Anglia w starożytności bywała nazywana ‘ Albion’ co prawdopodobnie związane jest z faktem, iż Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify (biały po łacinie to albi) w hrabstwie Kent.

7 Port lotniczy Heathrow (London) jest największym lotniskiem w całej Europie. W 2008 roku Heathrow obsłużyło ponad 61 milionów pasażerów!

8 Zegar Big Ben w swojej historii miał tylko 4 usterki związane z wyznaczaniem czasu: * w 1962 roku w sylwestra spóźnił sie o 10 min. * w 1972 roku nastąpiła pierwsza i jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. Big Ben milczał od 5 sierpnia 1975 roku do 9 maja * w kwietnia zegar zatrzymał się. Podobna sytuacja nastapiła 3 tygodnie później; * w 2005 roku 27 maja o godz. 22:07 zegar przestał tykać i nie chodził 90 minut.

9 Tylko 10 % Brytyjczyków zjada obecnie typowe brytyjskie śniadanie złożone z jajek na bekonie, większość pije dużo kawy zamiast przysłowiowej herbaty z mlekiem. Wyższa klasa średnia nadal celebruje zwyczaj picia herbaty o godzinie 5 po południu

10 W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec
W podziemnym Londynie (metrze) pracuje pracowników. Obsługują oni 275 stacji rozmieszczonych na połaci 408 kilometrów.

11 W UK jest tyle samo szczurów, co ludzi, czyli prawie 60 mln .
Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny.

12 Brytyjczycy świąteczne przygotowania rozpoczynają już w połowie listopada kupując prezenty swym najbliższym. W Londynie, na Trafalgar Square, ludzie gromadzą się wokół wielkiej choinki, która od czasów II wojny światowej jest tradycyjnym darem Norwegów. W czasie świąt, występują tam chóry z różnych stron świata, śpiewają kolędy. Nie obchodzi się tu Wigilii, a świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia, około piątej po południu. Wtedy rodzina i przyjaciele siadają do stołu, na którym króluje indyk nadziewany kasztanami. Na deser podaje się Christmas Pudding i placek z bakaliami. Wcześniej, o godz świąteczne orędzie wygłasza królowej. W Boxing day, 26 grudnia, rozpakowuje się prezenty przyniesione przez Santa Claus (Święty Mikołaj)

13 Brytyjska flaga (zwana popularnie "Union Jack") jest tak naprawdę kombinacją flag: angielskiej (przedstawiającej krzyż św. Jerzego), szkockiej (z krzyżem św. Andrzeja) i irlandzkiej (z krzyżem św. Patryka). Ostateczny wygląd flagi został ukształtowany w 1801 roku, lecz co ciekawe, do dziś nie ma jednolitej ustawy definiującej brytyjskie symbole państwowe.

14 Kanapki są bardzo popularne i można je kupić dosłownie wszędzie
Kanapki są bardzo popularne i można je kupić dosłownie wszędzie. Mają najczęściej trójkątny kształt (chleb tostowy przekrojony po przekątnej). Nie jest niczym nadzwyczajnym, że ktoś w domu przygotuje sobie kanapkę z frytkami lub bananem...

15 W Anglii praktycznie nie ma lasów (zajmują one jedynie 11% powierzchni gdy na przykład w Polsce jest to 29%). Zapewne wielu się domyśla czym jest to spowodowane. Otóż praktycznie wszystkie lasy wycięto w czasach rewolucji przemysłowej gdy nikt publicznie nie roztrząsał takich spraw jak ekologia czy ochrona środowiska, o efekcie cieplarnianym nie wspominając. W czasach tych, drewno było głównym substytutem dzisiejszego paliwa, także lasy wycinano na potęgę.

16 KONIEC

17 Opracował Ł.Hajec kl.IIc


Pobierz ppt "Ciekawostki o Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google