Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykona ł : Ł ukasz Hajec Klasa 1C. Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykona ł : Ł ukasz Hajec Klasa 1C. Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych."— Zapis prezentacji:

1 Wykona ł : Ł ukasz Hajec Klasa 1C

2 Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak Magnacarta z 1215 roku które są podstawą konstytucyjną.

3 Większość zlewów posiada osobny kran do zimnej i osobny do ciepłej wody. Ciepła woda ma przeważnie temperaturę wrzątku, dlatego też w niektórych miejscach niemożliwe jest umycie rąk pod bieżącą wodą (oprócz zimnej oczywiście). Należy najpierw napuścic wody do umywalki i dopiero wówczas umyć ręce.

4 Dwie postacie ze świata rozrywki o międzynarodowej sławie to : James Bond i Mr.Bean ( Jaś Fasola)

5 Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – nie koronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Ale nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut. Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – nie koronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Ale nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.

6 Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie % mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych Anglia w starożytności bywała nazywana Albion co prawdopodobnie związane jest z faktem, iż Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify (biały po łacinie to albi) w hrabstwie Kent.

7 Port lotniczy Heathrow (London) jest największym lotniskiem w całej Europie. W 2008 roku Heathrow obsłużyło ponad 61 milionów pasażerów!

8 Zegar Big Ben w swojej historii miał tylko 4 usterki związane z wyznaczaniem czasu: * w 1962 roku w sylwestra spóźnił sie o 10 min. * w 1972 roku nastąpiła pierwsza i jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. Big Ben milczał od 5 sierpnia 1975 roku do 9 maja * w kwietnia zegar zatrzymał się. Podobna sytuacja nastapiła 3 tygodnie później; * w 2005 roku 27 maja o godz. 22:07 zegar przestał tykać i nie chodził 90 minut.

9 Tylko 10 % Brytyjczyków zjada obecnie typowe brytyjskie śniadanie złożone z jajek na bekonie, większość pije dużo kawy zamiast przysłowiowej herbaty z mlekiem. Wyższa klasa średnia nadal celebruje zwyczaj picia herbaty o godzinie 5 po południu

10 W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec W podziemnym Londynie (metrze) pracuje pracowników. Obsługują oni 275 stacji rozmieszczonych na połaci 408 kilometrów.

11 W UK jest tyle samo szczurów, co ludzi, czyli prawie 60 mln. Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny.

12 Brytyjczycy świąteczne przygotowania rozpoczynają już w połowie listopada kupując prezenty swym najbliższym. W Londynie, na Trafalgar Square, ludzie gromadzą się wokół wielkiej choinki, która od czasów II wojny światowej jest tradycyjnym darem Norwegów. W czasie świąt, występują tam chóry z różnych stron świata, śpiewają kolędy. Nie obchodzi się tu Wigilii, a świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia, około piątej po południu. Wtedy rodzina i przyjaciele siadają do stołu, na którym króluje indyk nadziewany kasztanami. Na deser podaje się Christmas Pudding i placek z bakaliami. Wcześniej, o godz świąteczne orędzie wygłasza królowej. W Boxing day, 26 grudnia, rozpakowuje się prezenty przyniesione przez Santa Claus (Święty Mikołaj)

13 Brytyjska flaga (zwana popularnie "Union Jack") jest tak naprawdę kombinacją flag: angielskiej (przedstawiającej krzyż św. Jerzego), szkockiej (z krzyżem św. Andrzeja) i irlandzkiej (z krzyżem św. Patryka). Ostateczny wygląd flagi został ukształtowany w 1801 roku, lecz co ciekawe, do dziś nie ma jednolitej ustawy definiującej brytyjskie symbole państwowe.

14 Kanapki są bardzo popularne i można je kupić dosłownie wszędzie. Mają najczęściej trójkątny kształt (chleb tostowy przekrojony po przekątnej). Nie jest niczym nadzwyczajnym, że ktoś w domu przygotuje sobie kanapkę z frytkami lub bananem...

15 W Anglii praktycznie nie ma lasów (zajmują one jedynie 11% powierzchni gdy na przykład w Polsce jest to 29%). Zapewne wielu się domyśla czym jest to spowodowane. Otóż praktycznie wszystkie lasy wycięto w czasach rewolucji przemysłowej gdy nikt publicznie nie roztrząsał takich spraw jak ekologia czy ochrona środowiska, o efekcie cieplarnianym nie wspominając. W czasach tych, drewno było głównym substytutem dzisiejszego paliwa, także lasy wycinano na potęgę.

16

17 Opracował Ł.Hajec kl.IIc Opracował Ł.Hajec kl.IIc


Pobierz ppt "Wykona ł : Ł ukasz Hajec Klasa 1C. Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google