Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI"— Zapis prezentacji:

1 WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI
KRÓTKIE PREZENTACJE SYLWETEK KANDYDATÓW NA PATRONA mgr Alicja Pieloszczyk przy współpracy mgr Lucyny Rogińskiej mgr Elżbiety Czerwińskiej mgr Bożeny Krysiak

2 ROK SZKOLNY 2009/2010 UPŁYWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TUROŚLI POD ZNAKIEM POSZUKIWANIA AUTORYTETÓW - – LUDZI, KTÓRZY SWOJĄ POSTAWĄ ZASŁUŻYLIBY NA MIANO PATRONA PLACÓWKI

3 SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA, CZYLI UCZNIOWIE, RODZICE ORAZ NAUCZYCIELE I PRACOWNICY, A TAKŻE SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA, MIAŁA MOŻLIWOŚĆ ZGŁASZANIA SWOICH KANDYDATÓW NA PATRONA

4 W TEN SPOSÓB POJAWIŁO SIĘ 26 PROPOZYCJI,
SPOŚRÓD KTÓRYCH SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA DNIA 6 MAJA 2010 ROKU DOKONA WYBORU CO NAJWYŻEJ 6 KANDYDATÓW NA PATRONA…

5 … ABY NASTĘPNIE 10 CZERWCA 2010 ROKU WYBRAĆ TEGO JEDNEGO…
… KTÓREGO ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ BĘDĄ POTWIERDZAŁY WARTOŚCI, NA KTÓRYCH NASZA SZKOŁA OPIERA SWOJE DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE

6 Przedstawione tu prezentacje
stanowią krótkie charakterystyki kandydatów, których nazwiska bądź nazwy, ułożone są w kolejności alfabetycznej. ZAPRASZAMY!

7 HANKA BIELICKA (1915 – 2006) Aktorka m .in. Teatru Dramatycznego w Białymstoku, warszawskiego Teatru Współczesnego, Teatru Syrena; często pojawiała się też na estradzie (m.in. Kabaret „Szpak”); zagrała w wielu filmach, m.in. w "Zakazanych piosenkach„ i "Małżeństwie z rozsądku" oraz wielu serialach m.in. "Wojnie domowej" i "Badziewiakach”; najbardziej zasłynęła dzięki kabaretowej postaci Dziuni Pietrusińskiej; atrybutami kreowanej przez siebie postaci uczyniła kapelusze i torebki.

8 JAN BRZECHWA właśc. Jan Wiktor Lesman (1898 – 1966)
Poeta, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej; najsłynniejsze dzieła to: „Akademia Pana Kleksa”, „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”., i in.

9 FRYDERYK FRANCISZEK CHOPIN (1810 - 1849)
„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”  (C.K.Norwid); najwybitniejszy kompozytor polski, pianista; przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu; koncertował i komponował od najmłodszych lat; przebywał na emigracji - z kraju wyjechał w 1830 r. i nigdy już nie wrócił; został pochowany w Paryżu.

10 WANDA CHOTOMSKA (ur. 26 października 1929 w Warszawie)
polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, audycji telewizyjnych oraz radiowych, dziennikarka; swoje wiersze drukowała m.in. w „Świerszczyku” pod pseudonimem Wanda Miron; stworzyła jedną z najpopularniejszych dobranocek PRL-u – cykl dialogów Jacek i Agatka. Opublikowała około 60 książek, m.in.: Bajki z 1001 i jednej dobranocy, Różowy balonik, Dziesięć bałwanków; młodzi czytelnicy przyznali jej Order Uśmiechu.

11 KS. ADAM FOLTYN Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w latach ;

12 JAN KOCHANOWSKI (1530 – 1584) poeta polski epoki renesansu, sekretarz królewski; przedstawiciel filozofii eklektycznej – stoicyzmu, epikureizmu, renesansowego neoplatonizmu i głębokiej wiary w Boga, łączył tradycję antyku i chrześcijaństwa; autor m.in.: Odprawy posłów greckich, Psałterza Dawidów, cyklu Trenów poświęconych zmarłej córce Urszulce, Fraszek, Elegii.

13 MIKOŁAJ KOPERNIK ( ) astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski; jego najważniejszym dziełem jest „O obrotach sfer niebieskich”. Opisał w nim heliocentryczną wizję; dzieło to wywołało rewolucję naukową, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.

14 JANUSZ KORCZAK, właśc. Henryk Goldszmit (1878 – 1942)
pedagog, lekarz, pisarz, publicysta; przyczynił się do światowego ruchu praw dzieci; całe swoje życie poświęcił działalności wychowawczej; pomagał dzieciom z ubogich rodzin oraz sierotom, dla których założył domy dziecka; autor wielu książek dla dzieci, m.in.. Król Maciuś Pierwszy; zginął w czasie II wojny światowej – został zamordowany przez hitlerowców razem ze swoimi wychowankami z żydowskiego Domu Sierot.

15 TADEUSZ KOŚCIUSZKO (1746 -1817)
Absolwent Szkoły Rycerskiej w Warszawie, studiował w Paryżu; zwiedził Anglię, Szwajcarię, Włochy i Niemcy; odegrał wielką rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych; zorganizował Powstanie Kościuszkowskie ( 24 marca 1794 r.), które jednak zakończyło się klęską, po czym nastąpił ostatni - III rozbiór Polski.

16 STEFAN LIPIŃSKI (1900 - 1966) nauczyciel, społecznik, żołnierz;
droga zawodowa Stefana Lipińskiego przedstawia się następująco: SP w Turośli, SP w Borkowie, SP w Korzenistem; W ramach Polskiej Macierzy Szkolnej współtworzył Szkołę Podstawową w Turośli; brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej, a także w wojnie obronnej w 1939 r., służył w II Korpusie gen Wł. Andersa; jego dalsze losy związane są z Rumunią, Jugosławią, Syrią, Palestyną, Egiptem, Afryką Północną (Tobruk) oraz Włochami (Monte Cassino), a następnie Wielką Brytanią i Kanadą.

17 KORNEL MAKUSZYŃSKI (1884 - 1953)
polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury; większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym, jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka; pozostawił po sobie około 70 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: Bezgrzeszne lata, O dwóch takich, co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Panna z mokrą głową, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Szaleństwa panny Ewy,120 przygód Koziołka Matołka.

18 JAN ALOJZY MATEJKO ( ) jeden z najwybitniejszych malarzy polskich, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. jego słynne dzieła to: „Rejtan - upadek Polski”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”, „Konstytucja III Maja 1791”. był zagorzałym patriotą; dofinansowywał Kraków, biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu. Do końca życia cieszył się wielką sławą, tak w Polsce, jak na całym świecie.

19 CZESŁAW MIŁOSZ (1911 – 2004) polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji (Francja, USA); w 1993 powrócił do kraju; Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; niektóre dzieła: Gdzie słońce wschodzi i kędy zapada, Prywatne obowiązki Przygody młodego umysłu, Rodzinna Europa.

20 CYPRIAN KAMIL NORWID (1821 – 1883)
polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof; często uważany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych; przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu; twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski; niektóre utwory: Bema pamięci żałobny rapsod, Moja ojczyzna, Pompeja, Kleopatra i Cezar .

21 OFIARY ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Zbrodnia katyńska oznacza wymordowanie przez funkcjonariuszy NKWD na wiosnę tego roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR nie mniej niż obywateli polskich – jeńców wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

22 JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI (1867 – 1935)
polski działacz niepodległościowy; dowódca wojskowy, polityk; naczelnik państwa polskiego w latach 1918–1922; naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918 r.; pierwszy marszałek Polski od 1920 r.; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); twórca tzw. rządów sanacyjnych w II RP wprowadzonych w 1926 r. po zamachu stanu.

23 KS. JERZY ALEKSANDER POPIEŁUSZKO (1947 - 1984)
polski ksiądz, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa; od sierpnia 1980 związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także Solidarność; organizował Msze za Ojczyznę; prowadził działalność duszpasterską opartą na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, wspierał prześladowanych przez władze PRL robotników i działaczy związkowych, zyskał autorytet i szerokie poparcie społeczne.

24 MIKOŁAJ REJ (1505 – 1569) polski poeta i prozaik epoki renesansu. Był także politykiem oraz teologiem ewangelickim. Długo uznawany za "ojca literatury polskiej" Twórczość Mikołaja Reja jest bogata i różnorodna; najważniejsze dzieła Reja to: Zwierciadło z traktatem Żywot człowieka poczciwego, Psałterz Dawidów - tłumaczenie prozą, Żywot Józefa, Rzecz pospolita albo Sejm pospolity, Zwierzyniec, Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem.

25 IRENA SENDLEROWA (1910 – 2008) polska działaczka społeczna;
podczas II wojny światowej organizowała pomoc dla Żydów - m.in. wyprowadzała z getta ludzi, szczególnie dzieci, na „aryjską stronę”; za swoją działalność została aresztowana w 1943 r. przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować; w ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci – uratowała ich ok. 2,5 tysiąca; w 1965 r. została odznaczona Medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata; inne odznaczenia, to m.in.. Order Orła Białego (najwyższe odznaczenie RP), czy Order Uśmiechu.

26 HENRYK SIENKIEWICZ (1846 – 1916)
polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości; jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku; w okresie zaborów, tworzył „Ku pokrzepieniu serc” Polaków – jest autorem m.in. Trylogii („Ogniem i mieczem”, „Potop”,„Pan Wołodyjowski”), powieści „Krzyżacy” „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy”.

27 MARIA SKŁODOWSKA – CURIE (1867 - 1934)
fizyk i chemik narodowości polskiej; większość życia spędziła we Francji; prekursor nowej gałęzi chemii — radiochemii; opracowała teorię promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu; pod jej kierunkiem prowadzono pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości; dwukrotnie wyróżniona za osiągnięcia naukowe Nagrodą Nobla.

28 JULIUSZ SŁOWACKI ( ) jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych; obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu; jego największe dzieła to: „Balladyna”, „Kordian”, „Testament mój”, „Smutno mi, Boże!”, „Do matki”, „Sen srebrny Salomei”, „Podróż do Ziemi Świętej”.

29 WISŁAWA SZYMBORSKA (ur. 2 lipca 1923 w Bninie)
polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności; laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996); jej przykładowe dzieła to: Dlatego żyjemy, Pytania zadawane sobie, Wołanie do Yeti, Sto pociech, Ludzie na moście, Rymowanki dla dużych dzieci , Tutaj.

30 JULIAN TUWIM (1894 – 1953) jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny; mieszkał w Łodzi, Warszawie, w 1939 r. wyemigrował do Francji, Brazylii, aby ostatecznie osiąść w USA; do Polski wrócił w roku; został okrzyknięty poetą państwowym; najważniejsze dzieła, jakie napisał dla dzieci: Rzepka, Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Bambo;

31 KS. JAN TWARDOWSKI (1915 – 2006) w czasie II wojny światowej był żołnierzem AK, ukończył studia polonistyczne, a następnie seminarium duchowne; nazywał siebie „Księdzem, który pisze wiersze” - najbardziej lubił pisać dla dzieci, wiele razy podkreślał, że dużo zawdzięczał dzieciom (ks. Twardowski urodził się 1 czerwca – w Dniu Dziecka); ksiądz - poeta nazywany był „Janem od Biedronki”, bo w jego poezji są biedronki, żuczki, wiejskie kapliczki, dziurawiec, prostota i humor; był autorem słów: "W kościele trzeba się od czasu do czasu uśmiechać”, „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”…

32 KARD. STEFAN WYSZYŃSKI (1901-1981)
W 1948 mianowany arcybiskupem metropolitą warszawsko-gnieźnieńskim, prymasem Polski; kardynał od 1953 r.- przez następne 33 lata stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce; zdecydowanie sprzeciwiał się próbom podporządkowania Kościoła władzom PRL, za co był więziony przez komunistów; po wyjściu z więzienia bronił praw człowieka i wspierał opozycję antykomunistyczną; dzięki niezłomnej postawie zyskał sobie powszechny szacunek, dlatego nazywa się go Prymasem Tysiąclecia.

33 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "WYBORY PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUROŚLI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google