Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak św. Franciszek z Asyżu Świat odmienił…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak św. Franciszek z Asyżu Świat odmienił…"— Zapis prezentacji:

1 Jak św. Franciszek z Asyżu Świat odmienił…
Dominika Tabor

2 Dzieciństwo Jan Bernardone, bo tak właśnie nazywał się święty Franciszek, urodził się w 1181 roku w Asyżu. W domu zwano go „Francesco” ze względu na jego zamiłowania do języka francuskiego. Przezwisko to pozostało mu na całe życie, podczas gdy wszyscy zapomnieli o imieniu, które przyjął na chrzcie. Franciszek Bernardone był synem zamożnego kupca sukiennego. Jako młodzieniec prowadził beztroski życie.

3 Asyż- miasto św.Franciszka

4 Przesłanie Jako rycerz wziął udział w nieudanej wyprawie przeciwko Perugii i trafił do niewoli. Zaczął chorować, lecz podczas długiej, ciężkiej choroby uświadomił sobie swoje powołanie do życia poświęconego służbie Chrystusa. Pewnego dnia usłyszał głos Pana przemawiający do niego w kościele San Damiano: „ Franciszku napraw mój walący się dom”. Franciszek sprzedał belę płótna ze składu ojca, aby zapłacić za remont kościoła W rezultacie ojciec wyparł się Franciszka.

5 Kopia krzyża z kościoła San Damiano.

6 Odkrycie powołania Franciszek odkrył, że prawdziwe szczęście znajduje się w naśladowaniu Chrystusa i powrocie do chrześcijańskiego ubóstwa. Mając 25 lat porzucił rodzinny dom i służył ubogim jako pustelnik pod Asyżem. Jego przykład wkrótce przyciągnął naśladowców. Trzy lata później, w roku miał już dwunastu towarzyszy, którym dał pierwszą regułę zatwierdzoną przez papieża Innocentego III. W ten sposób powstał zakon braci mniejszych.

7 „Mój Bóg, Moje Wszystko”.

8 Zakon Główną siedzibą zakonu braci mniejszych była kaplica w Porcjunkuli w kościele Santa Maria degli Angeli koło Asyżu. Potem wraz z napływem nowych ochotników założono kolejny klasztor w Bolonii. Zakon miał za zadanie wzywać ludzi do wiary i pokuty. Bracia odmówili posiadania jakiejkolwiek własności, nie przyjmowali także żadnych godności kościelnych. Sam św. Franciszek nigdy nie był i nie chciał być kapłanem(pozostał diakonem). Do 1219 roku zakon liczył już ponad pięć tysięcy mnichów.

9 Spotkanie ze św. Klarą W 1212 roku wspólnie ze św. Klarą założył pierwszą wspólnotę religijną Ubogich Pań oraz trzeci zakon, którego członkami mogli być zarówno zakonnicy, ludzie świeccy, mężczyźni i kobiety.

10 ZNAK REGUŁY FRAŃCISZKAŃSKIEJ
Symbol przedstawia krzyż, pod którym krzyżują się dwa ramiona – Chrystusa oraz świętego Franciszka.

11 Strój Franciszkański Gliwicki Franciszkanin

12 Pragnienia misji W tym czasie św. Franciszek dwukrotnie podejmował starania podjęcia misji wśród muzułmanów. Pragnienie to częściowo spełniło się w 1219 roku, gdy towarzyszył krzyżowcom pod wodzą Gautiera de Brienne w wyprawie do Egiptu. Zwrócił się tam z osobistym apelem do sułtana Maleka al-Kamela, lecz gdy nie powiodło mu się ani z Saracenami, ani z krzyżowcami, powrócił po odwiedzeniu Ziemi Świętej do Włoch.

13 Ziemia Święta

14 O tym, jak św. Franciszek uzdrowił trędowatego na ciele i na duszy…

15 Święty Franciszek nakazał braciom, aby opiekowali się trędowatymi i w nich widzieli Chrystusa. Bracia pracowali ciężko w szpitalu. Jeden z trędowatych był wyjątkowo nieznośny i niewdzięczny. Ubliżał braciom, a potem Chrystusowi. Gdy św. Franciszek się o tym dowiedział, przybył do trędowatego i obiecał mu służyć. Trędowaty miał ochotę na kąpiel, choć wiedział, że jego ciało okrutnie cuchnie. Św. Franciszek bez obrzydzenia przystąpił do kąpania chorego. Tam, gdzie dotknął dłońmi trędowatego, ciało chorego goiło się . Wraz z ciałem zdrowiała dusza.

16 O tym, jak św. Franciszek wilka w baranka przemienił…
Kościół przy klasztorze franciszkanów w Gliwicach.

17 W mieście Gubbio zjawił się okrutnie zły wilk
W mieście Gubbio zjawił się okrutnie zły wilk. Pożerał on nie tylko zwierzęta domowe, ale też ludzi. Mieszkańcy Gubbio żyli w ciągłym strachu. Św. Franciszek litując się nad nimi postanowił wyjść do wilka. Zrobił znak krzyża i pokładając ufność w Bogu, wyruszył na spotkanie z bestią. Wilk, na oczach mieszczan, wyszedł do świętego z otwartą paszczą. Wtedy św. Franciszek rzekł: „ Pójdź tu, bracie wilku. Rozkazuję ci w imię Chrystusa nie czynić nic złego ni mnie, ni nikomu”. Wilk zamknął paszczę i na wyciągniętej dłoni świętego położył łapę Odtąd wilk żył w zgodzie z mieszkańcami i był potulny jak baranek. Ludzie zaś dbali o niego i wspominali cnotę i świętość Franciszka.

18 O tym, jak św. Franciszek ptaki uciszał…

19 Gdy św. Franciszek z braćmi odmawiał pacierze, wrzask ptactwa ogromnie im przeszkadzał. Wówczas św. Franciszek zwracał się do ptaków: „Bracia ptaszęta, umilknijcie, aż się ze służbą Bożą odprawim”. Wtedy wszystkie ptaki milkły i nie zaczęły śpiewać, dopóki im nie kazał.

20 Męka św. Franciszka W 1224 roku podczas modlitwy na Monte La Verna w Apeninach, na jego ciele pojawiły się stygmaty. Blizny te nigdy nie zanikły, stając się jednym z powodów bólu fizycznego, na które cierpiał pod koniec życia ( Franciszek był również na wpół ślepy).

21 Śmierć Święty Franciszek zmarł o zmierzchu 3 października, w sobotę 1226roku, śpiewając ósmy werset Psalmu 142: Wyprowadź mnie z więzienia, bym dziękował Imieniu Twojemu.

22 Legenda mówi, że kiedy św
Legenda mówi, że kiedy św. Franciszek wyzionął ducha, niezliczone mnóstwo skowronków zleciało na dach celi Jego, „by powitać duszę zrywającą się do lotu i zgotować biedaczynie kanonizację”. Grób św. Franciszka.

23 Atrybuty św. Franciszka
KRUCYFIKS STYGMATY HABIT MODLITEWNIK CZASZKA

24 Figura św. Franciszka z atrybutami
Figura św. Franciszka z atrybutami /Kościół przy klasztorze franciszkanów- Katowice Panewniki /

25 Święty Franciszek został kanonizowany w 1228 roku.
Dzień św.Franciszka- 4 października W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił go patronem ekologów.

26 Patron zwierząt…

27 Włoch…

28 Akcji Katolickiej…

29 Ekologii

30 Modlitwa: Boże, pozwoliłeś św. Franciszkowi ubóstwem naśladować Chrystusa. Spraw, abyśmy, idąc w jego ślady podążali za Twoim Synem i zawsze byli związani z Tobą radosną miłością. Amen.

31 Nie bez powodu Zakon św. Franciszka nazwano Zakonem Braci Mniejszych
Nie bez powodu Zakon św. Franciszka nazwano Zakonem Braci Mniejszych Św. Franciszek założył zakon Miłości, którą chciał obdarzyć wszystkich małych: duchem, ciałem, siłą i … miłością.

32 „ USIŁUJ ZAWSZE SKŁANIAĆ SIĘ NIE DO TEGO, CO WIĘKSZE, LECZ DO TEGO CO MNIEJSZE ”.
Edyta Stein.

33 KONIEC Autor: Dominika Tabor Źródła:
-Attwater Donald, Catherine R. John : „Dykcjonarz Świętych”. Ossolineum, Wrocław 1997. -Iwaszkiewicz Jarosław: „ Śpiewnik włoski”. Czytelnik, Warszawa 1978. -Kossak Zofia: „ Szaleńcy Boży”. Instytut Wydawniczy PAX 1974. -Kossak Zofia: „Bez Oręża”. Instytut Wydawniczy PAX 1988. -„Kwiatki św. Franciszka z Asyżu”. Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków. -O. Hugo Hoever SOCist: „Żywoty Świętych Pańskich”. Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn - Rocznik Diecezji Gliwickiej. Gliwice 2002. -Schmidt Jacek: „ Kościoły Ziemi Gliwickiej”. Gliwice 2007 -Skarga Piotr: „Żywoty Świętych”. Tom II. Ossolineum, Kraków 1995. -Stein Edyta : „Wiedza Krzyża”. Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków. Śpiewał chór sióstr klarysek FILIA PRAECLARA


Pobierz ppt "Jak św. Franciszek z Asyżu Świat odmienił…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google