Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Potencjał i problemy lokalnych ISP w POIG 8.4 Piotr Marciniak (KIKE) KFS, Warszawa, 24 listopada 2010 r. 1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Potencjał i problemy lokalnych ISP w POIG 8.4 Piotr Marciniak (KIKE) KFS, Warszawa, 24 listopada 2010 r. 1."— Zapis prezentacji:

1 Potencjał i problemy lokalnych ISP w POIG 8.4 Piotr Marciniak (KIKE) KFS, Warszawa, 24 listopada 2010 r. 1

2 POIG początki 2 POIG 8.4 – pierwsze działanie związane z budową sieci szerokopasmowych dostępne dla lokalnych ISP. Fundusze, jak YETI – początkowa nieufność. Inwentaryzacje wojewódzkie w 5 światów – różne zasady i terminy inwentaryzacji. Dyskusje o białych plamach i 2 Mb.

3 POIG początki 3 Niewielkie możliwości: Skromne 1,5 mln / województwo – co za to można zbudować? WWPE w budowie (kryteria i formalności) Wszyscy uczymy się w praniu. Jednak pociąg powoli ruszył…

4 Statystyki POIG – nabór ciągły – Nabór I – Nabór II – Nabór III Wnioski złożone (89?)243 (244?) Odrzucone lub wycofane 6 (+/-2)1931* 86 Zatwierdzone31055 * 96 podst. ( + 61 rezerw.) Przyznane dofinansowanie … mln 41 mln * 132 mln (+87 mln rez.) Opr. na podstawie danych WWPE * dane przed zatwierdzeniem listy rankingowej i bez uwzględnienia limitów wojewódzkich

5 Silne strony lokalnych ISP 5 Dobra znajomość lokalnych rynków. Bliski kontakt z klientem. Elastyczność w inwestowaniu i ofercie. Głód inwestycyjny. Kompetencje technologiczne ostatniej mili. Szybkie, zazwyczaj symetryczne sieci. Nowoczesne, szerokopasmowe usługi. Niskie koszty własne.

6 Słabe strony lokalnych ISP 6 Skromne zasoby biurowe. Brak "twardych" aktywów (nieruchomości, samochody) na zabezpieczenie inwestycji i udziału własnego. Generalnie brak doświadczenia w pozyskiwaniu i rozliczaniu środków publicznych i unijnych. Ale i brak doświadczenia administracji we współpracy z małymi operatorami.

7 Problemy z przygotowaniem wniosków? 7 JTZ – Jak To Zrobić: Prawidłowo wypełnić ryzę papieru formularzy, arkuszy i wyliczeń. Spełnić nieadekwatne wymagania do etapu procedury, formy działalności i przedmiotu dofinansowania. Jak prognozować Internet na 15 lat do przodu? Dziurawe FAQ.

8 Wnioski złożone/odrzucone – Nabór II Wartość profesjonalnego wsparcia Województwo Liczba złożonych projektów Liczba wniosków odrzuconych formalnie Przeszło do oceny merytorycznej Podkarpackie6 24 Małopolskie Opolskie1 10 Wielkopolskie Warmińsko-Mazurskie10 37 Świętokrzyskie8 44 Łódzkie Śląskie5 23 Pomorskie7 34 Suma:

9 ISP potrzebuje wsparcia. 9 Wniosek na przykładzie łódzkiego (3,5 tyg. na przygotowanie wniosków od publikacji mapy białych plam w 2009 r.): Nie byłoby dynamicznego wzrostu ilości dobrych wniosków w 8.4, gdyby nie współpraca lokalnych ISP z firmami wyspecjalizowanymi w pisaniu wniosków.

10 Od naboru do umowy: Problemy proceduralne. 10 Twarde zderzenie planów inwestycyjnych i harmonogramów z przewlekłością oceny. Lakoniczne wezwania i niekończące się uzupełnienia Pocztą Polską. "Uzupełnić w 3 dni pod rygorem…" Technologia nie czeka – konieczna modernizacja projektów startujących z rocznym poślizgiem. Minął rok od zamknięcia II naboru (z 2009 r.).

11 Od naboru do umowy: Problemy z obszarami. 11 Blokowanie obszarów – wnioski typu 100 abonentów w 100 miejscowościach. Problem kwalifikowalności obszarów – ogłaszanie i zamykanie kolejnego naboru przed rozstrzygnięciem poprzedniego. Starzejące się mapy białych plam. Gdy na obszarze czarnej plamy nie można założyć 2 Mb Internetu.

12 POIG 8.4 – Propozycje zmian. 12 Skrócenie procedury ocennej w WWPE. Wstrzymanie kolejnego naboru do czasu rozstrzygnięcia poprzednich. Zwiększenie kwoty dofinansowań. Likwidacja podziału środków na województwa (zrealizowana już w Naborze IV) Nowa mapa białych plam. Skuteczne zapobieganie blokowaniu obszarów.

13 POIG 8.4 – co dalej? Udany eksperyment. 13 Skromne środki całkowite alokowane w 8.4 Szansa/niebepieczeństwo ich wyczerpania w najbliższych 2-3 naborach. Dowód, że inwestycje w Sieci Szerokopasmowe są nie tylko dla dużych i samorządów. Jak nie wyhamować rozpędzającego się pociągu oddolnej budowy Polski Szerokopasmowej wyczerpaniem się funduszy 8.4?

14 POIG 8.4 – co dalej? Podsumowanie aktywów tys. przedsiębiorców telekomunikacyjnych w rejestrze UKE, przynajmniej połowa prowadzi realną działalność, kilkuset już złożyło wnioski. Na dziś jest ok. 1.5 mln gniazd w sieciach ETTH. POIG 8.4 zaktywizowało lokalnych ISP – operatorzy i administracja oswoili trudności oraz przekonali się o możliwości współpracy. ISP pozyskali doświadczenie oraz profesjonalne wsparcie w procedurach aplikacyjnych.

15 POIG 8.4 – co dalej? Podsumowanie aktywów. 15 Don't do politics.

16 Piotr Marciniak Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej Dziękuję za uwagę 16


Pobierz ppt "Potencjał i problemy lokalnych ISP w POIG 8.4 Piotr Marciniak (KIKE) KFS, Warszawa, 24 listopada 2010 r. 1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google