Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADAM GADOMSKI i KOŁO NAUKOWE NABLA A.T.R. BYDGOSZCZ, INSTYTUT MATEMATYKI i FIZYKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI, TORUŃ 21.04.2005.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADAM GADOMSKI i KOŁO NAUKOWE NABLA A.T.R. BYDGOSZCZ, INSTYTUT MATEMATYKI i FIZYKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI, TORUŃ 21.04.2005."— Zapis prezentacji:

1 ADAM GADOMSKI i KOŁO NAUKOWE NABLA A.T.R. BYDGOSZCZ, INSTYTUT MATEMATYKI i FIZYKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI, TORUŃ 21.04.2005

2 Cel : Zrozumieć głębię piękna przyrody czyli rozświetlić mechanizmy powstawania Jej utworów Propozycja: przyjąć za swoje następujące motto Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu. - William Blake - Motywacja: Przyroda jest piękna i ciekawa, uczy nas i bawi... Nigdy nie oszukuje – co najwyżej tylko jej nie rozumiemy!

3 Plan prezentacji: zadumać się wspólnie nad różnymi utworami Matki-Natury (Morfo)geneza struktur dendrytowych (kłaczków) (Morfo)geneza struktur nie-dendrytowych (żelków)

4 Jak tworzą się zlepki dyfuzyjne (kłaczki; krzaczki)? Co to jest dyfuzja ? Wróćmy do Einsteina...

5 Jak to co dyfunduje może się zlepiać ? Błądzące przypadkowo obiekty – jak rzucanie monetą... Błądzące przypadkowo obiekty... łapią się na wędkę... Proces powtarza się do znudzenia – tworzą dendryt

6 I co z tego mamy ? –Z takiego szalonego tańca... z zawiązanymi oczami po parkiecie mamy kolizję z przeszkodami i... omdlenie bądź utratę kontroli (nad ruchem) tancerzy w ich sąsiedztwie: ALE przecież tak dzieje się bo odbywa się TO na chybił-trafił wg dobrze znanej statystyki –Ale krzaczek, który otrzymujemy... nie ma bardzo dobrze znanej charakterystyki

7 A taki płatek śniegu to właściwie jak powstaje ? Niestabilności na brzegu ETC.

8 Czy płatek śniegu ma coś wspólnego z dyfuzyjnym dendrytem ? Quiz: (i)Ma wiele cech wspólnych ? (ii)Nie ma... (iii)Nie wiem ???

9 A co z innymi nie-dendrytowymi utworami Matki- Natury wykazującymi cechy samopodobieństwa ? Struktury porowate jako prototyp naturalny zlepka perkolacyjnego(tzw. cement portlandzki)... Co właściwie kryje się pod pojęciem zlepka perkolacyjnego (żelka, grudki) – co to jest perkolacja: Czy ktoś kiedyś gotował sobie kisiel ? A może wolą Państwo budyń ? Albo odpowiada Państwu grudka ziemi z dowolnego poletka województwa kujawsko- pomorskiego ?

10 Czemu przyroda rzeźbi właśnie takie wzorki ? Jakich używa chwytów tj. na jakich mechanizmach się opiera ? Jak wykorzystuje niestabilności ? Jak doprowadza do selekcji (np., kształtów) ? Jak długo taki proces trwa ? Od czego to zależy ? Czy to gra między wygodą pozostawienia bałaganu a próbą jego posprzątania ? Czy i kiedy Matka-Natura sprząta ? Jak wykorzystuje przestrzeń i czas ?

11 Czy tak samo Matka-Natura tka gdy chce utkać wzorek prosty a inaczej gdy złożony ? Ścieżka Olbrzyma w Irlandii Płn.

12 W przyrodzie nie ma przypadku - przypadek może jednak grać istotną rolę !? Ale sam przypadek to nie wszystko... są pewne ograniczenia na jego akcję ?! Nieregularność a regularność – w wyniku czego tak się dzieje ? Co na brzegu, co na zewnątrz i jak TO jest ważne ?

13 Jak jest na poziomie MIKRO, jak jest na MEZO a jak (to obserwujemy gołym okiem!) na MAKRO ? Poziomy organizacji materii... liściastej

14 ... oraz nie-liściastej

15 A może sporo do powiedzenia ma tu zasada produkcji entropii – czy Pan Bóg gra w kości ? Swoisty efekt współzawodnictwa (czasami kompromis !?) pomiędzy kontrolowanym przez przyrodę chaosem, a umiejętnym temperowaniem jego przejawów i nadmiernych skutków – na ile jest to gra w kości ?

16 Pytanie bardzo otwarte bądź mocno naiwne: Czy ciągle jesteśmy w pobliżu stanu początkowego naszego rozumienia Matki- Natury (stan smutnej równowagi ?) czy też już... z tego dołka wyszliśmy – jeśli tak, to na ile się odeń oddaliliśmy (powiększyliśmy naszą wiedzę na ten temat) ?

17 Narzucający się WNIOSEK: Dzieła Matki-Natury w postaci uformowanych (mikro)struktur wydają się mieć pewna POWTARZAJĄCĄ SIĘ CECHĘ – są, w sensie statystycznym, samopodobne (nie całkiem jednak jak ten listek paproci z tytułowej transparencji ). Wraca kwestia o FRAKTALNĄ naturę tych zjawisk, a więc o rolę geometrii, choć nie tylko przecież ?! Czy fraktalność jest związana z pewną (stochastyczną) ekonomią dziania się zjawisk naturalnych w przestrzeni i czasie ? Jak i czy w ogóle zależy od elementarnych oddziaływań w przyrodzie ?

18 Gdzie więc jesteśmy... z tą wiedzą ? Czy się aby nie pobłądziliśmy ? Błądzenie przypadkowe (B.p.)... B.p. nie zawsze bywa twórcze (-> A. Einstein) ani pożądane !!!

19 Strony www z informacjami: http://ft.atr.bydgoszcz.pl/kolo/ http://www.man.bydgoszcz.pl/~agad /pl/

20 Podziękowanie Dziękujemy za zaproszenie nas: A.G.; N. Bąkowska; Kinga Biskup; Marcin Szwagrzyk; P. Ciastek, M. Pawłowski, J. Tadych, W. Wiliński, z wykładem o pryncypiach tkackiej działalności Matki-Natury


Pobierz ppt "ADAM GADOMSKI i KOŁO NAUKOWE NABLA A.T.R. BYDGOSZCZ, INSTYTUT MATEMATYKI i FIZYKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI, TORUŃ 21.04.2005."

Podobne prezentacje


Reklamy Google