Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawe miejsca Polski. Miasta Warszawa Trójmiasto Kwidzyn® Katowice Kraków Zak0pane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawe miejsca Polski. Miasta Warszawa Trójmiasto Kwidzyn® Katowice Kraków Zak0pane."— Zapis prezentacji:

1 Ciekawe miejsca Polski

2 Miasta Warszawa Trójmiasto Kwidzyn® Katowice Kraków Zak0pane

3 Zamek Królewski Wci ś nij spacj ę (trzy razy) Zbudowany w XIV wieku Rozbudowany w XVI wieku Pierwsze zniszczenie nastąpiło w 1939 roku

4 Łazienki Wybudowano na polecenie słynnego magnata Stanisława Lubomirskiego jako jego ła ź nie. Mieszcz ą si ę na Alejach Ujazdowskich.

5 Kolumna Zygmunta Wciśnij spację (raz) Monument powstał za spraw ą króla Władysława IV, który postanowił upami ę tni ć w ten sposób posta ć swojego ojca - Zygmunta III Wazy, dzi ę ki któremu Warszawa stała si ę miastem stołecznym. Postanowiono umiejscowi ć kolumn ę w takim punkcie, aby ka ż dy, kto wje ż d ż ał do miasta, od razu j ą widział. Dlatego te ż Plac Zamkowy, a konkretnie s ą siedztwo zachodniej elewacji zamku i nieistniej ą cej dzi ś Bramy Krakowskiej było odpowiednim miejscem dla tego celu. Powstał jednak pewien problem - wybrany teren nale ż ał do zakonu bernardynek, których klasztor znajdował si ę wtedy mniej wi ę cej w miejscu, gdzie dzi ś jest wylot tunelu Trasy W-Z. Król mógłby wprawdzie łatwo kupi ć ten teren, gdyby nie to, ż e transakcji sprzeciwił si ę rezyduj ą cy w Warszawie nuncjusz papieski Mario Filonardi. W ko ń cu jednak sprzeda ż terenu doszła do skutku po tym jak Filonardi został skompromitowany, gdy wyszło na jaw, ż e wysyłał do Watykanu niepochlebne listy.

6 Wawel Wciśnij spację (raz) Wawel – wapienna skała jurajska, dominująca w panoramie Krakowa (około 228 m n.p.m.), uformowała się około 150 milionów lat temu. Wzgórze nad Wisłą, wśród wód i mokradeł, było bezpiecznym miejscem dla osiedlającej się tu od epoki paleolitu ludności. Zapewne od VII stulecia n.e. byli to Słowianie. Wczesnośredniowieczne legendy mówią o zamieszkującym wawelską jaskinię strasznym smoku, o jego pogromcy Kraku i córce tegoż Wandzie, która rzuciła się do Wisły, nie chcąc oddać ręki zachodniemu rycerzowi.

7 Krakowski Rynek Wciśnij spację (raz) Rynek krakowski jest postrzegany jako jeden z najpiękniejszych i największych rynków w Europie. Jest to miejsce wielu wydarzeń historycznych, którego symbolami są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, kwiaciarki oraz gołębie.

8 Barbakan Wciśnij spację (3 razy) Krakowski Barbakan został wzniesiony w latach i dzisiaj jest jedyną tak dobrze zachowaną budowlą tego typu w Europie. Ze względu na swój kształt zabytek ten zwany jest również rondlem. Jego średnica wynosi 24 m, okalajace go mury mają 3 m grubości! Barbakan to budowla obronna, która na 4 poziomach ma ulokowanych 130 strzelnic. Niegdyś Barbakan otoczony był 24 metrową fosą i łączył się z murami Bramy Floriańskiej.

9 Molo Wciśnij spację (2 razy) Jedną z najstarszych atrakcji Sopotu jest oczywiście sławne molo. Zalicza się do najdłuższych drewniany mól w Europie, jego długość wynosi 511,5 m i 10 m szerokości. Historia mola sięga roku 1827, kiedy powstał pierwszy drewniany pomost. Na początku jego długość wynosiła 41 m, powoli się rozbudowując. W 1842 roku przedłużono pomost do 65 m, w 1910 już miał 315 m długości. Obecny kształt mola pochodzi z 1927 roku. Od tego czasu w wyglądzie części spacerowej nastąpiły niewielkie zmiany, poza licznymi remontami. Lata 1976/77 i 1990/91 to okres większych remontów, kiedy molo zostało poważnie uszkodzone po sztormach. Przede wszystkim wzmocniono palami prawoboczną odnogę mola, która była całkowicie zdewastowana po jednym z silniejszych sztormów na zatoce.

10 Willa Dworu Francuskiego Wciśnij spację (2 razy) Willa wzniesiona na fundamentach dawnego Dworu Francuskiego w 1870 r. Niegdyś budowli obronnej, w której mieszkał w r król Stanisław Leszczyński. Obok willi rośnie ok. 300 letni dąb - ul. Kościuszki 1. W 1933 r obiekt został przebudowany na potrzeby plebani kościoła garnizonowego

11 Morskie Oko Wciśnij spację (3 razy) Morskie Oko z powierzchnią 34,9 ha jest największym lub drugim co do wielkości jeziorem całych Tatr (zbliżoną powierzchnię ma Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). Długość jeziora wynosi 862 metry, szerokość 566 metrów, a największa głębokość to prawie 51 metrów. Położone jest na wysokości 1395 metrów na dnie misy polodowcowej. Od północy zamknięte jest ryglem skalnym.

12 Krupówki Wciśnij spację (2 razy) Reprezentacyjna ulica, deptak w Zakopanem położony w centrum miasta, jak zawsze tętniący życiem, gwarny, pełen turystów i wszelakich atrakcji. To w tym miejscu usytuowane są wytworne restauracje serwujące kuchnię regionalną jak i dania bardzo wyszukane, luźne knajpki i puby, sklepy i instytucje, to tutaj zawsze można spotkać stoiska z oscypkami i zakopiańskimi pamiątkami

13 Dwór Artusa Wciśnij spację (3 razy) Przez wiele lat był jednym z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie północnej. Dwory Artusa powstawały licznie w całej Europie a szczególnie w miastach hanzeatyckich, jako miejsca spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura. Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego Gdańska i najbardziej demokratycznym miejscem w kraju. Bywali tam kasztelanowie, wojewodowie, następcy tronu. Reprezentacyjne wnętrze Dworu mieści ogromny, wysoki na 12 m renesansowy piec kaflowy, dzieło Georga Stelzenera z połowy XVI w., ozdobiony kaflami malowanymi przez mistrza Josta, na których przedstawiono portrety wybitnych ówczesnych władców europejskich, herby oraz personifikacje cnót i planet. Dwór Artusa wchodzi w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

14 Fontanna Neptuna Wciśnij spację (3 razy) Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Autorem projektu całej fontanny był Abraham van den Blocke. Otaczająca ją wspaniała krata pochodzi z 1634 r. W latach przekształcono w duchu rokoka misę i cokół fontanny, dodając całą plejadę stworów morskich. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier.

15 Panienka z okienka Codziennie o godzinie (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września również o i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę. Autorem projektu figury jest Ewa Topolan, rzeźbiarka wywodząca się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konstruktorem mechanizmu jest Tadeusz Nowosielski. Figura "Panienki z okienka" nawiązuje do znanych już w Gdańsku ruchomych figur w zegarze astronomicznym w Bazylice Mariackiej, ruchomych aniołów w Katedrze Oliwskiej, koziołków poznańskiego ratusza, czy innych podobnych postaci w wielu miastach Europy.

16 Katedra Wciśnij spację (raz) Nie znamy najstarszego kościoła murowanego, który biskup Albert w 1285 r. podniósł do rangi katedry diecezji pomezańskiej. Możemy jedynie przypuszczać, iż powstał on w tych latach XIII w. w miejscu późniejszego korpusu katedry lub jej prezbiterium, a jego wielkość była wystarczająca aby pomieścić wiernych.

17 Filharmonia Śląska Wciśnij spację (raz) Filharmonia Śląska powstała 60 lat temu. Przez sześć dekad zasłynęła krzewieniem muzyki wśród społeczności regionu oraz propagowaniem polskiej kultury muzycznej na wszystkich kontynentach.

18 Muzeum Śląskie Wciśnij spację (raz) Jest to placówka naukowo-badawcza. Muzeum prowadzi badania naukowe na terenie całej Polski, dotyczące historii, archeologii, etnografii i techniki. W zbiorach muzeum dużą część zajmuje kolekcja malarstwa, szczególnie cenna jest kolekcja malarstwa polskiego XIX i XX wieku, w tym dzieła Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Podkowińskiego. W zbiorach rzeźby prezentowane są m.in. prace Xawerego Dunikowskiego, Władysława Hasiora i innych. W dziale etnografii na uwagę zasługuje kolekcja kobiecego stroju ludowego Śląska Bytomskiego i Śląska Cieszyńskiego.

19 Pałac Młodzieży Wciśnij spację (raz) Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach jest placówką wychowania pozaszkolnego miasta Katowice. Realizuje zadania gminy Katowice w zakresie lokalnej polityki oświatowej, kultury i sztuki, sportu i turystyki, a także innych potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży.

20 KONIEC (Informacje do prezentacji zostały pobrane z miejskich serwisów) Karol BUDEK Klasa V a


Pobierz ppt "Ciekawe miejsca Polski. Miasta Warszawa Trójmiasto Kwidzyn® Katowice Kraków Zak0pane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google