Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stolica: Ateny Wybrane zabytki: AKROPOL TEATR DIONIZOSA WIEŻA WIATRÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stolica: Ateny Wybrane zabytki: AKROPOL TEATR DIONIZOSA WIEŻA WIATRÓW"— Zapis prezentacji:

1 GRECJA Γεια! Źródło: http://images.buycostumes.com/

2 Stolica: Ateny Wybrane zabytki: AKROPOL TEATR DIONIZOSA WIEŻA WIATRÓW
Źródło: Źródło: Źródło: AKROPOL TEATR DIONIZOSA WIEŻA WIATRÓW

3 AKROPOL Wzgórze w stolicy Grecji o wysokości względnej 90 m, na którym od najdawniejszych czasów pojawiały się budowle o charakterze militarnym oraz kultowym. W czasach  Peryklesa  i z jego inicjatywy na Akropolu powstał kompleks świątynny na czele z Partenonem. Budynek Partenonu został ukończony w 432 roku p.n.e. i został zbudowany w stylu doryckim, ale można też wyróżnić fragmenty styl u jońskiego ze sztuce dawnej Grecji - jak chociażby wspaniały fryz zwany Panatejskim. Centralnym elementem wnętrza był olbrzymi  posąg Ateny Partenos  dłuta  Fidiasza  - jednego z czołowych twórców epoki klasycznej Grecji. Posąg został wykonany w technice chryzoelefantyny - tzn. techniki łączącej złoto z elementami wykonanymi w kości słoniowej i wraz z posągiem Zeusa z świątyni w Olimpii należał do najznakomitszych i najbardziej kosztownych prac rzeźbiarza. Źródło:

4 TEATR DIONIZOSA Najbardziej znany teatr starożytnej Grecji położony u stóp wzgórza Akropol w Atenach. W wersji kamiennej powstał około 330 roku p.n.e. i stanowił wzór do naśladowania dla innych tego typu budowli. W V wieku p.n.e wystawiano tu dzieła najwybitniejszych greckich dramaturgów - m.in. Eurypidesa. Źródło: Źródło:

5 WIEŻA WIATRÓW Jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego świata w Atenach pochodzi z czasów dominacji Rzymian. Każdej z ośmiu ścian budynku przypisano jednego z bogów odpowiedzialnych za wiatr. Na szczycie wieży znajdował się wskaźnik kierunku wiatru. Za projektanta uważa się syryjskiego astronoma Andronikosa z Kyrros. Wewnątrz wieży umieszczony był zegar wodny. W okresie wczesnego chrześcijaństwa wieża używana była jako dzwonnica, w okresie panowania tureckiego za Dom Modlitwy przez derwiszów. Źródło:


Pobierz ppt "Stolica: Ateny Wybrane zabytki: AKROPOL TEATR DIONIZOSA WIEŻA WIATRÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google