Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekspresjonizm – kierunek w sztuce, który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekspresjonizm – kierunek w sztuce, który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców."— Zapis prezentacji:

1

2 Ekspresjonizm – kierunek w sztuce, który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców schyłku XIX w.: Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Jamesa Ensora i Paula Gauguina, których można określić jako prekursorów ekspresjonizmu.XXNiemczechXIX w.Vincenta van GoghaEdwarda MunchaJamesa EnsoraPaula Gauguina Ekspresja (łac.) to wyrazistość, siła oddziaływania dzieła na odbiorcę, na emocjonalną sferę jego psychiki. "Dzieło ekspresyjne" i "ekspresjonistyczne" to dwa osobne pojęcia.łac. Po raz pierwszy w roku 1911 autor książki "Abstraktion und Einfühlung" Wilhelm Worringer na łamach czasopisma "Der Sturm" wspomniał 'paryskich syntetystów i ekspresjonistów Cézanne'a, Van Gogha i Matisse'a'.1911Der Sturm Cézanne'aMatisse'a'

3 Franz MarcFranz Marc, Niebieski koń 1 (1911)

4 Amadeo ModiglianiAmadeo Modigliani, Alicja (1915)

5 Egon SchieleEgon Schiele, Małżeństwo (1915)

6 GEORGIA O KEEFFE

7 EDWARD MUNCH - wieku ok. 30 lat, tj. w okresie namalowania Krzyku;

8 Edvard Munch: Krzyk, 1893, tempera na płótnie, 91 x 73.5 cm. Nasjonalgalleriet, Oslo.

9 MADONNA-Edward Munch 1894

10 Klęcząca półnaga kobieta Egon Schiele

11 Siedząca kobieta widziana od tyłu Egon Schiele

12 Stojąca dziewczyna Egon Schiele

13 Jakub Dusiło Mariusz Galiński


Pobierz ppt "Ekspresjonizm – kierunek w sztuce, który rozwinął się na początku XX w. w Niemczech, ale korzeniami sięga do eksperymentów artystycznych wielkich twórców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google