Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PŁOCK – MOJE MIASTO MIASTO KSIĄŻĘCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PŁOCK – MOJE MIASTO MIASTO KSIĄŻĘCE"— Zapis prezentacji:

1 PŁOCK – MOJE MIASTO MIASTO KSIĄŻĘCE

2 Tu się urodziłam i mieszkam do dnia dzisiejszego
Tu się urodziłam i mieszkam do dnia dzisiejszego. Poznałam już wiele pięknych miejsc w Polsce. Podoba mi się Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań. Uwielbiam jeździć latem nad morze, a zimą w góry. Ale nigdy, nigdzie nie czuję się tak dobrze, tak naprawdę u siebie jak właśnie w Płocku. To jest moje miasto, moja mała ojczyzna, z której jestem bardzo dumny.Gdy wracam z podróży do domu z niecierpliwością wypatruję znajomego widoku: wysoka nadwiślańska skarpa, a na niej katedra wtopiona w zieleń drzew, most, w dole zaś Wisła. Ten obraz zawsze wywołuje moją radość z powrotu. Wiem, że gdy pójdę na starówkę zobaczę wspaniałą fontannę – Afrodytę. Chciałabym, aby moje miasto poznało jak najwięcej Polaków.

3 Fragment planu miasta – Stare Miasto

4 Płock to gród Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, dawna stolica Polski dziś szybko zmieniająca swe oblicze stolica Mazowsza Północnego.   Płock jest 150 tysięcznym miastem malowniczo położonym na stromym, wysokim brzegu Wisły. To jedno z najstarszych polskich miasta świadectwem jego tysięcznej historii są liczne zachowane zabytki.  

5 Zapraszam na spacer po pełnej niepowtarzalnego uroku płockiej starówce.
Fontanna - Afrodyta

6 Bazylika Katedralna wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Była wielokrotnie przebudowywana, lecz do dziś zachowała swoje pierwotne romańskie elementy architektury. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie - kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi Płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.

7 Naprzeciw katedry wznoszą się mury dawnego zamku książęcego z XIV w
Naprzeciw katedry wznoszą się mury dawnego zamku książęcego z XIV w. oraz późniejszego opactwa benedyktyńskiego. W murach zamkowych znajdują się dwie wieże o gotyckim rodowodzie: Szlachecka – dawne więzienie dla szlachty i Wieża Zegarowa, przykryta barokowym hełmem z fragmentami romańskiego palatium Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego u podstawy.

8 Pierwsze wzmianki o ul. Tumskiej pojawiły się na początku XIX w
Pierwsze wzmianki o ul. Tumskiej pojawiły się na początku XIX w., kiedy połączyła Rynek Kanoniczny (obecnie Plac Narutowicza) z Nowym Rynkiem. Szybko stała się główną ulicą handlową miasta, przy której mieściły się liczne sklepy i reprezentacyjne budowle miejskie (na zdjęciu dawny Hotel Angielski). To znaczenie zachowała do dziś i jako najsłynniejszy płocki deptak przyciąga każdego turystę, który zawita do Grodu Krzywoustego.

9 Ulica Grodzka jest jednym z najstarszych miejskich traktów z XIII-wiecznym rodowodem. Łączyła dwa rynki miejskie: Kanoniczny (obecnie Pl. Narutowicza) oraz Stary Rynek. W zabudowie dominują neoklasycystyczne kamieniczki z XIX wieku. (Na zdjęciu: jedyna przy tej ulicy kamienica barokowa zprzeł. XVII i XVIII w.).

10 Stary Rynek - do połowy XIX wieku tętnił życiem
Stary Rynek - do połowy XIX wieku tętnił życiem. Tutaj znajdowały się zajazdy, oberże i najbogatsze sklepy. Później zatracił swój handlowy charakter. W 1997 r. Rada Miasta Płocka przyjęła strategię rewitalizacji płockiej starówki, w założeniu obliczoną na 30 lat. Trwa proces rewitalizacji, a jej efekty cieszą płocczan i zyskują uznanie w kraju, czego wyrazem są nagrody dla Płocka za rewitalizację, zdobyte podczas Targów Inwestycyjnych Miast Polskich w Poznaniu w 1998 r. oraz w konkursie "Modernizacja Roku 1998". Płocki rynek jest celem licznych pielgrzymek. W jednej z kamienic znajduje się bowiem sanktuarium, upamiętniające miejsce, w którym święta Faustyna Kowalska w 1931 miała pierwsze widzenie Jezusa Miłosiernego

11 Na płockiej Starówce tętni życiem Dom Darmstadt - kamienica, odrestaurowana m.in. dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Polsko - Niemieckiej i partnerskiego miasta Darmstadt. Dobrze układa się także współpraca z innymi miastami partnerskimi Płocka: Fort Wayne w USA, Auxerre we Francji, Forli we Włoszech, Nowopołockiem na Białorusi, Możejki na Litwie, Bielce w Mołdawii, Loznicą w Serbii i Czarnogórze oraz gminą Thurrock w Wielkiej Brytanii.

12 Przeprowadzona została modernizacja zabytkowego ratusza i przebudowa Starego Rynku. Na Rynku - zgodnie z życzeniem płocczan, którzy wypowiedzieli się na ten temat w ankiecie, stanęła nowoczesna, podświetlana fontanna, a z ratuszowej wieży codziennie płynie hejnał, grany przez trębacza. Atrakcją dla turystów jest także scena pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego prezentowana na wieży tuż po hejnale o godz

13 Płocki ratusz - zbudowany w latach , zaprojektowany został przez Jakuba Kubickiego, jednego z najwybitniejszych architektów okresu klasycyzmu (twórcy m.in. Belwederu w Warszawie), był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 r. (tzw. Sejm Powstańczy). Od chwili powstania ratusz był zawsze siedzibą władz miejskich. Po kompleksowej modernizacji obiektu, zakończonej we wrześniu 1998 r., ratusz stał się nowoczesnym, funkcjonalnym obiektem, jedną z wizytówek miasta.

14

15 W krajobrazie Płocka wyróżnia się neogotycka sylwetka zbudowanego na początku XX wieku klasztoru Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, centrum polskiego mariawityzmu.

16 W pobliżu domu, w którym ponad sto lat temu urodził się i mieszkał poeta Władysław Broniewski ( r.), przy Placu Obrońców Warszawy znajduje się monumentalny pomnik wystawiony w 1972 r. na cześć poety, autorstwa Gustawa Zemły. Na podwórzu przed domem rośnie kilkusetletni dąb. Broniewski w wielu swoich wypowiedziach codziennych i poetyckich identyfikował się z prastarym drzewem. Władysław Broniewski jest Honorowym Obywatelem Miasta Płocka.

17 Na Placu Obrońców Warszawy (przedwojennym Placu Piłsudskiego) 18 sierpnia 1997 r. został odsłonięty pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób uczczono także 77 rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku. Za bohaterską obronę, męstwo i waleczność, w kwietniu 1921 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. Pomnik, dłuta prof. Stanisława Słoniny, przedstawia Marszałka - pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Płocka - ze wstęgą i gwiazdą orderu Virtuti Militari.


Pobierz ppt "PŁOCK – MOJE MIASTO MIASTO KSIĄŻĘCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google