Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstęp do baz danych - język HTML Dr Andrzej Bąk Cele zajęć, program. Celem zajęć jest zaprezentowanie narzędzi do tworzenia oraz dostępu do baz danych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstęp do baz danych - język HTML Dr Andrzej Bąk Cele zajęć, program. Celem zajęć jest zaprezentowanie narzędzi do tworzenia oraz dostępu do baz danych."— Zapis prezentacji:

1

2 Wstęp do baz danych - język HTML Dr Andrzej Bąk

3 Cele zajęć, program. Celem zajęć jest zaprezentowanie narzędzi do tworzenia oraz dostępu do baz danych. Wykorzystywane będą bezpłatne narzędzia. Wykład będzie omawiał trzy zagadnienia: Język HTML Baza danych MySQL Programowanie w PHP

4 Internet i WWW Wcześniejsza wersja sieci komputerów głównie placówek naukowych, rządowych - BITNET Internet ogólnoświatowa i obecnie ogólnodostępna sieć komputerowa. W Polsce ~ od roku 1989 WWW (World Wide Web) - strony internetowe i inne zasoby dostępne w Internecie na komputerach zwanych serwerami (z uwagi na zainstalowane na nich oprogramowanie).

5 Po co te informacje w Internecie? Nauka i wymiana informacji naukowej Wiadomości i polityka Reklama i handel (strony firmowe, sklepy i giełdy internetowe) Rozrywka (muzyka, filmy, zdjęcia, gry, teksty, chat) Tematyczne bazy danych, biblioteki Prywatne informacje dla przyjaciół i znajomych (strony prywatne)...itp.

6 Co to właściwie jest Web? Termin "Web" pochodzi od World Wide Web i oznacza sieć, ale nie jest to sieć rozumiana jako infrastruktura, tylko bardziej ogólnie jako sposób komunikowania się z odległymi komputerami. Web jest właściwie kombinacją: protokołów komunikacyjnych np. TCP/IP, HTTP, FTP, POP3 kilku rodzajów programów: przeglądarki internetowe – interpretatory HTML, serwery www, serwery ftp, serwery pocztowe oraz, Internetu rozumianego jako układ serwerów i łącz umożliwiających wymianę informacji pomiędzy komputerami.

7 Przeglądarki Internetowe Programy, które mogą interpretować zakodowane strony WWW (język opisu strony HTML) i wyświetlać zawarte na nich informacje (tekst, grafikę, multimedia). Wybrane przeglądarki internetowe: Internet Explorer Mozilla Firefox Opera Netscape Communicator (1994-2007) Przeglądarki wbudowane w programy (Word)

8 Co to jest HTML? HTML ------ HyperText Markup Language ------- dosłownie język znaczników hipertekstowych używany do opisu stron Internetowych (stron WWW). Pozycjonowanie elementów strony odbywa się względem marginesów lub innych elementów strony Polecenia HTML zawarte są pomiędzy nawiasami <> zawartość strony / oznacza zakończenie polecenia, formatu.

9 Przykładowe edytory HTML Pajączek Macromedia Dreamweaver Microsoft FrontPage Dowolny edytor tekstowy np. Notatnik

10 Komentarz HTML

11 Prosta strona internetowa Tytuł mojej pierwszej strony Tutaj umieszczam informacje,

12 Polecenie lub służy głownie do określenia sposobu kodowania znaków (polskich liter) na stronie WWW, ale ma też inne funkcje.

13 informacja, jakiego języka używa się na stronie informacja o autorze strony informacja o używanym edytorze (zwykle wstawiana przez producenta nakazanie odświeżania strony co x sekund (np. dla stron z wiadomościami)

14 Formatowanie tekstu - PODSTAWY umieszczenie tekstu na środku strony nowy akapit nowa linia zaczyna się po linia pozioma do oddzielenia tekstu i druga linia pozioma przykład …..

15 pozioma linia może zawierać parametry ewentualnie COLOR=#0000ff

16 Podstawowe kolory navy blue teal aqua black silver gray white green lime olive yellow maroon red purple fuchsia

17 Czcionki Wybór rozmiaru czcionki dla nagłówka nagłówek n=1..6 Wybór rozmiaru, typu i koloru czcionki tekst napisany tą czcionką n=1..7 COLOR= #FF0000 Może być podany (zmieniany) tylko jeden parametr.

18 Atrybuty czcionek pogrubiona Italiki pochylone tekst podkreślony migające litery przekreślona indeks górny indeks dolny zwiększenie o +1 zmniejszenie o -1

19 Obramowanie tekstu tytuł ramki zwierzęta: lew kornik dżdżownica żaba

20 Wstawianie obiektów graficznych najprostsza postać:

21 Lista nienumerowana pierwszy element listy drugi wypunktowany element trzeci element listy

22 Lista numerowana pierwszy element listy drugi wypunktowany element trzeci element listy

23 Opcje numerowania i wypunktowania Numerowanie a) b) c).......A) B) C).............. type=A Numerowanie I II III IV.....rzymskie...i ii iii.............. type=i kółeczka puste zamiast kropek....... (disc, circle, square - dysk, kółko, prostokąt)

24 Listy - Parametr START Parametr START umożliwia rozpoczęcie numeracji listy uporządkowanej od określonego przez parametr numeru. punkt jeden numerowany jako 5) punkt dwa numerowany jako 6)

25 Cytaty w tekście z wcięciem tu wpisujemy cytat, który chcemy aby był wyświetlany z wcięciem (TAB) względem innego tekstu

26 Odsyłacze czyli linki Odsyłacze zwane hiperłączami lub w slangu komputerowym linkami są wskazaniem innego miejsca do którego ma nas zaprowadzić przeglądarka internetowa. Link (hiperłącze), po kliknięciu, może przenosić nas do innego miejsca na tej samej stronie, lub do innej strony na zupełnie innym serwerze, w innym kraju, a nawet na innym kontynencie po drugiej stronie kuli ziemskiej.

27 Link na tej samej stronie Link do wyróżnionego miejsca na stronie link tekst etykieta na stronie, do której prowadzi link przeniesie mnie do tego tekstu przykład

28 Link do innej strony lub Link do dokumentu, lub innej strony internetowej (PRZ) Kliknij i odwiedź PRz Link do dokumentu tekstowego bądź do pliku graficznego link do obrazka link do pliku

29 Link wysyłający e-mail Aby wysłać e-mail ze strony internetowej np. z komentarzem (mailto:) kliknij i wyślij do mnie e-mail Można połączyć ze sobą kilka adresów (znakiem? i &), a nawet wpisać Temat i Początek wiadomości kliknij i wyślij do mnie więcej e-maili

30 Link pod obrazkiem (banerem) Aby umieścić link pod banerem, lub pod obrazkiem, należy wpisać linię:

31 Kilka linków na jednym obrazku Należy podzielić obszar obrazka i podać współrzędne obszarów dla poszczególnych stron

32 Ruchomy tekst Do prostego animowania tekstu na stronie WWW służy polecenie Tekst do animacji

33 Parametry polecenia behavior=[alternate, scroll] - sposób przesuwania tekstu bgcolor=[nazwa_koloru, lub #ffff00 hex] width=[300 - szerokość pola w pikselach - od lewej do prawej] direction=[left, right - w lewo, w prawo - kierunek przesuwania tekstu] scrollamount=[5,20,80 - o ile pikseli ma skakać tekst przy przesuwaniu (wolno, szybko) scrolldelay=[1000 skok co 1 sekundę o (scrollamount)] width=200 height=50 - wysokość i szerokość pola tekstowego dla marquee

34 Umieszczanie plików multimedialnych na stronie WWW polecenie EMBED (osadź) można używać do różnego typu plików multimedialnych:.avi,.mid,.rm (audio), rmf, mp3,... Dźwięk w tle na stronie WWW:

35 NOEMBED dla starszych typów przeglądarek Potrzebujesz Netscape Navigator lub Internet Explorer aby to usłyszeć

36 Ramki (FRAMES) Edytory HTML gdy nie ma obsługi ramek pokaże się ten tekst

37 Ramki w okienkach Edytory HTML Tekst dla przeglądarki, która nie obsługuje takich ramek

38 Formularz Formularz zawiera pola, które są wypełniane informacjami - np. imię i nazwisko, zamawiany towar, pola ankiety, test wyboru. Polecenie, z parametrami TYPE, NAME i VALUE, służy do tworzenia pól, w które czytelnik strony może wpisać informacje lub wybrać opcje.

39 Przykład użycia formularza


40 Proste pole tekstowe Wpisz w ramkę imię i nazwisko

41 Pola do zaznaczania opcji Jakie znasz języki? angielski francuski

42 Pola wyboru Podaj swoją płeć Kobieta Mężczyzna

43 Menu z możliwością wyboru tylko jednej pozycji Co chcesz na obiad dzisiaj? frytki i kotlet sałatka warzywna ryba i ziemniaki

44 Menu z możliwością wyboru wielu pozycji Co chcesz na deser dzisiaj? lody ciastko galaretka kisiel kawa herbata

45 Pole na komentarz to co ma pojawić się w polu tekstowym określa pole o 40 kolumnach i 4 wierszach

46 Pole na komentarz z określoną liczbą wierszy i kolumn