Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli o medialnych prześladowaniach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli o medialnych prześladowaniach"— Zapis prezentacji:

1 czyli o medialnych prześladowaniach
CYBERPRZEMOC, czyli o medialnych prześladowaniach

2 Akcja „STOP cyberprzemocy” powstała w ramach kampanii „Dziecko w Sieci” w odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej w Internecie.

3 Co to jest CYBRPRZEMOC? Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!!  

4 Przykłady cyberprzemocy:
nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomoc telefonu komórkowego; wysyłanie wulgarnych i i smsów; kłótnie internetowe ( flame war); rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów; podszywanie się pod inną osobę; obraźliwe komentowanie wpisów na blogu. Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

5 Czym cyberprzemoc różni się od dotychczas znanej przemocy?
Przemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko... Jednak takie działanie nie jest zabawą, nie jest żartem i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, często tragedii... Istotne w przeciwdziałaniu zjawisku jest uświadamianie społeczeństwa, iż sprawca nie pozostaje anonimowy policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są maile lub smsy.

6 Odpowiedzialność sprawców cyberprzemocy
Każdy poszkodowany może się zwrócić do policji o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy i wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko niemu o zniesławienie: wysyłanie wulgarnych i i smsów publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów podszywanie się pod inną osobę obraźliwe komentowanie wpisów na blogu Natomiast oszustwo komputerowe ścigane jest z urzędu.

7

8 Co mówią statystyki? W ciągu pięciu lat działalności zespołu Dyżurnet.pl przyjętych zostało ponad 17 tysięcy zgłoszeń dotyczących nadużyć w internecie. Liczba incydentów wzrosła z niespełna tysiąca w 2005 r. do 5 tysięcy w 2010 r., natomiast w pierwszej połowie 2011 r. zostało zgłoszonych 2778 incydentów.

9

10

11

12

13

14

15 Najważniejsze ustalenia badawcze!
Żródło: Cyberprzemoc. Dziecko krzywdzone. Teoria Badania Praktyka Najważniejsze ustalenia badawcze! Łukasz Wojtasik Fundacja Dzieci Niczyje

16 Ponad połowa nastoletnich internautów przyznaje, że przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy w Internecie, alarmuje Fundacja Dzieci Niczyje. Internetowe piekło nastolatków cieszy się coraz większą popularnością. Czy zyska miano nowej formy szkolnej fali?

17

18 Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych

19 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "czyli o medialnych prześladowaniach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google