Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli o medialnych prześladowaniach. Akcja STOP cyberprzemocy powstała w ramach kampanii Dziecko w Sieci w odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli o medialnych prześladowaniach. Akcja STOP cyberprzemocy powstała w ramach kampanii Dziecko w Sieci w odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej."— Zapis prezentacji:

1 czyli o medialnych prześladowaniach

2 Akcja STOP cyberprzemocy powstała w ramach kampanii Dziecko w Sieci w odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej w Internecie.

3 Co to jest CYBRPRZEMOC? Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!!

4 Przykłady cyberprzemocy: nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomoc telefonu komórkowego; wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów; kłótnie internetowe ( flame war); rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów; podszywanie się pod inną osobę; obraźliwe komentowanie wpisów na blogu. Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

5 Czym cyberprzemoc różni się od dotychczas znanej przemocy? Przemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko... Jednak takie działanie nie jest zabawą, nie jest żartem i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, często tragedii... Istotne w przeciwdziałaniu zjawisku jest uświadamianie społeczeństwa, iż sprawca nie pozostaje anonimowy policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są maile lub smsy.

6 Odpowiedzialność sprawców cyberprzemocy Każdy poszkodowany może się zwrócić do policji o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy i wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko niemu o zniesławienie: wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów podszywanie się pod inną osobę obraźliwe komentowanie wpisów na blogu Natomiast oszustwo komputerowe ścigane jest z urzędu.

7

8 W ciągu pięciu lat działalności zespołu Dyżurnet.pl przyjętych zostało ponad 17 tysięcy zgłoszeń dotyczących nadużyć w internecie. Liczba incydentów wzrosła z niespełna tysiąca w 2005 r. do 5 tysięcy w 2010 r., natomiast w pierwszej połowie 2011 r. zostało zgłoszonych 2778 incydentów. Co mówią statystyki?

9

10

11

12

13

14

15 Najważniejsze ustalenia badawcze! Łukasz Wojtasik Fundacja Dzieci Niczyje Żródło: Cyberprzemoc. Dziecko krzywdzone. Teoria Badania Praktyka

16 Ponad połowa nastoletnich internautów przyznaje, że przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy w Internecie, alarmuje Fundacja Dzieci Niczyje. Internetowe piekło nastolatków cieszy się coraz większą popularnością. Czy zyska miano nowej formy szkolnej fali?

17

18 Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych

19


Pobierz ppt "Czyli o medialnych prześladowaniach. Akcja STOP cyberprzemocy powstała w ramach kampanii Dziecko w Sieci w odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google