Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSPÓŁPRACA POLSKO-NIEMIECKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSPÓŁPRACA POLSKO-NIEMIECKA"— Zapis prezentacji:

1 WSPÓŁPRACA POLSKO-NIEMIECKA
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Szkolna 1 Nowa Sól Tel Opr. Agnieszka Rolicz

2 CARL-BLECHEN GRUNDSCHULE
SZKOŁY PARTNERSKIE                 SZKOŁA PODSTAWOWA NR1 W NOWEJ SOLI                       CARL-BLECHEN GRUNDSCHULE COTTBUS

3                       3. GRUNDSCHULE - SENFTENBERG

4 PRZEBIEG WSPÓŁPRACY Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowej Soli współpracuje z dwiema szkołami niemieckimi: z Cottbus oraz -z Senftenbergu.

5 SZKOŁA PODSTAWOWA Z COTTBUS
Współpraca ze szkołą podstawową z Cottbus została nawiązana W roku 2002 i trwa do dnia dzisiejszego. Polega ona głównie na: wymianie uczniów -organizowaniu konferencji i warsztatów naukowych dla nauczycieli obu szkół -uczestniczeniu w ważnych dla szkół uroczystościach -korespondencji listownej i mailowej klas -udziale w konkursach, np.. literackim

6 ROK SZKOLNY 2002/2003 Był to początek naszej znajomości.Obie strony musiały się poznać. Po wizycie naszych przyjaciół na naszym pierwszym festynie, delegacja SP1wybrała się z rewizytą do Cottbus. Wtedy to zostały omówione pierwsze punkty obustronnej współpracy. Tego roku zostaliśmy zaproszeni również na Dni Otwarte Szkoły. Nasi uczniowie przygotowali dla swoich kolegów z Niemiec mały program artystyczny. Tego roku nastąpiła również pierwsza wymiana uczniów.

7 Pani dyrektor szkoły z Cottbus
Johanna Preuß podczas naszego festynu szkolnego. Uczniowie naszej szkoły podczas Dni Otwartych w Cottbus.

8 Tego roku szkolnego nastąpiła pierwsza wymiana uczniów. W lutym 2003r
Tego roku szkolnego nastąpiła pierwsza wymiana uczniów. W lutym 2003r. Przyjechała do nas grupa niemieckich uczniów. Nasza szkoła powitała ich naszą polską gościnnością. Po powitaniu w auli szkolnej zaprezentowaliśmy program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Na początku wystąpił chór szkolny. Następnie uczniowie klasy III b zaprosili kolegów niemieckich do wspólnej zabawy o Unii Europejskiej. Na zakończenie zaprosiliśmy gości do wspólnego zaśpiewania piosenki w języku niemieckim o przyjaźni. Kolejne dni upływały na bliższym poznawaniu siebie, języka oraz kraju sąsiada. Oprócz zwiedzania okolic Nowej Soli, dzieci uczestniczyły w zajęciach pod kierunkiem instruktora NDK, gdzie przygotowywały elementy mozaiki ceramicznej, która zostanie umieszczona na budynku szkoły podstawowej w Cottbus. Tematem mozaiki jest Świat dziecięcych marzeń.

9 Wspólna zabawa o Unii europejskiej

10 Po trzydniowym pobycie nasi uczniowie udali się z rewizytą do Cottbus
Po trzydniowym pobycie nasi uczniowie udali się z rewizytą do Cottbus. Przygoda była niezapomniana. Przy pięknej majowej pogodzie zwiedziliśmy piękny park i zamek księcia Pücklera, płynęliśmy gondolami po rzece Spreewa, uczestniczyliśmy we wspólnych grach i zabawach. Na koniec tego wyjazdu wymieniliśmy się adresami i obiecaliśmy sobie, że będziemy pielęgnować te przyjaźnie. Zaraz popłyniemy po rzece Spreewa.

11 A oto mozaika przygotowana wspólnie przez dzieci polskie
i niemieckie. Ułożona jest na ścianie budynku szkoły w Cottbus.

12 ROK SZKOLNY 2003/2004 W roku szkolnym 2003/2004 zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły konferencję metodyczną na temat wykorzystywania technik freinetowskich w pracy w szkole. W seminarium tym udział wzięli nauczyciele powiatu nowosolskiego oraz nauczyciele z Niemiec. Po wykładzie na temat pedagogiki Freineta nastąpiły warsztaty, których tematem była swobodna ekspresja dziecka ( „teatrzyk kopertowy” w nauczaniu).

13 Wykład na temat pedgogiki Freineta.

14 Warsztaty w pracowni ceramiki
Warsztaty „ Teatrzyk Kopertowy”

15 Owocem tej współpracy tego roku szkolnego było zorganizowanie
konkursu literackiego dla szkół powiatu nowosolskiego oraz szkół niemieckich pod tytułem: „ Mój świat – moje marzenia”. Udział w tym konkursie wzięło wiele szkół.Zadaniem uczniów Konkurs ten organizowany jest do dnia dzisiejszego.

16 ROK SZKOLNY 2004/2005 Ważnym wydarzeniem tego roku był jubileusz 60- lecia naszej szkoły, który miał miejsce w maju. Przez cały tydzień odbywały się z tej okazji różne imprezy. Na uroczystość tę zaprosiliśmy również gości z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec. Uczniowie tamtejszej szkoły sprawili nam miłą niespodziankę przygotowując dla nas przedstawienie, które zostało pokazane podczas oficjalnej akademii w NDK. Podczas tej akademii pani dyrektor z Cottbus Johanna Preuß otrzymała z rąk naszego dyrektora pamiątkowy medal na znak przyjaźni między szkołami. Kolejny dzień uczniowie niemieccy i polscy spędzili w pobliskim skansenie w Ochli, gdzie uczyli się wyrobu masła oraz wspólnie się bawili.

17 Na uroczystość tę przybyli uczniowie klasy IV, którzy prowadzą
korespondencję z jedną z naszych klas III. Dzieci miały okazję poznać się osobiście.

18 Pani dyrektor Preuß publicznie
dziękuje za lata owocnej współpracy. Nasi uczniowie z niemieckimi kolegami w skansenie.

19 Wspólne zabawy w Ochli.

20 Występy pieśniarzy ludowych z okazji 60-lecia naszej szkoły.

21 Kobziarze

22 ROK SZKOLNY 2005/2006 W roku szkolnym 2005/2006 klasa IVa nadal prowadzi korespondencję Z klasą obecnie Va. Do tej pory odbywało się o drogą listowną, obecnie informacje przekazujemy sobie drogą mailową. Jest to szybka i prosta droga korespondencji. Poza tym żyjemy w dobie komputeryzacji i dążymy do tego, aby nasi uczniowie rozwijali swoje umiejętności informacyjne. Aczkolwiek nie zapominamy o tradycyjnej metodzie przesyłania informacji, którą też staramy się doskonalić.

23 SZKOŁA PODSTAWOWA SENFTENBERG
Współpraca szkół została nawiązana w roku szkolnym 2004/2005 i ma formę projektu badawczego zabytków miasta Senftenberg i miasta Nowej Soli. Uczniowie obu szkół zbierają różne materiały na temat zabytków, np.. kościołów, okolicznych zamków i innych zabytków, tworzą ciekawe informatory o swoim mieście. Pod koniec każdego roku szkolnego organizowana jest w szkole Senftenberg wystawa tych prac. Mamy nadzieję, że współpraca ta przyczyni się do promocji zarówno naszego miasta, jak i naszej szkoły. Wszystkie projekty uczniowie wykonują przy pomocy komputerów. Wszelkie informacje na temat zabytków poszukujemy na stronach internetowych. Do tej pory badaliśmy kościoły i zamki.

24 Zamek w Siedlisku

25 Zamek w Kożuchowie

26 Współpraca z Finlandią
Projekt „ DAS BILD DER ANDEREN” jest międzynarodowym projektem e – mailowym, w którym nasza szkoła postanowiła wziąć udział. Są to nasze pierwsze kroki w tej dziedzinie. Nasi uczniowie piszą listy drogą mailową do kolegów z Finlandii, dla których język niemiecki również jest językiem niemieckim.

27 Rok szkolny 2006/2007 W listopadzie 2006 roku uczniowie naszej szkoły gościli w Cottbus w ramach wymiany partnerskiej uczniów, podczas której realizowany był projekt pod nazwą: "Drzewo przyjaźni"-Uczniowie obu szkół przez trzy dni przygotowywali materiały niezbędne do tego projektu. Samodzielnie tworzyli wiersze zarówno w języku polskim jak i niemieckim, pisali życzenia dla swoich rodzin, przyjaciół i świata. Uwieńczeniem trzydniowej pracy było wspólne posadzenie drzewa przyjaźni na terenie podwórza szkoły niemieckiej.       

28

29

30

31

32 Jubileusz 30-lecia szkoły w Cottbus
Rok szkolny 2008/2009 Jubileusz 30-lecia szkoły w Cottbus

33 27 II 2009r. Dnia 27 lutego 2009 roku nasza szkoła partnerska z Cottbus świętowała swój jubileusz 30-lecia. Tego dnia delegacja naszej szkoły udała się z wizytą do Cottbus. Okrągły jubileusz świętowano bardzo uroczyście. Podczas części oficjalnej zaprezentowano występ chóru zaprzyjaźnionego konserwatorium z Cottbus. Usłyszeliśmy m. inn. Piosenki Philla Collinsa, Cyndi Lauper, Bee Gees i wiele innych utworów lat 80 i 90. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną dorobku szkoły z 30 lat. Po części oficjalnej były życzenia, wyrazy uznania i wspomnienia. Dowiedzieliśmy się także, że w maju 2009 uczniowie wraz z nauczycielami partnerskiej szkoły rozpoczną naukę w całkiem nowym budynku. Wstępnie omówiliśmy także plany współpracy na przyszły rok szkolny 2009/2010.

34 Życzenia z okazji jubileuszu i wpis na tablicę pamiątkową

35 Występ chóru


Pobierz ppt "WSPÓŁPRACA POLSKO-NIEMIECKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google