Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opieka nad ptakami, które pozostają Przygotowała: Justyna Czop.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opieka nad ptakami, które pozostają Przygotowała: Justyna Czop."— Zapis prezentacji:

1 Opieka nad ptakami, które pozostają Przygotowała: Justyna Czop

2  Cel operacyjny: potrafi wymienić ptaki migrujące i zimujące w Polsce  Cel wychowawczy: uświadomienie konieczności i sposobu niesienie pomocy ptakom zimą

3  Wędrówki ptaków należą do najbardziej fascynujących zjawisk w naturze. Naukowcy od stuleci próbowali wytłumaczyć ten fenomen.

4  Ptaki mają zakodowaną genetycznie umiejętność „odczytywania” sygnałów wskazujących, że można zacząć przygotowania do wędrówki. Zauważając zmianę długości dnia, zwiększają intensywność żerowania. Niektóre gatunki mogą ważyć nawet dwukrotnie więcej niż w pełni sezonu.

5  Ptaki osiadłe- czyli zamieszkujące Polskę przez cały rok  Ptaki przylatujące na zimę do Polski  Ptaki mieszkające wiosną, latem i jesienią a na zimę odlatujące do ciepłych krajów

6 Ptaki osiadłe

7 Wróbel Samiec wróbla ma szary wierzch głowy, brązowe skronie i kark oraz czarny śliniaczek, które w okresie spoczynku są przysłonięte przez szare brzegi piór. Samica ma spód jednolicie szary, z wierzchu jest szaro-brązowa, nad okiem przechodzi jaśniejszy pasek.

8 Gołąb skalny  Pożywienie w naturze stanowią nasiona znajdywane na ziemi  W warunkach miejskich żywi się także pokarmem uzyskiwanym od ludzi  Gołąb skalny został udomowiony około 3000 lat temu przez Sumerów, którzy również go zjadali.

9

10 Objęta ścisłą ochroną gatunkową Sikorka  Najczęstsza ze wszystkich sikor, gatunek osiadły. W lecie żyje w lasach i parkach. Zimą przylatuje w pobliże siedzib ludzkich.  Bardzo chętnie żeruje na niesolonej słoninie, kulach tłuszczowych czy orzechach. Najchętniej zjadanym przez nią pokarmem, który można podawać bogatkom, są nasiona słonecznika pastewnego (drobne, czarne nasiona)

11 Podlega ochronie gatunkowej. Kowalik  Kowalik to ptak wielkości wróbla. Żyje w starych lasach, większych ogrodach i parkach.  Jest wszystkożerny, ale głównie zjada owady i nasiona drzew liściastych i iglastych, nasiona zbóż - jęczmień, owies, słonecznik, poza tym orzechy laskowe, żołędzie i buczynę. Twarde łupiny rozbija silnym dziobem. Często robi zapasy pożywienia, umieszczając je w szczelinach kory drzew

12 Bez młotka, bez dłuta, a dziupla wykuta! To będzie schronisko, bo zima już blisko! -Młody przyrodniku, kto tę dziuplę wykuł?

13 Podlega ochronie gatunkowej Dzięcioł  Dzięcioł duży to najpospolitszy z naszych dzięciołów. Należy do tak zwanej grupy dzięciołów pstrych. W jego ubarwieniu dominują barwy czarna, biała i czerwona.  Dzięcioł duży zamieszkuje lasy wszystkich typów, a także parki i ogrody. Poza sezonem lęgowym występuje także na terenach z mniejszą liczbą drzew.

14

15 Podlega ochronie gatunkowej. Sowa uszata  Gatunek osiadły,  Żyje w lasach liściastych i iglastych, na obszarze całego kraju. Jak wszystkie sowy jest aktywna w nocy. W ciągu dnia odpoczywa na drzewach.  Żywi się gryzoniami, zwłaszcza nornice i myszy, jeżeli występują w obfitości, stanowią jedyne pożywienie. W przypadku mniejszej liczby gryzoni pożywienie jest bardziej urozmaicone, prócz myszy i norników zjada różne gatunki ptaków, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

16 Jest ptakiem łownym pod ochroną okresową - koguty od 01.03 do 30. 09, kury cały rok z wyjątkiem ośrodków hodowlanych, gdzie ochrona obowiązuje od 01. 02 do 30. 09. Bażant  Ulubionym środowiskiem bażanta są pola i łąki sąsiadujące z gęstymi zaroślami. Zimą przebywa najchętniej w okolicy stogów i siedzib ludzkich. Jest ceniony jako ptak łowny oraz jako niszczyciel szkodników. Jest ptakiem - włóczęgą, niechętnie przebywa w jednym miejscu. Wiosną i latem bażanty żywią się przede wszystkim owadami, jesienią i zimą jedzą nasiona

17 Nie jest objęta ochroną Sójka  Żyje w drzewostanach iglastych, liściastych i mieszanych.  Jak większość ptaków krukowatych sójka jest wszystkożerna. Latem jej dietę stanowią różne małe zwierzęta, takie jak ślimaki, owady a także jaja i pisklęta innych ptaków. Jesienią sójki jedzą różne orzechy, w tym żołędzie, które chowają na zimę w różnych miejscach. W ten sposób rozsiewają dęby nawet na duże odległości, co czyni z nich także bardzo pożytecznie zwierzę. Czasem sójki zalatują do naszych karmników. Chętnie korzystają wówczas z pokarmów tłuszczowych i orzechów.

18 Nie podlega ochronie. Sroka  Sroka to ptak związany z obszarem pól uprawnych, wokół których są nieduże zadrzewienia lub gęste krzewy. W ostatnich latach obecna jest także w miastach  sroki to stworzenia niezwykle inteligentne, zaradne i bardzo spostrzegawcze; te cechy dają im niesamowitą zdolność przystosowywania się do nowych czy zmieniających się warunków życia.  Wiosną i latem przeważa pożywienie pochodzenia zwierzęcego, jesienią i zimą - roślinnego. Żywi się owadami, zwłaszcza chrząszczami, gąsienicami, także dżdżownicami i padliną, wybiera jaja i pisklęta z gniazd niektórych ptaków śpiewających i łownych

19 Jest ptakiem łownym podlegającym ochronie okresowej od 1.04 do 14.08. Czapla siwa  Ptak duży, nieco mniejszy od bociana białego. Samiec i samica jednakowej wielkości  Można ją spotkać w całym kraju, najliczniej na Pomorzu Zachodnim, Mazurach oraz w Augustowskiem. Gniazduje koloniami, często razem z kormoranami. Gniazda zakłada na wysokich drzewach, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych i większych cieków. Zjada głównie małe ryby, również płazy, mięczaki i drobne gryzonie.

20 Objęty ochroną gatunkową. Zimorodek  W Polsce nieliczny gatunek osiadły. Żyje w okolicach strumieni i rzek, rzadziej przebywa w okolicach jezior i stawów. Często przesiaduje na gałęziach i skałach, skąd obserwuje zdobycz poruszającą się w wodzie. Jest samotnikiem. Gnieździ się w gliniastych brzegach rzek, w których wykopuje poziome nory długości około 1 m.  Poluje na małe rybki i owady wodne, a zwłaszcza ich larwy.

21 objęty ochroną gatunkową częściową Kruk  gatunek dużego osiadłego ptaka z rodziny krukowatych  Duży, masywny, mocny czarny dziób ma pod spodem „brodę” utworzoną z dłuższych piór. Głowa duża, na podgardlu charakterystycznie nastroszone pióra.  Świetnie i szybko lata, w czasie toków wykonuje akrobacje powietrzne. Wszystkożerny, jednak głównie pokarm zwierzęcy – drobne ssaki, żaby i inne płazy, jaszczurki, inne gady, ptaki w tym ich młode i jaja, owady, dżdżownice, robaki, ślimaki, szczególnie zimą i w górach często padlina, również odpadki ze śmietników.

22 Ptaki przylatujące do Polski na zimę

23 Jemiołuszka bardzo lubi owoce takie jak: jagody, porzeczki i winogrona. W okresie zimowym zjada owoce, które ostały się na oszronionych krzewach i drzewach. Chętnie zjada również jarzębinę. Jemiołuszka  Jest większa od wróbla  ciało ma krępe, ogon krótki, a na głowie ma charakterystyczny czubek z piór skierowany ku tyłowi. Jemiołuszki na bokach są różowo-brązowawe z wyraźnymi jasnymi plamami na skrzydłach.  jemiołuszka to ptak zamieszkujący tajgę czyli północno-wschodnią Europę i Syberię.  Polskę traktuje jako swoisty ciepły kraj w którym można dogodnie przezimować. Pojawia się u nas w listopadzie a odlatuje w marcu lub kwietniu.

24

25 Gil odżywia się głównie pokarmem roślinnym, latem dodatkowo owadami i pająkami, natomiast zimą, podobnie jak inne ptaki, chętnie zjada pozostające na drzewach owoce jarzębiny a także owoce i nasiona drzew i krzewów leśnych. Jest też, choć niezbyt często, gościem w karmnikach. W tym przypadku najchętniej zjada nasiona słonecznika, choć nie gardzi i innym pokarmem. Gil  Nieliczne gile przebywają u nas przez cały rok, jednak zdecydowana większość przylatuje do nas na zimę.  Występujące u nas gile zamieszkują lasy, głównie na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Jest objęty ochroną gatunkową

26

27

28 Podlega ochronie gatunkowej. Słowik  Przylatuje w drugiej połowie kwietnia, odlatuje w sierpniu. Żyje na skraju liściastych lasów, także w parkach, sadach, ogrodach i na cmentarzach, wszędzie tam, gdzie są bujne zarośla.  Często szuka różnych owadów i innych rodzajów stawonogów na opadłych liściach. Żywi się także jagodami.

29

30 Podlega ochronie gatunkowej Jaskółka  Przylatuje w połowie kwietnia, odlatuje od sierpnia do września, czasem dopiero w październiku. Żyje w mniejszych miastach i na wsiach, unika większych miast. Gnieździ się w budynkach, najchętniej w stajniach i oborach, pod dachem. Gniazdo ma kształt miskowaty, zbudowane jest z gliny i źdźbeł trawy zmieszanych ze śliną. Wnętrze wysłane jest piórami i sierścią. Żywi się wyłącznie owadami, zwłaszcza dwuskrzydłowymi, które chwyta w locie.

31 Podlega ochronie gatunkowej Czajka  Przylatuje do nas w marcu, czasem już w końcu lutego, odlatuje od końca lipca  Jest bardzo czujna; atakuje bez przerwy człowieka zbliżającego się do gniazda  Samica różni się od samca jedynie brakiem czarnego ubarwienia głowy. Żywi się przeważnie owadami, ale także mięczakami i robakami. Jesienią dochodzi do tego pożywienie roślinne, zwłaszcza różne nasiona.

32

33 Podlega ochronie gatunkowej. Kukułka  Przylatuje w kwietniu, odlatuje od końca lipca do początku października.  Żyje w lasach i zagajnikach. Jest bardzo płochliwa, ukrywa się na wierzchołkach drzew. Ponieważ samców jest zwykle więcej niż samic, nie tworzą one trwałych par.  Żywi się przeważnie włochatymi gąsienicami, których nie jedzą małe śpiewaki, oraz większymi owadami, jak np. chrabąszcze.

34 Podlega ochronie gatunkowej. Wilga  Przylatuje w kwietniu - maju, odlatuje w sierpniu - wrześniu.  Żyje w prześwietlonych lasach liściastych i mieszanych, rzadziej w iglastych. Jest płochliwa.  Gnieździ się na drzewach. Gniazdo jest splecione ze źdźbeł, wełny, łyka; wysłane mchem, sianem, pierzem, wełną i zawieszone w rozwidleniu poziomej, osadzonej wysoko gałęzi. Wiosną i latem pożera duże ilości gąsienic, zwłaszcza włochatych, które są dla większości ptaków niejadalne, jada również inne owady, np. chrząszcze. Pożywienie pochodzenia roślinnego stanowią morwy, winogrona, jeżyny i inne jagody.

35 Pod ścisłą ochroną gatunkową Skowronek  Przylatuje do nas od lutego do marca.  Odlatuje od października do listopada  Zasiedla pola uprawne, łąki, pastwiska, ugory  Żywi się głównie owadami(dorosłe, poczwarki i larwy), pająkami, i dżdżownicami oraz innymi bezkręgowcami, jesienią i zimą uzupełnione o nasiona traw, chwastów i zbóż (głównie pszenicy) oraz zielone części roślin. Połowę diety stanowi pokarm zwierzęcy.

36 Podlega ochronie gatunkowej. Dudek  Do nas przylatuje w kwietniu, odlatuje we wrześniu lub październiku  Gnieździ się w dziuplach drzew, także pod kamieniami, pod korzeniami drzew, szczapami drewna, czasem też w skrzynkach lęgowych. Gniazdo jest bardzo nieporządne, zwykle wysłane suchymi bydlęcymi odchodami, niekiedy mchem.  Przeważnie żywi się owadami naziemnymi, pasikonikami, turkuciami, chrabąszczami, różnymi gąsienicami.

37 Podlega ochronie gatunkowej Żuraw  Ptaki skandynawskie,  Wracają w marcu i kwietniu, zatrzymują się na wypoczynek na terenach na południe od Bałtyku.  Podczas przelotów stada lecą w kluczach lub skośnych szeregach i wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Wszystkożerne, ale dominuje pokarm roślinny (w tym nasiona), uzupełniany gryzoniami, owadami, robakami i mięczakami.

38

39

40 Objęty ochroną gatunkową. Bocian  Przylatują do nas w marcu, odlatują w końcu sierpnia i we wrześniu.  Łączą się w pary prawdopodobnie na całe życie  Podrywając się do lotu, kilkakrotnie podskakuje w miejscu, lata z wyciągniętą szyją i nogami; chętnie posługuje się lotem żaglowym. Jest ptakiem pozbawionym strun głosowych. Znany klekot wydaje dziobem.

41 Gatunek łowny od 1 września do 21 grudnia, a na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego do 15 stycznia Gęś gęgawa  łączy się w pary na całe życie, a gdy jeden z partnerów zginie drugi pozostaje już na stałe samotny.  Gniazda budują na lądzie lub wodzie, w trzcinach, szuwarach, wysepkach, brzegach jezior i rzek, czasem w wierzbach i na budynkach, wyłącznie przez samicę. Składa się z roślin wodnych, gałązek, liści i trawy.  Ptak wędrowny- Przeloty w lutym-marcu i wrześniu- listopadzie Gęś gęgawa żywi się głównie trawą, ale spasa też liście, młode pędy, i zboże oraz różne owoce

42 Jest objęty ochroną gatunkową ścisłą Gawron  Gawron to ptak wędrowny - przylatuje w marcu, a odlatuje w październiku lub listopadzie  Większy niż gołąb, wielkością dorównuje wronie, choć jest od niej smuklejszy. Upierzenie na całym ciele czarne z fioletowym, metalicznym połyskiem. Bardzo często mylony z krukiem, ale znacznie od niego mniejszy.  Pożywienie mieszane, w okresie jesienno-zimowym przeważnie pokarm roślinny w postaci ziaren i kiełków zbóż, bulw, nasion traw, owoców, odpadków kuchennych, natomiast w okresie letnim zjada bardzo dużo owadów i ich larw (zwłaszcza chrząszczy i motyli), dżdżownice i inne bezkręgowce, ale także gryzonie, jaszczurki, żaby, pisklęta, jaja innych ptaków i padlinę.

43 Jest objęta ochroną gatunkową ścisłą Wrona siwa  zasadniczo ptaki wędrowne, choć duża część osobników jest już osiadła (zwłaszcza populacje miejskie).  Wszystkożerne, jednak głównie pokarm zwierzęcy – drobne ssaki, ptaki, owady, dżdżownice, ślimaki i inne bezkręgowce, również padlina, nasiona, owoce i odpadki ze śmietników. Wrona czarna Jest objęta częściową ochroną

44 Objęty ścisłą ochroną Łabędź niemy  W Polsce częściowo wędrowny, ostatnio wiele ptaków zimuje w kraju, zarówno na niezamarzających wodach śródlądowych, jak i na wybrzeżu Bałtyku, np. na Zatoce Gdańskiej.  Pary, które dobierają się już jesienią, z reguły dochowują sobie wierności.  Pokarm roślinny, ale z dodatkiem małży, ślimaków i larw owadów

45 Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia). Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia

46  Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.

47  Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków.  Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.

48  Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.  Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 - 3 tyg), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.

49

50


Pobierz ppt "Opieka nad ptakami, które pozostają Przygotowała: Justyna Czop."

Podobne prezentacje


Reklamy Google