Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informacje i ciekawostki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informacje i ciekawostki"— Zapis prezentacji:

1 Informacje i ciekawostki
Renesans w Europie Informacje i ciekawostki

2 Co to jest renesans? Renesans:
To okres w historii kultury europejskiej. Obejmował XIV, XV oraz XVI wiek. Jego inna nazwa to ,,odrodzenie”. Jego początek był we Włoszech.

3 Humanizm Humanizm to nurt umysłowy, kulturowy i filozoficzny stawiający człowieka w centrum zainteresowania nauki i sztuki, obowiązujący w XIV-XVI wieku. Pochodzi on od łacińskiego słowa „humanus” czyli ludzki. „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce”- Terencjusz

4 Reformacja i kontreformacja
Rozpoczęta w 1517 roku przez Marcina Lutra wywieszeniem 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze (umieścił tam grzechy kościoła katolickiego, m.in. sprzedaż odpustów, symonia, nepotyzm). Powstało dzięki niej kilka nowych religii: luteranizm, kalwinizm, unitarianizm. Odwet Kościoła Katolickiego na reformację. Zapoczątkowana Soborem w Trydencie ( ). Ustanowiono na niej Indeks Ksiąg Zakazanych, potępiono nauki Lutra, zakazano nepotyzmu i gromadzenia majątków przez duchownych oraz założono seminaria.

5 Architektura renesansu
W dobie renesansu w architekturze (i nie tylko) starano się odnaleźć idealne proporcje. Można zaobserwować również powrót do antyku- kopuły, kolumny oraz łuki. Wzorem idealnych proporcji były budowle rzymskie.

6 „Człowiek renesansu” Jaki powinien być człowiek renesansu?
Wykształcony w wielu dziedzinach; nauce, sztuce etc. Jak „ideał gimnazjalisty”- 5 z języka polskiego, 5 z matematyki i z reszty przedmiotów też! (my nie jesteśmy ludźmi renesansu! )

7 Najbardziej znani ludzie renesansu
Włochy Niderlandy Francja Anglia Polska Leonardo da Vinci Erazm z Rotterdamu- holenderski Franciszek Rabelais- pisarz, poeta, Tomasz Morus autor dzieła pt.: „Utopia”, Mikołaj Kopernik- autor teorii heliocentrycznej Michał Anioł duchowny, pisarz duchowny propagując socjalizm Jan Kochanowski- autor fraszek Rafael Santi Peter Bruegel Starszy- Piotr Ronsard - poeta Wiliam Szekspir- autor Mikołaj Rej- poeta, pisał w języku polskim Galileusz- zwolennik heliocentrycznej budowy świata malarz zwany „chłopskim” „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”. Marcin Kromer - historyk i pisarz, kronikarz

8 Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci z pewnością jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi renesansu. Był wybitnym malarzem, rzeźbiarzem, architektem, niebywałym wynalazcą oraz zgłębiał tajniki ludzkiej anatomii.

9 Obrazy Leonarda da Vinci
Ten „człowiek renesansu” uważał malarstwo za najważniejszą sztukę. Jego najbardziej znane obrazy to „Mona Liza” (gdzie główna postać nie jest ani mężczyzną ani kobietą) oraz „Ostatnia Wieczerza”.

10 Rzeźby i szkice Leonarda
Leonardo da Vinci wykazał się również w rzeźbie. Jego najbardziej znane rękodzieło w tym gatunku to „posąg konny”. Leonardo we własnych dziennikach spisywał wiele innowacyjnych pomysłów wyprzedzając swoją epokę o nawet 400 lat (zaliczając, tak jak Darwin, człowieka do tej samej kategorii co małpy!).

11 Ciekawostki dotyczące Leonarda da Vinci
Ponad 40 lat przed urodzeniem Mikołaja Kopernika zanotował: „słońce się nie porusza”. Jego iloraz inteligencji szacuje się na Był podobno przystojnym mężczyzną o wspaniałym głosie (czyt. jak się komuś poszczęści to już w każdej dziedzinie).

12 Michał Anioł Michał Anioł (a właściwie Michelangelo Buonarroti) był włoskim malarzem i rzeźbiarzem. Jest autorem fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Jego najbardziej znana rzeźba to „Dawid” ukazująca piękno ludzkiego ciała. Namalował również „Stworzenie świata”.

13 Rafael Santi Rafael Santi to włoski malarz i architekt. Zbudował Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Malował często Matkę Bożą („Madonnę”) oraz Jezusa. Jest również autorem dzieła „Szkoła ateńska” oraz wielu innych arcydzieł sztuki.

14 Dziękuję za poświęcony czas
Karolina Marchewka

15 Wykaz źródeł Strony internetowe: portalwiedzy.onet.pl www.bryk.pl
historia.pgi.pl sciaga.pl pl.wikipedia.org historia.na6.pl sjp.pl pl.wikiquote.org


Pobierz ppt "Informacje i ciekawostki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google