Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (4-6 lat).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (4-6 lat)."— Zapis prezentacji:

1 ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (4-6 lat)

2

3 1. Dzienne zapotrzebowanie na składniki żywieniowe dla dzieci w wieku przedszkolnym Energia 1400-1800 kcal Białko 40-50 g Tłuszcze 45-55 g Węglowodany 200-255 g Straty talerzowe 15 %

4 2. Rozkład energii przy 4 posiłkach dziennie

5 3. Rozkład energii przy 5 posiłkach dziennie

6 4. Dzieci powinny spożywać:

7

8 5. Dzieciom nie należy podawać a) chipsów, frytek b) żywności typu fast-food c) słodyczy d) używek

9 6. Zasady planowania jadłospisu a)w każdym posiłku jeden produkt białkowy, a białko roślinne łączyć ze zwierzęcym, b)stosować owoce i warzywa sezonowe, c)używać odpowiednich ilości mleka, d)z metod obróbki cieplnej stosować gotowanie lub duszenie, e)nie stosować ostrych przypraw (pieprzu czarnego, octu), f)nie przesalać, g)urozmaicać kolorystycznie i estetycznie, h)latem podawać więcej płynów, i)posiłki podawać regularnie i punktualnie, j)uwzględniać indywidualne chęci i możliwości dziecka, k)współpracować z rodzicami.

10 7. Ogólne zalecenia co do posiłków I śniadanie: mleko + drugi produkt białkowy, pieczywo z masłem, dodatek warzywno-owocowy, II śniadanie: chleb z masłem, wędlina lub ser, dodatek warzywno- owocowy, Obiad: zupa + drugie danie, jarzyna gotowana, surówka, dodatek skrobiowy, białko zwierzęce, Podwieczorek: owoce lub potrawy z owoców, Kolacja: potrawy z warzyw, mąki lub kasz, napój mleczny +zupa mleczna.

11

12 8. Sposoby na niejadków a) nie wpadać w panikę, jeśli akurat nie mają ochoty na jedzenie, b) stworzyć takie warunki, aby jedzenie stało się zabawą, c)nie przekarmiać, prowadzi to do zaniku naturalnego uczucia głodu i rodzi bunt. d)nie nakładajmy na talerz dużych porcji, to może zrazić dziecko, f)nie namawiajmy, nie kuśmy nagrodą, nie straszmy karą. W takim wypadku nie należy dokarmiać dziecka do czasu następnego posiłku. Powinno dostać tylko coś do picia g)dziecko nie będzie chętnie jadło w nerwowej atmosferze, w pośpiechu.

13

14 WYKONAŁA IWONA BOGUSIEWICZ-KUŚ Prezentacja do przedmiotu specjalizacyjnego w Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz przedmiotu - planowanie i ocena żywienia w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych


Pobierz ppt "ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM (4-6 lat)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google