Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybory Prezydenckie Prezentację przygotowały:M.Dembek,A.Has, J.Kawiecka,J.Kordalska, J.Zdunkowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybory Prezydenckie Prezentację przygotowały:M.Dembek,A.Has, J.Kawiecka,J.Kordalska, J.Zdunkowska."— Zapis prezentacji:

1 Wybory Prezydenckie Prezentację przygotowały:M.Dembek,A.Has, J.Kawiecka,J.Kordalska, J.Zdunkowska

2 Jakie uprawnienia ma prezydent?
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – jest to najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej istnieje nieprzerwanie od 1922r. Uprawnienia Prezydenta są ściśle określone w V rozdziale Konstytucji RP. Niektóre z jego uprawnień wynikają także z ustaw.

3 Najwyższy przedstawiciel władzy
Pełniąc rolę najwyższego reprezentanta państwa polskiego prezydent ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe, mianuje i odwołuje ambasadorów oraz przyjmuje listy uwierzytelniające od przedstawicieli innych państw. Prezydent uosabia państwo na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontaktach z innymi państwami oraz organizacjami międzynarodowymi jak Wspólnoty Europejskie, NATO, czy ONZ.

4 Reprezentant kraju na arenie międzynarodowej
Prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z premierem Japonii.

5 Desygnowanie premiera
Prezydent ma wolny wybór w powoływaniu Prezesa Rady Ministrów. Obok Bronisław Komorowski powołujący Ewę Kopacz na Prezesa Rady Ministrów.

6 Nadawanie odznaczeń Prezydent decyduje o przyznawaniu odznaczeń i orderów państwowych. Ma również prawo łaski, tzn. może uchylać ostateczne orzeczenia sądowe Zdjęcie obok przedstawia generała Davida Petraeusa odznaczonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

7 Przedstawiciel władzy wykonawczej
Prezydent stoi na czele władzy wykonawczej, dba o suwerenność i bezpieczeństwo Polski. Przed podpisaniem ustawy prezydent może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z Konstytucją RP. Prezydent RP ma bezpośrednią możliwość wpływania na proces stanowienia prawa, poprzez prawo veta wobec ustaw.

8 Zwierzchnik sił zbrojnych
Prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju Prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Na czas wojny Prezydent RP, mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. W tym samym trybie może go również odwołać. Prezydent Rzeczypospolitej, nadaje określone w ustawach stopnie wojskowe.

9 Prezydent Bronisław Komorowski jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych

10 Strażnik konstytucji Prezydenta nazywa się „Strażnikiem Konstytucji”. Czuwa on nad jej przestrzeganiem.

11 Siedziba prezydenta RP
Pałac Prezydencki jest największym pałacem w Warszawie. Od 1994 oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

12 Marszałek Sejmu Obowiązki głowy państwa może tymczasowo przejąć marszałek sejmu. Dzieje się tak w przypadku: 1) śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej, 2) zrzeczenia się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej, 3) stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze, 4) uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, Jeżeli Marszałek Sejmu nie może wykonywać obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej, obowiązki te przejmuje Marszałek Senatu.

13 Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej po 1989

14 Wojciech Jaruzelski Wojciech Witold Jaruzelski (ur. 6 lipca 1923 w Kurowie, zm. 25 maja 2014 w Warszawie) – polski polityk i dowódca wojskowy, działacz komunistyczny, przewodniczący Rady Państwa PRL (1985–1989), a następnie prezydent PRL (1989) i prezydent RP (1989–1990)

15 Lech Wałęsa Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przez tygodnik „Time” uznany za Człowieka Roku oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia.

16 Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada 1954 w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005.W okresie PRL działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (od 1977), minister w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Założyciel Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, poseł na Sejm I i II kadencji.

17 Lech Kaczyński Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010. Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes, senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych. Zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154.

18 Bronisław Komorowski Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia magister historii. Od 10 kwietnia 2010 do 8 lipca 2010 wykonywał tymczasowo obowiązki prezydenta RP. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

19 Celem tej akcji jest zachęcenie osób uprawnionych do głosowania, aby wzięły udział w wyborach. 28 kwietnia w naszej szkole odbędą się symulacje wyborów prezydenckich. Dodatkowe informacje na temat wyborów znajdziecie na: -www.mlodzi.ceo.org.pl -www.latarnikwyborczy.pl


Pobierz ppt "Wybory Prezydenckie Prezentację przygotowały:M.Dembek,A.Has, J.Kawiecka,J.Kordalska, J.Zdunkowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google