Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HERB GDAŃSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HERB GDAŃSKA."— Zapis prezentacji:

1 HERB GDAŃSKA

2 Co przedstawia herb? Herb Gdańska występuje w dwóch postaciach.
Pierwsza „wersja” to złota korona i dwa równoramienne srebrne krzyże (jeden nad drugim), które znajdują się na czerwonym tle. Druga „wersja” to herb wielki miasta Gdańska, gdzie dwa złote lwy patrzą na siebie i podtrzymują tarczę herbową, a u dołu tarczy znajduje się złota wstęga z łacińską dewizą „Nec temere, nec timide” („Nie zuchwale, nie bojaźliwie”).

3 Utworzenie herbu miasta przypada dopiero na czasy krzyżackie – tj
Utworzenie herbu miasta przypada dopiero na czasy krzyżackie – tj. XIV wiek. Godłem Gdańska były najpierw dwa krzyże zakonne, do których za zasługi oddane królowi, Kazimierz Jagiellończyk dołączył koronę. Herb taki widnieje na rozmaitych pieczęciach, a także na monetach i na przedmiotach stanowiących własność miejską, przy czym tarcza herbowa jest zwykle trzymana przez dwa lwy.

4 Pieczęć urzędowa miasta Gdańska.

5 Inne informacje o herbie:
Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. Herb występował również na kilku herbach rodowych. Herb widnieje na niejednej elewacji zabytkowych obiektów, między innymi na:

6 1. Hala targowa 2.Dworzec główny 3. Zbrojownia 4. Ul. Piwna 2 1 3 4

7 1. Brama Długich Ogrodów 2. Kamienica ul. św. Trójcy 3. Victoriaschule
4. Brama Nizinna 2 1 3 4

8 Autorki: Malwina Dura i Oliwia Fibner 6B
KONIEC!!! Autorki: Malwina Dura i Oliwia Fibner 6B Materiały, z których korzystałyśmy: książka pt. „HERBY MIAST POLSKICH”, https://www.facebook.com/pages/Gdańsk-herb-miasta, Wkręć się w Trójmiasto - przewodnik po Trójmieście.


Pobierz ppt "HERB GDAŃSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google