Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chicago Chicago.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chicago Chicago."— Zapis prezentacji:

1 Chicago Chicago

2 Państwo: Stany Zjednoczone
Stan : Illinois Hrabstwo: Cook Mieszkaniec: Chicagoan Założono około 1770 Prawa miejskie :4 marca 1837 ZarządzającyMayor-councilRahm Emanuel (D) Powierzchnia • całkowita • lądowa • wód km² km² 17.9 km² Wysokość n.p.m.182 m Ludność (2011) • miasto • gęstość • aglomeracja os./km²

3 Położenie Chicago miasto w USA położone nad jeziorem Michigan w stanie
  IIIinois Chicago wraz z niektórymi dzielnicami tworzy główne miasto położone w środkowych Stanach Zjednoczonych. Jest również głównym centrum biznesowym, kulturalnym oraz naukowym, a samo miasto i okolice przeżywają okres gwałtownego rozwoju i ekspansji. Najbliższymi i największymi przedmieściami są miasta Niles, Elmhurst, Melrose Park, Franklin Park, Cicero, Joliet, Addison, Evanston, Schaumburg, Wood Dale. Chicago bywa określane mianem "Wietrznego miasta"

4 Centrum Na początku drugiej połowy XVIII wieku okolice przyszłego Chicago były zamieszkane wyłącznie przez Indian, głównie ze szczepu IIIinois które wyparło z okolicy inne plemiona . Pierwszym nieindiańskim osadnikiem był czarnoskóry Jean Baptiste Point du Sable  który pochodził z Haiti i osiedlił się w okolicy między 1770 i1780. Stany Zjednoczone uzyskały terytorium przyszłego miasta w wyniku traktatu zawartego w Greenville w 1795 z Indianami. W 1803 Amerykanie wybudowali na terenie obecnego miasta Fort Dearborn. W 1812 podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej załoga fortu została zmasakrowana przez Indian.

5 Pierwsze dekady XIX wieku były okresem intensywnego osadnictwa w nowo utworzonych amerykańskich stanach na zachód od Appalachów. Stan Illinois, w którym leży Chicago, wszedł do Unii w 1818. 12 sierpnia 1833 Chicago, które miało wtedy 350 mieszkańców, otrzymało prawa miasteczka. Siedem lat później miasto miało już 4000 mieszkańców. 4 marca 1837 Chicago otrzymało prawa miejskie. W 1848 otwarto kanał łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi, który miał swój początek w Chicago. W 1853 otwarto pierwszą linię kolejową między Chicago i miastem Freeport w Illinois. W następnych latach szybki rozwój kolei stworzył w Chicago jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w Stanach Zjednoczonych. Ze swoimi doskonałymi połączeniami transportu wodnego, kolejowego a potem lotniczego, miasto stało się i jest do dzisiaj jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i transportowych w Stanach Zjednoczonych. W 1857 Chicago było już największym miastem na północnym wschodzie ówczesnych Stanów Zjednoczonych i miało ponad 90 tys. mieszkańców.

6 Transport Wielki węzeł komunikacyjny. Główny zespół portowy Wielkich Jezior. Największy węzeł kolejowy na półkuli zachodniej, krzyżuje się tu 41 linii kolejowych, a w ciągu doby jest odprawiane około 1500 pociągów. Chicago posiada jeden z największych co do ruchliwości port lotniczy świata (O'Hare – 78,6 mln pasażerów w 2004 roku), a także nieco mniejszy Midway Airport. Przez miasto (i przedmieścia) przebiega kilka autostrad w tym osiem międzystanowych. Chicago posiada rozbudowany system szybkiej kolei miejskiej (ang. Chicago Transit Authority – CTA), na który składają się linie kolejowe na- nad- i podziemne oznakowane kolorami niebieskim (z zachodnich przedmieść miasta przez downtown do lotniska O'Hare), zielonym (z zachodu przez downtown na południe), pomarańczowym (z południa do downtown), czerwonej (z południa na północ), brązowym (z downtown do bliskich dzielnic na północy), fioletowym (z downtown na daleką północ) i żółtym (łączącej północno-zachodnie przedmieście Skokie z linią fioletową). Do systemu CTA należą również miejskie i podmiejskie linie autobusowe, które jednak – mimo znacznej liczebności i linii i autobusów – nie zapewniają alternatywnej dla samochodów komunikacji w mieście.

7 Sport W Chicago znajduje się kilka dużych stadionów jak: Wrigley Field to stadion baseballowy, na którym rozgrywa swoje mecze drużyna Chicago Cubs U.S. Cellular Field to stadion baseballowy drużyny Chicago White Sox United Center to hala sportowa, w której mecze rozgrywają zespoły Chicago Blackhawks (NHL), Chicago Bulls (NBA) i inne. Soldier Field – stadion sportowy, na którym mecze rozgrywa zespół futbolu amerykańskiego Chicago Bears Toyota Park – wielofunkcyjny stadion, ale najczęściej używany jest jako stadion piłkarski, a swoje mecze rozgrywa na nim drużyna Chicago Fire

8 Widok na Chicago z Willis Tower (dawniej Sears Tower)

9 Położenie na mapie Illinois

10 Flaga i Pieczęć Chicago

11 Brama wejsciowa do Portage Park w dzielnicy miasta Chicago tego samego imienia przy skrzyzowaniu ulic Irving Park i Central.

12  Waszyngton

13 Historia założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
stan w północno-zachodniej części USA na granicy z Kanadą.

14 1853 – Terytorium Washington uformowane jako odłam Terytorium Oregonu
11 listopada 1889 – Washington powstaje jako 42 stan Stanów Zjednoczonych Ameryki 1897 do 1898 – miasto Seattle doświadcza gwałtownego rozwoju w wyniku odkrycia złota na północnych Klondike Gold Fields w Kanadzie. Dziesiątki tysięcy ludzi przyjeżdża do Seattle by przygotować się do poszukiwania złota na północy, wydając miliony dolarów na zapasy, ubrania, sprzęt, zwierzęta juczne i bilety na północ. Suma wydatków wstępnych, szacowana na ówczesnych dolarów, jest mniej więcej równa całkowitej wartości złota wydobytego w Klondike.

15 Geografia Klimat: Stan jest podzielony geograficznie łańcuchem Gór Kaskadowych biegnącym równolegle do wybrzeża Oceanu Spokojnego. Zachodnia część stanu Waszyngton znajduje się pod wpływem klimatu oceanicznego, z częstymi opadami od jesieni do wiosny, natomiast latem ilość opadów znacznie się zmniejsza. Wschodnia część stanu znajduje się w cieniu opadowym Gór Kaskadowych - występuje tam suchy klimat kontynentalny, a ilość opadów jest kilka razy mniejsza od zachodniej części stanu. Główne rzeki: Kolumbia, Snake, Yakima, w środkowej części stanu na rzece Kolumbia znajduje się zapora Grand Coulee. Ważne miasta: Seattle, Spokane, Tacoma, Everett, Tri-Cities(Kennewick, Pasco, Richland), Yakima.

16 Warunki naturalne Całkowita powierzchnia Dystryktu wynosi 177 km², z których 159 km² stanowi ląd, pozostałe zaś 18 km² (10,16%) – woda[34]. Terytorium federalne nie ma już, jak pierwotnie, 100 mil kwadratowych (260 km²) z uwagi na zwrot jego południowej części stanowi Wirginia w Współcześnie składają się nań wyłącznie ziemie przekazane przez stan Maryland. Waszyngton otaczają stany: Wirginia ze strony południowego zachodu, oraz Maryland od północnego i południowego wschodu a także północnego zachodu. Na jego terenie znajdują się trzy duże naturalne cieki wodne: rzeka Potomak wraz z dopływami, Anacostia River oraz potok Rock Creek[35]. Niegdyś istniał także czwarty, Tiber Creek, przepływający przez obszary National Mall, całkowicie ukryto go pod ziemią w latach siedemdziesiątych XIX wieku[36].

17 Demografia język angielski– 83,83%, język hiszpański – 6,78%,
Waszyngton ma mieszkańców (2005). Najpowszechniej używanymi językami są: język angielski– 83,83%, język hiszpański – 6,78%, język tagalog – 0,85%, język wietnamski – 0,85% język rosyjski – 0,77% język koreański – 0,69%, język chiński – 0,63%, język niemiecki – 0,61%[1].

18 Jerzy Waszyngton Jerzy Waszyngton urodził się 22 lutego 1732r. w rodzinie plantatora w Wirginii. Od wczesnej młodości interesował się sztuką wojenną. W wieku dwudziestu dwóch lat uzyskał stopień porucznika-pułkownika (podpułkownika). Brał udział w pierwszych potyczkach wojny francusko- indiańskiej. Osiadł w okolicy Mount Vernon, gdzie do 1759r. (początek rewolucji amerykańskiej) zarządzał swoją posiadłością. W 1775r. jako delegat Virginii brał udział w Drugim Kongresie Kontynentalnym w Filadelfii. 3 lipca 1775 r. objął zwierzchność nad wojskiem jako dowódca Armii Kontynentalnej. Podczas amerykańskiej wojny o niepodległość ( r.) odniósł wiele błyskotliwych zwycięstw (1776-Trenon, 1777 Princeton i Saratoga) aby ostatecznie doprowadzić z pomocą oddziałów francuskich do kapitulacji armii brytyjskiej pod Yorktown (dowodzonej przez wybitnego stratega angielskiego- Cornwallisa).

19 16 kwietnia 1789r. obrany został prezydentem Ameryki
16 kwietnia 1789r. obrany został prezydentem Ameryki. Młode państwo amerykańskie zawdzięczało mu up16 kwietnia 1789r. obrany został prezydentem Ameryki. Młode państwo amerykańskie zawdzięczało mu uporządkowanie systemu pieniężnego i podatkowego. Doprowadził do stabilizacji finansowej państwa. Celem prezydenta Waszyngtona było wzmocnienie młodego państwa dlatego też podczas wojny brytyjsko-francuskiej nie posłuchał ani sekretarza stanu Jeffersona, ani sekretarza skarby Hamiltona i utrzymał Amerykę z dala od konfliktu. Niezadowolony z obrotu spraw na scenie politycznej złożył urząd przed końcem drugiej kadencji. Zmarł 14 grudnia 1799r. na swej posiadłości. Obecnie uważany jest za ojca narodu amerykańskiego.

20

21 Biały Dom  oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydentaRoosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych. Budynek, położony w Waszyngtonie przy 1600 Pennsylvania Avenue, zaczął powstawać w październiku 1792 roku. Uroczyste oddanie do użytku nastąpiło w roku 1800. Pierwszym prezydentem, który w nim zamieszkał, był John Adams. Od czasu wprowadzenia się tam Adamsa, każda następna para prezydencka dokonywała własnych zmian w wystroju budynku.

22 W swojej historii budynek doświadczył dwóch pożarów
W swojej historii budynek doświadczył dwóch pożarów. Pierwszego w 1814 r., gdy został podpalony przez Brytyjczyków podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej. Drugi pożar wybuchł w zachodnim skrzydle w 1929 r. za prezydentury Hoovera. Podczas rządów prezydenta Trumana przebudowano całe, z wyjątkiem trzeciego piętra, wnętrze budynku. Najstarszymi jego częściami są obecnie zewnętrzne ściany, niezmienione od 200 lat.

23 Układ budynku Biały Dom składa się z trzech głównych części: tzw. Rezydencji Wykonawczej, Zachodniego Skrzydła oraz Wschodniego Skrzydła. Do tzw. kompleksu Białego Domu (White House Complex) zaliczany jest także sąsiadujący z Białym Domem gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz przyległe tereny zielone, w tym dwa ogrody.

24 Wykonała : Joanna Borkowska


Pobierz ppt "Chicago Chicago."

Podobne prezentacje


Reklamy Google