Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ABORCJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ABORCJA."— Zapis prezentacji:

1 ABORCJA

2 Co to jest aborcja? Jest to przerwanie ciąży, zamierzone działanie, które ma na celu przerwanie rozwoju dziecka poczętego w łonie matki, aby wydać je na pewną śmierć. Jak określa to ustawa z roku 1975' o przerywaniu ciąży i sterylizacji, „Aborcja oznacza wydobycie żyjącego płodu lub embrionu z organizmu kobiety w celu usunięcia tego płodu lub embrionu". Niechciana śmierć przedwcześnie narodzonego dziecka jest określana w terminologii medycznej jako „poronienie samoistne". Kiedy mające się urodzić dziecko jest zabijane in utero, jest to prawdziwe zabójstwo. Jednak o dzieciobójstwie mówi się dopiero wówczas, kiedy dziecko urodziło się żywe, a dopiero po urodzeniu zostało zabite.

3 Aborcja nie jest zwykłym chirurgicznym zabiegiem
Aborcja nie jest zwykłym chirurgicznym zabiegiem. To bezpardonowa i "wroga" inwazja w dwa organizmy - poczętego dziecka i jej matki. Jak wiemy - organizm płodu ginie. Natomiast organizm matki - po tak brutalnej ingerencji - jest narażony na szereg negatywnych następstw, mogących prowadzić nawet do zgonu.

4 Warunki dopuszczalności przerywania ciąży wynikające z ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku "O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży": Art. 4a. 1. Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

5 50 mln poczętych dzieci Szokujące dane!
Rocznie na świecie w skutek aborcji ginie 50 mln poczętych dzieci W Europie najwięcej aborcji dokonuje się w krajach Europy Środkowo Wschodniej: w Bułgarii, Ukrainie, Rosji, Białorusi. Szacuje się jednak, że w Polsce rocznie dokonuje się około 10 tysięcy aborcji. Należy też podkreślić, że rocznie na świecie z powodu zabiegów przerywania ciąży umiera aż 70 tysięcy kobiet.

6 Liczba zarejestrowanych aborcji w Polsce w latach 1988 -2003
aborcja legalna, w praktyce: na życzenie 1989 – 82137   wprowadzenie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży   zmiana ustawy - legalna aborcja na życzenie powrót do ustawy o planowaniu rodzin na skutek decyzji Trybunału Konstytucyjnego

7 Metody stosowania aborcji
Metody aborcji są dostosowane do trymestru, w jakim znajduje się płód dziecka. Odpowiednio do 1 trymestru i 2,3 trymestru.

8 1 Trymestr Zastosowanie tzw. induktorów aborcyjnych („RU-486"),
zasysanie pod ciśnieniem wyłyżeczkowanie

9 2 i 3 Trymestr Obejmują one dylatację
Wstrzyknięcie hipertonicznego roztworu soli Aborcję za pomocą przyjmowania prostaglandyny Histerotomia Aborcję poprzez częściowy poród.

10 "Fizyczno-biologiczne" zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji:
Krwotoki Zakrzepy Infekcje Powikłania Komplikacje w przypadku następnej ciąży

11 Psychiczne zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji (tzw. "syndrom poaborcyjny"): depresja mogąca prowadzić do wrogości wobec kolejnych dzieci. osłabienie więzi rodzinnych i "instynktu macierzyńskiego". dysharmonia i otępienie w życiu emocjonalnym. bolesne wspomnienia. wyrzuty sumienia. szereg innych negatywnych przeżyć.

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25 Ania (e-mail, 23 stycznia 2004 r.)
"Urodziłam pięcioro dzieci, a zabiłam sześcioro. Czuję się pusta w środku - nie było nikogo, kto by mi wtedy pomógł. To tragiczne - boję się o tym nawet myśleć, bo nigdy sobie tego nie wybaczę. Najmłodsze jest kalekie, ale je bardzo kocham. Wtedy mówiło się o zabiegu i nikt nawet nie próbował odwieść od tej decyzji. Dzisiaj ponoszę konsekwencje swoich decyzji i dziękuję Panu Bogu za tę córkę, bo może, chociaż w małej cząstce przez swój ból i trud, i cierpienia mojej córeczki... Nie wiem, po prostu nie wiem. Błagam o przebaczenie."

26 Na zakończenie warto zastanowić się nad paroma nasuwającymi się pytaniami

27 Dlaczego Poczęte ma być ukarane najwyższą karą (śmierć) za to, że rodzice są w trudnej sytuacji materialnej (to pytanie kieruję przede wszystkim do tych, którzy żądają zalegalizowania aborcji ze względów społecznych)?

28 Dlaczego Nienarodzony ma zostać ukarany śmiercią za to, że jego matkę skrzywdził gwałciciel (co to za prawo, które najwyższą karą karze niewinnego)?

29 Dlaczego Człowiek w łonie matki ma zostać zabity za to że jest nieuleczalnie chory lub grozi mu śmierć (eutanazja dla nienarodzonych?)?

30 Dlaczego mamy zabierać życie Dziecku, gdy istnieje zagrożenie dla życia jego matki? Skąd pewność, że to ono musi zginąć? Czyżby jego życie było mniej ważne?

31 Czy nie ma innych sposobów na rozwiązanie wyżej postawionych problemów
Czy nie ma innych sposobów na rozwiązanie wyżej postawionych problemów? Czy zabicie Dziecka, krzywda Matki i Najbliższych to jedyne, najlepsze i nie podlegające dyskusji rozwiązanie?

32 Prezentacje przygotowały
Anita Skowronek Katarzyna Szczygioł Na podstawie strony: i innych. Dziękujemy


Pobierz ppt "ABORCJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google