Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała : Danuta Warzyńska Styczeń 2004

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała : Danuta Warzyńska Styczeń 2004"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała : Danuta Warzyńska Styczeń 2004
Cykl lekcji do klasy szóstej (technika) Urządzenia ułatwiające pracę w gospodarstwie domowym Przygotowała : Danuta Warzyńska Styczeń 2004

2 Tematy 1. Pierwsze kroki w Internecie.
2. Zasady korzystania ze sprzętu gospodarstwa domowego. 3. Pralka. Chłodziarka. Odkurzacz. Żelazko. Żarówka 4. Własna prezentacja. 5. Projekt mojego wynalazku.

3 Cele ogólne 1. przegląd popularnych wyszukiwarek internetowych
2. korzystanie z multiwyszukiwarek 3. zasady formułowania pytań 4. umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji 5. korzyści i wady wynikające z Internetu

4 Wyszukiwarki - WWW.Google.pl - WWW.wp.pl Wirtualna Polska
- Onet.pl - -

5 Wyszukiwarki:

6 Multiwyszukiwarki Multiprzeglądarka korzysta jednocześnie
z wielu wyszukiwarek pobierając z nich informacje i przedstawia wynik poszukiwań

7 Otwórz stronę: http://www. ksiaze. com. pl/symbole/probki/pikt5
Otwórz stronę: i pomyśl, który wynalazek według Ciebie… jest najważniejszy????

8 Sprawdź strony: http://www.oke.waw.pl/assets/gimnazja/
arkusze/GH/gh_A7_2003_arkusz.pdf index.php

9 2. Zasady korzystania ze sprzętu gospodarstwa domowego.
Pomyślcie proszę i wpiszcie prawidłową odpowiedź, życzę powodzenie… Posługiwanie się sprzętem elektrycznym, wymaga odpowiedzialności… mam nadzieję że kartę pracy wypełnicie prawidłowo…

10 Wykorzystanie płyty

11 w temacie….

12 Wynalazków…

13 w celu pogłębienia wiedzy

14 Wpisz o jakim urządzeniu mowa w wierszyku??
Mając pilot w ręku, z fotela nie wstajesz I odwiedzić możesz najdalsze kraje (……………………………..) Dopóki nie było mnie w kuchni Jedni mieszkali w kredensie, inni pod gołym niebem – na balkonie, albo za oknem, Ale tylko w zimie, bo w lecie każdy bał się upału Trzęsły się nóżki w galarecie, Bo im za ciepło było w lecie. Rzewnymi łzami łkała zupa, Bo szkodził jej ten straszny upał. Jęczała szynka, schab się zżymał, Salceson mówił – co za klimat. Ten upał całkiem nas rozkłada - biada kiszka i sztufada i wzdychał tłusty kołdun w cieście. Ach – kiedy zimno będzie wreszcie. A teraz wszyscy przeprowadzili się do mnie I nie muszą już nocować na balkonie ani za oknem (………………………………) Nie boi się żadnych ciemności, Lubi wieczorem przyjmować gości. (………………………………) Ten mały czarodziej zna Cię doskonale, Każdą Twoją minę zapamięta na stałe. Mama włącza tylko przycisk, proszku doda i już słychać jak wiruje we mnie woda. I już słychać jak koszula Tańczy polkę, jak się bawi i jak hula. Prześcieradło tez dostojnie rusz w tany. Za nim obrus pobrudzony buraczkami. Obok niego dwie serwetki tańczą walca, Figlarz ręcznik ciągle depcze mi po palcach. Raz koszulę piorę tacie, a raz ręcznik. Piorę pościel, a więc wszyscy są mi wdzięczni. (……………………………………..)

15 Karta pracy (dla wszystkich grup)
Uzupełnij zdania: Przed uruchomieniem urządzenia dokładnie zapoznaj się z ……………………………………………… Nie eksperymentuj, nie przypadkowo przełączników. Sprzęt elektromechaniczny ma określony czas …………………………… Chroń sprzęt przed ………………… mechanicznymi. Naprawy powinny być przeprowadzane………………..

16 PRALKA Historia powstania Rodzaje pralek Bhp podczas odsługi
/wynalazki/duze/pralka.htm /wynalazki/wyn/pralka.html /~wynalazki/pralka.htm

17 Odkurzacz Historia powstania Rodzaje odkurzaczy
Napisz nazwę odkurzacza jaki jest w Twoim domu lub takiego jaki chciałbyś mieć (odwiedź sklep gospodarstwa domowego)

18 Żarówka Wynalazca Rodzaje żarówek B.h.p
45-99/m450601k.html

19 Żelazko Historia powstania Budowa żelazka Bezpieczne posługiwanie się.
praca/16649.htm wynalazki/wyn/zelazko.html ?nid=2784

20 Lodówka 1. Historia powstania 2. Produkty przechowywane
3. Zużycie energii lodowka.php wyn/lodowka.html wyszukiwarka.php?keyw= lodowka+wynalazki

21 Układamy chronologicznie wyszukane wynalazki
(od najwcześniej wynalezionego do najpóźniej wynalezionego) Rok wynalezienia Wiek Nazwa wynalazku Nazwisko wynalazcy

22 Pralka Wyjaśnij dlaczego :???
Urządzenia w metalowych obudowach, (lodówka, pralka) muszą być podłączone do gniazdka ze stykiem ochronnym? ……………………………………………………………………………………………………… Nie wolno obsługiwać mokrymi rękami elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego……………………………………………………….

23 Odkurzacz Porównaj odkurzacz z filtrem wykonanym z tkaniny lub papieru
z urządzeniem z filtrem wodnym. Podobieństwa (wspólne cechy) Różnice

24 Żarówka Uszereguj poprawnie czynności obowiązujące podczas wymiany żarówki, wpisując w odpowiednie miejsca numerki ( )Wkręcenie nowej żarówki . ( )Wykręcenie przepalonej żarówki. ( )Wyłączenie bezpiecznika. ( )Sprawdzenie działania nowej żarówki. W jaki sposób możesz zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej w swoim domu ? 1.…………………………………………………………… 2………………………………………………………………

25 Żelazko Z uwagi na niebezpieczeństwo poparzenia lub porażenia prądem podczas prasowania, wymagane jest stosowanie się do następujących zaleceń Nie należy ciągnąć za ……………………………………….. zasilający. Żelazko musi być podłączone do gniazdka ………………………………………………………………………………………….. Przewód zasilający ……………………………………………być uszkodzony. Żelazko należy ………………………………na odpowiedniej podstawce. Należy zabezpieczyć żelazko przed upadkiem i zalaniem wodą. Jeżeli przerywa się ………………………………..(nawet na krótką chwilę), należy zawsze wyłączyć żelazko. W jakiekolwiek sytuacji awaryjnej najpierw wyciągnij wtyczkę z gniazdka zasilającego lub wyłącz bezpiecznik!

26 Lodówka Wyróżnij zdania, które informują o czynnikach wpływających na wielkość zużycia energii elektrycznej przez chłodziarkę Jak często i na jak długo otwieramy drzwi? Ustawienie chłodziarki, np. w pobliżu grzejników. Regulowane położenie półek. Izolacja cieplna (szczelność). Ilość produktów Lewostronne lub prawostronne otwieranie drzwi Uzupełnij zdania dotyczące przechowywania produktów w chłodziarce Nie wolno powtórnie zamrażać…………………………… ……………………………………………………………… Nie zaleca się wstawiać do chłodziarki………………….. ………………………………………………………………. Żywność łatwo pochłaniająca zapachy lub o silnym zapachu należy ……………………………………..w folię polietylenową lub przechowywać w …………………………………….. Wpisz swoje imię i nazwisko……………………………………..

27 Pomysły dzieci…

28 Projekty wynalazków..

29 Zagadka czyj to jest miś ???


Pobierz ppt "Przygotowała : Danuta Warzyńska Styczeń 2004"

Podobne prezentacje


Reklamy Google