Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 POTENCJAŁY Statyczny potencjał skalarny Potencjały są to pomocnicze funkcje, skalarne lub wektorowe, służące do obliczania pól i gdy znane są wywołujące.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 POTENCJAŁY Statyczny potencjał skalarny Potencjały są to pomocnicze funkcje, skalarne lub wektorowe, służące do obliczania pól i gdy znane są wywołujące."— Zapis prezentacji:

1 1 POTENCJAŁY Statyczny potencjał skalarny Potencjały są to pomocnicze funkcje, skalarne lub wektorowe, służące do obliczania pól i gdy znane są wywołujące te pola ładunki elektryczne o gęstości oraz prądy (o gęstości ) - równanie Poissonea

2 2 Rozwiązanie równania Poissonea dla ładunku punktowego: W przypadku ładunku o gęstości objętościowej wyrażenie na potencjał przyjmuje postać:

3 3 Magnetyczny potencjał wektorowy

4 4 Potencjały elektrodynamiczne Wektor jest bezwirowy, stąd:

5 5 Zakładając:otrzymuje się: ;

6 6 Przykład: gdzie Gdy kąt fazowy związany z opóźnieniem ( r) jest bardzo mały, czyli: Jest to przypadek quasi-statyczny. Zachodzi gdy:

7 7 Pola w sąsiedztwie dipola Hetza W modelu dipola Hertza zakłada się, że odległość l między ładunkami jest bardzo mała, l <<.

8 8 W strefie dalekiej r >> otrzymuje się wyrażenie na pola promieniowania: Zauważmy, że pola promieniowania są w fazie, mają taką samą zależność od kierunku (sin ) oraz od odległości ( 1/r ), ich stosunek daje impedancję falową: Cech tych nie mają pola indukcji w strefie bliskiej, np. E i jest proporcjonalne do

9 9 Charakterystyka promieniowania: Dla dipola Hertza: Antena dipolowa Antena tubowa Antena paraboliczna


Pobierz ppt "1 POTENCJAŁY Statyczny potencjał skalarny Potencjały są to pomocnicze funkcje, skalarne lub wektorowe, służące do obliczania pól i gdy znane są wywołujące."

Podobne prezentacje


Reklamy Google