Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Położenie geograficzne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Położenie geograficzne"— Zapis prezentacji:

1

2 Położenie geograficzne
Cypr- położony na bliskim wschodzie, to trzecia, co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, położona, u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu . Leży w Azji.

3 Ukształtowanie Terenu
Cypr ma 538 km wybrzeża, które na północy jest skaliste, natomiast na pozostałym odcinku w przewadze nizinne, z długimi piaszczystymi plażami. Północnemu wybrzeżu, zajętemu przez gaje oliwne, towarzyszy wąski łańcuch wapiennych gór Pentadaktilos wznoszących się stromo nad wybrzeżem do wysokości 1054 m n.p.m. Środkową i południowo-zachodnią część kraju zajmuje masyw gór Troodos (Mt. Olimbos, 1952 m n.p.m. - park narodowy), porośnięty sosnowymi, dębowymi, cyprysowymi i cedrowymi lasami oraz rozcięty głębokimi dolinami krótkich, często okresowych rzek. Na jego południowych stokach występują źródła mineralne. Pomiędzy Troodosem a górami Pentadaktilos leżą żyzne niziny. Mesarii na wschodzie oraz kotlina Morfou na zachodzie

4 Klimat Klimat na Cyprze jest umiarkowany typu śródziemnomorskiego z gorącymi, suchymi latami od połowy maja do połowy września, oraz z deszczowymi, niestabilnymi pogodowo zimami, od listopada do połowy marca. Na wybrzeżu średnie temperatury latem, przy prawie bezchmurnym niebie, przekraczają 30°C (nawet do 38-40°C), zaś zimą wynoszą średnio 16°C. Ciepłe wody morskie umożliwiają kąpiele od maja do października. Temperatury w wyższych partiach kraju są przeciętnie 5-7°C niższe w porównaniu z wybrzeżem.

5 Wody Sieć rzeczna Cypru jest bardzo uboga, a wiele rzek i strumieni ma charakter sezonowy. Jedynie cieki spływające z gór mogą nieść wodę przez cały rok. Nawet największa rzeka Cypru - Pedias - jest rzeką okresową. Brak jest naturalnych jezior, wybudowano jednak kilka sztucznych zbiorników retencyjnych. Na południu wyspy, w pobliżu Larnaki i Limmasol, występują dwa słone jeziora. W okresie letnim wysychają, pokrywając się wówczas warstwą białej soli.

6 Fauna i flora Dzięki swemu położeniu Cypr zadziwia różnorodnością gatunków roślin i zwierząt pochodzących z Azji Mniejszej, Afryki i krajów śródziemnomorskich. Ma się tu rzadką okazję zobaczyć w jednym miejscu rośliny i zwierzęta, których należałoby szukać w kilku różnych krajach. Wyspa pozostawała długo w odosobnieniu, dzięki czemu roślinność swobodnie ewoluowała i obecnie ponad 90 unikatowych gatunków flory występuje wyłącznie na Cyprze. Mimo rozwijającego się intensywnie rolnictwa i nadużywania środków owadobójczych, na Cyprze żyje wiele gatunków owadów, szczególnie motyli, zmierzchnic, chrząszczy i modliszek.

7 Rolnictwo Rolnictwo na Cyprze dostarcza tylko 4,4%. Użytki rolne zajmują 17% powierzchni wyspy , znaczna ich część jest sztucznie nawadniana (na nizinie Mesaria i w okolicach Pafos ok. 25% gruntów). Przeważa towarowa uprawa owoców cytrusowych. Ze zbóż uprawia się jęczmień i pszenicę. Hodowla bydła, owiec, kóz i trzody chlewnej.

8 Ludność Narodowości: Grecy 78% (99,5% Greków zamieszkuje grecką część wyspy), Turcy 18%, 4% inne narodowości Liczba ludności ( Na świecie )  • całkowita    • gęstość zaludnienia 132 osób/km²

9 Przemysł Produkty przemysłu przetwórczego: odzież, tworzywa sztuczne, materiały budowlane, meble zastąpiły żywność i produkty rolne, tradycyjne dotąd cypryjskie specjalności eksportowe. Artykuły przemysłowe tworzą obecnie 75% eksportu greckiej części kraju, tylko 25% przypada na produkty rolne. Statystyki turystyczne biją wszelkie wcześniejsze rekordy. Najpoważniejszym obecnie problemem gospodarczym jest duży dług zagraniczny, wysoki deficyt budżetowy i rosnące bezrobocie. Mimo to powojenny rozwój greckiej części wyspy, finansowany częściowo przez Bank Światowy i inne instytucje międzynarodowe, należy uznać za imponujący.

10 Atrakcje turystyczne Parki wodne na Cyprze to rozrywka i przyjemność zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na Cyprze wybudowano 5 parków wodnych: "Waterworld" w Agia Napie, "Wet Wild" w Limassol, Fasouri "Watermania" w Limassol, "Aphrodite" w Pafos i Protaras Fun Park. Parki wybudowane są pod gołym niebem i otwarte jedynie w sezonie letnim. Każdy z parków oferuje przeróżne, zaskakujące atrakcje. Cypr stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiadujących krajów. Przez cały sezon organizowane są wycieczkowe rejsy. Cypr jest wyspą o wspaniałej przyrodzie: od szczytu góry Olimp poprzez rozległe równiny, po wybrzeża. Napotkamy tu niezliczoną ilość pięknych dzikich kwiatów, zachwycających kolorami i różnorodnością.

11 Cechy wyróżniające Cypr charakteryzuje się przyjemnym klimatem z suchymi, gorącymi latami i łagodnymi zimami, ciesząc się słoneczną pogodą przez ponad 300 dni w roku. Lekka pora deszczowa trwa od listopada do marca. Jak wszystkie kraje śródziemnomorskie, Cypr ma długą i burzliwą historię. Na jego ziemi odnaleźć można liczne ślady z różnych okresów historycznych. Lokalna architektura ulegała przez wieki rozmaitym wpływom w związku z nieustannymi najazdami i ciągłą obecnością na wyspie obcych potęg. Kuchnia cypryjska jest typową kuchnią śródziemnomorską, może odrobinę lżejszą. Dużą popularnością cieszą się dania z ryb, a także "przegryzki" takie jak: figi, orzechy, pestki i ziarna, oliwki. Z jednej strony na wyspie jest wiele oryginalnych przysmaków i kulinarnych zwyczajów, a z drugiej strony - podobnie jak w kulturze i zwyczajach - można zauważyć wpływy państw poprzez historię związanych z Cyprem.

12 Uzasadnienie wyboru Wybrałam Cypr ponieważ to państwo jest interesujące pod względem jego klimatu, roślinności i atrakcji turystycznych. Chętnie wybrałabym się tam na wakacje, ponieważ uwielbiam ciepłe klimaty. Zafascynowała mnie także kuchnia czyli ,,owoce morza”. Jak widać na wcześniej zamieszczonych zdjęciach Cypr charakteryzuje się pięknymi krajobrazami. Ciekawią mnie także drzewka cytrusowe i oliwne, które rosną na nizinach, oraz wzgórza, na których wznoszą się malownicze miasteczka. Moim zdaniem Cypr jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na ziemi.

13 Własna ocena Tak jak już napisałam wcześniej bardzo bym chciała odwiedzić ten kraj ze względu na jego klimat, roślinność, kuchnię i piękne krajobrazy. To co dla mnie wyróżnia ten kraj to duża ilość plaż i jego ciekawe położenie. Uważam, że mogło by być mniej bezrobocia, ponieważ panują tam dobre warunki. Myślę, że swoją prezentacją zachęcę do odwiedzenia Cypru i choć trochę zainteresowania się tym pięknym państwem.

14 Prezentację wykonała Karolina Kielar z klasy IId


Pobierz ppt "Położenie geograficzne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google