Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzieci-żołnierze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzieci-żołnierze."— Zapis prezentacji:

1 Dzieci-żołnierze

2 Kim są dzieci-żołnierze?
Dziecko-żołnierz to każda osoba poniżej 18 roku życia, która dobrowolnie lub pod przymusem jest członkiem grupy zbrojnej, niezależnie od tego, czy aktualnie ta grupa angażuje się w konflikt zbrojny, czy też nie. Ten masowy dziś w niektórych regionach świata problem dotyczy nie tylko chłopców, bowiem ok. 40 proc. wszystkich dzieci-żołnierzy stanowią dziewczynki.

3 „Dzieci są idealnymi żołnierzami, ponieważ nie narzekają, niczego nie oczekują i nie domagają się żołdu, a kiedy rozkazujesz im mordować, robią to bez słowa” – oficer armii Czadu Dzieci-żołnierze walczą na pierwszej linii ognia, szpiegują, podkładają miny i bomby, wykorzystywane są jako zamachowcy-samobójcy, prowadzą zwiady, służą jako straż przyboczna oraz pomoc kuchenna, jako wabiki, które wprowadzają wroga w pułapkę, są tragarzami, kurierami.

4 Wielu młodych wojowników jest rekrutowanych siłą, inni zgłaszają się ochotniczo, w odpowiedzi na doznane krzywdy, biedę, bezrobocie, brak perspektyw na przyszłość. Dziewczynki natomiast, znajdują w wojsku sposób na uniknięcie niechcianych małżeństw i domowego niewolnictwa, którego często doświadczają 17-letni Salama : „Rebelianci powiedzieli, że mam się do nich przyłączyć, ale odmówiłem. Zabili po chwili mojego młodszego brata. Zmieniłem zdanie.” 13-latek,który po roku został przywódcą grupy 50 bojowników : „Tu nie ma nic do robienia; nie ma pracy, szkoły, pieniędzy, a ja jestem biedny... Nie jestem opłacany, ale w czasie walk zabieramy rzeczy wrogom.”

5 AFRYKA Afryka to kontynent, na którym najczęściej możemy spotkać zjawisko dzieci-żołnierzy. Według Global Report ponad 100 tysięcy nieletnich zaangażowanych jest w stare i nowe konflikty m. in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Burundi, Somalii, Sudanie, Ugandzie, Rwandzie, Angoli. Kongo – tu walczy co 10 dziecko-żołnierz na świecie Sudan – 22 tyś. żołnierzy to dzieci Uganda – 20 tyś. rebeliantów

6 Aby uchronić je przed okrucieństwem wojowników, wiele rodzin wysyła dzieci na noc do miast, gdzie znajdują schronienie w dziedzińcach szpitali, na parkingach autobusów, przy ulicy czy w ośrodkach pomocy prowadzonych przez lokalne organizacje pozarządowe. Do samego tylko miasteczka Gulu każdej nocy przybywa od 13 do 30 tyś. tzw. „Night Commuters”, „nocnych podróżników”. Dzieci te rankiem powracają do swoich domów, a smutny exodus powtarza się każdego wieczoru.

7 AMERYKA ŁACIŃSKA Na czele przykrej klasyfikacji dzieci-żołnierzy w tym rejonie stoi Kolumbia, gdzie w ostatnich latach to zjawisko się nasila.14 tyś. nieletnich zaciągnęło się tu do wojska. Jedna czwarta to dziewczynki. Salwador – 80% rządowych sił zbrojnych i 20 % partyzantów w latach 80 – tych stanowiły dzieci. Średni wiek dziecka wynosił 12 lat.

8 BLISKI WSCHÓD W krajach Bliskiego Wschodu są tysiące dzieci zaciągniętych do wojsk regularnych, formacji paramilitarnych, bądź do grup ekstremistycznych. Najbardziej niepokojąca sytuacja rozgrywa się na Terytoriach Okupowanych Palestyny, w Izraelu oraz w Iraku. W Palestynie Dżihad (święta wojna) i męczeństwo za ojczyznę wpajane jest dzieciom od najmłodszych lat. Program nauczania opracowany jest z myślą o przyszłych męczennikach.

9 AZJA Także na kontynencie azjatyckim lista państw naznaczonych dramatem dzieci-żołnierzy jest długa : Indie ,Indonezja, Filipiny, Sri Lanka, Afganistan, Birma. Birma – 20% z 350 tyś. armii stanowiły dzieci Afganistan – 8 tyś dzieci- żołnierzy Filipiny – 19% walczących to dzieci

10 Światowa Mapa Dzieci-Żołnierzy
Na świecie w ciągu ostatniej dekady ponad 2 miliony nieletnich zginęło w konfliktach zbrojnych, 6 milionów zostało rannych, wiele zostało sierotami. 500 tysięcy nieletnich zostało zmuszonych do zostania żołnierzami (dane ONZ).

11 15-letnia żołnierka z Ugandy
Dzieci - żołnierze stały się symbolem konfliktów naszych czasów. Bywa, że są sprawcami wielu cierpień. Jednak nie wolno zapominać o tym, że są przede wszystkim ofiarami, które przez pozbawionych skrupułów dorosłych włączone zostały do działań wojennych. Chciałabym wam coś przekazać. Proszę, zróbcie wszystko, co w waszej mocy, by świat się dowiedział, co się dzieje z nami, dziećmi. Po to, żeby inne dzieci nie musiały jak ja doświadczyć tej przemocy. 15-letnia żołnierka z Ugandy

12 Wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy jest jednym z najbardziej brutalnych form naruszenia praw dziecka, jakich dokonuje się dotąd w wielu krajach świata. UNICEF szacuje, że około 300 tysięcy chłopców i dziewcząt poniżej osiemnastego roku życia, zaangażowanych jest w ponad 30 konfliktach, w różnych zakątkach Ziemi.

13 12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy.
Dzień ten ustanowiono w 2002 roku na pamiątkę wejścia w życie Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej osiemnastego roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Wykorzystanie w działaniach zbrojnych dzieci poniżej piętnastu lat stanowi zbrodnie wojenną. Do Protokołu przystąpiło już ok. 150 krajów.


Pobierz ppt "Dzieci-żołnierze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google