Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia odnawialna i nieodnawialna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia odnawialna i nieodnawialna."— Zapis prezentacji:

1 Energia odnawialna i nieodnawialna.

2 Czym są źródła odnawialne?
Odnawialne źródła energii OŹE – to źródła, których wykorzystywanie nie wiąże się z długofalowym zmniejszaniem zasobów a ich pozyskiwanie wiąże się z brakiem lub bardzo niskim negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Z uwagi, że definicja odnawialnych źródeł energii nie jest precyzyjna często można spotkać się z definicją OŹE poprzez ich wymienienie. Przykładowo w Ustawie Prawo Energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano, jako "źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych".

3 Jak dzielimy energię odnawialną?

4 Czym są nieodnawialne źródła energii?
Nieodnawialne źródła energii to wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim okresie. Ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie ich zasobów. Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim paliwa kopalne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropa naftowa i gaz ziemny. Nieodnawialne źródła energii pod postacią paliw kopalnych są podstawowym źródłem dla przemysłu, energetyki, transportu i gospodarstw domowych.

5 Zużycie energii

6 Energia alternatywna Niewielu ludzi zastanawia się nad tym skąd bierze się energia. Choć wielu zdaje sobie sprawę, że wszystko to ma związek z ingerencją w naturalność Ziemi, nie chce jej bronić. A przecież naturalne złoża paliw kopalnianych kiedyś się wyczerpią. Dlatego też coraz częściej słyszy się o alternatywnych źródłach energii, o energii odnawialnej, która zabezpieczy Planetę Ziemię. Od XIX wieku prace chroniące ziemską skorupę już trwają, nie wszyscy jednak są do nich przekonani. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszta związane z budową elektrowni, która wykorzystywałaby inne źródła niż te kopalne. Coraz częściej słyszy się jednak, że ludzie zaczynają stosować energię słoneczną, wodną, wiatrową, a nawet geotermalną, to ciągle tych ludzi jest jeszcze za mało. A przecież te źródła się nie wyczerpią. Są o wiele bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisku niż typowe paliwa. Do tego można być pewnym, że ich nie zabraknie, a koszta związane z założeniem takich elektrowni potrafią zwrócić się bardzo szybko. I tak w przyszłości każdy będzie musiał zdecydować się na zastosowanie energii alternatywnej. Złoża kopalniane już się powoli wyczerpują, a ekolodzy biją na alarm. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej zmienić swoje przyzwyczajenia już teraz, z własnej woli niż później być do tego zmuszonym.

7 Jak mogę oszczędzać energię?
Każda nasza czynność codzienna jest wyborem. Możemy oszczędzać energię praktycznie w każdych okolicznościach! Oto proste rady, jak możesz oszczędzać energię i chronić środowisko: Do szkoły i pracy jedź nie samochodem, lecz komunikacją miejską lub, jeszcze lepiej - rowerem. Jeżeli musisz jechać samochodem, zabierz ze sobą całą rodzinę lub sąsiada, żeby nie jeździć pustym autem! Wymień swoje żarówki na energooszczędne świetlówki lub oświetlenie diodowe. Wyłączaj urządzenia elektryczne ze stanu stand-by. Nie pozostawiaj po sobie zapalonego światła w pustym pomieszczeniu. Kiedy kupujesz komputer, wybierz laptopa, zamiast stacjonarnego. Sprawdzaj etykiety energetyczne kupowanych sprzętów AGD, wybieraj zawsze klasy: A, A+, A++. Nie otwieraj lodówki bez potrzeby i na możliwie na jak najkrócej. Uszczelnij okna i drzwi. Wietrz krótko i intensywnie, żeby wymienić masy powietrza w mieszkaniu, ale go nie wychłodzić. Gotuj zawsze pod przykryciem. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Włączaj zmywarkę do naczyń i pralkę tylko wtedy, kiedy są zapełnione. Nie używaj baterii jednorazowych, tylko akumulatorów, które możesz ponownie naładować. Jeżeli możesz zrobić coś ręcznie lub mechanicznie, zamiast elektrycznie, zrób to! Prawda, że to proste? Możesz nie tylko chronić środowisko, ale także oszczędzać pieniądze. To się opłaca!

8 Efekt cieplarniany Pewnie często zastanawiasz się, co może być takiego złego w ociepleniu klimatu? Przecież każdy z nas chętnie spędza wakacje w ciepłych krajach, więc czemu u nas nie może być trochę cieplej? Niestety, zmiany klimatyczne to dość skomplikowana sprawa i nie zawsze muszą oznaczać dla nas ocieplenie klimatu. Czy wiesz, że efekt cieplarniany może zmienić przebieg ciepłego prądu zatokowego, Golfsztromu, który powoduje, że w północnej Europie klimat jest łagodniejszy, niż w północnej Ameryce? To oznacza, że efekt cieplarniany może spowodować u nas także ochłodzenie klimatu! Inne niekorzystne skutki zmian klimatycznych obserwujemy już teraz - częstsze i silniejsze huragany, rzęsiste ulewy powodujące powodzie, drastyczne susze w rejonach południowych, nadzwyczajnie upalne lata. Podwyższenie temperatury na Ziemi spowoduje częściowe stopnienie lodowców, co grozi podniesieniem poziomu wód. To spowoduje, że niektóre kraje (np. Holandia) zostaną prawie zupełnie zalane i znikną z mapy świata! To dotyczy także polskich Żuław Wiślanych. Efekt cieplarniany może uczynić naszą planetę bardzo nieprzyjaznym miejscem. Żeby ochronić przed takim losem siebie i przyszłe pokolenia musimy już teraz walczyć ze zmianami klimatu.

9 Energia zaklęta we wszystkich przedmiotach
Każdy przedmiot został wytworzony z wykorzystaniem surowców i pewnej ilości energii. Brzmi niewiarygodnie, ale rozejrzyj się dookoła siebie. Każdy przedmiot w twoim otoczeniu zawiera zmagazynowaną energię, którą poświęcono na jego wyprodukowanie. Przeanalizujmy dla przykładu np. krzesło drewniano-metalowe. Do wyprodukowania takiego krzesła zużyto energię: 1. do topienia rudy metalu i jej kształtowania; 2. do ścięcia drzew i ich obróbki; 3. do wytworzenia farb i lakierów; 4. do montażu elementów ramy metalowej i drewnianego oparcia czy siedzenia; 5. przy transporcie z miejsca wytworzenia do sklepu. Możesz spróbować z dowolnym innym przedmiotem, każdy z nich ma swoją energetyczną historię.

10 Bibliografia


Pobierz ppt "Energia odnawialna i nieodnawialna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google