Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katarzyna Rzepa Kl. I A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach IX Międzygimnazjalna Sesja Językowa Brody, 17.12.2012 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katarzyna Rzepa Kl. I A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach IX Międzygimnazjalna Sesja Językowa Brody, 17.12.2012 r."— Zapis prezentacji:

1 Katarzyna Rzepa Kl. I A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach IX Międzygimnazjalna Sesja Językowa Brody, r.

2 Język ten jest tworzony przez najmłodsze pokolenia. Kiedyś był on oznaką wolności, ale teraz jest dużo bardziej rozwinięty, szybciej też powstają nowe zwroty, wyrazy i wyrażenia. Teraz najczęściej są to spolszczone lub pozostawione bez zmian słowa angielskie, a kiedyś były one brane z języków rosyjskiego i niemieckiego, lecz rzadziej zmieniane. Jednym z przykładów wyrazu z nowego slangu może być dżampreza - pochodzi od angielskiego jump i jest całkowicie spolszczony.

3 Niewiele osób ma pojęcie, skąd on pochodzi, a jest to język- jak już wspomniałam wcześniej- wywodzący się z języka angielskiego, ale także ze słownictwa używanego w więzieniach. W każdej grupie społecznej te same wyrazy mogą mieć inne znaczenia, a więc wszystkie słowniki slangu (nawet najnowsze) nie są dobre, bo młodzież i tak je unowocześni lub zmieni znaczenie.

4 Baz zmiany znaczenia: Speak-spikać- mówić, Sorry- sory –przepraszam, Look- lukać/-nąć- patrzeć, Wait- łeitać- czekać, Nice- najs- miłe/-ło. Ze zmianą znaczenia: Before- przed, biforka- impreza przed imprezą, After- później, afterka- impreza po imprezie.

5 Polskie: Nwm- nie wiem Tb- tobie Cb- ciebie Zw- zaraz wracam Jj- już jestem Bk- beka- (śmieszne zdarzenie) Ok- okay- dobrze Sql- school ( w wymowie brzmi mniej więcej- skul)- szkoła Su- see you- do zobaczenia Brb –be right back- zaraz wracam Thx- thanks- dzięki Angielskie:

6 Fajnie- określenie ogólne; świetnie, ma wiele znaczeń Kumać, czaić (bazę)- rozumieć coś Fura- auto Git/gites- dobra Kolo- kolega Masakra- coś strasznego Ale wypas- coś w porządku Siema- cześć (przywitanie) Nara- cześć (pożegnanie) Rozkminiać- próbować zrozumieć Orient- uważaj Spadaj- idź sobie Żal- często się mówi żal mi ciebie co ma znaczyć, że nam jest kogoś szkoda, jego zachowania lub wyglądu

7 Słowo fajnie jest chyba najczęściej używane wśród młodzieży. Ma ono znaczenie ogólne, że coś jest pozytywne. Można je rozumieć jako coś świetnego, ładnego, dobrego, ciekawy, miły, przyjemny oraz jak by to powiedziała młodzież: superowy, czadowy, ekstra, wypasiony, bajerancki, a nawet odlotowy i wyczesany. Gdy nauczyciel pyta ucznia, jak było na wycieczce, najczęstsza odpowiedź, jaka pada, to właśnie fajnie, co można rozumieć, że taka osoba ma bardzo ubogi zasób słownictwa, ale też, że brak jej słów do opisania, bo było tak świetnie. Musimy więc pamiętać, że nie każdy może wiedzieć, co znaczy fajnie, a starsze od nas osoby mogą pomyśleć, że nie znamy innych słów niż fajnie i super.

8

9 2_a_konik_041028_2.php&id_m= innych/art,7,krejzolskie-klimaty-czyli-jezyk-wspolczesnej- mlodziezy.html yli_prof__Miodek_o_polszczyznie.html slang/


Pobierz ppt "Katarzyna Rzepa Kl. I A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach IX Międzygimnazjalna Sesja Językowa Brody, 17.12.2012 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google