Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mini przewodnik turystyczny "Śladami Średniowiecza" w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mini przewodnik turystyczny "Śladami Średniowiecza" w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Mini przewodnik turystyczny "Śladami Średniowiecza" w Polsce
Milena

2 Wstępny graficzny plan wycieczki

3

4 Dzień pierwszy Godzina 5:30 wyjazd z Poznania Udajemy się do Torunia
Przyjazd na miejsce godzina 8:30 Rozpoczęcie zwiedzania godzina 9:00

5 Toruń ZABYTKI TORUNIA Zespół Staromiejski Torunia jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, a pod względem ilości zachowanych kamienic z okresu średniowiecza znajduje się na czołowym miejscu wśród miast południowego pobrzeża Bałtyku i Morza Północnego. W 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się z trzech głównych części: Starego Miasta, Nowego Miasta i terenu dawnego zamku krzyżackiego. Na obszarze tym znajduje się ok obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Uroku toruńskiej starówce dodaje gęste oświetlenie zabytków. Jedna z najpiękniejszych panoram, widok z lewego brzegu (np. z mostu drogowego, lub punktu widokowego na Majdanach), warta jest zobaczenia szczególnie po zmroku.

6 Baszta Mostrancja

7 Kościół św. Jakuba

8 Ratusz Staromiejski

9

10 Dzień drugi Wyjazd z Torunia godzina 6:00
Przyjazd do Malborka godzina 8:10 Rozpoczęcie zwiedzania godzina 8:30

11 Malbork Zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 3 ćw. XIII w. do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.Zamek w Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie.

12

13 Ciąg dalszy dnia drugiego
Godzina 14:00 Przejazd do Gdańska Godzina 15:00 Gdańsk

14 Gdańsk Na mocy przywileju nadanego Głównemu Miastu w 1342 przez wielkiego mistrza krzyżackiego, Ludolfa Kóniga, wydano decyzję budowy kościoła parafialnego. Obecną świątynię zaczęto budować w marca położono pierwszy kamień a mówi o tym łaciński napis na tablicy przy wejściu do zakrystii: "Anno Domini MCCCXLIII ... proxima feria sexta post Letare positus est primus lapis muri ecclesie beate virginis Marie cuius dedicatio celebrabitur dominica proxima post festum nativitatis Marie" historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku, pełniąca funkcję kościoła katolickiego i ewangelickiego (w latach ), od 1986 konkatedra diecezji gdańskiej, która w 1992 stała się archidiecezją. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Panny, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP.

15 Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a Św. Ducha
Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a Św. Ducha. Od strony Motławy bezpośrednio do jednej z bram świątyni prowadzi ul. Mariacka. Kościół Mariacki jest największą świątynią na świecie zbudowaną z cegły. Jej charakterystyczna sylwetka, której akcentami są masywna zachodnia wieża dzwonna i smukłe narożne wieżyczki tworzy dominantę w panoramie miasta. Zbudowany w latach kościół jest przykładem gotyku ceglanego, odmiany stylu w architekturze gotyckiej upowszechnionego w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne (m.in. Piękna Madonna Gdańska, Pietà, Ołtarz Koronacji Marii, ołtarz Św. Barbary, Tablica Dziesięciorga Przykazań, zegar astronomiczny) i nowożytne (zespół obrazów i epitafiów z XVI-XVIII stuleci).

16

17 Dzień trzeci Wyjazd do Stargardu Szczecińskiego godzina 4:00
Godzina 8:50 Przyjazd na miejsce Godzina 9:00 Początek zwiedzania

18 Stargargd Szczeciński
Jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejskiego. Bryła kolegiaty widoczna jest ze wszystkich prowadzących do miasta dróg. W krajobrazie Stargardu porównywalna z nią pod względem wysokości jest jedynie wieża kościoła św. Jana — po archikatedrze szczecińskiej najwyższa na Pomorzu. Ze względu na okazałą bryłę, kościół zwany jest często (nieprawidłowo) katedrą.

19 Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim

20 Kontynuacja dnia Godzina 12:00 wyjazd do Wrocławia
Godzina 17:10 przyjazd na miejsce Godzina 17:30 czas wolny

21 Dzień czwarty Godzina 7:00 rozpoczęcie zwiedzania

22 Wrocław Zabytki Wrocławia przykuwają oko każdego Polskiego i zagranicznego turysty. Uroku Wrocławiu z pewnością dodają kolorowe i stylowe kamieniczki. Najpiękniejsze kamieniczki w stylu renesansowym rozciągają się przez III główne przejścia Wrocławskie. Należą do nich Sukiennice, przejście Garncarskie oraz przejście Żelaźnicze. We współczesnych czasach na tle tych barwnych kamieniczek powstało wiele galerii, pubów oraz knajpek. Z każdej strony miasta znajdują się liczne zabytki i mamy możliwość obejżenia oryginalnych budowli z różnych epok.

23 Po zachodniej stronie rynku wrocławskiego na Placu Gołębim w 2000 roku postawiono nową fontannę. Jej model to pionowe szklane płyty oblewane strugą wody oraz podświetlane od dołu. Ze względu na szczególne upodobanie tej fontanny przez byłego prezydenta Wrocławia nazwano ją od jego nazwska "Zdrojem".

24 Ratusz

25 Rynek

26 Rynek

27 Fontanna

28 Kontynuacja dnia Wyjazd do Krakowa godzina 12:00
Przyjazd godzina 14:40

29 Kraków

30 Kościół św. Andrzeja Wybudowany z wapienia i piaskowca kościół urzeka prostotą i elegancją a niewielkie otwory okienne przydają mu obronnego charakteru. Miedziane dzwonnice pochodzą już z dużo późniejszego Baroku. Wnętrze kościoła jest prawdziwym zaskoczeniem po wrażeniach, jakie pozostawia jego surowa fasada. Barokowa ambona w kształcie łodzi z kompletem żagli, olinowaniem i wesołymi aniołami, jest również chrześcijańskim symbolem odnoszącym się do Jezusa wzywającego Piotra i Andrzeja, rybaków z Galilei, aby poszli za nim i zajęli się połowem ludzkich dusz.

31

32 Rotunda św. Feliksa i Adaukta na Wawelu
Rotunda św. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny) jest budowlą romańską na wzgórzu Wawelskim. Jest to czteroapsydowa budowla centralna, murowana z płyt wapienia, którą wydobyto z późniejszych murów kuchni pałacowych.. Technika wykonania z płytek kamienia pozwala przypuszczać, że rotunda ta pochodzi z X wieku.

33

34 Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius jest budowlą wzniesioną z kamienia i cegły. Fasada przy ul. Jagiellońskiej ma gotyckie szczyty oraz wykusz. Na dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia, prowadzi gotycki portal. Dziedziniec obiega ganek, wsparty na krużgankach, które posiadają kryształowe sklepienie. Na ganek pierwszego piętra prowadzą dwie pary schodów – większe noszą nazwę profesorskich[2]. Od strony południowej, na pierwszym piętrze widoczne jest ozdobne, późnogotyckie wejście do Librarii – jest to tzw. Porta Aurea. W pobliżu portalu, na ścianie znajduje się zegar, wygrywający o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 utwór Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur. Wtedy też z zegara wychodzą figury, przedstawiające sześć postaci: pedela UJ, królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława ze Skarbimierza. Zegar ten jest czwartym z kolei, został uruchomiony w 2000 roku.

35

36

37

38

39

40

41 Dzień piąty Zwiedzanie Krakowa od godziny 8:00

42 Kościół Mariacki w Krakowie
Zarówno indywidualnie jak i w grupach turystycznych można zwiedzać Kościół Mariacki codziennie, jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa. W dni powszednie jest to czas od godz do godz (Uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza następuje o godz ). W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, ok. od godz do godz Do zwiedzania przeznaczona jest połowa kościoła łącznie z prezbiterium i znajdującym się w nim głównym ołtarzem. Wejście do tej części Bazyliki możliwe jest po wykupieniu przy wejściu biletu wstępu w cenie: normalne - 6 zł emeryci i renciści - 4 zł dzieci i młodzież (po okazaniu legitymacji szkolnej lub studenckiej) - 3 zł .

43 Druga część kościoła wraz z głównym wejściem, przeznaczona jest na osobistą modlitwę przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem i możliwość przystąpienia do spowiedzi. Wejście do tej częsci kościoła jest możliwe dla wszystkich przez cały czas i nie wymaga żadnych opłat.

44 Zwiedzanie wieży mariackiej możliwe jest od 1 maja do 31 sierpnia w każdy wtorek, czwartek i sobotę w godz: i Wejście od strony ulicy Floriańskiej, co 20 minut, w grupach 10 osobowych. Bilety wstępu na wieżę: Dorośli: 5 zł Dzieci do lat 12: 3 zł

45

46 Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie
Kościół katedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

47

48 Zamek Królewski na Wawelu
Rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi[1]. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd, i wyposażenie wnętrz.

49

50 Dzień szósty Wyjazd Do Poznania godzina 5:00 Przyjazd godzina 10:30

51 Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami w Poznaniu
Dwunawowy, kryty spadzistym dachem. Ściany podpierają masywne skarpy. Wieża niewiele wyższa od nawy kryta jest niesymetrycznym dachem, od wschodu do świątyni przylega barokowa kaplica Świętego Krzyża przykryta kopułą z latarnią. Najstarsze - romańskie mury wykonane w wątku wendyjskim. W romańskim portalu znajdującym się od zachodu prawa kolumna to rekonstrukcja, zaś lewa pochodzi z XI wieku. Co ciekawe jest ustawiona bazą ku górze a głowicą ku dołowi - zatem "stoi do góry nogami". Nad portalem figura Jana Chrzciciela. W tej samej ścianie znajduje się romańskie okno w formie rozety.

52

53 Koniec wycieczki koniec godzina 15:00, następnie rozejście do domów .

54 Bibliografia Wikipedia Grafika google youtube bloogi przewodniki

55 KONIEC Pozdrawiam :)


Pobierz ppt "Mini przewodnik turystyczny "Śladami Średniowiecza" w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google