Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Ekozespołów w Samorządowym Przedszkolu w Justynowie rok 2007/2008 autorzy: mgr Wioletta Pawlik, mgr Izabela Radzikowska dyrektor: mgr Beata.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Ekozespołów w Samorządowym Przedszkolu w Justynowie rok 2007/2008 autorzy: mgr Wioletta Pawlik, mgr Izabela Radzikowska dyrektor: mgr Beata."— Zapis prezentacji:

1 Program Ekozespołów w Samorządowym Przedszkolu w Justynowie rok 2007/2008 autorzy: mgr Wioletta Pawlik, mgr Izabela Radzikowska dyrektor: mgr Beata Nowak

2 Pomagając środowisku i troszcząc się o Ziemię w istocie pomagamy sobie poza tym mamy poczucie wpływu na zmiany lokalne i globalne. W naszym przedszkolu kształtujemy świadomość ekologiczną u dzieci, realizując z dziećmi treści ekologiczne dotyczące powietrza, gleby, ekosystemu, ochrony roślin i zwierząt. Wiele zajęć przeprowadzamy na Ścieżce Przyrodniczo –Edukacyjnej w Lesie Państwowym w Gałkówku. W tym roku poszerzyliśmy zakres treści ekologicznych o działania Programu Ekozespołów, włączając się w akcję Fundacji GAP Polska, której nadrzędnym celem jest wszechstronna ochrona środowiska. Obszary naszych działań: Energia Woda Odpady Zakupy-zdrowe żywienie Podróżowanie Wspieranie innych w działaniach na rzecz Ziemi

3 Energia Rodzice postanowili wspólnie z dziećmi badać zużycie energii we własnych domach i zapisywać je w udostępnionych „plakatach pomiaru energii dla rodziny”. Energię oszczędzaliśmy również w przedszkolu co tydzień spisywaliśmy licznik. Efektem tego działania miało być wypracowanie nawyku oszczędzania energii.

4 - Wykonanie gazetki tematycznej „Co to jest energia
- Wykonanie gazetki tematycznej „Co to jest energia? – i jej źródła” którą umieściliśmy na korytarzu przedszkolnym. -Przeprowadziliśmy cykl zajęć edukacyjnych na temat „Energia wokół nas” podczas których dzieci poznały rodzaje energii (cieplną, elektryczną, magnetyczną, chemiczną i jądrową). -Rozmawialiśmy na temat nieodnawialnych –tradycyjnych źródeł energii (węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, drewno, torf, uran, pluton i inne) oraz odnawialnych ( woda, wiatr, słońce, energia geotermiczna). Omawialiśmy konsekwencje środowiskowe używania różnych źródeł energii. - Oglądaliśmy w albumach prawdziwe wiatraki, wykorzystujące energię wiatru do wytwarzania prądu. Na zajęciach technicznych sami wykonaliśmy wiatraczki z którymi wyszliśmy na powietrze w celu obserwacji. -Opracowaliśmy wspólnie z dziećmi poster „Co na terenie przedszkola potrzebuje prądu?” Celem było uświadomienie przedszkolakom, ile sprzętów zasilanych prądem pracuje codziennie, aby przedszkole mogło sprawnie funkcjonować i jakie to jest obciążenie dla energii. -Zapoznaliśmy się ze źródłami energii w naszej gminie, niestety, wciąż pozyskujemy ją z tradycyjnych źródeł poprzez spalanie węgla kamiennego i brunatnego oraz z takich paliw jak gaz ziemny czy ropa naftowa. - Uczyliśmy się również jak należy bezpiecznie obchodzić się z prądem, wskazywaliśmy sytuacje w jakich może być niebezpieczny. -Przedszkolaki przeprowadziły sondaż wśród rodziców na temat używania w domu żarówek- „Żarówka energooszczędna czy tradycyjna co przynosi większe korzyści” W wyniku sondażu okazało się, że 40% ankietowanych świadomie wybrało i posiada w domach żarówki energooszczędne.

5 Mając na uwadze racjonalne gospodarowanie energią na terenie naszego przedszkola ekozespoły-przedszkolne umieściły przy wyłącznikach nalepki „Zgaś światło kiedy świeci słońce”, „wychodzisz? wyłącz!” przypominają zapominalskim o konieczności wyłączania niepotrzebnie palącego się światła. Wyznaczaliśmy dyżurnych, którzy sprawdzali łazienki, korytarze i szatnię czy nie palą się tam niepotrzebnie światła. Na zajęciach grupowych „Od łuczywa do żarówki” poznaliśmy na podstawie literatury i plansz edukacyjnych historię powstania źródeł światła. Zorganizowaliśmy wystawę sprzętu domowego używanego przez nasze prababcie. Na wystawie znalazły się między innymi kaganki , lampy naftowe i inne starocie.

6 WNIOSKI: nOszczędności wynikają głównie z wyłączania zbędnych urządzeń i świateł w pustych pomieszczeniach, kupna energooszczędnych żarówek, włączania świateł dopiero po zmroku. nW mieszkaniach ogrzewanych elektrycznie mniejsze zużycie jest spowodowane wyłączaniem grzejników podczas nieobecności domowników w pomieszczeniach.

7 Woda -promowanie poszanowania wody w domu, przedszkolu i społeczności lokalnej. -działania mające na celu ograniczenie niepotrzebnego zużywania wody – poprzez wyznaczanie dyżurnych odpowiedzialnych za to, by nie zostawiać odkręconych kranów i puszczać mały strumień wody podczas mycia rąk i zębów. -rozmowy na temat konieczności oszczędzania wody i skutków jakie może spowodować nadmierne i niepotrzebne jej zużywanie. -poznawanie właściwości wody poprzez proste eksperymenty. -zorganizowanie razem z dziećmi kącika przyrody – sadziliśmy różne kwiaty i warzywa (m.in. rzeżuchę, szczypior, pietruszkę), dbanie by nie zabrakło im wody.

8 Dzieci poznawały również różne sposoby oczyszczania wody i same konstruowały proste filtry do wody. Dowiedziały się jakie są przyczyny zanieczyszczania wody i ich konsekwencje dla środowiska. By przybliżyć przedszkolakom sposób oczyszczania ścieków z gospodarstw domowych, zorganizowałyśmy wycieczkę do oczyszczalni. Zobaczyły tam w jaki sposób przebiega cały proces oczyszczania wody. Dzieci wykonywały prace plastyczne i plakaty na temat roli wody w życiu człowieka i przyrody. Pobudzając twórcze myślenie wykorzystując metodę niedokończonych zdań, miałyśmy okazję przekonać się jak wyobrażają sobie świat bez wody np.: Gdyby nie było wody to świat...., Gdyby zabrakło wody w przyrodzie to.... .

9 Odpady Tradycyjnie jak co roku zaangażowaliśmy się w akcję „Sprzątania Świata”. Zbieraliśmy śmieci wokół przedszkola i w najbliższej okolicy. Uzbieraliśmy dwa worki odpadów. Podczas zajęć staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie „Co to są odpady?” określając zawartość kosza oraz jakie są rodzaje odpadów i ich źródła?. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak zmniejszyć ilość odpadów? I co to jest recykling, kompostowanie, utylizacja? Poznaliśmy rodzaje pojemników służących do segregacji śmieci i podjęliśmy akcję segregowania odpadów na terenie przedszkola. Do pojemnika na odpady aluminiowe trafiło 350 puszek ( 5,5 kg) udało się nam zebrać również 300 kg makulatury i 10 kg zużytych baterii. Niektóre zbiórki odpadów tak jak: makulatury czy puszek aluminiowych po sprzedaży w punktach skupu dostarczyły nam dodatkowych funduszy na zakup gier dydaktycznych dla dzieci.

10 Odpady posłużyły nam do wykonania przedmiotów użytkowych –instrumentów muzycznych, którymi dzieci wygrywały różne rytmy. Pod hasłem „Najciekawsza zabawka z odpadów” przeprowadziliśmy konkurs rodzinny. Wszyscy byliśmy zachwyceni wielkim zaangażowaniem i kreatywnością dzieci i rodziców.

11 W przedszkolu stworzyliśmy kącik ekologiczny dla wszystkich zainteresowanych w którym zamieszczaliśmy ważne informacje oraz plakaty zachęcające do ochrony środowiska, segregacji odpadów. W ogródku przedszkolnym czasowo założyliśmy kompostownik , do którego składaliśmy zgrabione liście oraz obierki z warzyw i owoców pochodzące z kuchni przedszkolnej. Powstałą w ten sposób próchnicę wykorzystujemy do wzbogacenia ziemi na przedszkolnych klombach kwiatowych. Po naszej sugestii wiele rodzin założyło w swoich ogródkach przydomowe kompostowniki, w których gromadzone są odpady organiczne wytworzone w rodzinach. Co najważniejsze zmniejszona została ilość śmieci wywożonych na wysypiska a ziemia w ogródkach zyska na wartości.

12 Uczyliśmy się odzyskiwać surowce na przykładzie produkcji papieru z makulatury. Dzięki tym warsztatom dzieci wiedzą dlaczego warto segregować makulaturę i ilu drzewom ratujemy życie. 1.Drzemy stare gazety na drobne kawałki. 2. Namoczone w ciepłej wodzie kawałki wyrabiamy pałką , rękoma. 5. Po dwóch dniach papier gotowy 3.Papkę wykładamy na sito do odsączenia 4. Wałkujemy żeby wyrównać grubość.

13 Zakupy / zdrowe żywienie Kolejny obszar działań w naszym przedszkolu dotyczył zakupów i zdrowego żywienia. Starałyśmy się na początku uświadomić rodzicom jak ważne jest promowanie zdrowego żywienia we własnej rodzinie. Dzieci poznawały właściwości warzyw i owoców. Często razem przygotowywałyśmy surówki na podwieczorek lub obiad, promując zdrowe odżywianie. Uczyłyśmy piosenek promujących zdrowe odżywianie, np. piosenka pt.: „Sałatka jarzynowa”. Raz w tygodniu na śniadanie organizowany był „szwedzki stół” dzieci same miały możliwość wyboru tego co dobre i jednocześnie zdrowe. Warzywa, które sadziliśmy w kąciku przyrody, również były przez nie spożywane. Przedszkolaki tworzyły prace grupowe – z gazet wycinały zdrowe i niezdrowe produkty, segregowały je.

14 Podróżowanie W naszym Przedszkolu kładłyśmy duży nacisk na transport rowerowy. Zależało nam na promowaniu zdrowego trybu życia – poprzez zrezygnowanie z transportu samochodowego na rzecz rowerowego - przyjaznego zdrowiu i środowisku. Rozmawiałyśmy z dziećmi na temat wpływu spalin na nasze zdrowie i środowisko. Zorganizowałyśmy miejsce dla rowerów. Wiele dzieci przyjeżdżało i przyjeżdża do przedszkola rowerem i zostawia go w wyznaczonym miejscu, po czym wraca nim do domu. Dzieci bardzo polubiły ten środek transportu, co jednocześnie skłoniło niejednego rodzica do wybrania właśnie roweru jako środka transportu, by towarzyszyć dziecku. Ważnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności przedszkolnej było zorganizowanie wycieczki rowerowej dla rodziców i dzieci podczas rodzinnej „czerwcówki”.

15 Inne działania na rzecz Ziemi   Włączając się w dodatkowe działania ekologiczne na początku roku szkolnego opracowałyśmy wspólnie z dziećmi „Kodeks przyjaciela przyrody” a dzieci zobowiązały się do konkretnych działań i postaw wobec przyrody. Zaprosiliśmy do przedszkola leśniczego, który opowiadał nam o lesie i jego mieszkańcach. Leśniczy zachęcił nas do udziału w zimowym dokarmianiu zwierząt leśnych. Przeprowadziliśmy na terenie przedszkola zbiórkę pożywienia dla zwierząt. Uzbieraliśmy kilkanaście kilogramów marchwi, buraków, kapusty, ziemniaków, jabłek i ziarna dla ptaków. Te „prezenty” dla leśnych zwierząt sami zawieźliśmy do lasu.

16

17 Jak co roku wzięliśmy udział w konkursie „Mali przyjaciele przyrody”, który przygotowała i prowadziła na terenie Izby Edukacyjnej Nadleśnictwa Brzeziny w Kaletniku nasza pani dyrektor Beata Nowak. W konkursie współzawodniczyły dzieci z przedszkoli Gminy Andrespol i z Gałkówka. Dzieci rozwiązywały zagadki słuchowe, musiały rozpoznać tropy różnych zwierząt leśnych, przyporządkować zwierzęta do różnych warstw lasu, połączyć i nazwać owoce i liście różnych drzew, wskazać działania człowieka przyjazne i wrogie dla środowiska. Wszystkie zespoły wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą. Nadleśnictwo Brzeziny było sponsorem nagród dla dzieci. (dziękujemy!)

18 Podczas obchodów pierwszego dnia wiosny, udaliśmy się na wycieczkę do lasu gdzie w miejscu bezpiecznym przygotowanym na ognisko, spaliliśmy kukłę –Marzannę. Zgodnie z tradycją pożegnaliśmy w ten sposób zimę a powitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę.   Spacerowaliśmy po lesie w poszukiwaniu oznak wiosny, znaleźliśmy przepiękne zawilce.

19 22 kwietnia wspólnie z całym światem włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przygotowaliśmy dla rodziców happening , przebrani w różne stroje roślin śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wiersze o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Prowadziliśmy również sprzedaż własnoręcznie wykonanych z papieru pakowego ekologicznych toreb oraz toreb uszytych przez niektóre mamusie z materiału. Odbyła się także degustacja, przepysznych, zdrowych, wykonanych przez dzieci surówek. Nasze działania związane z ekozespołem opisane zostały w gazetce przedszkolnej „Przedszkolaczek” oraz w gazecie łódzkiej „Express ilustrowany”.

20 Święto rodziny Spotkanie na leśnej polanie było nie tylko okazją
do integracji rodziców, dzieci i pracowników przedszkola,ale również promocją zdrowego stylu życia. Rodzice wspólnie z dziećmi wzięli udział w przygotowanych przez nas zawodach sportowych, pieczeniu i degustacji kiełbasek, przejażdżkach bryczką. Dzieci wymyśliły imiona dla młodych drzewek następnie wspólnie z rodzicami je posadziły. Drzewka mają być symbolem naszej miłości do przyrody. Będziemy mogli podczas spacerów obserwować ich wzrost i cieszyć się ich pięknem. Hasło Ekozespołów : „ Nikt nie może zrobić wszystkiego, ale każdy może zrobić swoje” spowodowało, że każdy poczuł się ważny bo nie wymaga się od niego rzeczy niemożliwych, ale ma dowolność wyboru i to co zrobi będzie ważne! ponieważ ważny jest efekt ogółu.


Pobierz ppt "Program Ekozespołów w Samorządowym Przedszkolu w Justynowie rok 2007/2008 autorzy: mgr Wioletta Pawlik, mgr Izabela Radzikowska dyrektor: mgr Beata."

Podobne prezentacje


Reklamy Google