Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

– regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "– regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych."— Zapis prezentacji:

1 – regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych

2 Odsetek osób starszych w europejskich krajach stale wzrasta, coraz więcej osób dożywa sędziwego wieku. To oczywiście pozytywna zmiana, ale jednocześnie stawia społeczeństwom nowe wyzwania m.in. dotyczące organizacji systemu opieki zdrowotnej czy społecznej.

3 Projekt RECO, poprzez współpracę pomiędzy władzami publicznymi, uniwersytetami i stowarzyszeniami wolontariuszy z 5 regionów europejskich, ma na celu znalezienie najlepszych praktyk w zakresie usług świadczonych osobom starszym. Projekt współtworzą organizacje i instytucje z następujących regionów: -Västerbotten (Szwecja), -Häme (Finlandia), -Lorraine (Francja), -Brescia (Włochy), -Północne Węgry, -Wielkopolska (którą reprezentuje Centrum Inicjatyw Senioralnych).

4 Podczas wizyt studyjnych i warsztatów projektowych dzielimy się swoimi doświadczeniami, wymieniamy pomysły i wspólnie pogłębiamy wiedzę dotyczącą potrzeb starzejącego się społeczeństwa, która pomoże w wypracowaniu nowych metod, zapewniających dbałość o rozwój i wspieranie zasobów seniorów w naszych regionach.

5 Nasza uwaga skupia się przede wszystkim na zagadnieniach takich jak opieka nad osoba starszą, interakcje społeczne, aktywność fizyczna seniorów czy wolontariat osób starszych.

6 W ramach projektu zidentyfikowaliśmy wiele tzw. dobrych praktyk, mających na celu poprawę zdrowia i jakości życia osób starszych, wśród nich m.in.: program szkoleń dla dorosłych chorych na cukrzycę, centra aktywizacji osób starszych, program prewencyjnych wizyt domowych, storrytelling (tł. opowiadanie historii) w opiece nad osobami starszymi, centrum wolontariatu zrzeszające osoby po 50.roku życia, programy zachęcające młodzież do kształcenia się w kierunku opiekun osoby starszej, a także TARGI AKTYWNI 50+ oraz nasze CENTRUM

7 Fotorelacja z wizyty studyjnej w gminie Umea (Szwecja) – r.

8 STORRYTELLING Storyteller to opowiadacz historii, które poruszają umysły i serca seniorów przebywających w domach opieki. Program ma pomóc szczególnie osobom starszym z zaburzeniami postrzegania i demencją poprzez ćwiczenie ich uwagi oraz nawiązywanie kontaktu z własnymi wspomnieniami i emocjami.

9 KAWIARENKA SENIORALNA "KOM IN" ("WEJDŹ") Piękne miejsce spotkań dla seniorów, stanowiące połączenie kawiarni z klubem. Można tu zjeść domowe ciasto, zaszyć się z książką w fotelu, porozmawiać ze znajomymi.

10 W Kom in organizowane są także różnorodne spotkania dla osób starszych – koncerty, pogadanki itd. Ich głównym celem jest promocja zdrowia i dobrej jakości życia.

11 "Kom in" - główny pokój spotkań, koncertów, gier, pogaduszek przy kawie i domowym cieście, który każdy odwiedzający senior może kupić za symboliczną kwotę.

12 "Kom in" - kącik dla osób spragnionych chwili samotności z książką i pachnąca herbatą.

13 BRUKSBACKEN - DOM SENIORA W SAVAR W ramach wizyty odwiedziliśmy jeden z domów seniora świadczących opiekę całodobową (odpowiednik polskiego domu pomocy społecznej) wspierany przez władze gminne. Położony w pięknej okolicy dom posiada 80 mieszkań dla osób starszych, oferuje specjalne warunki dla osób cierpiących na demencję oraz 6 miejsc pobytu tymczasowego. Motto przyświecające ludziom pracującym tu brzmi: Dbajmy o seniorów, jak gdyby byli ostatnią kroplą wody.

14 Mieszkańcy domu mają swoje dwupokojowe mieszkanie z łóżkiem zaopatrzonym w podnośniki i łazienką przystosowaną do obecności wózka inwalidzkiego. Seniorzy mają możliwość urządzenia mieszkania według własnego upodobania, korzystając z osobistych mebli.

15 Każdy oddział posiada salę jadalną oraz kuchnię, gdzie wszystkie posiłki serwowane są w bardzo domowej atmosferze.

16 W domu znajdują się dobrze wyposażone sale rehabilitacyjne, z których mogą korzystać także seniorzy z okolicy, w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Aglatan, działającego jako integralna część domu.

17 Osoby mieszkające i odwiedzające dom, mają możliwość skorzystania także z gabinetu fryzjerskiego i pokoju relaksu, w którym zmysły koi cicha muzyka, łagodne rzucane na ścianę obrazy oraz fotel do masażu. Na parterze znajduje się również osobny pokój z kominkiem i bujanymi fotelami, w którym seniorzy mogą wyciszyć się i porozmawiać.

18 CENTRUM WOLONTARIATU W UMEÅ (FRIVILLIGCENTRALEN I UMEA) To organizacja pozarządowa zrzeszająca ok. 200 wolontariuszy, aktywnie zaangażowanych w wolontariat pomocowy. Ponad 80% z nich to wolontariusze powyżej 65. roku życia !

19 Wolontariusze CWU docierają do ok. 600 osób, zajmując się m.in.: -odwiedzaniem osób samotnych w ich domach, -towarzyszeniem osobom starszym podczas zakupów, wizyty u lekarza czy instytucjach kultury, -okresowym zastępowaniem członków rodziny sprawujących opiekę, aby umożliwić im odpoczynek, -organizowaniem różnego rodzaju aktywności m.in. gier i zabaw, zajęć gimnastycznych itp., -pomocą w pracach domowych i drobnych naprawach, których seniorzy nie są w stanie wykonać samodzielnie (np. mycie okien, wieszanie zasłon, wymiana żarówek), -pełnią też funkcję zastępczego dziadka/zastępczej babci w przypadku niektórych rodzin.

20 Serdecznie zapraszamy na Międzynarodową Konferencję Solidarności Międzypokoleniowej maja 2012, Poznań, aula WSNHiD W programie: Solidarność międzypokoleniowa a opieka nad osobą starszą Solidarność międzypokoleniowa a rynek pracy Solidarność międzypokoleniowa a aktywizacja społeczna seniorów Warsztaty psychologiczne Debata międzypokoleniowa Konferencja organizowana przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w ramach projektu RECO. Szczegółowe informacje na stoisku. Konferencja została wpisana do Krajowego Planu Działań na rzecz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 w Polsce.

21 – regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych Projekt jest częścią mini-programu CREATOR i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Europejskiego Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC. Publikacja odzwierciedla opinię autora. Instytucja Zarządzająca nie ponosi odpowiedzialności za żaden sposób wykorzystania informacji w niej zawartych.


Pobierz ppt "– regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google