Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"— Zapis prezentacji:

1

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
Gimnazjum im. Gen. Władysława Sikorskiego ID grupy: 98/58_p_g1 Opiekun: p. Agnieszka Włodarczyk Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Recycling na co dzień

3 Ochrona środowiska to całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego.

4 Sposoby ochrony środowiska:
utrzymywanie i przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przeciwdziałanie zanieczyszczeniom recykling

5 21.jpg RECYKLING

6

7 Odzysk surowców wtórnych (recykling) jest bardzo ważnym elementem gospodarki odpadami. Jego zadania to przede wszystkim: oszczędność zasobów naturalnych, zmniejszenie ilości odpadów oraz zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Rozróżnia się trzy rodzaje recyklingu: Ponowne zastosowanie: powtarzające się zastosowanie produktu lub materiału w tym samym celu Dalsze zastosowanie: użycie odpadków w nowych dziedzinach zastosowań po przeróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej Ponowne zużytkowanie: odzyskiwanie odpadów chemicznych ze śmieci i wprowadzenie ich do procesu produkcji

8 Ostatnio wprowadzono kolejny podział recyklingu ze względu na specyfikę technologii. Wyróżniono trzy zasadnicze metody recyklingu: materiałowy (mechaniczny) - tworzywa sztuczne poddawane są przetwórstwu, topnieniu lub rozpuszczaniu surowcowy (chemiczny) - przetwarzanie materiałów i wyrobów odpadowych do postaci surowców, z których te materiały zostały wytworzone energetyczny (spalanie z odzyskiem energii) - spalanie odpadów i wytwarzanie z nich paliw stałych, ciekłych i gazowych

9 Wykorzystanie gospodarcze odpadów komunalnych stałych na świecie (średnia z lat 1993-1997)
Recykling surowca [%] - aluminium 37,8 - papier 29,2 - szkło 19,5 - metale (stal, żelazo) 16,6 - tworzywa sztuczne 4,9

10 Ważnym elementem polityki ekologicznej państwa, najbardziej zintegrowanym z gospodarką, który nie uzyskał dotychczas właściwej rangi, jest racjonalne użytkowanie, unieszkodliwianie i składowanie odpadów.

11 Poza składnikami użytecznymi, uzyskiwanymi metodą segregacji z odpadów komunalnych stałych (OKS), recykling przynosi istotne korzyści ekonomiczne: • dzięki niemu co najmniej 1,5-2 razy przedłuża się okres eksploatacji wysypisk odpadów komunalnych, w porównaniu z wysypiskami odpadów nie segregowanych, • ograniczona przez segregację masa odpadowa zmniejsza co najmniej 1,5-2 razy koszty transportu OKS składanych na wysypisku.

12 Do poszczególnych pojemników do segregacji odpadów wrzucajmy zużyte opakowania i makulaturę zgodnie z ich oznaczeniem. Odpady te, to cenne surowce wtórne, a ich odzyskanie i przetworzenie chroni przyrodę i nasze najbliższe środowisko życia przed zniszczeniem.

13 Możemy wpływać na poprawę stanu środowiska, pamiętając o tym, by :
kupować towary przyjazne dla środowiska, np. środki do mycia i prania ulegające szybkiemu rozkładowi wybierać produkty w opakowaniach zwrotnych lub oznaczonych jako możliwe do przetworzenia oszczędzać energię elektryczną i wodę segregować odpady używać papieru wytworzonego z makulatury unikać używania foliowych i plastikowych opakowań lub używać ich wielokrotnie podróżować środkami komunikacji publicznej zamiast samochodami

14 Przetwarzanie poszczególnych surowców wymaga odmiennych technologii, dlatego musimy segregować odpady. Stosuje się do tego specjalne pojemniki. Ważne jest, aby wrzucać do nich tylko surowce określonego typu. NALEŻY WRZUCAĆ: plastikowe butelki i opakowania po żywności, kosmetykach, środkach czystości i napojach folie i torebki z tworzyw sztucznych nakrętki puszki, pudełka, folie itp. kartony po napojach

15 NALEŻY WRZUCAĆ: Butelki szklane i słoiki Szklane opakowania po kosmetykach UWAGA: szkło bezbarwne należy wrzucać do białego pojemnika, szkło kolorowe – do zielonego; dokładne mycie szkła ani usuwanie etykiet czy resztek zamknięć nie jest konieczne.

16 NALEŻY WRZUCAĆ: Gazety, książki w miękkich okładkach, zeszyty kartony i pudełka torby papierowe papier pakowy UWAGA: papier nie może być zatłuszczony, spleśniały, brudny (np. od kleju czy farby) ani mokry.

17 Elektrośmieci - to zużyty sprzęt. elektryczny i elektroniczny. Są
Elektrośmieci - to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.

18 Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach: 1
Wszystkie elektrośmieci zawierają się w 10 grupach: 1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory 2. Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi 3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe 4. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne 5. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole

19 6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne:
6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki 7. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony. 8. Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne 9. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne 10. Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty

20 Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika
Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika stwarzamy zagrożenie dla środowiska oraz łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od października 2005 r. Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych. O zakazie wyrzucania informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Segregacja elektrośmieci, odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych chroni środowisko przed zanieczyszczeniem i skażeniem. Wykorzystanie odzyskanych surowców do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.

21 Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe wręcz trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego, oraz stanowi tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

22 Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach
Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jest to metal bardzo szkodliwy, który po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.

23 Ołów wykorzystywany jest w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego. Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem metal gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.

24 Związki bromu stosowane są w komputerach
Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

25 Chrom jest stosowany do. powlekania elementów
Chrom jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Pierwiastek jest też zawarty w luminoforze lamp kineskopowych. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego, chorobami skóry oraz alergią.

26 Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych
Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.

27 Nikiel gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, obniża poziom magnezu oraz cynku w wątrobie, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczyniać się do zmian nowotworowych.

28 PCB (związki chemiczne) pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po przedostaniu się do organizmu zalega w tkance tłuszczowej powodując m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne.

29 R-12, czyli freon to gaz syntetyczny zawarty w klimatyzatorach i lodówkach, w których pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak nadal spotykany jest w urządzeniach starszego typu.

30 Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m
Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej

31 Na skutek decyzji Komisji Europejskiej od 1 września 2009 roku z rynku mają być wycofywane tradycyjne żarówki przezroczyste o mocy 100 W (oraz mocniejsze), nieprzezroczyste żarówki tradycyjne wszystkich typów, przezroczyste żarówki halogenowe o mocach od 75 W do 500W oraz nieprzezroczyste żarówki halogenowe wszystkich typów. Decyzja Komisji Europejskiej wynika m.in. z troski o środowisko - sama rezygnacja z żarowego źródła światła na rzecz świetlówek kompaktowych zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ok. 15 miliardów ton rocznie. Dzieje się tak, ponieważ świetlówki są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki: emitują światło nie w wyniku rozgrzewania się jednego z elementów, lecz w wyniku wyładowań w parach rtęci. Dzięki temu zużywają ok. 5 razy mniej energii i świecą nawet do 10 razy dłużej, przez co zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery odpowiedzialnego za globalne zmiany klimatu.

32 Biopaliwa to wszystkie paliwa, wyprodukowane z biomasy
Biopaliwa to wszystkie paliwa, wyprodukowane z biomasy. Za biomasę uważa się całość materii roślinnej i zwierzęcej, ulegającej biodegradacji, oraz produkty ich przemiany materii, np. krowi nawóz. Z tego względu różnego rodzaju biopaliw jest mnóstwo i występują one w formie gazowej, ciekłej i stałej. Ponieważ biomasa jest odnawialnym źródłem energii, można z powodzeniem uważać biopaliwa jako nośnik właśnie energii odnawialnej.

33

34 Biopaliwa gazowe to przede wszystkim biogaz, otrzymywany w procesie fermentacji beztlenowej biomasy, składający się przede wszystkim z metanu. Oprócz tego biopaliwem jest również gaz drzewny, bo przecież powstaje w procesie zgazowania jak najbardziej odnawialnego drewna. Również gaz ze zgazowania innych surowców biomasowych będzie biopaliwem.

35 Biopaliwa ciekłe to biodiesel i bioetanol, ale także metanol i butanol
Biopaliwa ciekłe to biodiesel i bioetanol, ale także metanol i butanol. Także olej roślinny jest biopaliwem. Według definicji biopaliwem byłby również E85, czyli mieszanka 85% etanolu i 15% benzyny, ale jak napisałem, nie zgadzam się z takim podejściem.

36 Biopaliwa stałe zaś to wszelkiego rodzaju przetworzona i nieprzetworzona biomasa, a więc drewno, zrębki, pellety, brykiety drzewne, a także węgiel drzewny. Również ziarna zbóż są biopaliwem, w handlu bowiem dostępne są kotły zdolne do spalania nie tylko miału węglowego, ale również owsa. Za biopaliwa stałe uważa się również biodegradowalną frakcję odpadów komunalnych.

37 Niekiedy za biopaliwo stałe uważa się również torf (suszony i ewentualnie brykietowany). Oczywiście torf jako paliwo kopalne nie jest odnawialnym źródłem energii, ale jest znacznie młodszy geologicznie niż węgiel kamienny czy brunatny.

38 W Europie biopaliwa otrzymuje się z lnu i rzepaku (oleje roślinne)
W Europie biopaliwa otrzymuje się z lnu i rzepaku (oleje roślinne). W USA — kukurydzę (etanol, ale także olej kukurydziany) i soję (olej roślinny). Doskonałym surowcem do przetworzenia na handlowe biopaliwa są wszelkiego rodzaju odpady przemysłowe, rolnicze, z produkcji rolnej — z takich surowców produkowane są właśnie pellety i brykiety. Pellety produkuje się bowiem przede wszystkim z odpadowego drewna, na brykiety można zaś przetworzyć niemal każdy rodzaj biomasy — słomę, drewno, kompost, śmieci, a także osady ściekowe.

39 Każdy mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie ok. 12 mln ton odpadów. Problemem jest niski poziom selektywnej zbiórki odpadów (w statystycznej gminie wynosi on od 2 do 5%). Przykładowo w Szwecji czy Niemczech jest to ponad 90%. Unia Europejska już w 1975 roku ustaliła kierunki działań w zakresie gospodarki odpadami w krajach członkowskich. W Polsce obowiązującą jest Ustawa o odpadach ze stycznia 2001 roku (Dz.U nr 39 poz. 251), która - w przeciwieństwie do wcześniejszych przepisów - jest zgodna z prawem unijnym. Zobowiązania wobec norm unijnych wymagają od nas naprawy systemu gospodarki odpadami. Do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce musi wynieść 60%, zaś poziom recyklingu minimum 55%

40 Większość odpadów trafia na składowiska bez
Większość odpadów trafia na składowiska bez segregacji, tylko w nielicznych obiektach prowadzi się odzysk surowców wtórnych. Selektywną zbiórką odpadów u źródła objęta jest większość gmin, ale ograniczona jest ona głównie do odpadów opakowaniowych. Udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej masie odpadów komunalnych jest znikomy, choć w ostatnich latach zwiększa się (z pułapu 1,5% w 2002 roku do 4,8% w roku 2007). Słabo funkcjonuje system selektywnej zbiórki biodegradowalnych, wielkogabarytowych oraz niebezpiecznych odpadów powstających w gospodarstwach domowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Niewystarczająca jest liczba instalacji do zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych spełniających wymogi najlepszej dostępnej technologii.

41 W latach z eksploatacji wyłączono 35 składowisk, powstało 8 nowych obiektów. Traktat Akcesyjny zobowiązywał województwo zachodniopomorskie do zamknięcia kilkunastu następnych składowisk do końca 2009 roku. Na koniec 2007 roku w regionie istniało 114 składowisk, z czego 47 było eksploatowanych. Dwa obiekty posiadają wydzielone kwatery do składowania odpadów azbestowych (Dalsze-Myślibórz i Sianów). Na terenie pięciu składowisk funkcjonują instalacje odgazowania z wykorzystaniem biogazu do produkcji energii elektrycznej (Sianów, Sierakowo, Szczecin-Klucz, Świnoujście-Przytór-Ognica i Smolęcin koło Kołbaskowa).

42 Ilość odpadów komunalnych deponowanych na składowiskach została zredukowana o ponad połowę. Może to oznaczać z jednej strony faktyczne ograniczenie ich wytwarzania, a z drugiej nielegalne pozbywanie się ich przez spalanie lub wywóz na tzw. dzikie wysypiska. Problem ten w następnych latach może się pogłębić, gdy w sposób znaczący podniesione zostaną koszty składowania odpadów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz współpraca samorządów lokalnych ze służbami kontrolnymi ochrony środowiska. Sytuacja zmieni się w istotny sposób w związku z budową w Szczecinie i Koszalinie zakładów termicznej utylizacji odpadów.

43 Bibliografia: „Recycling tworzyw sztucznych w Europie” Marek Kozłowski
„Podstawy odzysku, recyclingu i unieszkodliwienia odpadów” Renata Przywarska „Wybrane zagadnienia recyclingu samochodów” Jerzy Osiński „Odzysk i recykling materiałów polimerowych” Jacek Kijeński, Andrzej K. Błędzki, Regina Jeziórska


Pobierz ppt "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google