Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 24 w Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie ID grupy: 98/86_mf_g1 Opiekun: Izabela Żałoba Kompetencja: matematyczno.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 24 w Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie ID grupy: 98/86_mf_g1 Opiekun: Izabela Żałoba Kompetencja: matematyczno."— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 24 w Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie ID grupy: 98/86_mf_g1 Opiekun: Izabela Żałoba Kompetencja: matematyczno – fizyczna Temat projektowy: Poznaj region w którym mieszkasz. Semestr/rok szkolny: Semestr II, rok szkolny 2010/2011

3 Poznajemy nasz region Gryfino
Dnia 15 października o godzinie 8.00 rano pod opieką naszych opiekunów wyruszyliśmy na wycieczkę. Wygodny autobus wiózł nas na południe naszego województwa wprost do miasta Gryfina. Wycieczkę dokładnie zaplanowano. Przygotowano trasę wycieczki . Celem wycieczki było zobaczenie Krzywego Lasu uznanego za pomnik przyrody. Sporządzono kosztorys Zaplanowano spotkania

4 Plan wycieczki Do Gryfina Gryfino Powrót
8:35-wyjazd z Dąbia autobusem linii nr 64 10:00-spotkanie z leśniczym w Krzywym Lesie 15:45-odjazd autobusu linii nr 1 do Szczecin-Zdroje 9:00-odjazd autobusem podmiejskim linii nr 1 do Gryfina 11: 00 – piesze zwiedzanie Gryfina, odpoczynek w Centrum Wodnym Laguna. 16:45 -odjazd do Dąbia autobusem linii nr 64 10:00-dojazd do Krzywego Lasu 14:30- spotkanie w Centrum Informacji Turystycznej

5 Herb miasta Gryfino Herb miasta czerpie swe korzenie z pieczęci jaką posługiwało się miasto już w średniowieczu. Główny element herbu - półgryf, nawiązuje do dynastii Gryfitów, którzy rządzili Pomorzem Zachodnim, a także nadali miastu prawa miejskie.

6 Flaga miasta Flaga to niebieski prostokąt z umieszczonym na nim herbem miasta.

7 Gmina miejsko – wiejska
Położenie Miasta MAPKA Gmina miejsko – wiejska Położona w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, nad brzegiem Regalicy, w odległości 25 km na południe od Szczecina.

8 Miasto Gryfino Gryfino jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Lokacja miasta na prawie niemieckim przez księcia Barnima I miała miejsce w dniu 1 marca 1254r. O ponad 750-letniej historii miasta świadczą zachowane w nim zabytki.

9 Województwo: zachodniopomorskie.
Gryfino Burmistrz- Henryk Piłat. Województwo: zachodniopomorskie. Powierzchnia miasta i gminy- 253,080 km² . Liczba mieszkańców: ponad

10 Legendy Miasta

11 Legenda opowieść fantastyczna, posługująca się elementami cudowności i niezwykłości, związanymi z życiem świętych, apostołów i męczenników. W Gryfinie i okolicach baśni i gadek ludowych funkcjonowało przez stulecia niezliczone mnóstwo. Wiele z nich zachowało się zapisane swego czasu przez pomorskich (niemieckich) folklorystów.

12 Legenda Gryf znad jeziora
Na południowo wschodnim krańcu leśnictwa Klucz, mniej więcej w połowie drogi z Wysokiej Gryfińskiej do Żelisławca, leży niewielkie jezioro zwane Leniwy Gryf. O nazwie tego jeziora krążą przeróżne sagi. Na północnym brzegu jeziora w zamierzchłych czasach stał olbrzymi, prastary dąb, na wierzchołku którego, w ogromnym gnieździe mieszkał ptak, zwany Gryfem. Ptak ten był tak wielki i silny, że nie tylko owce i cielaki, ale i całe woły potrafił złapać w swoje szpony i uprowadzić. Często napadał również na ludzi. Całe szczęście, że to ogromne ptaszysko mogło w roku wychować tylko jedno młode! Prawdopodobnie jezioro wzięło swoją nazwę właśnie od tego ptaka. W rzeczywistości jednak nazwa jeziora wywodzić się może ze słowiańskiego słowa "grib" to jest grzyb, huba.

13 Legenda Diabeł i ryby Pewnego letniego wieczoru wiele osób spacerowało w pobliżu stawu rybnego. Opowiada się, że właścicielem stawu był mieszkający w pobliżu karzeł. Nagle z powietrza przybył diabeł i powiada do ludzi: "Chciałbym mojej babci przynieść danie z ryb!" Wówczas ludzie skierowali go do właściciela stawu. Wtedy diabeł poszedł do karła i zapytał go, czy nie zechciałby obdarować go dwudziestoma kopami ryb dla jego babci. Dzisiaj urządza przyjęcie dla zmarłych, by przerwać zaczarowany krąg. W okolicy wierzy się, że kiedy grzmi, u diabła odbywa się przyjęcie. Ludzie nigdy jednak nie dowiedzieli się, czy diabeł otrzymał te ryby.

14 Legenda Dwa mosty "Srebrny Most" - tak nazywa się jeden z mostków w pobliżu Gryfina. O dwunastej godzinie w nocy pojawia się tam para małżeńska bez głów, za nią podąża owca o dwóch ogonach, dwóch głowach, sześciu nogach. Na głowach ma dziewięćdziesiąt osiem rogów. Jeśli by w tym czasie przechodził tamtędy ktoś, kto nie wierzy w Boga, zostanie przez owcę zabity. Podobny upiorny most znajduje się pomiędzy Mielenkiem a Borzymiem i nosi nazwę "Krowia Grobla". Tam też pojawia się morderczy upiór w owczej postaci. Poza tym o północy zobaczyć można na moście jeźdźca bez głowy. Każdy przechodzień, który odważy się patrzeć bez obawy na jeźdźca, może przejść po moście bez przeszkód, jeśli jednak znajdzie się tam ktoś, kto się boi - ten musi umrzeć.

15 Przyroda, najważniejsze zabytki, rekreacja miasta Gryfina

16 Fauna Tereny parkowe charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem siedliskowym co stwarza idealne warunki życia dla większości grup zwierząt. Spotkać tu można ssaki owadożerne (jeże, krety, ryjówki aksamitne, rzęsorki rzeczki, borowce wielkie,), gryzonie (wiewiórki pospolite, bobry europejskie, badylarki, szczury wędrowne, piżmaki, nornice rude), ssaki parzystokopytne (sarny, jelenie, dziki), ssaki mięsożerne (lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne i domowe, tchórze, gronostaje, łasice, wydry), ptaki (bieliki, kanie rude, trzmielojady, orliki krzykliwe, bociany czarne, pliszki górskie, gągole, derkacze, zimorodki), Spośród rozpoznanych gatunków fauny 169 objętych jest ochroną prawną.

17 Flora Różnorodność warunków glebowych sprzyja wykształcaniu się licznych zbiorowisk roślinnych z niezwykle bogatą florą. Największą powierzchnię zajmuje buczyna pomorska

18 Gmina leży w obrębie dwóch jednostek fizjograficznych:
Równiny Wełtyńskiej Mezoregion fizyczno-geograficzny; falista i pagórkowata wysoczyzna z płaskimi równinami, zagłębieniami i dolinami. Położona w północno- zachodniej Polsce, na wschód od Doliny Dolnej Odry i na południe od Puszczy Bukowej. Stanowi część Pobrzeża Szczecińskiego. Zajmuje powierzchnię 969 km² Doliny Dolnej Odry Mezoregion Pobrzeża Szczecińskiego . Ciągnie się od okolic Cedyni aż po Zalew Szczeciński na długości ok. 95km ²

19 Park Krajobrazowy Pomiędzy Odrą Wschodnią a Odrą Zachodnią znajduje się Park Krajobrazowy Dolnej Odry, powołany 1 kwietnia roku rozporządzeniem Wojewody Szczecińskiego. Początkowo obejmował obszar 5632 ha Dolina Dolnej Odry to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne torfowisko niskie z florą i fauną nie spotykaną już w dolinach innych wielkich rzek europejskich.

20 Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry
Leży na obszarze Międzyodrza. Jest to obszar usiany siecią ok. 200 km wodnych naturalnych i sztucznych kanałów między Odrą Wschodnią (Regalicą) i Zachodnią, tuż przy granicy z Niemcami. Niezwykły świat roślin i zwierząt niespotykanych gdzie indziej w Europie. Raj dla przyrodników, wędkarzy, Kajakarzy.

21 Atrakcje turystyczne. Uchodząca do Odry rzeka Tywa w okolicach Gryfina jest dostępna dla kajaków. Na Odrze odbywa się także żegluga śródlądowa. Największym jeziorem jest Jezioro Wełtyńskie o pow. ok. 350 ha. Przez jezioro, od Czepinado Pniewa (Elektrownia Dolna Odra) prowadzi czarny szlak turystyczny. Pozostałe 2 szlaki - niebieski i zielony prowadzą przez Szczeciński Park Krajobrazowy i Puszczę Bukową. W Puszczy Bukowej występują rośliny naczyniowe (wiciokrzewy pomorskie, grążele drobne, widłaki i storczyki), mchy (mszary nastroszone, płaszczyńce faliste, krzewiki lisie) i grzyby Tereny leśne zajmują 21% powierzchni gminy, a użytki rolne 54%.

22 Przejście graniczne Do 2007 roku w Gryfinie czynne było piesze oraz samochodowe przejście graniczne do Mescherin. Kontrola celna na przejściu została zlikwidowana 21 grudnia 2007 ze względu na wejście Polski do Strefy Schengen.

23 Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Późnoromańsko-gotycka budowla wzniesiona pierwotnie z kostki granitowej w latach na planie krzyża gotyckiego, z wieżą dobudowaną od strony zachodniej. Stary gryfiński kościół ze względu na formę, skalę i bogactwo swojej architektury, a także ciekawe założenie przestrzenne należy do wyjątkowych obiektów zabytkowych w skali całego kraju.

24 Brama Bańska Jest pozostałością średniowiecznych
obwarowań. Zbudowana jest w dolnej części z kamienia polnego zaś w górnej z cegły. Ta część powstała około 1300 roku. Wieża bramna pochodzi z XV wieku. W 1864 roku rada miejska uznała bramę za zabytek. Zabezpieczono ściany ściągami i metalowymi kotwami. Po 1945 roku przeprowadzono remont bramy. Średniowieczne mury miały jeszcze dwie nieistniejące już dziś bramy Szczecińską i Mostową.

25 Brama bańska jedną z zachowanych do naszych czasów bram.

26 Mury obronne Pochodzą z XIII w. zbudowane są z kamieni polnych układanych warstwami. Sięgają 4 m wysokości (pierwotnie około 6 m). W regularnych odstępach przed linią muru były tzw. czatownie. Mury zaczęto rozbierać w 1876 roku, do II wojny zachowało się około 35% ich długości. Dzisiaj można jeszcze zobaczyć fragmenty murów w rejonie Bramy Bańskiej, przy ul. Chrobrego i w okolicy parku.

27 Pałacyk pod Lwami Zwany tak z powodu rzeźbionych wizerunków tych królewskich drapieżników zdobiących bramę wjazdową. Pałacyk pochodzi z końca XIX wieku. Ma tu swoją siedzibę Gryfiński Dom Kultury oraz Centrum Informacji Turystycznej z publicznym punktem dostępu do Internetu.

28 biuro informacji turystycznej ul. Bolesława chrobrego 48, Gryfino

29 Spotkanie z panią z Centrum Informacji Turystycznej.

30 Przedstawiciel biura opowiedziała nam o historii miasta Gryfina
Przedstawiciel biura opowiedziała nam o historii miasta Gryfina. O walorach turystycznych miasta takich jak unikalne środowisko przyrodnicze Międzyodrza, położone na terenie gminy jeziora oraz miejskiej bazie rekreacyjno – sportowej w tym Centrum Wodne Laguna. Opowiedziała historię Pałacyku, w którym dziś mieści się biuro. Przygotowała dla nas broszurki opisujące najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca miasta Gryfina

31 Cmentarz komunalny, Lapidarium, Golgota Wschodu, cmentarz wojenny
Kaplica w stylu neogotyckim pochodzi z 1911 roku. Cmentarz założony na początku XX stulecia. Bogaty drzewostan cisów oraz sosen kanadyjskich sprawia, że gryfiński cmentarz jest wyjątkowo zielony. Na jego terenie znajduje się lapidarium - pozostałości płyt nagrobnych dawnych niemieckich mieszkańców Gryfina. Jedna z części gryfińskiego cmentarza poświęcona jest tym, którzy nigdy nie powrócili z Syberii. Jest to miejsce wielu patriotycznych uroczystości. Nieopodal zaś znajduje się cmentarz z mogiłami wyzwolicieli Gryfina w II wojnie światowej.

32 Centrum Wodne "Laguna" Z wieloma wodnymi atrakcjami:
basen solankowy (otwarty), sportowy basen pływacki, „Sztuczna Dzika Rzeka”, trzy wanny z hydromasażem, basen z "bąblami masażami", Basen "Duża Fala"- "Gniew Oceanu", zjeżdżalnia pontonowa, zjeżdżalnia długa "Black Hole", wodospady, kaskady, sauna, solarium, trzy brodziki dla dzieci – to najważniejsze atrakcje C.W. Laguna. Jest to jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w Polsce.

33 CENTRUM WODNE LAGUNA godzinna zabawa w wodzie sprawiła wiele radości
CENTRUM WODNE LAGUNA godzinna zabawa w wodzie sprawiła wiele radości. Pływali wszyscy i czas na posiłek. W oczekiwaniu na jedzenie.

34 Krzywy Las To niezwykły las, w którym na obszarze 1670m2 rośnie około 400 charakterystycznie pałąkowato wygiętych sosen. Teorii na temat powstania Krzywego Lasu jest co najmniej kilka. Drzewa zostały uznane za pomnik przyrody.

35 Celem naszej wycieczki było zobaczenie tego niezwykłego lasu

36 Na wschód od Gryfina rośnie uznany za swoisty pomnik przyrody Krzywy Las, który jest pozostałością przemysły meblarskiego. Tu spotkaliśmy się z panem leśniczym, który opowiedział nam o historii lasu.

37 W 22 rzędach na obszarze 16 ar. Rośnie ok
W 22 rzędach na obszarze 16 ar. Rośnie ok. kilkuset sosen o osobliwym kształcie. Wiek drzew ok. 75 lat. Złamane pnie drzew są dziełem człowieka, ułatwiały bowiem wygięcie fotelowych oparć.

38 Wszystko co dobre kiedyś się kończy.

39 W oczekiwaniu na autobus rozmyślamy o kolejnym wyjeździe.

40 Wycieczka Gryfino zdjęcia

41 Koszty wycieczki Lp. koszt 1 Dojazd do Gryfina 3,20 zł 2
Powrót z Gryfina 3 Bilet wstępu na basen 13,00zł 4 Obiad 10,00 zł 5 Całkowity koszt wycieczki 29,00 zł

42 Dziękujemy za obejrzenie nasze prezentacji. Grupa 98/86_MF_g1

43


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum Nr 24 w Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie ID grupy: 98/86_mf_g1 Opiekun: Izabela Żałoba Kompetencja: matematyczno."

Podobne prezentacje


Reklamy Google