Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1

2 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

3 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 1 W WAŁCZU ID grupy: 98/82 MF G2 Opiekun: MARTA KAŁAMAJA Kompetencja: MATEMATYCZNO - FIZYCZNE Temat projektowy: SYMETRIE W OTACZAJĄCYM NAS ŚWIECIE Semestr/rok szkolny: SEMESTR IV 2011/201

4 Symetria - słowo greckie, oznaczające regularny układ, harmonię między częściami całości. Przejawy symetrii zaobserwować można w bardzo wielu dziedzinach życia, przykładowo: w świecie roślinnym, w świecie roślinnym, w świecie roślinnym, w budowie organizmów żywych, w budowie organizmów żywych,w budowie organizmów żywych,w budowie organizmów żywych, w budownictwie, w budownictwie,w budownictwie,w budownictwie, w sztuce, w sztuce,w sztuce,w sztuce, w rzemiośle, w rzemiośle,w rzemiośle,w rzemiośle, w technice, w technice,w technice,w technice, w przyrodzie nieorganicznej, w przyrodzie nieorganicznej,w przyrodzie nieorganicznej,w przyrodzie nieorganicznej, w geometrii. w geometrii.w geometriiw geometrii Symetria jest bowiem często koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń.

5 O symetrii Symetrie można spotkać wszędzie: w domu, w przyrodzie, a także i my w pewnym sensie jesteśmy symetryczni.

6 Rodzaje symetrii SYMETRIA OSIOWAOBROTOWAŚRODKOWA S

7 Przyjrzyjmy się trapezowi równoramiennemu SYMETRIA OSIOWA względem prostej k to przekształcenie, które przyporządkowuje dowolnemu punktowi P punkt P leżący na prostej prostopadłej do k w taki sposób, że punkt przecięcia tych prostych ozn. O stanowi środek odcinka PP. Prostą k nazywamy OSIĄ SYMETRII FIGURY jeśli symetria osiowa względem prostej k przekształca figurę na tę samą figurę. k P1P1 P 1 O1O1 PPO

8 Symetria osiowa Symetria osiowa to taka symetria gdzie: gdy poprowadzimy oś symetrii i w ten sposób podzielimy przedmiot na dwie części to jedna strona będzie przystawała drugiej, czyli gdy złożymy ją na pół to oba elementy się pokryją. Polega ona na odbiciu lustrzanym przedmiotu.

9 FIGURA OSIOWO SYMETRYCZNA TO TAKA FIGURA KTÓRA POSIADA OŚ SYMETRII

10 Przeanalizujmy teraz sześciokąt foremny SYMETRIA ŚRODKOWA względem punktu O to przekształcenie przyporządkowujące dowolnemu punktowi P punkt P leżący na prostej PO w ten sposób, że O jest środkiem odcinka PP. Punkt O nazywamy ŚRODKIEM SYMETRII FIGURY jeśli symetria środkowa względem punktu O przekształca figurę na tę samą figurę. O P P P1P1 P 1

11 Symetria środkowa Istnieje jeszcze symetria środkowa. Symetrie środkową możemy znaleźć np. podczas pełni księżyca, na niektórych kwiatach, na przekroju pomarańczy. Symetria ta odwzorowuje każdy punkt na płaszczyźnie względem punktu S. S S

12 FIGURA ŚRODKOWO SYMETRYCZNA TO TAKA FIGURA KTÓRA POSIADA ŚRODEK SYMETRII

13 Symetria obrotowa Symetria obrotowa (często zwana gwiaździstą) to taka symetria, gdzie przekształceniem jest obrót figury względem wybranego punktu o taki sam powielający się kąt.

14 Przykłady symetrii obrotowej Symetrie tą możemy zobaczyć: W kościelnych rozetach (ilustracja na poprzednim slajdzie). Na sufitach starych budowli (ilustracja obok).

15 Człowiek i symetria osiowa Gdyby narysowano oś symetrii wzdłuż naszego ciała można zauważyć, że mamy (czasami) tyle samo i tak samo po jednej jak i po drugiej stronie. Np.: dwie ręce zakończone palcami w jednej i w drugiej, dwie nogi i stopy, para oczu i uszu. Brzuch, szyja, broda, usta, nos i czoło są względem tej prostej swoimi lustrzanymi odbiciami. Wewnętrzne narządy też podlegają symetrii jak np.: płuca czy nerki. Nie jesteśmy jednak doskonali i piękni, ponieważ mimo wszystko jedna strona różni się od drugiej drobnymi szczegółami, a najpiękniejsza symetria to taka, gdzie jesteśmy w stanie nałożyć na siebie dwa elementy, które idealnie się pokryją.

16

17 Zastosowanie praktyczne symetrii osiowej Gdy patrzymy w lustro mamy do czynienia z symetrią lustrzaną. Każdy element naszego ciała jest odpowiednio odbity względem tafli lustra.

18 Symetria w życiu codziennym Bardzo dużo rzeczy jest symetrycznych jak np.: zeszyt, teczka, ołówek, telewizor, łyżka, itd... Wielkie litery takie jak A, B, C, D, E, H, I, M, O, T, U, W, V, X i Y są symetryczne. Czasem mają nawet dwie osie symetrii jak: H, O i I. A D M H O I

19 Przyroda i symetria Symetria występuje też w przyrodzie. Liście, trawa, kwiaty o różnych kształtach są symetryczne. Także u zwierząt można znaleźć osie symetrii.

20

21

22 Symetria w sztuce Starodawne domy, budowle i kościoły nierzadko budowane były symetrycznie. Okna i rozety miały symetryczne kształty. Wieże starano się stawiać symetrycznie, aby dodawało to urody całemu gmachowi. Po wyznaczeniu osi przez starożytny Partenon widać, że posiada on tyle samo filarów po prawej jak i po lewej stronie.

23

24

25

26

27

28 Ćwiczenie1 Obejrzyjmy poniższe symetryczne kształty i wskażmy wśród nich figury osiowo symetryczne i figury środkowo symetryczne.

29 Ćwiczenie 2 Wskaż wszystkie drukowane litery alfabetu, które można uważać za figury środkowo symetryczne.

30 Ćwiczenie 3 Uzupełnij poniższą tabelę stawiając plus w przypadku, gdy figura należy do odpowiedniej grupy figur. figuraf. osiowo symetryczne f. środkowo symetryczne f. posiadające kilka osi symetrii f. posiadające kilka środków symetrii romb prosta wycinek koła trójkąt równoboczny dwa okręgi styczne wewnętrznie o różnych promieniach dwa okręgi o przecinające się o tych samych promieniach

31

32 Tworzenie płatków śniegu w programie GeoGebra poprzez odbicie punktów w symetrii środkowej i osiowej.

33 Wejście do naszej szkoły Kołpak samochodowy Znak drogowy POSZUKIWANIE SYMETRII W OTOCZENIU

34 Park Ścianka strażacka Hydrant

35 Zgadnij co jest wcześniej A to już my NO i Nasz Rafałek

36 Odbicie drzew w tafli jeziora Reklama zabroniona A tu kolejny znaczek

37 Piękny mały listek Znów znak drogowy No i ławeczka, teraz możemy odpocząć

38

39 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google