Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Samorządowe Gimnazjum w Kożuchowie im. Jana Pawła II ID grupy: 98/26_mf_g1 Opiekun: Pani Alicja Gruzło Kompetencja: Fizyczno-matematyczna Temat projektowy: Woda. Semestr/rok szkolny: Semestr II rok szkolny 2010/2011

3 H2O Woda to tlenek wodoru. Jest najpowszechniej występującym na naszej planecie związkiem chemicznym o wzorze H2O.

4 Właściwości wody 1. Jest przezroczysta 2. Nie ma kształtu 3. Nie ma zapachu 4. Jest substancją jednorodną 5. Jest dobrym rozpuszczalnikiem 6. Paruje w każdej temperaturze 7. Zamarzanie wody oraz topienie lodu zachodzą w stałej temperaturze 0˚C 8. Lód jest lżejszy niż woda 9. Jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego.

5 Powstawanie H 2 O w reakcjach chemicznych Woda jest produktem ubocznym wielu reakcji chemicznych, np. 1.Spalanie wodoru i związków organicznych w obecności tlenu np.: 2H 2 + O 2 2H 2 O 2C 2 H 5 OH + 7O 2 4CO 2 + 6H 2 O 2.Niektóre reakcje kondensacji, np.: C 2 H 5 OH + HCOOH HCOOC 2 H 5 + H 2 O

6 Stany skupienia wody Woda występuje najczęściej w postaci cieczy, jednak może być ona również ciałem stałym (lód lub śnieg), a także gazem (para wodna).

7 Pochodzenie wody Wśród naukowców istnieje kilka hipotez pojawienia się na naszej planecie wody.

8 Pierwsza hipoteza pochodzenia wody Hipoteza geotermalna, czyli obecności wody w magmie. Para wodna w magmie w temperaturze poniżej wartości krytycznej ulega skropleniu tworząc roztwory hydrotermalne. Kiedy wulkan jest aktywny woda zostaje uwolniona do atmosfery lub hydrosfery. Wody, które powstały z krzepnięcia magmy, nazywamy wodami juwenilnymi.

9 Znaczenie wody w życiu człowieka O wadze wody dla życia człowieka przesądza chociażby fakt, że organizm człowieka zawiera jej około 65%. Poziom ten zależy oczywiście od wieku i płci. Jest niezbędna w podtrzymywaniu wszystkich procesów biologicznych w organizmie człowieka. O wadze wody dla życia człowieka przesądza chociażby fakt, że organizm człowieka zawiera jej około 65%. Poziom ten zależy oczywiście od wieku i płci. Jest niezbędna w podtrzymywaniu wszystkich procesów biologicznych w organizmie człowieka.

10 Funkcje wody w organizmie człowieka 1. Rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport 2. Wchłanianie pożywienia z jelit i od- używanie komórek 3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii 4. Udział w reakcjach biochemicznych 5. Regulacja temperatury 6. Zwilżanie błony śluzowej, stawów, gałki ocznej

11 Obieg wody w przyrodzie

12 Zanieczyszczenia wód Zanieczyszczenie wód jest problemem rangi światowej. Wraz ze wzrostem zaludnienia Ziemi i rozwojem przemysłu, rośnie także ilość zanieczyszczeń. Ze względu na pochodzenie, można podzielić je na komunalne, przemysłowe oraz rolnicze.

13 Są to ścieki miejskie- mieszanina odpadów z gospodarstw domowych, fekaliów, odpadów ze szpitali, łaźni, pralni i zakładów przemysłowych. Zawierają one także detergenty, chorobotwórcze drobnoustroje, które są znanym, źródłem takich chorób, jak tyfus, cholera, dur brzuszny. Zanieczyszczenia komunalne

14 Zanieczyszczenia przemysłowe Powstają między innymi przy wydobywaniu surowców, w trakcie chłodzenia urządzeń, filtracji, destylacji i podczas wielu innych czynności wykonywanych w różnorakiej produkcji. Są one szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż działają na nie, niszcząc wątrobę, przewód pokarmowy i układ krążenia.

15 Zanieczyszczenia rolnicze Składają się na nie środki ochrony roślin, które mają na celu niszczenie szkodliwych organizmów, niszcząc również organizmy pożyteczne. Duże znaczenie mają także nawozy sztuczne.

16 Sposoby oczyszczania wody Sposoby mechaniczne: Sposoby chemiczne Sposoby biologiczne

17

18 Zbiorniki wodne

19 Woda surowa Woda powierzchniowa Woda gruntowa Woda głębinowa Woda źródlana Woda słodka

20 Woda użytkowa (zasoby wodne) Woda wodociągowa Woda pitna Woda przemysłowa Woda destylowana

21 Twardość wody Twardość wody dzieli się na: - nietrwałą (przemijającą, węglanową) - która jest generowana przez sole kwaśne kwasu węglowego - wodorowęglany - trwałą - która jest generowana przez sole innych kwasów, głównie chlorki, ale też siarczany, azotany i inne.

22 Krótko o Kożuchowie Nasza grupa projektowa pochodzi z Kożuchowa. Jest to niewielka miejscowość położona w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Na terenie naszego miasta znajduje się nowo wybudowana oczyszczalnia ścieków, którą zwiedzała nasza grupa a także wiele ciekawych zabytków.

23 Zlewiska i obszary bezodpływowe Całość obszarów lądowych kuli ziemskiej możemy dzielić na zlewiska, czyli obszary z których wody powierzchniowe spływają do poszczególnych mórz i oceanów oraz obszary bezodpływowe, z których wody powierzchniowe nie spływają do Oceanu. Ocean Atlantycki 35% Ocean Spokojny 16% Ocean Arktyczny 15% Ocean Indyjski 14%

24 Zlewiska wód

25 ZASTOSOWANIE WODY: Jako woda pitna Do nawadniania pól Jako woda do celów Woda w obiektywie sanitarno-bytowych

26 Doświadczenia

27 Doświadczenie nr 1 Potrzebne rzeczy: woda, kieliszek, szklanka, kartka papieru np. A4, A5. Czynności: Szklankę napełnić całą wodą, a następnie przyłożyć kartkę papieru do otworu kieliszka, później odwrócić szklankę,,do góry nogami. Obserwacje: Woda nie wypłynie.

28 Daje to następujący efekt:

29 Doświadczenie nr 2 Potrzebne rzeczy: 2 szklanki, gorąca i zimna woda, barwnik (np. tusz lub atrament) Czynności: Napełnić szklanki - jedną gorącą wodą, a drugą zimną. Postawić szklanki i poczekać, aż woda się ustoi. Wlać do każdej ze szklanek po kropli barwnika. Obserwacje: W obu szklankach woda się zabarwi, ale w szklance z ciepłą wodą stanie się to dużo szybciej. Wniosek: W zimnej wodzie cząsteczki poruszają się dużo wolniej niż w gorącej, dlatego barwnik rozprzestrzeni się szybciej w szklance z gorącą wodą.

30 Doświadczenie nr 3 Potrzebne: przezroczysta, plastikowa butelka, gorąca woda, kostka lodu Czynności: Napełnij butelkę gorącą wodą. Po chwili wylej połowę wody (ostrożnie!).W otworze butelki umieść kostkę lodu. Obserwacje: Pod kostką lodu będzie można zobaczyć mglista chmurkę. Wniosek: Para wodna pod wpływem zimna gwałtownie się ochłodzi i skropli. Widoczna chmurka to skroplona para wodna. Warto pamiętać, że pary wodnej nie widać. To co widzimy, to maleńkie kropelki wody, która jest już w stanie ciekłym.

31 Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia; jesteś samym życiem A. Saint-Exupery

32 Katarzyna Andrzejewska Dominika Czapor Iwona Król Klaudia Dudek Roksana Deryng Aleksandra Witucka Klaudia Wira Oliwia Krawczyk Dominika Bzdel

33 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google