Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFOMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łebieniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFOMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łebieniu"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFOMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łebieniu
ID grupy: 96/51_MP_G2 Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: Nie z orbisem, ale … Semestr/rok szkolny: Semestr II / 2010/11

3 Wyniki ankiety przeprowadzonej w gimnazjum Dotyczącej planowania wycieczki

4 Dziewczęta z gimnazjum

5 GDZIE CHCIAŁABYŚ WYJECHAĆ NA WYCIECZKĘ SZKOLNĄ ?

6 DO JAKICH MIAST CHCIAŁABYŚ POJECHAĆ ???

7 W JAKIEJ PORZE ROKU CHCIAŁABYŚ WYJECHAĆ NA WYCIECZKĘ?

8 ILE PIENIĘDZY MOGŁABYŚ PRZEZNACZYĆ NA WYCIECZKĘ?

9 Ile czasu miałaby trwać wycieczka??

10 Gdzie chciałabyś nocować podczas wycieczki?

11 JAKIM ŚRODKIEM LOKOMOCJI CHCIAŁABYŚ POJECHAĆ NA WYCIECZKĘ?

12 Co jeszcze chciałabyś robić w czasie wycieczki ?

13 Chłopcy z gimnazjum

14 Gdzie chciałbyś pojechać na wycieczkę szkolną ?

15 Co chciałbyś zwiedzić (zobaczyć) na wycieczce ?

16 W jakiej porze roku chciałbyś pojechać na wycieczkę ?

17 Ile pieniędzy mógłbyś przeznaczyć na wycieczkę ?

18 Ile czasu miałaby trwać wycieczka ?

19 Gdzie chciałbyś nocować podczas wycieczki ?

20 Jakim środkiem lokomocji chciałbyś pojechać na wycieczkę ?

21 Co jeszcze chciałbyś robić na wycieczce ?

22 WSZYSCY

23 GDZIE CHCIAŁBYŚ POJECHAĆ NA WYCIECZKĘ SZKOLNĄ?

24 Jakie miasto chciałbyś zwiedzić w czasie wycieczki?

25 Co chciałbyś zwiedzić/zobaczyć na wycieczce?

26 W JAKIEJ PORZE ROKU CHCIAŁBYŚ POJECHAĆ NA WYCIECZKĘ?

27 ILE PIENIĘDZY MÓGŁBYŚ PRZEZNACZYĆ NA WYCIECZKĘ?

28 Ile czasu miałaby trwać wycieczka?

29 Gdzie chciałbyś nocować podczas wycieczki?

30 JAKIM ŚRODKIEM LOKOMOCJI CHCIAŁBYŚ POJECHAĆ NA WYCIECZKĘ?

31 Co jeszcze chciałbyś robić w czasie wycieczki?

32 Wycieczki jednodniowe
Szymbark. Wzgórze Rowokół, Smołdzino, Czołpino. Park Łeba. Gdańsk

33 Wzgórze rowokół, smołdzino, Czołpino.
Rowokół- kilka informacji ;-) Rowokół (115 m.n.p.m)– to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino.W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan.  Góra jest dobrze widoczne od strony lądu i morza Od zawsze była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. Kiedyś gdy na jej szczycie palono święty ogień, w nocy drogę wskazywał płomień, zaś w dzień dym. W czasach chrześcijańskich  znajdowała się tu kaplica poświęcona Św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, rybaków i korsarzy. Mściwoj II w 1281 roku przekazał ją klasztorowi premonstrantek w Słupsku. Po wprowadzeniu reformacji, co na Pomorzu nastąpiło po r., świątynia została opuszczona, a z czasem rozebrana. Jej bogate niegdyś wyposażenie zniknęło bez śladu. Podobno podczas burzenia dzwon kapliczny stoczył się do płynącej u podnóża góry rzeki Łupawy, gdzie spoczywa do dziś W dawnych czasach topił się tu co roku jakiś człowiek. Wnoszono z tego, że jest to kara za pohańbienie świętego miejsca. Ponadto mówiono, że niekiedy nocą słychać dźwięk dzwonów, dochodzący z głębiny. Materiał z rozebranej kaplicy wykorzystano do budowy istniejącego do dziś kościoła w Smołdzinie. Przez ponad 400 kolejnych lat Rowokół pozostawał w zapomnieniu. Po dawnej świątyni nie zachowały się nawet ryciny. W ostatnich latach góra znów zaczęła być miejscem religijnym. W święto Wielkiej Nocy odbywa się tam przedstawienie ukrzyżowania Chrystusa na które wierni zmierzają jak niegdyś średniowieczni pielgrzymi.

34 Wieża widokowa… Na stożkowatym wzniesieniu Rowokół porośniętym borem sosnowym, znajduje się 20-metrowa żelazna wieża widokowa, którą warto zobaczyć. Rozciąga się z niej przepiękny widok na cały Słowiński Park Narodowy W kierunku południowym widać piękną panoramę równiny pokrytej polami i łąkami, przeciętej meandrującą Łupawą, a w dali porośnięte lasami wzgórza morenowe, to wielka atrkacja tego miejsca.

35 Galeria…;-D

36 Smołdzino kilka informacji ;-)
Smołdzino – duża wieś słowińska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino na Wybrzeżu Słowińskim. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzi również miejscowość Człuchy. W latach miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Smołdzino. Smołdzino leży nad rzeką Łupawą, u podnóża wzgórza Rowokół, w sąsiedztwie Bałtyku, kilku przymorskich jezior (Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe), w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego.

37 Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie
Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie w obecnej siedzibie istnieje od 1974 r. Prezentuje ono przyrodę najważniejszych ekosystemów Słowińskiego Parku Narodowego. Ekspozycję muzealną początkowo podzielono na cztery działy: PLAŻA, WYDMY, JEZIORA oraz LASY. Z czasem powstały kolejne: OCHRONA PRZYRODY i ARCHEOLOGIA. W ciągu istnienia muzeum było wielokrotnie modernizowane. Najważniejsze inwestycje w ostatnim okresie to instalacja nowoczesnych systemów do prezentacji fotogramów, a także przestronna diorama przedstawiająca siedlisko boru sosnowego wraz z typowymi dla niego gatunkami zwierząt. W Muzeum istnieje sala dydaktyczna z systemem audiowizualnym do prowadzenia zajęć kameralnych, prelekcji multimedialnych i projekcji filmów przyrodniczych.

38 Galeria…;-D

39 Smołdzino na mapie Pomorza…

40 Latarnia Czołpino… Wysokość wieży - 25,2 m Wysokość światła - 75 m n.p.m Latarnia morska Czołpino położona jest pomiędzy Łebą, a Rowami na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia leży na wzgórzu, pośród iglastego lasu porastającego wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, około 1000 metrów od brzegu morskiego, na najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej "Baranki". Dom latarnika jest obecnie opuszczony, ulegający dewastacji. W 1872 roku podjęto decyzję o budowie latarni, a na początku 1875 prace budowlane zakończono. Aby wybudować latarnię specjalnie wybudowano pomost, który umożliwiał rozładowanie potrzebnych materiałów. Z tego powodu, budowa latarni trwała aż trzy lata i dopiero 15 stycznia 1875 roku latarnia ożyła. W latarnie zainstalowane zostały układ optyczny składający się z żarówki o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki \ o średnicy 1,8 m i wysokości 2,75 m składającej się z 43 półpierścieni. Światło jest widoczne dookoła, ale jest wzmocnione przez soczewkę tyko od strony morza. Świeci 3s i 1s z przerwami 2s. Budowa latarni w Czołpinie składa się z czerwonej, licowanej cegły w kształcie stożka ściętego. Wysokość latarni wynosi 25,2 m. U podstawy wieża ma średnicę 7m. Latarnia przetrwała wojnę w stanie nie zmienionym. W latach przeprowadzano renowację latarni. Od 7 grudnia 1945 roku ponownie zabłysła. Latarnia była cały czas obiektem zamkniętym, dostępnym tylko dla osób obsługujących ją. Dopiero od lipca 1994 roku latarnia została udostepniona do zwiedzania. Do latarni można dotrzeć idąc oznakowanym szlakiem z parkingu (około 1 km), znajdującego się na terenie Parku Narodowego, do którego dojeżdża się od strony Smołdzina.

41 Galeria…;D

42 Koszt Wstępu… Rowokół Udostępnienie: wieża czynna V-IX 9.00-21.00
bilet normalny 3zł, ulgowy 2zł  Parking bezpłatny Muzeum w Smołdzinie Udostępnienie: Od 1 maja do 30 września codziennie w godz Od 1 października do 30 kwietnia od poniedziałku do piątku w godz Opłata za wstęp: 4,00 zł; 2,00zł Latarnia Czołpino Udostępnienie: wstęp na latarnie: bilet normalny- 3 zł; ulgowy - 2zł Parking Opłata jednorazowa za dzień: Autokar -15zł Mikrobus -8zł Czynny od 9:00 do 20:00

43 Trasa… Łebień-Smołdzino 47,2 km Smołdzino- Rowokół 1,4 km Rowokół- Czołpino 5,8 km Czołpino- Łebień 51,1 km Długość całej trasy: 105,5 km

44 Koszt uczestnika… Przejazd + parkingi; 105,5km * 3,50zł + 15zł= 369,25zł 369,25zł/40= ok. 10zł Wstęp; 3zł + 4zł + 3zł= ok. 10zł Obiad; 12 zł Koszt uczestnika; 10zł+10zł+12zł= 32zł

45 Szymbark Szymbark (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Szimbark) –  wieś kaszubska w Polsce położona wwojewództwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - Szwajcarii Kaszubskiej u podnóża Wieżycy. Przy skrzyżowaniu z 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni, w odległości niecałych 2 km od wsi kończy się lub zaczyna Droga Kaszubska. Wieś jest siedzibą sołectwa Szymbark w którego skład wchodzą również miejscowości Kolano,Drozdowo i Wieżyca. Zimą staje się ośrodkiem sportów zimowych. Przez Szymbark prowadzi turystyczny  szlak Wzgórz Szymbarskich.W latach  miejscowość położona była w województwie gdańskim.

46 ,,Dom do góry nogami”

47 Dom na głowie stoi tuż pod lasem
Dom na głowie stoi tuż pod lasem. Jego dach mieści się metr pod powierzchnią ziemi. Z fundamentów wystają kawałki rur i kabli. Pomysłodawca tego niecodziennego projektu mówi, że dom jest pomnikiem przewrotu wartości i obalenia systemy komunistycznego. Drewniany dom naturalnych rozmiarów wybudowano do góry nogami. Wchodzimy do środka przez duże okno i poruszamy się po suficie. Dom jest lekko pochylony w dwóch płaszczyznach, tak, że wejście do środka powoduje niezwykłe doznania - bardzo trudno utrzymać równowagę.

48 Wieżyca Wieżyca, zwana także Kaszubskim Olimpem, jest położona 15 kilometrów od Kartuz w kierunku południowo-zachodnim, niespełna kilometr od szosy łączącej Egiertów i Kościerzynę. We wsi Wieżyca znajduje się stacja kolejowa, a sama wieś położona jest 1000 m na północ od słynnego szczytu. Wieżyca - Królowa Moren Polskich znajduje się w Kaszubskim Parku narodowym o powierzchni niespełna ha. Ze względu na znaczne wysokości względne sięgające 160 m Pojezierze Kaszubskie objęte terenem Parku Krajobrazowego nazywane jest "Szwajcarią Kaszubską". Wieżyca jest najwyższym wniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim (328m n.p.m.). Na szczycie pod koniec XIXw. Wzniesiono pierwszą drewnianą wieżę widokową, która została zdemontowana tuż przed wybuchem I Wojny Światowej.

49 Dom Sybiraka 240 lat - wiek domu km - długość trasy, jaką przebył dom (trasa: Zapleskino - Wiercholeńsk (jedna z najstarszych miejscowości na Syberii, zbudowana przez Kozaków) - Ust - Orbiski (stolica Burjacji) - Irkuck - Taszjent - Krasnojarsk - Nowysybirsk - Omsk - Góry Uralu - Samara - Moskwa - Mińsk - granica Polski). 3 miesiące - czas podróży Domu Sybiraka do Polski liczba kontroli, którą przeszedł dom

50 Bunkier Gryfa Pomorskiego
Rekonstrukcja bunkra tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostajemy się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu świateł możemy usłyszeć i poczuć odgłosy wojny. Dwuminutowy podziemny seans robi niesamowite wrażenie: posłuchaj.

51 Pociąg Donikąd Pociąg, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię. Podróż trwała od 1 do 3 miesięcy. W jednym wagonie znajdowało się minimum 50 osób. W każdym wagonie było miejsce na piec i otwór w podłodze na załatwianie potrzeb fizjologicznych.

52 Gołubieński Ogród Botaniczny w Kaszubskim Parku Krajobrazowym
Gołubie jest położone w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego, na wysokości 170 m n.p.m. Klimat tej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego jest chłodny i charakteryzuje się dość obfitymi opadami, długim okresem z przymrozkami ,mrozami i pokrywają śnieżną, dużą liczbą dni pochmurnych i z mgłą, a także krótkim okresem wegetacyjnym, trwającym około 200 dni. Lato jest krótkie, trwa dni i ma zmienną pogodę. W okolicach Gołubia średnia temperatura roczna wynosi 6,5 do 6,7 stopni Celsjusza, średnia temperatura stycznia minus 3,5 stopnia C, a średnia temperatura lipca 16 stopnia C. W ostatnich czterdziestu latach temperatura minimalna wyniosła minus 33,6 stopni C, a maksymalna 33,5 stopni C, Średnia roczna suma opadów wynosi około 600mm .Minimalna roczna suma opadów wystąpiła w 1975 roku i wynosiła 464 mm, a maksymalna w 1998 roku i wynosiła 780 mm. 517 jezior o łącznym arenale 135,77 km kwadratowych wywiera korzystny wpływ na wilgotność powietrza. W warunkach Pojezierza Kaszubskiego rozwinęła się i ukształtowała specyficzna szata roślinna, różniąca się od szaty roślinnej pozostałej części niżu. Do jej najbardziej znamiennych cech należy znaczny udział elementu górskiego oraz pewne zjawiska występujące tylko w górach

53 Mapa – Ogród Botaniczny

54 Gołubie – Ogród botaniczny
Cennik : dorośli - 5,00 zł, dzieci do lat 4  - gratis, dzieci i młodzież powyżej 4 lat zł

55 Cennik Szymbark Wieżyca Ceny biletów: Dorośli 8,00 zł; Dzieci do lat 6 - bezpłatnie; Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) - 6,5 zł od osoby. Ceny biletów: Dorośli 9,00 zł; Dzieci do lat 7-bezpłatnie; Grupy zorganizowane (powyżej 25 osób)- 7,5 zł od osoby.

56 Trasa Łebień-Szymbark = 72km Szymbark-Wieżyca = 3km
Wieżyca-Gołubie = 6km Gołubie-Łebień = 68km Razem = 149 km

57 Koszt uczestnika Przejazd - (150 * 3,5 )+ 30 = : 40 = ok. 14 zł Bilety wstępu – (6,5 + 7,5 + 5) = 19 zł Obiad – 12 zł Razem - ( ) = 45zł

58 Wycieczka do Łeby

59 Sobota 2 i Niedziela 3 Kwietnia Sobota 9 i Niedziela 10 Kwietnia
Łeba Park Cennik: 25 zł – bilet normalny 15 zł – bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia tylko za okazaniem legitymacji 12 zł – bilet grupowy (tylko dla szkół) Dla grup szkolnych zorganizowanych powyżej 20 osób. 1 osoba (opiekun/organizator) na 15 z danej grupy wstęp wolny Dzieci do lat 4 GRATIS Korzystanie z kina, placu zabaw, wejście do Galerii Bursztynowej, Skamielin i  Minerałów, zwiedzanie Mini Zoo   Godziny otwarcia: Sobota 2 i Niedziela 3 Kwietnia Sobota 9 i Niedziela 10 Kwietnia 9:00  - 16:00 (zamknięcie kas) od 16 Kwietnia  Lipiec, Sierpień 9:00  - 19:00 (zamknięcie kas) Maj, Czerwiec 9:00  - 17:00 (zamknięcie kas) Wrzesień, Październik

60 ŁEBA PARK to miejsce magiczne
ŁEBA PARK to miejsce magiczne. Każdy z nas pamięta jak wielkie wrażenie w owym czasie wywarł na nas film Stevena Spielberga pod tytułem JURASSIC PARK. Sceny pełne grozy i przerażenia przeplatały się z tęsknotą obcowania z praprzodkami wszystkich żyjących obecnie zwierząt z dziejów naszej planety. Niemal każdy marzył by choć raz zobaczyć z bliska te fascynujące olbrzymy. Teraz w roku 2010 staje się to możliwie dzięki aranżacji obszaru 20 ha ŁEBA PARKU i choć całość tylko wierną kopią tamtych czasów emocje w trakcie zwiedzania często wymykają się z pod kontroli. Sposób ukształtowania terenu oraz jego naturalne walory oraz bliskość morza czynią dzień przeznaczony na poznanie ŁEBA PARKU niezapomnianym. Podczas przygotowywania projektu ŁEBA PARKU wyjątkowy nacisk położyliśmy na przyjemność, zabawę i edukację najmłodszych. Podczas zwiedzania każdy z rodziców będzie miał niepowtarzalną możliwość obserwowania swojej pociechy w sytuacjach nowych, nie odkrytych, pełnych żywiołowych reakcji. Osoby dorosłe chętnie oddadzą się refleksji i znajdą chwile wyciszenia.

61

62 Paintball Łeba Paintball Rafael
Paintball to rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione żelatyną spożywczą. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się ,pozostawiając kolorowy ślad (nazywany przez graczy splatem) na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.      Istnieje wiele rodzajów gry, generalnie zwycięzcą zostaje drużyna, która osiągnie cel ustalony na postawie przyjętego scenariusza. Zazwyczaj jest to zdobycie flagi przeciwnika, wyeliminowanie wszystkich zawodników, osiągnięcie wyznaczonego punktu w określonym czasie, itp. Rozgrywki mogą odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu lub (częściej) na świeżym powietrzu. Wśród odmian paintballu wyróżnia się tzw. speedball, o sportowych charakterze, oraz tzw. paintball leśny. Pierwszy z nich odbywa się na wyznaczonym, ograniczonym terenie, z wykorzystaniem sztucznych osłon - beczek, opon czy specjalnie przygotowanych dmuchanych przeszkód. Paintball leśny rozgrywany jest w warunkach "naturalnych" - w lesie, na nieużytkach, terenach poprzemysłowych, itp. Zdarzają się również rozgrywki opierające się na historycznych działaniach wojennych. Są to tak zwane "scenariusze". Gracze nie muszą jednak sztywno trzymać się historycznej wersji wydarzeń. Wynik takiej potyczki zależy tylko i wyłącznie od taktyki, umiejętności i zgrania graczy.

63

64

65 Obiad 15zł Kąpiel w morzu Bałtyckim
Spacer nad Morzem Obiad 15zł Kąpiel w morzu Bałtyckim

66 Trasa Łebień - Łeba 23km Razem - 46km

67 Koszt uczestnika Cena za przejazd autokarem ; 43*3,50zł=150,5zł Parking 20zł cały dzień Obiad 15zł Przewodnik 100zł 150,5zł+25zł +100zł+700zł = 975,5zł Koszt wycieczki bez wyżywienia dla jednego uczestnika 975zł : 40 =25zł Z wyżywieniem dla jednego uczestnika 25zł+15zł = 40zł

68 Gdańsk-najciekawsze miejsca
ZESPÓŁ KOŚCIOŁA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY - obejmuje kościół i 3 budynki. Wzniesiony w XII wieku w stylu gotyckim obecnie jest największym (zbudowanym z cegły)kościołem w Polsce i jednym z największych w Europie. ŻURAW - najbardziej znany chyba zabytek miasta. Jest to średniowieczny, gotycki dźwig portowy. Podziwiać go można nad Motławą. ZŁOTA BRAMA - zbudowana w XVII wieku stoi przy wjeździe na ul. Długą. ZIELONA BRAMA- została wzniesiona w XVI wieku. Obecnie jest zakończeniem głównej części traktu królewskiego, a z racji wyglądu nazywana jest czasami Luwrem Gdańskim. ARSENAŁ GDAŃSKI - wspaniały renesansowy styl, warto obejrzeć. RATUSZ - pochodzi z XVI wieku. wieża ma wysokość 81 metrów. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miasta Gdańska. DWÓR ARTUSA - jego nazwa wywodzi się od legendarnego króla celtyckiego - Artusa. Przed budynkiem stoi słynna fontanna Neptuna z kamienia i brązu. Stanowią one symbol starówki. ZESPÓŁ KLASZTORNY CYSTERSÓW W OLIWIE - składa się z kościoła, Nowego Pałacu, Starego Pałacu, szafarni, palmiarni, Groty Szeptów, Spichlerza Opackiego i stajni. KATEDRA OLIWSKA - koniecznie trzeba ja zobaczyć z racji wspaniałych i największych organów, których dźwięk jest wprost niewiarygodny.

69 Stare miasto w gdańsku Północną część dawnego Gdańska otaczają ulice Podwale Grodzkie, Podwale Staromiejskie i Wałowa. To Stare Miasto - niegdyś dzielnica marynarzy, robotników portowych i biedoty, a także domów cechowych, przytułków i szpitali, nie mówiąc już o sześciu kościołach. Nie należy do miejsc gwarnych i uczęszczanych, choć nie brak tu kawiarenek i atrakcyjnych miejsc rozrywki. Aby od razu do niego dotrzeć, wystarczy od ulicy Karmelickiej, zaczynającej się przy City Forum na wprost głównego wyjścia z dworca PKP, skierować się w stronę górującego nad dachami domów hotelu Mercure Hevelius. Nowoczesny budynek stoi w samym centrum Starego Miasta, w pobliżu jego głównych obiektów zabytkowych. Chętni, by nadłożyć drogi i za początek wycieczki po tej dzielnicy obrać jeden z jej najstarszych obszarów, zamieszkany już w czasach św. Wojciecha, powinni iść z Głównego Miasta wzdłuż Motławy, Długim i Rybackim Pobrzeżem do ulicy Wartkiej (10 min od Zielonej Bramy). W czasach rozkwitu kariery politycznej Mieszka I gród gdański, założony około 970 r., leżał na wyspie otoczonej wodami Motławy i Wisły, która na przestrzeni setek lat zmieniła bieg. Kiedy św. Wojciech - biskup i misjonarz - przed swą ostatnią wyprawą do pogańskich Prus odwiedził Gdańsk w 997 r., był on już wieloczłonowym skupiskiem osadniczym rozciągającym się na obszarze wyznaczonym przez dzisiejsze ulice: Sukienniczą, Grodzką i Rycerską (jedną piątą powierzchni zajmowała siedziba książąt pomorskich) oraz w rejonie Długiego Targu, i w stronę Grodziska. W tamtych czasach uliczki, wyłożone drewnianymi dylami i pozbawione kanalizacji, były cuchnące i brudne. Życie mieszkańców (średnia wieku wynosiła 40 lat, tylko najsilniejsi dożywali sześćdziesiątki) wypełniała praca, zajęcia domowe i rozrywka. Zajmowano się głównie rzemiosłem i rybołówstwem. Miejscem spotkań i zabaw były tawerny, w których przy wtórze pięciostrunowych gęśli śpiewano, raczono się piwem i miodem oraz namiętnie grano w kości. W latach , kiedy okrutne panowanie Krzyżaków przyniosło poza terrorem i wyzyskiem rozbudowę Głównego Miasta, to ono uzyskało pierwszoplanowe znaczenie. Przez stulecia, aż do lat 30. XX w., na Starym Mieście mieszkała ludność biedniejsza - wyrobnicy, rzemieślnicy, drobni kupcy, robotnicy portowi i pracownicy zakładów przemysłowych - młynów, olejarni, folusza garbarskiego, tartaku i hut miedzi i srebra.

70

71 Molo w sopocie Molo w Sopocie im. Jana Pawła II – najdłuższe drewniane molo w Europie. Ma około pół kilometra długości — część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta. Pierwszy pomost, mierzący 31,5 metra, zbudowany został w 1827 przez doktora Jerzego Haffnera. Następnie, do końca XIX, molo wydłużone zostało do 150 m, a w 1910 do 315 m. Obecnie istniejące molo zostało zbudowane w 1928 – przebudowano wtedy też Skwer Kuracyjny. Była to największa przebudowa w historii mola – okazją było 25-lecie Sopotu oraz 100-lecie budowy pomostu. W latach 90. XX dobudowano żelbetową głowicę, ochraniającą pomost główny, a na początku XXI w. prowadzono prace konserwacyjne tegoż pomostu.

72 Godziny otwarcia: Ceny biletów na molo w Sopocie w 2011 roku:
bilet normalny: 5,50 zł bilet ulgowy: 3,50 zł Godziny otwarcia: 30 kwietnia - 30 maja: od 08:00 do 20:00 czerwca: od 08:00 do 21:00 23 czerwca - 31 sierpnia: od 08:00 do 23:00 1-25 września: od 08:00 do 20:00 RABATY: grupy turystyczne liczące powyżej 15 osób: rabat 10%

73 Oceanarium w gdynii Godziny otwarcia: (oprócz Wielkanocy) i we wrześniu ; (oprócz Bożego Ciała) ; (oprócz poniedziałków, Wszystkich Świętych, Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku) Bilety: 14 zł - normalny; 9 zł - ulgowy;

74 Kilka informacji… Akwarium Gdyńskie (w latach Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni) – polskie muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadające status ogrodu zoologicznego znajdujące się w Gdyni przy Alei Jana Pawła II na Molo Południowym. Muzeum prowadzi swoją działalność od 21 czerwca 1971, choć próby jego utworzenia były podejmowane w latach 20. i 30. XX wieku. W Akwarium Gdyńskim prezentowane są wystawy muzealne dotyczące oceanografii, hydrobiologii oraz akwaria z florą i fauną zarówno morską, jak i słodkowodną.

75 Koszt wycieczki (uczestnika)
Autokar 2*100km*3,50zł/40 = 17,50 zł Molo *3,50*0,9/40 = 3,15 zł Oceanarium 9zł Kino 27 zł Obiad 12zł Razem 59,65 zł

76 Wycieczka do Poznańa Poznań Biskupin Gniezno Wenecja Kruszwica

77 ZWIEDZANIE MIASTA Poznań nie jest miastem, które da się obejrzeć w ciągu 2 godzin. Nawet pobieżne zwiedzenie miasta z przewodnikiem musi zająć minimum 3,5-4 godziny. Poniżej prezentujemy kilka typowych tras w Poznaniu w wariancie standardowym i rozszerzonym. Ostrów Tumski : Wariant podstawowy (60 minut) : miejsce dawnego grodu Mieszka I, kościół NMP, Psałteria, katedra z zewnątrz, wnętrze katedry, podziemia z grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, baptysterium, krypta biskupów poznańskich. Wariant rozszerzony (90 min) : j/w + Akademia Lubrańskiego (druga uczelnia wyższa w Polsce po Akademiii Krakowskiej), Pałac Arcybiskupi, kanonie, XIX-wieczna twierdza pruska. Na Ostrowie Tumskim polecamy również Muzeum Archidiecezjalne : dodatkowe minut. Stare Miasto : Wariant podstawowy (1 godz 45 minut) : Stary Rynek, Ratusz (z zewnątrz), Pręgierz, Waga Miejska, Domy Budnicze, ważniejsze kamienice. Przejście na Wzgórze Przemysła z Zamkiem Królewskim (z zewnątrz), kościół Franciszkanów, mury miejskie, kościół pojezuicki wraz z organami Friedricha Ladegasta, dawna szkoła jezuicka, Pałac Górków (z zewnątrz).

78 Poznań XIX- i XX-wieczny : Wariant podstawowy (1 godzina) : Zamek Cesarski, Uniwersytet, Opera Poznańska, Akademia Muzyczna, pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 (wszystkie obiekty z zewnątrz). Wariant rozszerzony (2 godz 30 minut) : j/w + Dziedziniec Różany Zamku, Teatr Polski, Plac Wolności, Muzeum Narodowe (z zewnątrz), Biblioteka Raczyńskich, budynki secesyjne poznańskiego śródmieścia. Śródka : Wariant podstawowy (60 minut) : kościół św. Jana Jerozolimskiego, stacja "najwęższej" kolejki w Polsce : Maltanki, panorama jeziora Malta, Rynek Śródecki z kościołem św. Małgorzaty. Wariant rozszerzony (90 minut) : j/w + kościół św. Kazimierza, klasztor Reformatów. Wariant rozszerzony : (3 godziny) : j/w + wnętrza ratusza (oryginalna Wielka Sień z XVIw i inne pomieszczenia od XIV do XVIIIw), kościół podominikański - najstarszy w lewobrzeżnym Poznaniu, dziedziniec Pałacu Górków, Park Chopina z niesamowitym widokiem na Stare Miasto. Dodatkowo polecamy : wizytę w jednym z muzeów (Historii Miasta Poznania, jedynym w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, Archeologicznym, Literackim im. Henryka Sienkiewicza, Wojskowym, Powstania Wielkopolskiego) oraz na Makiecie Dawnego Poznania.

79 Palmiarnia : czas zwiedzania od 45 do 120 minut, zależnie od indywidualnych upodobań. Z centrum 2,5 km. Obok Palmiarni jeden z ładniejszych poznańskich parków : Wilsona wraz z Muszlą Koncertową. W sąsiedztwie też Hala Widowiskowo-Sportowa "Arena". Ogród Botaniczny : zwiedzanie ok. 60 minut. Z centrum 3,5 km. Malta : zależnie od przyjętego programu czas zwiedzania od 2 godzin do nawet dwóch dni. Największe polskie ZOO (ponad 120 ha) może zająć nawet 4 godziny. Spacer wokół jeziora z najnowocześniejszym w Europie torem wyścigowym dla zawodów w kajakarstwie i wioślarstwie to ok. półtorej godziny (6,5 km). Zjazd saneczkami na całorocznym torze saneczkowym : kilka minut (niektórym raz nie wystarcza...). Narciarskie szaleństwo na całorocznym stoku - zwykle około godziny. Spacer lasami doliny Cybiny to kolejne 2-3 godzinki (jest miejce na pikniki i place zabaw dla dzieci). Odległość z centrum do najbliższej częsci Malty : 2,5 km, do toru saneczkowego i stoku narciarskiego : 5 km, do ZOO : 7 km. Poza centrum : W tej części podamy wyłącznie czas potrzebny na zwiedzenie poszczególnych obiektów + odległość od centrum. świadomie nie podajemy czasu dojazdu, gdyż jest on uzależniony od warunków drogowych, pogody lub np. zamkniętego przejazdu kolejowego.

80 Cytadela : od jednej do dwóch godzin
Cytadela : od jednej do dwóch godzin. Zapraszamy na spacer wśród pozostałości największej poznańskiej twierdzy (ponad 100 ha) z XIXw. Wewnątrz Muzeum Armii Poznań, Cytadeli Poznańskiej, Dzwon Pokoju, plenerowa grupa rzeźb Magdaleny Abakanowicz "Nierozpoznani" oraz kompleks cmentarzy : parafialny św. Wojciecha, prawosławny, żołnierzy radzieckich, brytyjskich. Zapraszamy też na spacer dnem dawnej fosy... Z centrum zaledwie 2 km Wzgórze św. Wojciecha : Wariant podstawowy (45 minut) : kościół św. Wojciecha, krypta Zasłużonych Wielkopolan, kościół Karmelitów Bosych św. Józefa. Wariant rozszerzony (1 godz 15 minut) : j/w + spacer po najstarszej poznańskiej nekropolii : Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Na obrzeżach centrum : polecamy objazd autokarem choćby kilku atrakcji : - Jeżycjada - miejsca związane z akcja książek Małgorzaty Musierowicz - Stare ZOO - Międzynarodowe Targi Poznańskie - kompleks parków utworzonych na terenie dawnych fortyfikacji pruskich : Park Dąbrowskiego, Park Marcinkowskiego, Park Moniuszki. - poewangelicki kościół Wszystkich świętych - kościół Bożego Ciała, kościół i klasztor Bernardynów.

81 Rezerwat "Meteoryt-Morasko" : jeden z dwóch tego typu obiektów w Europie (drugi w Estonii). KOmpleks kilku kraterów meteorytowych w pięknym grabowym lesie na stoku Góry Moraskiej (najwyższy "szczyt" w granicach miasta m npm). Spacer od parkingu, chwilka odpoczynku nad kraterami zajmują ok 40 minut. Z centrum - 10 km. Z ostatniego odcinka drogi ładne widoki na filmowe plenery "Ogniem i Mieczem" na poligonie w podpoznańskim Biedrusku. W drodze powrotnej z Moraska warto zajrzeć do trójwymiarowego kina IMAX - jednego z zaledwie czterech w Polsce. Więcej znajdziesz tutaj. Głuszyna : kościół w Jakuba z jedną z najstarszych w Polsce kropielnic (XIIIw) oraz drugimi (po Farze) poznańskimi organami mistrza Friedricha Ladegasta. Czas zwiedzania : ok 30 minut. Z centrum : 13 km. Po drodze warto zatrzymać się w miejscu, gdzie urodził się słynny podróżnik Paweł Edmund Strzelecki.

82 Cennik przewodnik: Ilość godzin Cennik (język polski)
Cennik (język polski) dla szkół i biur podróży Cennik (języki obce) Cennik (języki obce) dla szkół i biur podróży 1-sza godz. 75,00zł 150,00zł Do 2 godz. 110,00zł 100,00zł 220,00zł 200,00zł Do 3 godz. 145,00zł 135,00zł 290,00zł 270,00zł Do 4 godz. 160,00zł 320,00zł 300,00zł Do 5 godz. 180,00zł 170,00zł 360,00zł 340,00zł Każda następna godzina 40,00zł 70,00zł

83 NOCLEG Kategoria: pensjonat Adres: ul. Polska Poznań woj. wielkopolskie Polska Cena od: 75 PLN (pokój) Zapytaj o nocleg Strona: FAX: Tel.: (61) Tel. kom.: Gwarantujemy miłą i serdeczną obsługę, dogodne warunki i przystępne ceny. Do dyspozycji gości: sala konferencyjna, restauracja czynna od 14-stej do (tylko dla naszych gości), sala bilardowa, bezpieczny i bezpłatny parking. Bezpłatny dostęp do stałego (kablowego) łącza internetowego w godzinach pracy Restauracji, oraz płatny dostęp w pokojach do internetu bezprzewodowego Wi-Fi. Oferujemy pełne wyżywienie od poniedziałku do piątku, śniadania (stół szwedzki) wydajemy codziennie od godz rano. 1 osobowe 75 PLN PLN za pokój 2 osobowe 90 PLN PLN za pokój 3 osobowe 135 PLN PLN za pokój 4 osobowe 160 PLN PLN za pokój

84 Biskupin Biskupin leży w województwie kujawsko-pomorskim 5 km na wschód od międzynarodowej drogi E5, która przebiega przez Poznań, Gniezno, Żnin i Bydgoszcz do Gdańska. Osada położona jest nad Jeziorem Biskupińskim ok. 10 km na południe od Żnina. Starożytna Osada w Biskupinie została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera. W 1934 roku na terenie grody zaczęły się badania wykopaliskowe. Dowiedziono, że Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od około XIV wieku p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do około V wieku p.n.e.Na podstawie badań drewnianych bali stwierdzono, że Gród w Biskupinie powstał najprawdopodobniej w 738 roku p.n.e. Założono go na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim, obecnie półwysep. Na półwyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie można zwiedzać przez cały rok, w godzinach od 8.00 do (w okresie zimowym do zmroku). Czas zwiedzania wynosi około 2 godzin.

85 Muzeum Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - cennik: - bilet wstępu normalny: 8 zł - bilet wstępu ulgowy: 6 zł - lekcje muzealne (lepienie naczyń, wyrób paciorków, tkanie i przędzenie, życie codzienne mieszkańców Biskupina i inne): dorośli oraz dzieci: 6 zł - rejs statkiem "Diabeł Wenecki": 6 zł - koszt wynajmu przewodnika: w języku polskim: 50 zł w języku angielskim: 100 zł w języku niemieckim: 100 zł Od maja do września pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min. Muzeum w Biskupinie Biskupin Gąsawa Muzeum Archeologiczne w Biskupinie prosi o wcześniejsze zarezerwowanie przewodnika telefonicznie bądź drogą elektroniczną, tel. (52) codziennie od godziny 9.00 do 17.00, tel/fax. (52) od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00

86 Gniezno Miasto zjazdów Pierwszy zjazd gnieźnieński odbył się w marcu 1000 r., kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton III pielgrzymujący do grobu św. Wojciecha. Doszło wówczas do znaczących gestów: cesarz nazwał podejmującego go księcia Bolesława swoim przyjacielem i włożył na jego głowę diadem, postanowiono też powołać arcybiskupstwo w Gnieźnie, któremu podporządkowano stolice biskupie w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. Wydarzenie to uznawane jest za jeden z ważniejszych etapów tworzenia państwowości polskiej. Drugi zjazd odbył się w czerwcu 1997 r. W tysiąc lat po śmierci św. Wojciecha do Gniezna przyjechał papież Jan Paweł II. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na to, że głoszone przez świętego idee współpracy narodów europejskich mimo upływu setek lat są nadal żywe. Z papieżem spotkali się wówczas prezydenci Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. W tysiąclecie wizyty cesarza Ottona do Gniezna znów przyjechali i rozmawiali ze sobą przywódcy państw środkowoeuropejskich - w marcu prezydenci Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier, a w kwietniu premierzy państw grupy wyszehradzkiej (Czech, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier). Uroczystości nazwano trzecim zjazdem gnieźnieńskim. W mieście pozostały po nim symboliczne pamiątki: Dolina Pojednania (między Rynkiem a kościołem św. Jana) oraz pięć dębów posadzonych przez premierów wspomnianych państw.

87 Pierwsza stolica polski
Badania archeologiczne przeprowadzone w głównych ośrodkach państwa wczesnopiastowskiego na przełomie lat 50. i 60. XX w., dla których pretekstem było millenium chrztu Polski w roku 1966, przyniosły wiele ciekawych odkryć. Jednakże to, co dla historyków najważniejsze, czyli ustalenia chronologiczne, zostały w większości przypadków mniej lub bardziej świadomie zafałszowane. Ówczesnym władzom, a po trosze i uczonym, chodziło przede wszystkim o to, aby początki Polski ukazać jak najwspanialej, najchętniej przesuwając je głęboko w przeszłość. Poza tym czasu było mało, więc często na wyrost, pospiesznie, konstruowano śmiałe hipotezy badawcze, które upowszechniane w mediach i w szkole żyły potem własnym, niezależnym od faktów życiem. W latach 90. XX w., kiedy pokolenie autorów powojennych odkryć przechodziło na emeryturę, rozpoczęła się żmudna weryfikacja milenijnych hipotez, która doprowadziła do znacznego "odmłodzenia" i skrócenia chronologii grodów pierwszych Piastów. Wszystko to każe nam obecnie sądzić, że państwo polskie nie powstało na drodze wielopokoleniowej ewolucji, ale było właściwie dziełem jednego genialnego władcy - Mieszka I, który ogniem i żelazem - nie bez pomocy dobrze opłacanych skandynawskich najemników - podporządkował sobie okoliczne plemiona, przyjął nową wiarę oraz, co najważniejsze, miał nie mniej dzielnego syna - Bolesława, który jego dzieło godnie kontynuował i tuż przed śmiercią uwieńczył założeniem królewskiej korony. Na fali nowych badań archeologicznych co jakiś czas słychać o kolejnym grodzie starszym i potężniejszym od Gniezna, który ma być lepszym pretendentem do miana głównej stolicy państwa Polan. Wszystkie te rewelacje muszą jednak ustąpić przed wymową źródeł pisanych, które jasno w kilku miejscach stwierdzają, że najważniejszym grodem Mieszka i Chrobrego, prawdziwym sercem młodego państwa było bez wątpienia Gniezno. Świadczy o tym określenie "państwo gnieźnieńskie", które spotykamy w tajemniczym dokumencie Dagome iudex, wystawionym prawdopodobnie przez Mieszka tuż przed śmiercią w 992 r. Świadczą srebrne denary Bolesława Chrobrego z napisem "GNEZDUN CIVITAS", świadczy wreszcie umieszczenie w tutejszej katedrze relikwii św. Wojciecha i ustanowienie pierwszego arcybiskupstwa, a także trwająca do XIV w. tradycja królewskich koronacji. W tej sytuacji jest paradoksem, że w Gnieźnie nie odnaleziono dotychczas (i jest to raczej mało prawdopodobne w przyszłości) śladów książęcej i królewskiej rezydencji, podobnej do palatiów w Lednicy, Poznaniu czy Gieczu. Wynika to jednak z przekształceń, jakim tutejsze wzgórze grodowe, czyli tzw. Góra Lecha, uległo w późniejszych wiekach. Miejsce potężnego grodu, składającego się z czterech członów, rozsiadłego - niczym na gnieździe! - na wyspie pośród jezior i bagien, zajmują obecnie masyw zabytkowej gotyckiej katedry, budynki muzeum archidiecezjalnego oraz licznych kanonii, a także pałac arcybiskupi. Zatem siłą rzeczy większa część tego terenu jest niedostępna dla badań archeologicznych. Warto zobaczyć to, czego nie widać pod grubymi nawarstwieniami późniejszych osadów i budowli, trzeba się przejść do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym znajduje się nowoczesna multimedialna wystawa prezentująca liczne oryginalne zabytki, makiety i rekonstrukcje, w tym również makietę średniowiecznego Gniezna. Gniezno wśród artakcji turystycznych Polski stanowi wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć dla jego średniowiecznych zabytków, a także zetknięcia się z terenami związanymi z początkami kształtowania się polskiej państwowości.

88 Brązowy skarb Drzwi Gnieźnieńskie ("Porta Enea" - Drzwi Spiżowe, "Porta Regia" - Drzwi Królewskie) - unikalny zabytek romańskiej sztuki odlewniczej - wykonano ok r., za panowania księcia Mieszka III Starego i osadzono w portalu wewnętrznym kruchty południowej archikatedry gnieźnieńskiej. Skrzydła różnej wielkości (lewe 328 x 84 cm, prawe 323 x 83 cm) odlano z brązu metodą wosku traconego (lewe - bardziej wypukłe - w całości, a prawe w 24 częściach i zlutowane). Każde zawiera po dziewięć kwater ze scenami figuralnymi, obramowanych bordiurą zdobioną ornamentem roślinnym z wplecionymi postaciami ludzi i zwierząt. Umocowane na drzwiach kołatki w kształcie lwich głów odlano oddzielnie. Na pionowej listwie lewego skrzydła widnieje słabo widoczny napis, którego fragmenty (pojedyncze grupy liter) odczytał w XIX w. kanonik Ignacy Polkowski. Prawdopodobnie zawiera on m.in. imię artysty, który wykonał Drzwi Gnieźnieńskie.

89 Wąskotorówką w nieznane
Największą atrakcją jest oczywiście sama jazda kolejką wąskotorową. Osiągana przez nią prędkość pozwala w pełni delektować się urokami krajobrazu za oknem oraz dostrzec to, co jest niedostrzegalne z pędzącego samochodu. Turystycznie najciekawszy odcinek rozpoczyna się w Powidzu. Jest to miejscowość położona nad jeziorem Powidzkim, jednym z najczystszych w Wielkopolsce. W sezonie letnim miasteczko pełne jest turystów. Jezioro Powidzkie jest chronione strefą ciszy, tzn. obowiązuje tu zakaz używania sprzętu motorowego. Po wyjeździe z Powidza kolejka przez około 3 kilometry jedzie wzdłuż brzegów jeziora, na którym w lecie dojrzeć można dziesiątki żaglówek. Następna stacja, położona praktycznie "na plaży", to Przybrodzin-letnisko. Przy ładnej pogodzie można tu wysiąść i poopalać się przez kilka godzin. aż do powrotu kolejki. Po wyjeździe z Przybrodzina pociąg nadal jedzie wzdłuż brzegu jeziora, aż wreszcie wjeżdża na mały mostek nad przesmykiem łączącym jezioro Powidzkie z Małym Jeziorem Powidzkim, potocznie zwanym Hutką. Dalsza trasa, do końcowej stacji w Anastazowie, wiedzie przez tereny leśne.

90 Kościół bł. Radzyma Gaudentego
Kościół wybudowany w latach , w formie ośmiokąta, przykrytego kopułą. Kopułą w kształcie korony nawiązującej do Królewskiego Miasta Gniezna zwieńczona latarenką i krzyżem. We wnętrzu rzadka chrzcielnica w formie sadzawki, umożliwiająca chrzty poprzez zanurzenie. Kościół konsekrowany w 2000 r.

91 Collegium europeaum gnesnense
Nie samą przeszłością żyje Gniezno, o czym świadczyć może miedzy innymi piękny i nowoczesny budynek Collegium Europaeum Gnesnense - filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który warto zobaczyć będąc w Gnieźnie. Uczelnia powołana została do życia w roku 2000, w milenium historycznego spotkania cesarza Ottona III z władcą Polski Bolesławem Chrobrym u grobu św. Wojciecha. Collegium oferuje wiele interesujących kierunków kształcenia związanych z komunikacją międzykulturową i dialogiem europejskim.

92 Skąd nasz ród Muzeum Początków Państwa Polskiego jest jedną z najważniejszych atrakcji na Szlaku Piastowskim - najbardziej uczęszczanym szlaku turystycznym prowadzącym przez Wielkopolskę. Główna stała wystawa-spektakl "Wielkopolska średniowieczna" (wcześniej, w latach były to "Początki państwa polskiego", a w latach "Kultura Polski Piastów") stanowi swoisty popularnonaukowy komentarz do odwiedzanych in situ zabytków i świadectw przeszłości. Jest to zarazem atrakcyjna, wyjątkowa w skali Polski ekspozycja multimedialna.

93 Ulica tumska Wzdłuż ulicy Tumskiej, prowadzącej do katedry, ciągną się piękne, klasycystyczne budynki z XIX w., stanowiące przykład typowej zabudowy mieszczańskiej.

94 Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – w sezonie i do poza sezonem. Ceny biletów: wstęp – normalny 2 zł, ulgowy 1 zł, Wynajęcie przewodnika to koszt 40 zł. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków między 9.00 a (w niedzielę do 16:00), a bilety to koszt 3 zł za normalny i 2 zł za ulgowy. Grupy mają przewodnika za darmo Muzeum Początków Państwa Polskiego czynne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz Ostatni spektakl audiowizualny zaczyna się o godz Ceny biletów : ulgowy 3.50 zł, normalny 5 zł.

95 Wenecja Wieś Wenecja położona jest obok Żnina na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Nieopodal znajdują się trzy jeziora: Weneckie, Biskupińskie Skrzynka, i stąd też wzięła się jej nazwa. Liczy około 300 mieszkańców. Niegdyś należała do rodu Nałęczów. To z polecenia sędziego kaliskiego Mikołaja Nałęcza, zwanego też "Krwawym diabłem", w połowie wieku XIV wybudowano w Wenecji zamek, pełniący funkcje obronne. Po śmierci Nałęcza zamek przeszedł w ręce rodu Pomianów, a następnie arcybiskupów gnieźnieńskich. W wieku XVI został częściowo rozebrany, a wieku XIX wysadzony w powietrze. Do dziś zachowały się fragmenty murów i dziedziniec, które stoją nieopodal stacji kolejki wąskotorowej i stanowią jeszcze jedną z atrakcji turystycznych Wenecji. Podobno straszy tam "Diabeł Wenecki", czyli duch Mikołaja Nałęcza. Na weneckim cmentarzu znajduję się też grób Walentego Szwajcera, odkrywcy grodu w Biskupinie.

96 Muzeum kolejki wąskotorowej
Muzeum znajduje się we wsi Wenecja nieopodal Żnina w województwie kujawsko-pomorskim. Muzeum jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a otwarto je w roku Prezentuje parowozy, wagony i inne pojazdy szynowe dostosowane do jazdy po torach o szerokości 600 mm. Jest to największa tego typu kolekcja w Europie: 17 parowozów (najstarszy z roku 1899), 60 innych pojazdów (lokomotywy spalinowe, wagony towarowe osobowe, drezyny). W wagonie osobowym mieści się ekspozycja mundurów kolejowych, lamp, przedmiotów należących do dyżurnych ruchu i konduktorów, a także wyposażenie wagonów osobowych i pocztowych. W wagonie towarowym pokazane są również narzędzia drogowe i różne elementy techniczne pociągów, wąskotorowych. Ciekawostką jest pochodzący z końca XIX wieku wagon pocztowy, gdzie można kupić widokówki z okolicznościowym stemplem. Oprócz pojazdów możemy zobaczyć m.in.: obrotnicę, domek dróżnika, żuraw wodny, a także budynek zabytkowej poczekalni, gdzie można kupić różnego rodzaju pamiątki.

97 Godziny otwarcia muzeum
maj-sierpień: 9-18 wrzesień: 9-17 październik: 9-16 listopad: grudzień-kwiecień: Cennik: bilet normalny - 5 zł bilet ulgowy - 3 zł zwiedzanie z przewodnikiem - 20 zł

98 Kolejka wąskotorowa Cennik
Obok muzeum znajduje się stacja na linii kolejki wąskotorowej biegnącej od Żnina przez Wenecję, Biskupin do Gąsawy o długości 12 km. Linia została zbudowana już w roku 1894 i miała wówczas długość 79 km. Przewozy na linii zlikwidowano w roku 1968, ale po otwarciu Muzeum Kolei Wąskotorowej PKP przywróciło w sezonie letnim kursowanie kilku par pociągów. W 2002 roku powiat żniński przejął od PKP mienie kolejki i wraz z gminą Gąsawa utworzył spółkę Żnińska Kolej Powiatowa. Obecnie kolejka stanowi sporą atrakcję turystyczną Ziemi Pałuckiej i całego województwa kujawsko-pomorskiego. W sezonie letnim, czyli w lipcu i sierpniu, kursuje kilka par pociągów (3 od poniedziałku do czwartku oraz 6 w okresie od piątku do niedzieli i podczas wrześniowego Festynu Archeologicznego w Biskupinie). Cała podróż trwa około godziny, a kolejka pędzi po wąskich torach z niesamowitą prędkością nie przekraczającą 30km/h. Cennik normalny - 10 zł w jedną stronę, 18 zł w obie strony ulgowy - odpowiednio 8 i 14 złotych tel. (+48 52)

99 kruszwica Kruszwica – miasto w woj. kujawsko- pomorskim, leży na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko- wiejskiej Kruszwica. Jest położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w pobliżu północnego bieguna jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. W latach miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.

100 Mysia wieża Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim Jeziora Gopło. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, a dziury, które znajdują się na jej ścianie wcale nie są oknami, ale pozostałością po rusztowaniu. Stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo była warownią, która miała strzec Kruszwicy przed krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stała się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Została zniszczona przez Szwedów w 1657 roku, wcześniej przez dwa lata była przez nich okupowana. Od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej czubka można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.

101 Jezioro gopło Na terenie powiatu inowrocławskiego jest 18 jezior. Największym jeziorem zarówno w powiecie, jak i województwie kujawsko – pomorskim jest Gopło - pod względem wielkości jedenaste jezioro w Polsce. Wypełnia ono dna systemu rynien polodowcowych przebiegających południkowo o długości ok. 25 km. Jego powierzchnia wynosi 2 154,5 ha, objętość tys. m3, szerokość wynosi od 0,5 do 2,5 km, a maksymalna głębokość 16,7 m. Jezioro Gopło i jego otoczenie wraz z wyspami, przybrzeżnymi bagnami i nieużytkami jest ważną ostoją ptaków.

102 Rejs statkiem rósałka

103 cennik Bilety na statek Rusałka : bilet ulgowy 11,50 zł/os. , bilet normalny 13,00 zł/os. Bilety na statek do nabycia w kiosku z pamiątkami przy przystani - wskazana wcześniejsza rezerwacja. Wstęp na Mysią Wieżę : bilet ulgowy 5,00 zł/os. , bilet normalny 6,00 zł/os. Bilety wstępu na Mysią Wieżę bez wcześniejszej rezerwacji do nabycia w kiosku z pamiątkami przy Mysiej Wieży. W sezonie Mysia Wieża czynna od godz

104 podsumowanie Trasa : Łebień – Lębork = 11,3 km Lębork – Wenecja = 193 km Wenecja – Biskupin = 3,7 km Biskupin – Kruszwica = 59,5 km Kruszwica – Gniezno = 60,3 km Gniezno – Poznań = 48,7 km Poznań – Łebień = 254 km RAZEM = 630 km

105 Podsumowanie Koszt autokaru na 1 os. : 630 km * 3,50 zł. = 2205 zł.
2205 zł. / 40 os. = 55,13 zł./os. Koszt noclegu dla 1 os. (pełne wyżywienie wliczone w cenę pokoju) : 320 zł. – 4 os. Pokój 320 zł. * 10 = 3200 zł. 3200 zł. / 40 os. = 80 zł./os.

106 Podsumowanie Koszty wstępów i przewodników :
6 zł.*40os.=240zł.+50zł.=290zł./40os.=7,25zł./os. 135 zł./40os.=3,38zł./os. 14 zł./os.*40os.=560 zł. 3 zł./os.*40 os.=120zł.+20zł.=140zł./40os.=3,5zł./os. 11,50zł./os. * 40 os. = 460 zł. 5zł./os. * 40 os. = 200 zł.

107 Koszt Udziału jednego uczestnika
55,13 zł. – koszt transportu 80 zł. – koszt noclegu i wyżywienia 44, 63 zł. – koszt wstępów i przewodników RAZEM 180 zł./os.

108 Koszt całkowity wycieczki
2205 zł. – koszt transportu 3200 zł. – koszt noclegów 1785 zł. – koszty wstępów i przewodników RAZEM 7190 zł.

109 Kraków TRASA Łebień - Lębork – Kraków – Wieliczka – Oświęcim – Zakopane – Lębork - Łebień. Łącznie kilometrów: 1710

110 Plan wycieczki Czas wycieczki: 5 dni Zaplanowane są dwa noclegi w Krakowie oraz dwa noclegi w Zakopanem. Zakwaterowanie: Kraków – Schronisko Młodzieżowe „Oleandry”; pokoje 6-8 osobowe; więcej informacji: Zakopane – Schronisko Młodzieżowe „Murań”; pokoje 4-5 osobowe; więcej informacji:

111 Dzień i Przyjazd do Krakowa około 9:00. Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Zamek Królewski na Wawelu - Rynek Główny - Sukiennice

112 Dzień ii Wyjazd z Krakowa o 09:00 i zwiedzanie Wieliczki (kopalni soli) wraz z przewodnikiem. Po południu powrót do Krakowa i dalsze jego zwiedzanie: Kościół Mariacki, Kolegiata św. Anny, Kopiec Kościuszki (wraz z przewodnikiem).

113 Dzień iii W godzinach porannych wyjazd do Oświęcimia, tam zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Następnie przejazd do Zakopanego, zakwaterowanie w schronisku, spacer.

114 Dzień iv Zwiedzanie Zakopanego z przewodnikiem. Ponadto:
1. Wjazd na Kasprowy Wierch 2. Wejście na Wielką Krokiew 3. Spacer Doliną Strążyską

115 Dzień v Spacer do schroniska Murowaniec i nad Czarny Staw Gąsienicowy

116 Cennik (dla 40 uczestników, od osoby)
Przewodnicy: 20zł Noclegi: 100zł Zwiedzanie Krakowa: 30zł Zakopane: Kasprowy Wierch + Tatrzański Park Narodowy 40zł Zwiedzanie Wieliczki i Oświęcimia: 60zł Posiłki: 100zł Przejazd: 150zł SUMA: 500zł Należy uwzględnić kieszonkowe na drobne zakupy.

117 Plakat reklamujący wycieczkę do krakowa
Przeżyj niezapomnianą przygodę!!! Zapraszamy na szkolną wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Spędzisz niezapomniane chwile z przyjaciółmi w malowniczych krainach południowej Polski. Zobaczymy m.in. Zamek na Wawelu, Wielką Krokiew, Sukiennice, Kasprowy Wierch i kopalnię soli w Wieliczce Wyjazd odbędzie się w dniach od 10 VI do 16 VI r. Koszt wycieczki to 500 zł.

118 Przewoźnicy Nazwa firmy Adres: Kontakt : Boguś - BUS
Krajowy Transport Drogowy Osób Bogusław Andrzejczak ul. Krzywoustego 30/ Lębork tel Prywatny Transport Osobowy Trede-Trans Zbigniew Treder Lębork, ul. Kniewskiego 25 tel Przewozy Autobusowe Łukasiewicz Marek Lębork, ul. Czołgistów 34 D/3 tel "Feniks" S.C. Andrzej Kozłowski Waldemar Słota Lębork, ul. Legionów Polskich 27 b lok. 8 tel

119 Regulamin wycieczek szkolnych zespołu szkół im
Regulamin wycieczek szkolnych zespołu szkół im. Jana pawła ii w łebieniu

120 ZACHOWANIE CZŁOWIEKA W MIEJSCACH DAJE ŚWIADECTWO O JEGO KULTURZE, MOŻE MIEĆ RÓWNIEŻ WPŁYW NA BEZPIECZEŃSTWO WIELU OSÓB Dlatego każdy uczestnik wycieczki zobowiązany jest: 1. Zachowywać się w sposób zdyscyplinowany i kulturalny. 2.Stosować się do poleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez opiekunów lub przewodników. 3.Nie oddalać się od grupy bez wyraźnego zezwolenia opiekuna. 4.Przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać ostrożność na ulicach i w innych miejscach, w których może grozić jakiekolwiek niebezpieczeństwo. 5.Kulturalnie odnosić się do opiekunów, kolegów i innych osób. 6.Traktować z należytym respektem obiekty zabytkowe i eksponaty muzealne. 7.Nie śmiecić, nie niszczyć zieleni, nie płoszyć zwierząt. 8.W miejscach noclegowych postępować zgodnie z obowiązującym tam regulaminem. 9.Przestrzegać godzin ciszy nocnej. 10.Dbać o czystość, ład i porządek w miejscach, w których się przebywa. 11.Bezwzględnie przestrzegać zakazu palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz innych środków odurzających. Wobec uczestników, którzy nie przestrzegają regulaminu i zasad przepisów bezpieczeństwa, będą wyciągnięte konsekwencje zgodnie z kryteriami ocen z zachowania zawartych w wewnątrzszkolnym systemie oceniania. W przypadku naruszenia przez ucznia punktu 11 zawiadamia się jego rodziców (prawnych opiekunów) oraz dyrektora szkoły. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do natychmiastowego odebrania dziecka z wycieczki.

121 DO ZADAŃ KIEROWNIKA WYCIECZKI LUB IMPREZY NALEŻY:
1.Opracowanie programu i harmonogramu - wycieczki lub imprezy, 2.Opracowanie regulaminu i zapoznanie z nim wszystkich uczestników, 3.Zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki lub imprezy oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie, 4.Zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich przestrzegania, 5.Określenie zadań opiekunowi w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki lub imprezy, 6.Nadzorowanie zaopatrzenie uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy, 7.Organizacja transportu, wyżywienia i zapewnienie noclegu dla uczestników, 8.Dokonanie podziału zadań wśród uczestników, 9.Opieka nad uczniami biorącymi udział w wycieczce – kierownik może pełnić funkcję jednego z opiekunów, 10.Dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki lub imprezy, 11.Dokonanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki lub imprezy po jej zakończeniu.

122 OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW WYCIECZKI:
Uczestnik wycieczki jest zobowiązany: 1.Przybyć na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie, 2.Poinformować opiekuna wycieczki o ewentualnym złym samopoczuciu i chorobie lokomocyjnej, 3.Wykonywać polecenia kierownika, opiekunów, pilota i przewodnika, 4.W środkach transportu zająć miejsce w wyznaczone przez opiekuna, 5.W czasie jazdy nie spacerować, nie stawać na siedzeniu, nie wychylać się przez okno, 6.Nie zaśmiecać pojazdu, 7.Korzystać z urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem, 8.W czasie postoju i zwiedzania nie oddalać się od grupy bez zgody opiekuna, 9.Dbać o higienę i schludny wygląd, 11.Nie oddalać się z miejsca zakwaterowania bez zgody opiekuna, 12.W czasie przebywania w schroniskach i innych obiektach noclegowych przestrzegać postanowień i regulaminów tych obiektów, 13.Zachowywać się zgodnie z ogólnymi zasadami dobrego wychowania i kultury, 14.Przestrzegać zakazu palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz innych środków odurzających.

123 REGULAMIN PODRÓŻOWANIA AUTOKAREM
Podczas jazdy autokarem zabrania się: -opuszczania swojego miejsca -chodzenia po autobusie -otwierania okien -wyrzucania przez okno czego i kogokolwiek -głośnego zachowywania się -niszczenia urządzeń znajdujących się w autobusie W czasie jazdy podróżny powinien: -zgłaszać opiekunowi problemy ze swoim złym samopoczuciem oraz zdrowiem -dbać o bezpieczeństwo swoje i innych -zachowywać się tak aby nie zakłócać spokoju innym podróżnikom W czasie postoju na parkingu podróżny nie może: -oddalać się od miejsca zatrzymania -przechodzić na drugą stronę jezdni -opóźniać odjazd autokaru

124


Pobierz ppt "Dane INFOMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łebieniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google