Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki kradną wolność!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki kradną wolność!"— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki kradną wolność!
Bliżej siebie dalej od narkotyków! Przygotowały: Edyta Kulbacka Agata Prasał Katarzyna Kopiczko pod kierownictwem p. Anny Szałwińskiej Prezentacja przygotowana na potrzeby Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata Gminy Augustów

2 Część I Narkotyki… - najlepsze wyjście nie wchodzić.

3 Narkotyk to… …to substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która przyjęta przez człowieka wpływa na działanie układu nerwowego, a przez to zaburza jedną lub kilka funkcji organizmu. Efektem przyjmowania może być zależność fizyczna i psychiczna oraz szkodliwe następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

4 Dlaczego ludzie biorą narkotyki???

5 Dlaczego ludzie biorą narkotyki???
By dobrze się bawić. By nie czuć się samotnym. Za namową rówieśników. Z ciekawości. By radzić sobie ze stresem i napięciem. By czuć się bardziej pewnym siebie. By zapomnieć o problemach. By przeżyć coś niesamowitego.

6 Co powinno zwrócić Twoją uwagę???

7 Zmiany w wyglądzie zewnętrznym:
- zupełnie nowy styl ubierania się; - spadek masy ciała, częste przeziębienia , przewlekły katar, krwawienie z nosa, - zaburzenia pamięci; - przekrwawione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice; - zapach chemikaliów, alkoholu, nikotyny, słodkawa woń oddechu; - ślady po ukłuciach.

8 Zmiany w zachowaniu: - nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane zmęczeniem i ospałością; - nadmierny apetyt lub jego brak; - spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami; - niechęć do rozmów, zamykanie się w sobie; - częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza; - wyczuwalny słodki i mdły zapach na ubraniu czy w pokoju; - bunt, agresja, napady złości; - nagła zmiana przyjaciół; - spóźnienia, późne powroty do domu; - kłamstwa, niespodziewane wyjścia.

9 Pamiętajcie!!! Narkotyki nie rozwiązują problemów, ale sprawiają, że ludzie, którzy sięgnęli po nie mają ich więcej. Przykładem są: kłopoty z prawem utrata zdolności do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania śmierć choroby zdrowotne rodzinne bezrobocie bezdomność inwalidztwo problemy w szkole wypadki samochodowe bójki złe towarzystwo niebezpieczne związki niechciana ciąża itd..

10 Narkotyki i prawo Powinieneś wiedzieć, że:
Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą wiezienia do lat 3. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5 i grzywną. Produkcja narkotyków zagrożona jest karą więzienia do lat 3. W przypadku produkcji znacznej ilości narkotyków przestępstwo zagrożone jest grzywną i karą więzienia na czas nie krótszy od lat 3. Handel narkotykami zagrożony jest karą więzienia do lat 10. Udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5.

11 Mity na temat narkotyków
Wokół narkotyków i nałogu powstało wiele mitów W grupach młodzieżowych krążą legendy o wspaniałych "podróżach" narkotycznych” i "wynalazcach". Prawdziwa wiedza przychodzi zbyt późno. Póki co, dealerzy i producenci zainteresowani są utwierdzaniem pewnych przesądów i stanu niewiedzy wśród swoich klientów. Mówi się, że nie byłoby narkomanii, gdyby każdy z nas otrzymał podstawowe informacje na temat substancji uzależniających. Spróbujemy Wam w tym pomóc weryfikując niektóre z mitów.

12 Straszenie potencjalnych konsumentów, może ich zniechęcić do „brania” narkotyków. Prawda czy fałsz?
Istnieje konieczność, aby nad tą tezą się zastanowić, gdyż sporo osób sądzi, że jest to założenie słuszne. Najpierw należałoby się bliżej przyjrzeć terminowi "straszenie". Założenie jakie się czyni, to wiara w to, że wywoła się u osoby poddawanej straszeniu, przerażenie lub chociaż obawy o ewentualne negatywne konsekwencje, złych naszym zdaniem, posunięć. Założenie i koncepcja są słuszne, lecz musi być spełniony bezwarunkowo pewien warunek. Osoba zniechęcająca powinna być wiarygodna. Im bardziej będzie nas przekonywał ktoś, kto nie cieszy się zbyt wielkim szacunkiem, czy autorytetem, tym większa szansa, że osoba straszona, jeszcze bardziej się zachęci do zrobienia czegoś, przed czym próbuje ją uchronić ktoś straszący.

13 Podział narkotyków na miękkie i twarde. Prawda, czy fałsz?
Absolutny fałsz. W tym miejscu część mówi, że wszystkie są twarde, bo wszystkie są szkodliwe, a inni z kolei, że narkotyki są dobre, tylko to człowiek nie potrafi sobie z nimi poradzić. Podział na miękkie i twarde jest nieadekwatny do rzeczywistości, bo nie wiadomo, gdzie jest linia oddzielająca jedne od drugich, a poza tym, które to są miękkie, a które twarde? Przy dokładniejszej analizie, zakładając istnienie tego podziału, sami zwolennicy się gubią, bo przeważnie jako miękki traktowany jest alkohol, nikotyna, co przy fakcie uśmiercania największej ilości ludzi na ziemi w przypadku papierosów jest absolutną niedorzecznością nazywanie nikotyny miękką.

14 Lizaki, cukierki nasączane narkotykami. Prawda, czy fałsz?
Takie rewelacje często słyszymy z mediów. Co jakiś czas widzimy w telewizji lub czytamy w prasie o bezwzględnych dealerach zdobywających nowych konsumentów przez podawanie dzieciom lizaków lub cukierków nasączanych różnymi narkotykami. Zakładając, że takie zdarzenia miały miejsce nie należy z tego czynić reguły, gdyż należy wiedzieć, że osoby zajmujące się narkobiznesem, to nie są ignoranci, czy ludzie mało inteligentni. Często są to ludzie wykształceni, znający realia społeczne i ekonomiczne. Wiedząc o tym, łatwiej nam będzie zrozumieć, że nie muszą się posuwać do tak bezwzględnych sposobów na zdobycie nowych klientów, gdyż są o wiele łatwiejsze patenty na zdobycie klienteli.

15 Jeżeli wezmę tylko raz, to nic się nie stanie. Prawda czy fałsz?
Fałsz, zawsze może być o ten jeden raz za dużo. W przypadku narkotyków podawanych dożylnie, ten "pierwszy raz" może skończyć się zarażeniem wirusem HIV. Jeżeli spodobają ci się efekty jakie uzyskałeś po "pierwszym razie", jest duże prawdopodobieństwo, że sięgniesz po raz kolejny. Pamiętaj: tam gdzie narkotyk, tam nie można mówić o silnej woli.

16 Uzależniają się jedynie ludzie słabi. Prawda czy fałsz?
Fałsz, człowiek nie uzależnia się dlatego, że jest silny albo słaby, lecz w pierwszej kolejności dlatego, że bierze narkotyki, że podoba mu się ich działanie. Każdy kto sięga po narkotyk musi wiedzieć, że grozi mu uzależnienie. Człowiek uzależnia się dlatego, że czuje się dobrze po zażyciu narkotyku, który pozornie pomaga mu rozwiązać jego problemy. Siła woli czy też siła fizyczna nie mają tu żadnego znaczenia. Nie można tez powiedzieć, że ludzie o silnej woli mogą brać narkotyki i nic im nie grozi. Każdy kto zaczyna brać środki odurzające musi się liczyć z UZALEŻNIENIEM oraz innymi zagrożeniami dla życia, zdrowia i innych wartości.

17 Gdzie szukać pomocy? Pedagog szkolny, wychowawca, nauczyciel
Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Terapii Uzależnień – Augustów, ul. Szpitalna 12a, tel Młodzieżowy Punkt Konsultacji Terapii – Augustów, ul. Szpitalna 12a, tel Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna – Augustów, ul. Młyńska 52, tel Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – Augustów, ul. Młyńska 52, tel Antynarkotykowy Telefon Zaufania Antynarkotykowa Poradnia Internetowa Ogólnopolski telefon zaufania Komendy Głównej Policji

18 Koniec części I

19 Na pewno nie moje dziecko!!!
Część II Na pewno nie moje dziecko!!!

20 Dlaczego tak trudno być rodzicem nastolatka?

21 Problemy dorastania Młodzi ludzie buntują się przeciw dorosłym, a rodzice są pierwszymi dorosłymi, przeciw którym ten bunt jest skierowany. Dzieci w okresie dorastania chcą być traktowane Jak dorosłe i nie godzą się z zakazami i ograniczeniami stosowanymi przez rodziców. Taka postawa jest wyrazem naturalnego w tym wieku dążenia do wyodrębnienia się i niezależności, ale najczęściej rodzi konflikty.

22 Rówieśnicy Dla nastolatków najważniejsza staje się grupa rówieśnicza. Bycie w grupie rodzi konieczność dopasowania się do niej, zyskania akceptacji – czasem za wszelką cenę, wbrew temu, czego oczekują dorośli. Często młodzi ludzie darzą większym zaufaniem przyjaciół niż rodziców, dlatego próby ograniczania im swobody w tym zakresie na ogół kończą się niepowodzeniem. Dla rodziców to trudny test wytrzymałości, cierpliwości i rodzicielskiej miłości.

23 Tempo życia Życie codzienne obecnie podlega różnorodnym presjom. Dotyczy to zarówno dorosłych, Jak i dzieci. Wielu rodziców zmaga się z bezrobociem, wielu zaś poświęca swojej pracy zarobkowej dużo czasu. Dorastające dzieci również już od najmłodszych lat podlegają wyjątkowej presji – oczekuje się od nich osiągnięć w szkole, sukcesów. Coraz mniej chwil pozostaje na rozmowy i wspólne spędzanie czasu.

24 Podział substancji uzależniających
Substancje uzależniające dzielimy na: Środki hamujące Środki pobudzające Środki zmieniające percepcję

25 Środki hamujące… …to alkohol, leki nasenne, leki uspokajające, opiaty, czyli heroina, morfina, opium oraz rozpuszczalniki. Cechuje je hamujące działanie na układ nerwowy. Ludzie biorą tego typu narkotyki po to, by doznać odprężenia, ulgi, by nie czuć ciężaru kłopotów, zapomnieć o stresie. Większość środków tej grupy wywołuje silną zależność psychiczną i fizyczną. Objawy przedawkowania polegają na pogłębiającym się hamowaniu funkcji układu nerwowego – spowolnieniu myśli, mowy, ruchów, narastającej senności aż do wystąpienia śpiączki. Zespół abstynencyjny bywa silnie wyrażony. Polega na odwrotności działania hamującego, czyli na pobudzeniu. Występują drgawki, napady lęku, omamy, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca. Zespół abstynencyjny wynikający z przerwania przyjmowania, niektórych z tych środków może nawet spowodować śmierć.

26 Środki pobudzające… … to kokaina, amfetamina, kofeina, nikotyna, sterydy. Wspólną ich cechą jest działanie pobudzające na układ nerwowy, a w przypadku sterydów powodujące także przyrost masy mięśniowej. Ludzie używają środków pobudzających by przeżywać stany wzmożonego nastroju, zwiększać swą wydajność fizyczną i umysłowa, pokonywać zmęczenie i senność. Środki z tej grupy prowadzą do silnej zależności psychicznej i do daleko zaznaczonej zależności fizycznej. Objawy przedawkowania polegają na nasilającym się pobudzeniu. Czynność serca staje się bardzo szybka, niemiarowa, występuje wysokie ciśnienie krwi, drżenie ciała oraz znaczny niepokój. Przedawkowanie kokainy i amfetaminy może doprowadzić do psychozy z omamami, napadami szału i lęku, a nawet zgonu. Zespół abstynencyjny przejawia się odpornością pobudzenia, zmęczeniem, sennością, osłabieniem. Po przerwaniu używania kokainy, a także amfetamin mogą wystąpić stany depresyjne prowadzące do prób samobójczych.

27 Środki zmieniające percepcję…
… to LSD, meskalina i psylocybina, PCP, ecstasy, marihuana. Powodują zmianę percepcji otaczającego świata i z tego względu są też nazwane halucynogenami. Ludzie sięgają po te środki w poszukiwaniu niezwykłych przeżyć i chęci oderwania się od codzienności. Występuje zależność psychiczna, natomiast nie stwierdzono wyraźnych objawów zależności fizycznej (z wyjątkiem PCP). Objawy przedawkowania. Ostre stany psychotyczne – całkowita dezorientacja, silny lęk, omamy, ogólne pobudzenie, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi, drgawki. Może dojść do zgonu poprzedzonego śpiączką lub też do samobójstwa dokonanego w stanie dezorientacji psychotycznej. Zagrożenie życia nie występuje w przypadku marihuany. Zespół abstynencyjny. Objawy zespołu abstynencyjnego nie występują (z wyjątkiem PCP), ponieważ nie wytwarza się zależność fizyczna.

28 Czego dorastające dzieci potrzebują od rodziców???
Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Poczucia własnej wartości. Wiarygodności. Sprawiedliwego traktowania. Stanowczości w ważnych sprawach. Poszanowania intymności i dyskrecji.

29 Jak jest??? Bardzo wielu młodych ludzi sięga po narkotyki pod wpływem swojego otoczenia, przez ciekawość. Ważne, byś w porę zauważył pierwsze niepokojące oznaki i żebyś umiał, i chciał porozmawiać o ty ze swoim dzieckiem.

30 Co warto wiedzieć i robić, aby chronić dziecko przed narkotykami?
znać prawa rządzące rozwojem dziecka wiedzieć jak budować dobry kontakt z dzieckiem znać powody, dla których młodzi siegają po narkotyki być konsekwentnym w przestrzeganiu zasad mieć rzetelną wiedzę na temat narkotyków

31 Jeżeli usłyszysz… z ust swojego dziecka, jakieś podejrzane słowa, mogące mieć związek z narkotykami, nie wpadaj w panikę. Nie traktuj dziecka jak narkomana. Staraj się dowiedzieć skąd zna takie słownictwo. Być może pojawiło się ono w jego otoczeniu i warto o tym porozmawiać.

32 Słownik slangu związanego z narkotykami
Amfetamina – spid, proszek, proch, witamina A, amfa Grzyby halucynogenne – grzybki Handlarz narkotykami – diler Haszysz – hasz, kloc Heroina – hera, hel, helena, white, brown Kokaina – koka, koks, witamina C, śnieg Końcowa faza działalności narkotyku – zejście, zjazd LSD – kwas, trip, kwasik, ejsid

33 Słownik slangu związanego z narkotykami
Marihuana – gandzia, blanty, dżointy, splif, trawa, skręt, zioło, grass, skun Stan po zażyciu narkotyku – jazda, odlot, trzepanie, podróż, kręcenie Stan związany z odstawieniem narkotyku – głód, skręt Strzykawka – pompka, sprzęt Wąchać klej – kirać Wciągać narkotyk do nosa – snifować Zażyć narkotyk – zapodać, podać, wjechać, zasnifować, przygrzać, huknąć, spalić, nagrzać się Żyła - kanał

34 Sygnały, które powinny zaniepokoić rodzica!!!
Dziecko: oddala się od rodzica, staje się obce, mimo że wcześniej byli blisko wyraża niechęć do rozmów, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje jest niecierpliwe, rozdrażnione jest na zmianę pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach znika często w ciągu dnia z domu pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu kwestionuje szkodliwość narkotyków, uważa, że powinny być zalegalizowane ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar W pokoju dziecka dziwnie pachnie, miewa fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia. Z domu znikają pieniądze i wartościowe rzeczy.

35 Jeżeli zdarzy się, że twoje dziecko spróbuje narkotyku:
Nie wpadaj w panikę i nie działaj pochopnie. Zastanów się, dlaczego dziecko sięgnęło po narkotyk. Pomyśl, jak możesz pomóc. Poszukaj pomocy w podanych wcześniej miejscach.

36 Testy do wykrywania narkotyków w moczu
Jeżeli podejrzewasz, że dziecko zażywa narkotyki, a wyczerpałeś już inne sposoby, by zdiagnozować sytuacje – możesz sprawdzić to za pomocą testu. W wielu aptekach dostępne są testy, które wykrywają narkotyki w moczu na obecność m.in. amfetaminy, kokainy, morfiny, THC (marihuany, haszyszu).

37 Zanim kupisz i zrobisz test powinieneś wiedzieć:
ile czasu upłynęło od ewentualnego zażycia narkotyku czy to na pewno mocz osoby badanej dobrze także wiedzieć, jaki narkotyk może wchodzić w grę Kiedy test może być przydatny? gdy dziecko zaprzecza, a możesz mieć podstawy sądzić, że jednak zażywa narkotyki gdy dziecko przestało używać narkotyków – dla kontroli utrzymania abstynencji Na jakie pytania odpowie test? czy dziecko zażyło dany narkotyk Na jakie pytanie nie odpowie test? czy ktoś jest uzależniony jak często bierze jak dużo zażył

38 Dziękujemy za uwagę!!!


Pobierz ppt "Narkotyki kradną wolność!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google