Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ksiądz Jerzy Aleksander Popiełuszko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ksiądz Jerzy Aleksander Popiełuszko"— Zapis prezentacji:

1 Ksiądz Jerzy Aleksander Popiełuszko

2 ur. 14 września 1947 roku w Okopach zm
ur. 14 września 1947 roku w Okopach zm. 19 Października 1984 roku we Włocławku jako Alfons Popiełuszko

3 Kapłan "Solidarności" Od sierpnia 1980 r. związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także Solidarność. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa, w stanie wojennym w Kościele św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę. Swoją działalnością duszpasterską i nauczaniem opartym na przesłaniu świętego Pawła.

4

5 Życiorys Rodzice Jerzego Popiełuszki Władysław (ur.1910r- zm. 24 czerwca 2002r) i Marianna z Gniedziejków (ur r.) prowadzili gospodarstwo rolne. Chłopiec był ministrantem i wyróżniał się głęboką religijnością; był typem samotnika. Pierwszą komunię i bierzmowanie przyjął w tym samym roku W latach uczęszczał do liceum w Suchowoli. Był sumienny, ale uczył się przeciętnie. Z powodu jego religijności, rodzice byli wzywani do szkoły.

6 Na obrazku prymicyjnym zapisał znamienne słowa: "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc".

7 Ks. Jerzy

8 Często był uśmiechnięty ;)

9 Odprawiając mszę.

10 W czasie stanu wojennego Ksiądz Jerzy wielokrotnie oskarżany był przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną i stał się celem działań operacyjnych Służb Bezpieczeństwa. Kazania które głosił służby te nazywały seansami nienawiści października przyszli mordercy księdza próbowali zatrzymać jego samochód koło Gdańska, rzucając w szybę kamieniem. Kierowcy udało się opanować pojazd i uciec. Później okazało się, że funkcjonariusze mieli wówczas w samochodzie między innymi: narzutę, worki, łopaty i kamienie.

11

12 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został zaproszony do parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO .Chrostowskiemu udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki, które zbadano w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

13 Dla Polaków zawsze w pamięci.

14 Jego Śmierć

15 Ks. Popiełuszko zostanie błogosławionym 6 czerwca
Ks. Popiełuszko zostanie błogosławionym 6 czerwca. Uroczystość rozpocznie się na placu Piłsudzkiego.

16 KONIEC Opracowały: Małgosia Soja i Martyna Nadratowska


Pobierz ppt "Ksiądz Jerzy Aleksander Popiełuszko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google